مجله خبری هاست ایران » شبکه » راهنمای کامل نصب LAMP stack در CentOS 7
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
توسعه وب شبکه طراحی و توسعه میزبانی وب

راهنمای کامل نصب LAMP stack در CentOS 7

برای راه‌اندازی یک وب‌سایت یا وب اپلیکیشن، باید یک کامپیوتر داشته باشید که کار طراحی وب‌سایت را روی آن انجام دهید که طبیعتاً یک سیستم‌عامل دارد، یک زبان برنامه‌نویسی نیاز دارید که وب‌سایت داینامیک خود را با آن طراحی کنید و همچنین سیستم مدیریت دیتابیس نیاز دارید تا از طریق آن دیتای وب‌سایت خود را در یک سرور ذخیره و مدیریت کنید.

همه این ۴ پیش‌نیاز در یک پکیج به نام LAMP stack گردآوری شده تا کار شما راحت‌تر شود!

یک Stack LAMP گروهی از نرم‌افزارهای متن‌باز است که معمولاً با هم نصب می‌شوند تا یک سرور را قادر کنند که وب‌سایت‌های داینامیک و اپلیکیشن‌های وب را میزبانی کند. این اصطلاح در واقع مخفف نام‌های سیستم‌عامل Linux و وب سرور Apache است که دیتای سایت توسط سیستم مدیریت دیتابیس MySQL مدیریت می‌شود و محتوای داینامیک تولید شده هم توسط زبان برنامه‌نویسی PHP پردازش می‌شود.

در این مقاله، ما Stack LAMP را در یک سیستم‌عامل CentOS 7 VPS نصب می‌کنیم. CentOS یک سیستم‌عامل ۱۰۰% رایگان است که بر اساس هسته لینوکس نوشته شده است. پس اولین پیش‌نیاز ما یک سیستم‌عامل لینوکس است.

نکته: Stack LAMP می‌تواند به‌صورت اتوماتیک روی Droplet شما نصب شود برای این‌کار نیاز است تا این اسکریپت را هنگام استفاده به User Data اضافه کنید.

پیش‌نیازها

 قبل از اینکه خواندن این مقاله را شروع کنید، باید یک حساب کاربری جداگانه روت نشده، روی سرور خود داشته باشید. می‌توانید راهنمای انجام این‌کار را در اینجا مطالعه کنید

قدم اول: آپاچی را نصب کنید

وب سرور آپاچی در حال حاضر محبوب‌ترین وب سرور دنیا است که آن را به بهترین انتخاب برای میزبانی یک وب‌سایت تبدیل می‌کند.

به‌راحتی می‌توانید آپاچی را توسط yum، سیستم مدیریت پکیج CentOS نصب کنید. سیستم مدیریت پکیج به شما اجازه می‌دهد که بیشتر نرم‌افزارها را بدون دردسر، از repository که توسط سیستم‌عامل CentOS نگهداری می‌شود، نصب کنید.

با تایپ دستور زیر می‌توانید شروع کنید:

ازآنجایی‌که از دستور sudo استفاده می‌کنید، به شما اجازه می‌دهد تا از اختیارات دسترسی یک حساب کاربری دیگر استفاده کرده و در نتیجه دستورها با داشتن امتیاز دسترسی به روت اجرا می‌شوند؛ اما ابتدا، از شما درخواست پسورد کاربر معمولی را خواهد کرد تا هدف‌تان را بررسی کند.

پس‌ازآن، وب سرور شما نصب شده است.

به‌محض اینکه سرور وب نصب شد، می‌توانید آپاچی را روی VPS یا سرور اختصاصی خود راه‌اندازی کنید:

می‌توانید با نگاه کردن به آدرس IP عمومی سرور خود در مرورگر وب، بلافاصله یک کنترل انجام دهید تا بررسی کنید که همه‌چیز مطابق برنامه انجام‌شده است. اگر آدرس IP عمومی خود را در دسترس ندارید، به‌عنوان بعدی این مقاله مراجعه کنید تا آدرس IP عمومی خود را پیدا کنید.

در اینجا، صفحه پیش‌فرض آپاچی در سیستم‌عامل CentOS7 را خواهید دید که برای اهداف تست و ارائه اطلاعات در آنجا قرار داده شده است که باید چیزی شبیه این باشد:

صفحه پیش‌فرض آپاچی در سیستم‌عامل CentOS7

اگر این تصویر را می‌بینید، یعنی وب سرور شما به‌درستی نصب شده است!

آخرین کاری که باید انجام دهید این است که به آپاچی اجازه دهید تا در بوت سیستم، راه‌اندازی شود. برای این کار، دستور زیر را استفاده کنید:

چگونه آدرس IP عمومی سرور خود را پیدا کنیم؟

اگر نمی‌دانید که آدرس IP عمومی سرورتان چیست، تعدادی راه وجود دارند که بتوانید آن را پیدا کنید. معمولاً، این همان آدرسی است که برای متصل شدن از طریق پروتکل SSH به سرور خود از آن استفاده می‌کنید.

در خط فرمان، می‌توانید از چند روش، آدرس IP عمومی سرور خود را پیدا کنید. می‌توانید ابزار iproute2 را با تایپ دستور زیر استفاده کنید:

این دستور یک یا دو خط خروجی به شما می‌دهد. هردو خروجی، آدرس‌های درستی هستند اما کامپیوتر شما ممکن است که فقط بتواند از یکی از آن‌ها استفاده کند پس حتماً هر دوی آن‌ها را امتحان کنید.

یک متد جایگزین، استفاده از یک منبع خارجی است تا به شما بگوید که چگونه سرورتان را می‌بیند. می‌توانید از یک سرور خاص بپرسید که آدرس IP شما چیست:

فارغ از اینکه چه متدی استفاده می‌کنید تا آدرس IP عمومی سرور خود را پیدا کنید، می‌توانید آدرس پیدا شده را در نوار آدرس مرورگر وب خود تایپ کنید تا وارد سرور شوید.

قدم دوم: MYSQL را نصب کنید (MariaDB)

حال که سرور خود را راه‌اندازی کرده‌اید، زمان آن است که دیتابیس MariaDB را نصب کنید که یک جایگزین فوری برای MYSQL است. دیتابیس MariaDB یک انشعاب توسعه داده شده توسط کاربران از سیستم مدیریت دیتابیس رابطه‌ای MYSQL است. اساساً این دیتابیس، دسترسی به دیتابیس‌ها را تأمین و سازمان‌دهی می‌کند تا وب‌سایت شما بتواند اطلاعات را ذخیره کند.

می‌توانید از yum استفاده کنید تا نرم‌افزار خود را به دست آورده و نصب کنید؛ اما این بار، پکیج‌های کمکی دیگری هم نصب می‌کنید تا کامپوننت‌های متفاوت شما بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند:

هنگامی‌که نصب نرم‌افزار تمام شد،  باید دیتابیس MariaDB را با دستور زیر راه‌اندازی کنید:

و حالا که دیتابیس MYSQL شما کار می‌کند، یک اسکریپت امنیتی ساده را اجرا می‌کنید تا تعدادی از پیش‌فرض‌های خطرناک را حذف کند و دسترسی به سیستم دیتابیس شمارا محدودتر کند. اسکریپت تعاملی را با اجرای دستور زیر آغاز کنید:

خط فرمان پسورد فعلی روت را از شما خواهد پرسید. ازآنجایی‌که همین الان MYSQL را نصب کردید، به‌احتمال‌زیاد هنوز پسورد ندارید، پس این بخش را با فشار دادن دکمه اینتر خالی بگذارید. سپس می‌پرسد که آیا می‌خواهید که پسورد روت را تنظیم کنید. باید پاسخ Y را به‌عنوان تایید، تایپ کنید و دستورالعمل‌های بعدی را دنبال کنید:

برای سایر سؤالات، شما باید فقط دکمه اینتر را فشار دهید تا مقدار پیش‌فرض را بپذیرید. این روند، تعدادی از حساب‌های کاربری نمونه و دیتابیس‌ها را حذف خواهد کرد، لاگین‌های روت از راه دور را کنسل و قوانین جدید را بارگذاری می‌کند تا MYSQL بلافاصله تغییرات ایجاد شده را پذیرفته و اجرا کند.

آخرین کاری هم که باید انجام دهید این است که به دیتابیس MariaDB اجازه دهید تا در هنگام بوت سیستم، راه‌اندازی شود. از دستور زیر برای این کار استفاده کنید:

در این مرحله، سیستم دیتابیس شما تنظیم شده و می‌توانید به قدم بعدی بروید.

قدم سوم: PHP را نصب کنید

PHP کامپوننتی از تنظیمات شما است که کدها را پردازش خواهد کرد تا محتوای داینامیک را نمایش دهد. می‌تواند اسکریپت‌ها را اجرا کند، به دیتابیس MySQL متصل شود تا اطلاعات را دریافت کند و محتوای پردازش‌شده را به وب سرور شما تحویل دهد تا نمایش داده شود.

دوباره می‌توانید از سیستم yum استفاده کنید تا کامپوننت‌های خود را نصب کنید. این بار پکیج php-MySQL را هم اضافه می‌کنید:

این دستور باید بدون مشکل PHP را نصب کند. باید سرور وب آپاچی را ری‌استارت کنید تا بتواند با PHP کار کند. با تایپ دستور زیر می‌توانید این کار را انجام دهید:

نصب ماژول‌های PHP:

برای تقویت کارکرد PHP، شما می‌توانید به‌دلخواه، تعدادی از ماژول‌های اضافه را نصب کنید.

برای دیدن گزینه‌های در دسترس برای ماژول‌های PHP و لایبرری‌ها، می‌توانید کد زیر را در سیستم خود تایپ کنید:

نتایج به‌دست‌آمده، کامپوننت‌های اختیاری هستند که در صورت تمایل می‌توانید نصب کنید. برای هر گزینه یک توضیحات کوتاه هم ارائه می‌دهد:

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اینکه هر ماژول چه‌کارهایی انجام می‌دهد، می‌توانید یا در اینترنت درباره ماژول جستجو کنید یا با تایپ دستور زیر، توضیحات کامل آن را در پکیج مطالعه کنید:

برای این دستور، خروجی زیادی به دست خواهد آمد که یک فیلد آن Description نام دارد که توضیحات کامل‌تری از کارکرد ارائه‌شده توسط هر ماژول را دارد.

برای نمونه، برای اینکه متوجه شوید که ماژول php-fpm  چه‌کاری انجام می‌دهد می‌توانید دستور زیر را تایپ کنید:

به همراه مقدار زیادی از اطلاعات دیگر که نشان داده می‌شود، شما یک خروجی شبیه مورد زیر خواهید دید:

اگر بعد از تحقیق کردن، شما تصمیم گرفتید که می‌خواهید یک پکیج را نصب کنید، می‌توانید از دستور yum install  به همان شیوه‌ای که در نصب نرم‌افزارهای بالا انجام شد، استفاده کنید.

اگر تصمیم گرفتید که به php-fpm احتیاج دارید، می‌توانید دستور زیر را تایپ کنید:

اگر می‌خواهید بیش از یک ماژول را نصب کنید، می‌توانید لیست آن‌ها را که با یک‌فاصله از هم جداشده‌اند پس از دستور yum install به‌صورت زیر تایپ کنید:

در این مرحله، Stack LAMP نصب و تنظیم شده است؛ اما هنوز باید PHP خود را تست کنید.

قدم چهارم: پردازش PHP را در وب سرور خود تست کنید.

برای اینکه بتوانید سیستم خود را تست کنید تا متوجه شوید که برای کار کردن با PHP به‌درستی تنظیم شده است، می‌توانید یک اسکریپت بسیار ساده PHP را ایجاد کنید.

این اسکریپت را info.php بنامید. برای اینکه آپاچی بتواند فایل را پیدا کرده و به آن به‌درستی پاسخ دهد، این فایل باید در دایرکتوری خاصی به نام web root ذخیره شود.

در سیستم‌عامل CentOS7، این دایرکتوری در آدرس/var/www/html/ قرار دارد. می‌توانید فایل را در این آدرس با تایپ دستور زیر ایجاد کنید:

این دستور، یک فایل خالی را باز خواهد کرد. باید متن زیر را که یک کد معتبر PHP است در این فایل قرار دهید:

هنگامی‌که کار شما تمام شد، فایل را ذخیره کرده و ببندید.

اگر یک Firewall در سیستم خود دارید، دستورهای زیر را اجرا کنید تا به ترافیک HTTP و HTTPS اجازه عبور دهید:

حال می‌توانید تست کنید که آیا وب سرور شما به‌درستی می‌تواند محتوای تولیدشده توسط یک اسکریپت PHP را نمایش دهد. برای این کار، فقط باید این صفحه را در مرورگر اینترنت خود بازدید کنید! البته مجددا به آدرس IP عمومی سرور خود احتیاج دارید.

آدرسی که باید بازدید کنید به‌صورت زیر است:

صفحه‌ای که باید باز شود چیزی شبیه به تصویر زیر است:

ورژن php

این صفحه در واقع اطلاعاتی در مورد سرور شما را از دیدگاه PHP ارائه می‌دهد. اطلاعات این صفحه برای عیب‌یابی و اطمینان از اینکه تنظیمات به‌درستی اجرا می‌شوند مفید هستند.

اگر این تست موفقیت‌آمیز بود، پس PHP شما به همان صورت که توقع می‌رود، کار می‌کند.

باید این فایل را بعد از تست حذف کنید برای اینکه می‌تواند اطلاعات سرور شما را به کاربران غیرمجاز ارائه دهد! برای این کار، دستور زیر را تایپ کنید:

اگر نیاز داشتید که بعداً به این اطلاعات مراجعه کنید، می‌توانید این صفحه را دوباره ایجاد کنید.

نتیجه‌گیری

حال که شما یک LAMP stack نصب‌ کرده‌اید، گزینه‌های زیادی در دسترس دارید که در مراحل بعد انجام دهید. اساساً، شما یک پلتفرم نصب کرده‌اید که اجازه می‌دهد انواع زیادی از وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای وب را روی سرور خود نصب کنید.

ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه