ارتقا وبلاگ در رسانه های اجتماعی
ارتقا وبلاگ در رسانه های اجتماعی

آیا در طول روز زمان زیادی را برای تولید محتوای باکیفیت صرف می‌کنید؟ تمام قوانین بازاریابی محتوایی را رعایت می‌کنید؟ اگر این قوانین را رعایت نمی‌کنید، محتوا ممکن است تأثیر منفی بر روی بازاریابی شما داشته باشد.

برخلاف وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های تجاری، تبلیغات پولی تأثیر زیادی برافزایش رتبه وبلاگ‌های شخصی ندارد، ولی گزینه‌های دیگر چه تأثیری دارد؟ بدون شک سئو و شبکه‌های اجتماعی تأثیر مستقیمی بر روی بهتر دیده شدن وبلاگ‌ها دارند.

در این مطلب در رابطه با تأثیر شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی در ارتقا وبلاگ‌ها، صحبت می‌کنیم.

ابتدا باید بررسی‌هایی در رابطه با وبمستر ها، بازاریابان و یا بلاگر ها صورت گیرد و به این سؤال پاسخ داده شود که این افراد به چه چیزهایی برای ارتقا وب‌سایت در شبکه‌های اجتماعی فکر می‌کنند. بسیاری از فعالان این زمینه بر این باور هستند که برای به اشتراک‌گذاری وبلاگ در شبکه‌های اجتماعی کافی است تا لینک وبلاگ را در شبکه‌هایی مثل فیس‌بوک، لینکدین، توییتر و یا گوگل پلاس به اشتراک بگذارند. متأسفانه باید بگوییم که این حرکت حتی نیمی از مسیر درست هم نیست!

اگر شما هم دوست دارید تا وبلاگتان در رسانه‌های اجتماعی بهتر دیده شود و از این طریق بازاریابی مناسبی برای وبلاگ خود انجام دهید، کافی است با ما همراه باشید تا روش‌های دیده شدن را بیاموزید.


مقاله مرتبط: وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی؟ کدام برای کسب و کار مناسب است؟


در روش های پیشنهادی می‌توانید، محتوایی باقابلیت به اشتراک‌گذاری تولید کنید و از پلتفرم‌های خاصی(به‌غیراز فیس‌بوک، توییتر و یا لینکدین و…) برای به اشتراک‌گذاری مطالب استفاده کنید.

۱ – محتوای جذاب، مفید و تکان‌دهنده

محتوای جذاب

این پیشنهاد، ارتباط زیادی با مسئله شبکه‌های اجتماعی ندارد، اما اولین اقدام ضروری برای موفقیت در این مسیر است. کاربر شبکه‌های اجتماعی دوست دارد تا محتوای خوب و تأثیرگذار را مطالعه کند، هر محتوایی را فقط به این نیت که مخاطب سرگرم شود نباید به اشتراک گذاشت.

محتوایی که به اشتراک گذاشته می‌شود باید جذاب و کاربردی و منحصربه‌فرد باشد، محتوایی که نتوان شبیه به آن را جایی دیگر پیدا کرد. اگر محتوای موردنظرتان، در وب‌سایت‌های دیگر به اشتراک گذاشته‌شده است، محتوا باید به شکل جدیدی ارائه‌شده تا مخاطب جذب شود.

یکی دیگر از مسائلی که کاربر را جذب می‌کند، عناوین جذاب و تصویر است. بهتر است نگاهی ریزتر به این دو مسئله در تولید محتوا بیندازیم.

عناوین جذاب

بررسی را با یک مثال آغاز می‌کنیم، فرض کنید مطلبی با عنوان «۱۰ مسئله‌ای که باید از طراح سایت خود بپرسید» را در وبلاگ شخصی به اشتراک گذاشته‌اید. عنوان این مقاله نشان می‌دهد که محتوای مفیدی را به مخاطب می‌دهد ولی آیا این عنوان به‌اندازه کافی جذاب هست؟

حالا عنوان این مطلب را به شکل دیگری بیان می‌کنیم، «۱۰ مسئله‌ای که طراح سایت به شما نمی‌گوید!»

آیا این عنوان شمارا به وجد می‌آورد؟ با این تغییر عنوان بیش از نیمی از مسیر را طی کرده‌ایم، درست است؟

با یک تغییر کوچک در عنوان و یا سبک نوشتار، توجه بیشتری جلب می‌شود. بسیاری از کاربران خبرنامه و یا فید RSS وبلاگ شمارا دریافت می‌کنند، اگر عنوان مطلب به‌اندازه کافی جذاب باشد، کاربر در ایمیل خود، مقاله شمارا برای خواندن انتخاب می‌کند. همیشه به خاطر داشته باشید که بسیاری از وب‌سایت‌ها خبرنامه‌هایشان را به هزاران ایمیل ارسال می‌کنند، عنوان مقاله باید به‌اندازه‌ای جذاب باشد که کاربر و مخاطب از بین هزاران گزینه، مطلب شمارا انتخاب کند.

اگر محتوا هم به‌اندازه عنوان مفید و کاربردی باشد، مخاطب علاوه بر مطالعه، مطلب را به اشتراک می‌گذارد.

تصاویر

یکی از مهم‌ترین بخش‌های به اشتراک‌گذاری مطلب در رسانه‌های اجتماعی، تصویر است، تصاویر باید به‌اندازه کافی جذاب و بزرگ باشد. اگر وبلاگ شما تصویر خاص و قابل‌تشخیصی نداشته باشد و یا اصلاً تصویری نداشته باشد، مخاطب میل کمتری به اشتراک گذاشتن آن دارد. قبل از ارائه هر توضیحی بهتر است سری به تصاویر استفاده‌شده دریکی از وب‌سایت‌های مطرح بزنیم.

ابزارهای رایگانی برای ارتقا هرچه بیشتر سطح گرافیک وب‌سایت‌ها وجود دارد که ابزار Canva یکی از آن‌ها است. شما هم‌چنین می‌توانید از اینفوگرافیک ها و تصاویر جذاب برای هرچه بهتر کردن سطح گرافیک وب‌سایت استفاده کنید. ابزارهای رایگانی برای ساخت اینفوگرافیک وجود دارد که استفاده از آن‌ها بسیار ساده است.

در تصویر زیر، یک پست وبلاگ را مشاهده می‌کنید که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌شده است.

وبلاگ در رسانه اجتماعی

تصاویر جذاب در جلب نظر مخاطب بسیار تأثیرگذار است و هرچه تصویر جذاب‌تر باشد، مخاطب زودتر جذب می‌شود.

۲ – ادغام رسانه‌های اجتماعی با وبلاگ

ترکیب وبلاگ و رسانه اجتماعی

با ادغام کردن رسانه‌های اجتماعی با وبلاگ شخصی، فاصله میان رسانه‌های اجتماعی و محتوا کاهش پیدا می‌کند. افرادی که به وب‌سایت شما سر می‌زنند باید بتوانند به راحت‌ترین شکل ممکن به رسانه‌های اجتماعی دسترسی داشته باشند و بتوانند محتوای موردنظر را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

ادغام کردن شبکه‌های اجتماعی، در قالب دکمه‌هایی در وبلاگ به خواننده کمک می‌کند تا راحت‌تر با شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کند.


مقاله مرتبط: ١٥ نکته طلایی برای برگزاری یک چالش موفق در شبکه‌های اجتماعی


در ادامه راهکارها و پیشنهادهای سریع و ساده برای اضافه کردن دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی به پست‌های وبلاگ اشاره می‌کنیم.

بعضی از پست‌ها بیشتر از ۷ دکمه به اشتراک‌گذاری شبکه اجتماعی دارند. در ابتدا مطمئن شوید که مخاطبان شما در شبکه‌های اجتماعی به‌اندازه‌ای هست که انواع دکمه‌های شبکه‌های مجازی به انتهای پست اضافه شود. رسانه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و یا توییتر در بیشتر کشورها مخاطب‌های خود را دارد و ارزش به اشتراک‌گذاری را دارد.

توجه داشته باشید که شلوغ بودن بخش به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، نه‌تنها تأثیر مثبتی بر روی مخاطب ندارد، بلکه باعث گیج شدن او هم می‌شود. هم‌چنین اضافه کردن دکمه‌های به اشتراک‌گذاری سرعت بارگذاری صفحه را کاهش می‌دهد.

دکمه اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی

استفاده از دکمه‌های به اشتراک‌گذاری، ایده بسیار خوبی است ولی استفاده بیش‌ازحد به روند کاری شما آسیب می‌زند. استفاده حداقل از دکمه‌ها را به خاطر داشته باشید،

استفاده بیش‌ازحد از دکمه‌ها، حواس مخاطب را از مطلب اصلی دور می‌کند.

۳ – وبلاگ را در حساب‌های کاربری شخصی خود به اشتراک بگذارید

انتشار وبلاگ در سوشیال مدیا

اگر خواننده به وب‌سایت شما وارد نمی‌شوند تا مطالبتان را بخواند، راه‌حلی برای این مشکل پیدا کنید. پست وبلاگ خود را در هر شبکه اجتماعی که می‌توانید به اشتراک بگذارید. شاید با خود بگویید که قبلاً بارها این راه را امتحان کرده‌اید ولی به نتیجه‌ای نرسیدید، در مسیر باید به نکات خاصی توجه کرد که ما این نکات را بررسی می‌کنیم.

ثبات

پست خود را در بازه زمانی مشخص با استمرار و ثبات به اشتراک بگذارید. نظم در این روند بسیار مهم است، اگر یک هفته پست خود را به اشتراک بگذارید، ولی هفته بعد این روند را متوقف کنید به نتیجه مؤثری دست پیدا نخواهید کرد. برای اطمینان از به اشتراک‌گذاری منظم پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از ابزارهای برنامه‌ریزی استفاده کنید، ابزارهای Buffer،Hootsuite و SproutSocial پیشنهادهای بسیار خوبی است.

استفاده از ابزارهای خودکار در ورد پرس

اگر وبلاگ شما در محیط وردپرس فعال است، می‌توانید از پلاگین Publicize برای به اشتراک‌گذاری خودکار پست در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

زمان درست برای پست کردن مطالب

اگر پست‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر به اشتراک می‌گذارید، باید زمان درست و یا زمان بهینه برای به اشتراک‌گذاری را پیدا کنید. یکی از ابزارهای مناسب در این زمینه، Tweroid است. این ابزار یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی توییتر است که در بازار وجود دارد. برای اطلاع از زمان مناسب برای به اشتراک‌گذاری پست در فیس‌بوک می‌توانید از ابزار Facebook Insights استفاده کنید تا آنالیزی از میزان بازدید پست‌ها داشته باشید.


مقاله مرتبط: چگونه بهترین پلتفرم‌ شبکه های اجتماعی را برای استراتژی بازاریابی انتخاب کنیم


اگر می‌خواهید که از ابزاری استفاده کنید که هم قابلیت برنامه‌ریزی و هم بررسی عملکرد کاربر در فضای مجازی را داشته باشد، می توانید از ابزار buffer-followerwonk استفاده کنید.

جذابیت تصویری در به‌روزرسانی پست‌ها

زمانی که تصمیم می‌گیرید پستی را در فیس‌بوک، لینکدین و یا گوگل پلاس به اشتراک بگذارید، با زبان عامیانه محتوا را برای مخاطب بیان  و او را در کمترین زمان ممکن از محتوای کلی باخبر کنید. به خاطر داشته باشید زمانی که تصمیم می‌گیرد مطلب خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید باید از یک تصویر به همراه لینک استفاده کنید تا برای مخاطب جذابیت داشته باشد. در این نوع از به اشتراک‌گذاری پست‌ها، تصویر کوچکی به همراه لینک نمایش داده می‌شود.

فیس‌بوک به‌صورت خودکار، تصویری از پست را به نمایش درمی‌آورد و به شما این امکان را می‌دهد تا در صورت نپسندیدن تصویر پیشنهادی، تصویر موردعلاقه خود را انتخاب کنید.

گزینه‌های متفاوت کمک می‌کند تا زیبایی پست به اشتراک گذاشته‌شده در شبکه‌های اجتماعی دوچندان شود و در شبکه‌های اجتماعی بارها دست‌به‌دست شود.

پست‌های متقاطع

با استفاده از تکنیک پست‌های متقاطع، می‌توانید پست‌های خود را از یک شبکه اجتماعی به شبکه دیگر منتقل کنید. به یک مثال توجه کنید، پستی را در فیس‌بوک منتشر می‌کنید که گرافیک خوبی دارد. می‌توانید لینک این عکس را در شبکه اجتماعی مثل پینترست به اشتراک بگذارید. این کار دنبال کنندگان فیس‌بوک را ترغیب می‌کند تا به شبکه اجتماعی پینترست هم سری بزنند و به‌راحتی عکس شما در این شبکه را پیدا کنند.

به‌روزرسانی تمام پست

برخی از شبکه‌های اجتماعی تنها کاراکترهای کمی را در به‌روزرسانی پست‌ها نمایش می‌دهند، اما بعضی از شبکه‌های اجتماعی مثل گوگل پلاس و Tumblr به کاربر اجازه می‌دهد تا کل پست را به مخاطب نمایش دهد. شما می‌توانید لینک مطلب اصلی را در انتهای مطلب اضافه کنید تا کاربر با کلیک کردن بر روی آن وارد پست اصلی شود. این کار ترافیک وب‌سایت را تا اندازه قابل‌توجهی بالا می‌برد.

پلاگین publicize که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، به شما کمک می‌کند تا مطالبتان را در شبکه اجتماعی Tumblr به اشتراک بگذارید. تنها یک تیزر یا یک بخش کوچکی از مطلب کلی در این شبکه به نمایش درمی‌آید و کل مطلب در این پلتفرم قابلیت دسترسی ندارد.

اگر تمام مطلب را در Tumblr کپی کنید و کاربر برای خواندن کل مطلب دیگر نیازی به کلیک کردن روی لینک وب‌سایت و وارد شدن به آن ندارد. در این صورت، حتی اگر ترافیک وب‌سایت در Tumblr افزایش پیدا نکند، لینک وب‌سایت شما رتبه بالایی به دست می‌آورد.

گوگل پلاس هم در این زمینه شبیه به Tumblr است. اگر پستی به‌صورت کامل در گوگل پلاس نمایش داده شود و کاربر برای خواندن کل مطلب به سایت ارجاع داده نشود، میزان بازدیدهای کاربران در رتبه وبلاگ و پست در کنسول جستجوی گوگل تأثیر می‌گذارد. حتی بعضی‌اوقات پست‌های گوگل پلاس در رتبه اول کنسول جستجوی گوگل قرار می‌گیرد.

رتبه شبکه های اجتماعی

Click to tweet

بعضی از خوانندگان شما ممکن است زمانی برای به اشتراک گذاشتن کل مطلب نداشته باشند. برای چنین خواننده‌های، می‌توان از گزینه Click to tweet، برای به اشتراک‌گذاری بخش‌های مهم مقاله استفاده کنید. با این کار، به‌سرعت بک لینکی از وبلاگ شما در حساب کاربری توییتر افراد ایجاد می‌شود.

هشتگ ها

از هشتگ ها با کلیدواژه‌های مرتبط در پست شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، فیس‌بوک و گوگل پلاس استفاده کنید. این هشتگ ها باعث می‌شوند تا وبلاگتان راحت‌تر و سریع‌تر پیدا شود.

پیغام مستقیم (دایرکت)

برای افرادی که قبلاً محتوای شمارا به اشتراک گذاشته‌اند، طرفداران، دنبال کنندگان و افرادی که درزمینهٔ فعالیت شما کنجکاو هستند، پیغام خصوصی بفرستید و مطلب جدیدتان را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

این پیغام خصوصی در تمام شبکه‌های اجتماعی ازجمله توییتر، فیس‌بوک و لینکدین قابلیت ارسال دارد. به دست آوردن شخصیت در شبکه‌های اجتماعی کمی زمان‌بر است.

۴ – برقراری ارتباط با بلاگر ها

برقراری ارتباط با بلاگر ها

بسیاری از بلاگرها، سعی می‌کنند از رقبایشان فاصله بگیرند، ولی آیا تابه‌حال به‌عکس این موضوع فکر کرده‌اید؟ این افراد نمی‌توانند باعث ارتقا سطح کیفیت کاری شما شوند؟ در ادامه راهکارهایی برای استفاده از بلا گرهای دیگر در مسیر رشد بررسی کرده‌ایم.

بخوانید و به اشتراک بگذارید

پست بلاگرهای دیگر را بخوانید و آن‌ها را به اشتراک بگذارید. گذاشتن نظر برای بلاگرها و اضافه کردن اطلاعات به پست‌ها، روشی برای بهتر دیده شدن است. اگر در توییتر و یا هر شبکه اجتماعی دیگری نظری را به اشتراک می‌گذارید، حتماً از منشن کردن بلاگر اطمینان حاصل کنید. با به اشتراک گذاشتن نظر در پست دیگر بلاگر ها دیده‌شده و در این جامعه شناخته می‌شوید.


مقاله مرتبط: محتوای ویروسی – viral – چیست؟ چه چیزی محتوا را ویروسی می کند؟


اگر لینک ULR وبلاگ خود را در بیوگرافی توییتر خود به اشتراک گذاشته باشید، بلاگر ها بلافاصله پس از دیدن لینک، به وبلاگ شما سر می‌زنند و شمارا دنبال می‌کنند.

لیستی از افراد متخصص تهیه کنید

لیستی از ۱۰ بلاگر برتر در زمینهٔ فعالیت خود تهیه کنید و به وبلاگ‌های مختلف لینک دهید. بدون شک افراد به لیست شما سر می‌زنند و آن‌ها هم در رابطه با وبلاگ شما واکنش نشان می‌دهند.

این کار را می‌توانید در رابطه با افراد متخصصی که وبلاگی در فضای اینترنت ندارند هم انجام دهید. این کار باعث می‌شود تا این افراد شمارا در صفحه‌های شخصی خود منشن کنند.

بلاگر مهمان

از بلاگر ها دعوت کنید تا در وبلاگ شما مطلبی بنویسند و آن را به اشتراک بگذارید. این کار ممکن است ترافیک را به‌صورت قابل‌توجهی افزایش ندهد، ولی با این کار در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوید و بسیار سریع‌تر دیده می‌شوید.

Viral Content Buzz

viral content buzz community وب‌سایتی است که با استفاده از آن می‌توانید میزان بازدید وب‌سایت را بررسی کنید.

۵ – پست‌های وبلاگ خود را سوشیال بوکمارک کنید

سوشیال بوکمارک

پست‌های وبلاگ خود را در پروفایل سایت‌هایی مثل Digg ،StumbleUpon و Reddit که بازدیدکنندگان خوبی دارند، سوشیال بوکمارک کنید. اما به یاد داشته باشید که این تکنیک مدت‌زمان طولانی مورداستفاده قرارگرفته است و به‌عنوان روشی مؤثر و جدید از آن یاد نمی‌شود.

برای سرمایه‌گذاری کردن در شبکه‌های اجتماعی، باید از سوشیال بوکمارکینگ استفاده کنید و زمان بیشتری را برای بوکمارک کردن وبلاگ صرف کنید. این کار میزان فعالیت شما در بوکمارک کردن پست‌ها را افزایش می‌دهد.

سایت‌های سوشیال بوکمارک زیادی در فضای وب وجود دارد اما باید توجه داشت که مناسب‌ترین و بهترین وب‌سایت انتخاب شود.

۶– تبلیغات انجمنی

تبلیغات انجمنی

بسیاری از انجمن‌های خوب، به‌راحتی وبلاگ شمارا تبلیغ نمی‌کنند، حتی اگر اعضای فعال داشته باشید و وبلاگ شما بازدید زیادی داشته باشد. اگر قصد دارید در انجمن‌های تبلیغاتی به نمایش دربیایید باید زمان زیادی را برای ارتقا وبلاگ صرف کنید. با استفاده از جستجوی گوگل، انجمن‌های خوب را پیدا کنید. استفاده از Boardreader که کنسولی برای جستجو انجمن‌ها است، پیشنهاد می‌شود.

۷– به انجمن‌های اجتماعی بپیوندید

انجمن های اینترنتی

به انجمن‌ها و گروه‌های مرتبط با حیطه کاری خود، در فیس‌بوک و لینکدین بپیوندید. انجمن‌های اجتماعی و گروه‌ها زمینه‌های مناسبی برای شناخته شدن وبلاگ شما است.

از تبلیغ بیش‌ازحد وبلاگ بپرهیزید. با پیوستن به گروه‌های مختلف و حرکتی آرام به سمت دیده شدن، راه درست‌تری را در پیش خواهید گرفت و کم‌کم بین افراد مرتبط با خود و حیطه فعالیتتان شناخته می‌شوید. شما می‌توانید لینک‌های مربوط به پست‌هایتان را در گروه‌ها به اشتراک بگذارید.

یکی دیگر از راه‌های بهتر دیده شدن در گروه‌های اجتماعی، ملاقات با دنبال کنندگان است، این ملاقات می‌تواند مجازی و یا واقعی باشد. برای برگزاری ملاقات مجازی می‌توانید از گوگل هنگ اوت و توییتر چت استفاده کنید.

گفتگو در توییتر، یک گفتگوی از پیش تنظیم‌شده است که حالت غیررسمی دارد و می‌توانید با منشن کردن اعضا آن را شروع کنید.

۸– پست‌های قدیمی وبلاگ را فراموش نکنید

پست های قدیمی وبلاگ

زمانی که قصد دارید محتوایی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، خود را به پست کردن محتوای جدید و تازه محدود نکنید. گاهی اوقات لازم است پست‌های قدیمی خود که هنوز هم عناوین داغ روز هستند را دوباره به اشتراک بگذارید.

ممکن است بسیاری از دنبال کنندگان به‌تازگی با وبلاگ شما آشنا شده باشند، این مطالب برای آن‌ها تازگی دارد. اگر نگران دنبال کنندگان قدیمی هستید و نمی‌خواهید مطلب تکراری را مشاهده کنند، می‌توانید عنوان مطلب را به‌کلی تغییر دهید.

۹– بخشی از محتوای خود را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری بخشی از محتوا

شما می‌توانید از پلاگین Click to tweet برای دیده شدن وبلاگ استفاده کنید. یکی از پیشنهادها و جایگزین‌های مناسب برای این پلاگین، به اشتراک‌گذاری بخش بیشتری از محتوا در شبکه‌های اجتماعی است. نیازی نیست تا تمام پست‌ها را با لینک نمایش دهید. این تغییر یک روش جدید و تازه است که بسیاری از دنبال کنندگان از آن لذت خواهند برد.

راه‌های ذکرشده، روش‌های بسیار ساده‌ای برای تبلیغ وبلاگ در شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی است. تبلیغ وبلاگ در رسانه‌های اجتماعی بسیار مؤثر و ارزشمند است. با این کار رتبه شما در شبکه‌های اجتماعی افزایش پیدا می‌کند.

تجربه شما درزمینهٔ بهبود وبلاگ در شبکه‌های اجتماعی چیست؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

 

9 راه مؤثر برای ارتقا وبلاگ در رسانه‌های اجتماعی

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

77  +    =  87