مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » ترندهای طراحی وب و رابط کاربری در سال 2021
طراحی و توسعه طراحی وب

ترندهای طراحی وب و رابط کاربری در سال 2021

ترندهای طراحی وب و رابط کاربری در سال 2021

با گذشت زمان باید به فکر طراحی وب جدید برای سایت خود باشیم. به طراحی‌های گذشته خود نگاه کرده، نقاط قوت و ضعف آن را یافته و تغییراتی را برای بهبود طراحی خود اعمال کنیم. به این ترتیب کسب‌وکار ما همه روزه در حال پیشرفت خواهد بود. برای این کار باید به ترندها و علایق مردم توجه داشته باشیم. ممکن است مواردی که در سال پیش مورد توجه قرار گرفته بود در سال جدید نیز جزو ترندها قرار بگیرد. این موارد می‌تواند شامل عناصری از جمله انتخاب رنگ، تایپوگرافی انتخاب متن و همه‌چیز در مورد تجربه کاربری باشد.

در این مقاله به بررسی بهترین طراحی‌های وب و طراحی رابط کاربری (UI) می‌پردازیم.

انتخاب پالت رنگ‌های روشن و پویا

انتخاب پالت رنگ‌های روشن و پویا

برخی از این رنگ‌های روشن از ترندهای طراحی‌های دیگر الهام گرفته شده‌اند. در ابتداُ رنگ‌های روشن در طرح‌های فلت بسیار محبوب شده که کم‌کم به رنگ‌های پویا تبدیل شدند و گاهی نیز آثاری از رنگ‌های نئون نیز در آن‌ها مشاهده می‌شود.

نکته جالب در مورد طراحی این ترند، این است که به‌راحتی می‌توان رنگ را بعد از انتخاب پالت با رنگی دیگر جایگزین کرد. پس اگر سایت خود را طراحی کرده‌اید برای اعمال کردن این ترند روی سایت خود نیازی به طراحی مجدد کل سایت ندارید.

 طراحی احساسی

 طراحی احساسی

باید با کاربران خود ارتباط برقرار کنید. اصل ماجرای طراحی احساسی این‌گونه است.

در این سال جدید هر وب‌سایت یا اپلیکیشنی که این موضوع را در طراحی خود رعایت نکند با شکست مواجه خواهد شد. ارتباط‌های احساسی به ۴ دسته تقسیم می‌شوند: خوشحالی و ناراحتی، اعتماد و انزجار، ترس و خشم، شگفت‌زدگی و پیش‌بینی.

باید به این موضوع فکر کنید که محتوای شما در کدام‌یک از این دسته‌ها و رنگ‌های مرتبط با آن‌ها، تصورات و رابط کاربری قرار می‌گیرد تا بدین ترتیب رابطه بیشتری یا کاربر برقرار کند.

هر عنصر بصری در طراحی، به‌عنوان یک راهنما به کاربر کمک می‌کند که چگونه باید رفتار کنند. به‌عنوان مثال، اپلیکیشن‌های مسیریابی به افراد کمک می‌کنند که مسیر اصلی خود را بیابند، به همین ترتیب طراحی سایت نیز نوع رفتار و احساس را به کاربر تلقین می‌کند. در تصویر بالا، چهره‌ی خندان شخص حاکی از آن هست که کاربر از محصول مورد نظر رضایت خواهد داشت.

ایجاد عمق و طراحی عناصر به‌صورت واقعی

ایجاد عمق و طراحی عناصر به‌صورت واقعی

با اینکه واقعیت مجازی در حقیقت وجود ندارد اما تأثیرات آن به‌وضوح قابل‌مشاهده است.

اکثر طراحان به طراحی‌های خود، عمق و عناصری از طراحی را اضافه می‌کنند که واقعیت بیشتری را به پروژه القا کرده یا حسی تکنیکی به آن می‌دهند. این امر شامل همه‌چیز از جمله تصاویر یا حتی تصاویر متحرک سه‌بعدی است که می‌توان چنین طراحی‌هایی را بر محصولات یا مواردی که کاربر به آن‌ها دسترسی دارد اعمال کرد.

انیمیشن

امروزه انیمیشن جزء اصلی طراحی وب و اپلیکیشن شده است؛ اما دلیلی برای این موضوع وجود دارد. انیمیشن، توجه کاربر را به مکانی که هدف طراحی هست جلب می‌کند که این موضوع با بیان داستانی در مدتی کوتاه، کاربر را درگیر خود خواهد کرد. در پروژه‌های خود از انیمیشن استفاده کنید و به این طریق به کاربرانتان کمک کنید که درک عمیقی از کار شما داشته باشند.

طراحی سورئال یا انتزاعی

طراحی سورئال یا انتزاعی

طراحان زیادی در این دنیای عجیب‌وغریب، در حال ساخت پروژه‌هایی هستند که شامل عنصرهای سورئال و انتزاعی می‌شوند. طراحی‌های این‌چنین به اندازه‌ای گسترش می‌یابند که کاربران نیز خواستار تجربه دنیایی غیرواقعی هستند.

دلیل عملی شدن تکنیک‌های این نوع از طراحی به ایده ارتباط احساسی بازمی‌گردد. طراحی سورئال و انتزاعی موجب می‌شود که افراد با خود ارتباط بیشتری برقرار کنند. چرا که ممکن هست افراد در مواجه‌شدن با این طراحی‌ها، خود را درون آن‌ها احساس کنند.

در این پروژه‌ها اکثراً از عناصری استفاده می‌شود که شامل انیمیشن، تصاویر افراد یا اشیاء متحرکی شده که کاربران با مشاهده آن‌ها مشتاق‌اند جزئی از آن طراحی باشند. هدف اصلی طراحی رئالیسم و انتزاعی این هست که استایل طراحی را زنده نگه داشته و کاربران را در زمان بیشتری با خود درگیر کند.

به کار بردن صوت در طراحی

به کار بردن صوت در طراحی

در سال جدید، پروژه‌ها به سمت طراحی رابط کاربری مکالمه‌ای پیش می‌رود. با افزایش تعداد افرادی که از دستگاه‌های هوشمند در منازل خود استفاده می‌کنند، باید بیشتر به این موضوع بپردازید که طراحی شما چگونه می‌تواند با این دستگاه‌ها ارتباط برقرار کند و اینکه تجربه کاربری خود را به طریقی ایجاد کنید که افراد بتوانند به‌راحتی از وب‌سایت شما استفاده کنند.

تحول بزرگ برای طراحان، درک این موضوع هست که کاربران چگونه با دستورات صوتی ارتباط برقرار کرده و سپس رابط صوتی را با کلیدواژه‌ها و اقدامات مرتبط را نمونه‌سازی کنند. این امر ارزش محتوای شما را چند برابر می‌کند.

طراحی تک صفحه

چیزی نمی‌گذرد که اسکرول برای دیدن محتواهای سایت از نظر طراحان و البته کاربران مورد استقبال قرار نمی‌گیرد، البته امروزه این قضیه منتفی شده است.

اکثر طراحان، سایت‌هایی تک‌صفحه‌ای ایجاد می‌کنند به طریقی که کاربران با اسکرول آن صفحات، با محتوا و ویژگی‌های جالبی روبه رو و درگیر می‌شوند. در واقع این چنین طرح‌ها، کاربر را تشویق به اسکرول می‌کنند. وب‌سایت‌های تک‌صفحه‌ای بر روی تلفن‌های همراه و دستگاه‌های کوچک عملکرد بهتری دارند، چرا که تمام محتوا را می‌توانند به‌وسیله بخش ناوبری منو بیایند. نکته جالب این هست که کاربرانی که از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند و همچنین اکثر بازدیدکنندگان سایت شما به اسکرول کردن عادت کرده‌اند.

 طراحی مسطح در کنار طرح سه‌بعدی

طراحی مسطح در کنار طرح سه‌بعدی

امروزه طراحی‌های سه‌بعدی در کنار طراحی مسطح ایجاد می‌شوند. نتیجه این نوع پروژه، طرح واقعی سه‌بعدی و رابط مسطح هست که در واقع طرحی پیچیده و جالب است.

زمانی که جزئی‌تر به این ترند نگاه می‌کنید، اجزای سازنده آن را در عمق طرح همراه با کمی انیمیشن مشاهده خواهید کرد.

بعضی از افراد، به این نوع از طراحی «مسطح عمیق» می‌گویند؛ اما ما معتقدیم که این طرح، تکامل طبیعی طراحی مسطح هست.

گرادینت

گرادینت

گرادینت‌ها، ترند رنگی چندمنظوره هست که معمولاً در تمام انواع طراحی‌ها کاربردی‌اند. این امر در تعداد پروژه‌هایی که از این ترند استفاده می‌کنند مشهود هست.

گرادینت‌ها می‌توانند به طرح‌های ما رنگ‌های شاد و جذاب اضافه کنند. پس زمینه گرادینت موجب می‌شود عناصر متنی یا محتواهای خاص جلوهای خاص نیز داشته باشند. بخصوص فیلدهایی که محصولات را معرفی می‌کنند با گرادینت ارائه بهتری خواهند داشت.

دلیل انتخاب گرادینت به‌عنوان رنگ در طراحی در سال جدید این هست که گرادینت‌ها تکنیکی برجسته همراه با داشتن اولویت در انتخاب رنگ‌های روشن هست، در حالی که در سال گذشته، گرادینت، تنها ابزاری برای ویرایش تصاویر بوده است.

تایپوگرافی وینتیج یا قدیمی

تایپوگرافی وینتیج یا قدیمی

 یکی از جدیدترین ترندهای امسال، استفاده از استایل تایپوگرافی وینتیج است. این استایل شامل تایپوگرافی ، حروف دال گرد مانند و عناصر متنی که به نظر قدیمی‌تر می‌آیند.

بعضی از برندهای معروف نیز همانند میل چیمپ، تایپوگرافی وینتیج را برای خود انتخاب کرده‌اند.

دلیل اصلی انتخاب این ترند، داشتن وضوح بیشتر متن بر روی تمام دستگاه‌هاست.

تمرکز بر تصویرسازی داده

تمرکز بر تصویرسازی داده

به هر سایتی که نگاه کنید متوجه می‌شوید که در بخشی از طراحی خود از اینفوگرافیک استفاده کرده است.

استفاده از روش تصویرسازی داده، یکی از جالب‌ترین و قابل فهم‌ترین راه‌های انتقال اطلاعات پیشرفته به کاربران هست. کاربران این روش را در یادگیری اعداد، نقشه‌ها و یادگیری الگوریتم‌های پیچیده بسیار می‌پسندند.

برای مؤثرتر کردن این روش، می‌توانیم داده‌های خود را در قالب یک داستان بیان کنیم. با این کار کاربر داستان را دنبال کرده و تا پایان ماجرا به دنبال درک اطلاعات مورد نظر می‌رود تا در نهایت به نتیجه دلخواه رسیده و نرخ تبدیل ما نیز افزایش می‌یابد.

کپی‌رایت محتوای مناسب برای تجربه کاربری

تمام طراحی‌های با کیفیت شامل عناصری در قالب متن برای انتقال پیام می‌شوند. با وجود کاربرانی که به دنبال تجربه وبگردی معتبر هستند، باید بر روی نوشتن برای تجربه کاربری بهتر، تمرکز بیشتری گذاشت.

تمام محتوای هر وب‌سایت باید طوری طراحی شود تا کاربران بتوانند رابطه بهتری با محصولات یا سرویس‌های آن وب‌سایت برقرار کنند. با ارائه محتوای مناسب می‌توان فروش خوبی نیز داشت.

محتوای تجربه کاربری مناسب به کاربر این احساس را منتقل می‌کند که ارزش زیادی برای او قائل هستیم. متن تجربه کاربری از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در فضا، زمان و کلمات بسیار کم باید داستان وب‌سایت خود را بیان کنیم. هر جمله باید به‌قدری قوی باشد که کاربران را مشتاق به خواندن و گشتن در سایت ما کند.

با مطالعه این محتوا و بررسی ترندهای طراحی سایت در این سال جدید، شما نیز می‌توانید طرح مورد علاقه و متناسب با کسب‌وکار خود را انتخاب کنید. این امر بسیار مهمی است که نسبت با علایق کاربران خود در هرسال پیش برویم و تغییراتی را طراحی‌های خود ایجاد کنیم. به این طریق، کسب‌وکار ما پیشرفت کرده و شاهد افزایش نرخ تبدیل سایت خود خواهیم بود.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه