انواع گواهی SSL
انواع گواهی SSL

استفاده از گواهی SSL به بازدیدکنندگان سایت درباره امنیت آن اطمینان می‌دهد. موتورهای جستجو مانند گوگل نیز درک می‌کنند که سایت شما برای مرور امن است. از این رو لازم است یک گواهی SSL معتبر برای سایت خود دریافت کنید. این گواهینامه یک پروتکل امنیتی است که داده‌ها را از طریق شبکه بین سرور و مرورگر، احراز هویت و رمزگذاری می‌کند. گواهی SSL ارتباط بین سایت و بازدیدکنندگان را در برابر دسترسی اشخاص دیگر ایمن می‌کند. این گواهینامه‌ها در انواع مختلف، سطوح اعتبارسنجی متفاوت و قیمت‌های گوناگون در دسترس هستند. احتمالا شما هم بپرسید که کدام نوع گواهی SSL برای سایت من بهتر است؟ و قیمت گواهینامه SSL چقدر است؟ در این مقاله از هاست ایران مگ، به بررسی انواع مختلف گواهینامه‌های SSL می‌پردازیم.

اهمیت گواهی SSL چیست؟

گواهی SSL برای همه سایت‌ها از جمله فروشگاه‌های آنلاین و وبلاگ‌ها، به اندازه بستن کمربند ایمنی قبل از رانندگی حیاتی شده است. در ادامه سه ​​دلیل اصلی برای اینکه چرا سایت‌ها به گواهی SSL نیاز دارند را ذکر می‌کنیم.

۱. حفاظت از داده‌ها و افزایش اعتماد کاربران

هدف اصلی گواهی SSL این است که داده‌های مبادله شده بین کاربر و سرور رمزگذاری شده و از تهدیدات سایبری مانند هکرها، فیشینگ و جعل هویت محافظت شوند. هیچ کدام از مدیران سایت‌ها نمی‌خواهند بازدیدکنندگان هنگام بازدید از سایت اخطار «اتصال شما امن نیست» را مشاهده کنند. گواهی SSL  معتبر از بروز چنین خطاهایی برای کاربران جلوگیری می‌کند. این گواهی برای بازدیدکنندگان شما این اطمینان را ایجاد می‌کند که با خیال راحت اطلاعات حساسی مانند شماره کارت اعتباری، نام کاربری، آدرس ایمیل و رمز عبور را در سایت شما به اشتراک بگذارند. بنابراین گواهینامه SSL اعتماد بین شما و بازدیدکنندگان را تقویت می‌کند.

۲. احراز هویت

هنگامی که از یک سایت بازدید می‌کنید، چگونه مطمئن می‌شوید که سایت اصلی است و سایتی جعلی برای سرقت اطلاعات شما نیست؟ اینجاست که گواهی SSL نقش مهمی ایفا می‌کند. گواهی SSL و TLS اصالت هویت وب سرور را تایید می‌کند. برای نصب گواهینامه SSL، باید مراحل تایید هویت را طی کنید. به عبارت دیگر داشتنSSL  گواه این است که این سایت واقعا سایت شماست و سایت جعلی یا فیشینگ نیست. به این ترتیب، این گواهی به یک مانع مؤثر در برابر سایت‌های فیشینگ تبدیل می‌شود.

۳. بهبود رتبه در موتورهای جستجو

برای اینکه مرور وب مکانی امن‌تر برای همه باشد، موتورهای جستجو مانند گوگل وب‌سایت‌های ناامن را از نتایج خود حذف کرده‌اند و به وضوح اعلام کرده‌اند که سایت‌های رمزگذاری‌شده با پروتکل SSL – HTTPS را به جای HTTP ترجیح می‌دهند. گواهیSSL  در حال حاضر یک ویژگی مهم در رتبه SEO است. بنابراین، اگر می‌خواهید سایت شما در صفحه اول گوگل باشد، داشتن گواهینامه SSL معتبر یکی از موارد ضروری است.

اگرچه به طور مختصر مزایای گواهی SSL را بررسی کردیم، اما اگر قصد دارید به طور کامل درباره مزایا و معایب گواهی SSL بدانید، حتما مقاله «مزایا و معایب گواهی SSL چیست؟» از هاست ایران مگ را مطالعه کنید.

انواع گواهی SSL

دو ویژگی مختلف برای انواع گواهینامهSSL  وجود دارد: تعداد دامنه و زیر دامنه و سطح اعتبار گواهی. به این ترتیب، چهار نوع مختلف گواهینامه SSL را می‌توان در نظر گرفت:

گواهینامه‌های SSL تک دامنه

این نوع گواهی همانطور که از نام آن پیداست، یک دامنه و تمام صفحات آن دامنه را ایمن می‌کند. با این حال، هیچ یک از زیر دامنه‌های مرتبط را ایمن نمی کند. برای مثال، اگر یک گواهی SSL برای دامنه hostiran.net دارید، تمام صفحات مربوط به این دامنه مانند hostiran.net/ssl را نیز پوشش می‌دهد؛ اما هیچ زیردامنه‌ای مانند mag.hostiran.net را پوشش نمی دهد.

گواهینامه‌های  SSL Wildcard

گواهینامه Wildcard SSL مانند گواهی SSL تک دامنه فقط یک دامنه را ایمن می‌کند. اما این نوع گواهینامه SSL ، برخلاف نوع قبل همه زیر دامنه‌های مربوط به آن دامنه را نیز پوشش می‌دهد.

گواهینامه‌های SSL چند دامنه‌ای

عملکرد این گواهی کاملا برعکس گواهی Wildcard SSL است. یعنی چند دامنه را ایمن می‌کند، اما هیچ کدام از زیردامنه‌های مرتبط با آن‌ها را پوشش نمی دهد. این نوع گواهینامه با عنوان گواهینامهSAN  و گواهینامهUCC  هم شناخته می‌شود.

گواهینامه‌هایSSL Wildcard  چند دامنه‌ای

گواهینامه Wildcard SSL چند دامنه ای، ویژگی‌های گواهینامه‌های SSL چند دامنه و Wildcard را به طور همزمان دارد. به عبارت دیگر، با یک گواهی Wildcard SSL چند دامنه ای، می‌توانید چند دامنه و همچنین همه زیر دامنه‌های مرتبط با آن‌ها را ایمن کنید.

سطوح اعتبار سنجی گواهی  SSL

سطح اعتبارسنجی گواهی SSL توسط مرجع صادرکننده گواهینامه (CA) تعیین می‌شود که صحت سایت شما را قبل از صدور گواهی SSL تایید می‌کنند. سه سطح اعتبارسنجی مختلف برای گواهینامه‌های SSL وجود دارد:

گواهینامهSSL  اعتبارسنجی دامنه  (DV)

گواهینامه SSL اعتبارسنجی دامنهDV (Domain Validation) ساده‌ترین شکل اعتبار سنجی گواهی SSL است و فقط برای تایید مالکیت دامنه اعمال می‌شود. اعتبار سنجی در این روش معمولا از طریق تایید ایمیل انجام می‌شود و نیازی به بررسی بیشتر از طرف مرجع صادرکننده (CA) ندارد. گواهینامه دامنهDV  ارزان‌ترین و سریع‌ترین راه برای دریافت گواهینامه SSL است.

گواهینامه SSL  اعتبار سنجی سازمان  (OV)

گواهینامهSSL  اعتبار سنجی سازمانOV (Organization Validation) سطح بعدی اعتبارسنجی است. علاوه بر اعتبارسنجی دامنه، مرجع صادرکننده ضمن تماس مستقیم با شرکت شما، کسب و کار شما را تایید می‌کند. مرجع صادرکننده (CA) تایید می‌کند که شما مالک دامنه هستید و این دامنه برای یک کسب و کار قانونی ثبت شده است. این گواهینامه‌ها بسیار قابل اعتماد به شمار می‌آیند.

گواهینامه SSL اعتبار سنجی توسعه یافته  (EV)

گواهینامه SSL اعتبار سنجی توسعه یافته یا EV (Extended Validation) در بین وبسایت‌های تجاری معمول است و بالاترین سطح اعتماد و قابلیت اطمینان را ارائه می‌دهد. این گواهینامه شامل بررسی کامل پس زمینه کسب و کار شما می‌شود. اخذ این گواهی مستلزم یک فرآیند بررسی دقیق توسط مرجع صادرکننده (CA) است. در برخی از مرورگرها، نام‌های تجاری دارای گواهینامه EV SSL به طور برجسته نمایش داده می‌شوند. هنگام دسترسی به سایت‌های دارای این گواهینامه، نام دامنه به رنگ سبز نشان داده می‌شوند.

سطح اعتبارسنجی نوع گواهی SSL
DV or OV Single-domain
DV or OV Wildcard
EV Multi-domain
EV Multi-domain Wildcard

مزایا و معایب گواهینامه‌های SSL

از نظر امنیت، محافظت از وبسایت شما با گواهی SSL هیچ ضرری ندارد. با این حال، هر گواهی، نقاط قوت و ضعف خود را دارد که هر کدام را برای هدف یا نیازهای خاصی مناسب می‌کند. بیایید به مزایا و معایب گواهینامه‌هایSSL  مختلف نگاه کنیم.

مهمترین مزیت گواهی SSL تک دامنه این است که ارزان‌ترین نوع گواهی است و تمام صفحات مربوط به یک دامنه را پوشش می‌دهد. تنها اشکال آن، این است که هیچ زیردامنه‌ای را ایمن نمی کند.

گواهی نامه Wildcard SSL گران‌‌تر است، اما یک دامنه، تمام صفحات مرتبط با آن و تعداد نامحدودی از زیر دامنه‌ها را در سطح اول پوشش می‌دهد؛ اما هیچ زیردامنه‌ای را در سطح دوم پوشش نمی دهد.

گواهینامه‌های SSL چند دامنه‌ای، چندین دامنه را به طور همزمان پوشش می‌دهند. اگرچه این گواهینامه‌ها گران‌‌تر به نظر می‌رسند، اما به جای دریافت گواهینامه SSL برای هر دامنه، فقط یکی را خریداری می‌کنید که همه دامنه‌های شما را پوشش می‌دهد و از این جهت از نظر اقتصادی به صرفه‌‌تر می‌شود.

گواهی Wildcard SSL چند دامنه‌ای با داشتن مزیت هر دو نوع، تا ۱۰۰ دامنه و زیر دامنه‌های نامحدود در سطح اول را پوشش می‌دهد. تنها عیب آن قیمت بالای آن است. این نوع گواهی مانند گواهینامه SSL چند دامنه ای، برای وب سایت‌ها یا مشاغل بزرگ بسیار مقرون به صرفه است.

مطلب مرتبط: نحوه نصب ssl در وردپرس

چطور گواهینامه SSL مناسب را انتخاب کنیم؟

اگر می‌خواهید سایت شما قانونی و معتبر به نظر برسد و مورد اعتماد بازدیدکنندگان باشد، اما مطمئن نیستید که کدام گواهینامه SSL نیاز شما را برآورده می‌کند، به شما کمک می‌کنیم تا انتخاب درستی داشته باشید:

  • برای یک سایت کوچک یا شخصی با یک دامنه، گواهی SSL تک دامنه مناسب‌‌تر است. زیرا مقرون به صرفه است و هدف موردنیاز شما را هم انجام می‌دهد.
  • اگر سایت کسب‌وکار شما دارای یک دامنه و چندین زیر دامنه است، گواهینامه Wildcard SSL گزینه مناسبی است و بسیار ارزان‌تر از دریافت گواهی SSL جداگانه برای هر زیر دامنه است.
  • برای سایت‌های بزرگ‌تر یا کسب‌وکارهایی با بیش از یک دامنه (مثلا شرکتی که دارای چندین برند است که هر کدام دامنه خاص خود را دارند)، گواهی SSL چند دامنه انتخاب خوبی است. این نوع گواهی همه دامنه‌های شما را پوشش می‌دهد و ارزان‌‌تر از دریافت گواهی SSL برای هر دامنه است.
  • اگر شرکت بزرگی دارید و می‌خواهید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، گواهی Wildcard SSL چند دامنه‌ای برای ایمن سازی چند دامنه و همچنین تعداد نامحدودی از زیر دامنه‌ها ایده آل است.

چگونه بفهمیم یک سایت دارای گواهی SSL است؟

بازدید کنندگان خیلی سریع می‌توانند تشخیص دهند که آیا یک سایت دارای گواهی SSL هست یا خیر. همچنین می‌توانند میزان اعتبار گواهی SSL را نیز بررسی کنند. اگر به نوار آدرس صفحه اصلی هاست ایران نگاه کنید، یک قفل کوچک را مشاهده خواهید کرد. این بدان معنی است که سایت ما دارای گواهینامه SSL است.

برای مشاهده تمام جزئیات روی نشان قفل کلیک کنید و گزینه connection is secure را انتخاب کنید. سپس گزینه Certificate is valied را انتخاب کنید تا جزئیات گواهی به شما نشان داده شود. علاوه بر علامت قفل کوچک، URL سایت در نوار آدرس با HTTPS شروع می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش شناسایی گواهی SSL در سایت‌ها، حتما مقاله «چگونه اتصال گواهی SSL‌ به سایت را بررسی کنیم؟» از هاست ایران مگ را مطالعه کنید.

قیمت گواهینامه SSL

قیمت گواهینامه SSL بسته به نوع گواهی، سطح اعتبار سنجی و صادرکننده گواهی متغیر است. اگر قصد خرید گواهی SSL را دارید، هاست ایران ۴ نوع گواهینامه SSL را به شما ارائه می‌دهد که می‌توانید بسته به نوع سایت و کسب و کار خود،‌ گواهی مناسب را خریداری کنید.

جمع بندی

گواهینامهSSL  تقریبا توسط همه سایت‌ها برای تضمین اتصال ایمن پذیرفته شده است. با افزایش تهدیدهای سایبری، جای تعجب نیست که توسط موتورهای جستجوی محبوب به عنوان یک عامل موثر در سئو مورد توجه قرار بگیرد. امیدواریم که به شما در انتخاب مناسب‌ترین گواهی SSL را برای سایت خود، کمک کرده باشیم. در صورت داشتن سوال، می‌توانید با پشتیبانی هاست ایران تماس بگیرید.

انواع گواهی SSL | کدام SSL برای سایت ما مناسب است؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  27  =  37