dns zone چیست
dns zone چیست

DNS Zone چیست؟  برای پاسخ دادن به این سوال باید بدانید که هر دی‌ان‌اس دامنه، به زون‌ها یا قسمت‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شود. هر کدام از این زون‌ها یا بخش‌ها را می‌توان به صورت جداگانه در فضای DNS مدیریت کرد. در واقع DNS Zone به بخشی از فضای نام DNS گفته می‌شود که توسط سازمانی خاص یا ادمین سیستم مدیریت می‌شود. به بیان ساده‌تر، « DNS Zone فضای مدیریتی dns است که امکان کنترل دقیق‌تر اجزای DNS مانند نیم‌سرورها را فراهم می‌کند.»

فضای نام دامنه یک درخت سلسله مراتبی است که DNS دامنه اصلی را در بالاترین نقطه خود جای داده است. پس درخت DNS Zone، با نام دامنه آغاز می‌شود و زیر دامنه‌‌های آن دامنه، در شاخه‌های پایین قرار می‌گیرند؛ یعنی با استفاده از DNS Zone به عنوان یک نهاد، می‌توان دامنه و زیردامنه‌های مربوط به آن را مدیریت کرد.

در این مطلب هاست ایران درباره DNS Zone نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر برای دریافت خدمات میزبانی وب، خرید دامنه و استفاده از خدمات ابری نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، با تیم پشتیبانی هاست ایران در ارتباط باشید.

DNS Zone چیست؟

 


مقاله مرتبط: معرفی تحریم شکن قوی


اشتباه رایج در خصوص DNS Zone

حالا که منظور از DNS Zone چیست؟ را متوجه شدید، وقت آن رسیده که اشتباهات رایج در این زمینه را نیز بشناسید. یک اشتباه رایج در خصوص دی‌ان‌اس زون‌ها این است که به هر دامنه یا دی‌ان‌اس سرور، یک DNS Zone اختصاص داده می‌شود. لازم است بدانیم هر DNS Zone، می‌تواند شامل چندین زیر دامنه یا زون‌هایی باشد که داخل همان سرور موجود است. البته ضرورتاً DNS Zone به صورت فیزیکی از هم جدا نمی‌شوند و صرفاً برای کنترل دامنه و زیردامنه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، دی‌ان‌اس زونی فرضی برای دامنه hostriran.net در نظر بگیرید که دارای سه زیر دامنه است: mag.hostiran.net و Whois.hostiran.net و tools.hostiran.net اکنون فرض کنید زیردامنه mag.hostiran.net یک سایت کامل، مجزا و بسیار مهم هست و لازم است دارای سیستم مدیریت جداگانه باشد؛ اما محتوا و نوع فعالیت زیردامنه‌های Whois.hostiran.net و tools.hostiran.net به دامنه‌های اصلی یعنی hostiran.net نزدیک‌تر و وابسته است و می‌توان آن‌ها را در همان زون دامنه اصلی مدیریت کرد.

در این صورت دامنه اصلی یعنی hostiran.net و زیردامنه‌های tools و whois همگی در یک zone قرار خواهند گرفت و زیر دامنه mag.hostiran.net در zone مجزای مربوط به خودش قرار خواهد گرفت.

DNS Zone چیست؟

تمامی اطلاعات مربوط به زون، داخل فایلی قرار می‌گیرد که به آن DNS zone می‌گویند که کلید سوال ما در مورد چگونگی عملکرد DNS Zone و نحوه جداسازی و هدایت زون‌ها است.

فایل DNS Zone چیست؟

فایل Zone، یک فایل متنی ساده است که در DNS سرور ذخیره می‌شود و شامل زون‌ها و تمامی رکوردهای یک دامنه داخل آن زون است. فایل زون همیشه با یک رکورد SOA‌ (مخفف عبارت Start of Authority) آغاز می‌شود و شامل اطلاعات مهمی مثل اطلاعات تماس ادمین زون است.

برای اطلاع از نحوه ساخت dns اختصاصی کافیست روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

Reverse Lookup Zone چیست؟

رکورد Reverse Lookup Zone که به آن دی‌ان‌اس معکوس (Reverse DNS یا rDNS) نیز گفته می‌شود، برای شناخت IP متصل به هاست به‌کار می‌رود. این نوع شناسایی که به آن Mapping گفته می‌شود، شامل شناسایی مالکیت آی‌پی و سرور با عملکردی برعکس یک دی‌ان‌اس زون معمولی است.

این نوع از زون‌ها معمولاً جهت شناسایی و رفع مشکل، اعمال اسپم فیلترینگ و شناسایی ربات‌ها به کار می‌روند.

سخن پایانی

در پاسخ DNS Zone چیست؟ متوجه شدیم که DNS به مناطق مختلفی تقسیم می‌شود و هرکدام از این مناطق را ارگان‌های گوناگونی مدیریت می‌کنند. همچنین، دی ان اس زون ساختار سلسله مراتبی دارد و بر اساس top-level domain، نام دامنه، زیر دامنه و … تقسیم‌بندی می‌شود. دی ان اس زون دارای دو نوع منطقه DNS اولیه (Master) و منطقه DNS ثانویه است. منطقه اولیه اطلاعات اصلی دی ان اس را ذخیره می‌کند و منطقه ثانویه برای نگه داری کپی شده دی ان اس استفاده می‌شود.

برای شناخت بهتر دی ان اس می‌توانید مطلب DNS چیست و چگونه کار می کند؟  را در مجله‌ هاست ایران مطالعه کنید. همچنین در صورتی که نیاز به خرید دامنه یا سرویس میزبانی وب و… دارید، کارشناسان پشتیبانی‌ هاست ایران به صورت شبانه‌روزی آماده ارائه خدمات مشاوره به مشتریان هستند. با تماس با تیم متخصص‌ هاست ایران بهتر می‌توانید سرویس‌های میزبانی وب مد نظرتان را انتخاب کنید.

سؤالات متداول

DNS Zone چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2  +  5  =