آی پی استاتیک چیست؟ بررسی تفاوت ip static با ip Dynamic
آی پی استاتیک چیست؟ بررسی تفاوت ip static با ip Dynamic

حتماً بارها پیش‌آمده که به آدرس IP وب‌سایت خود نیاز داشته باشید یا در هنگام تنظیم اینترنت اصطلاح آدرس IP را دیده‌اید و متوجه شده‌اید که باید نوع آدرس آی‌پی را هم تعیین کنید اما ازآنجایی‌که همیشه اطلاعات تنظیم به شما داده شده، هیچ‌وقت واقعاً متوجه نشدید که آدرس آی‌پی چیست، چرا آی پی انواع استاتیک و دینامیک دارد و چگونه باید یکی از این انواع را انتخاب ‌کنید!

در این مقاله، ما قصد داریم در مورد آدرس آی‌پی استاتیک یا آی پی ثابت صحبت کنیم تا با دیدی کامل‌تری خدمات خود را انتخاب کنید.

اصولاً چه امتیاز خاصی در مورد حالت «استاتیک» یا «ثابت» در خدمات دریافتی وجود دارد؟ اگر تأثیر مثبتی روی تماشا کردن تلویزیون یا گوش دادن به رادیو ندارد و تجربه تماس‌های تلفنی را خراب می‌کند و اتصال وای فای را هم قطع می‌کند، پس دقیقاً برای چه‌کاری مناسب است؟!

اگر بگوییم که آدرس آی‌پی استاتیک می‌تواند وب‌سایت شما را سریع‌تر کند، رتبه وب‌سایت در موتورهای جستجو را بالا ببرد و دسترسی به وب‌سایت را هم آسان‌تر کند، چه فکری خواهید کرد؟ اگر کنجکاوید که بدانید چگونه آی پی استاتیک همه این مزایا را ارائه می‌دهد، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

آدرس IP استاتیک چیست؟

برای اینکه درک کنید که آدرس آی‌پی استاتیک چیست، اول باید بدانید که عموماً آدرس آی‌پی چیست.

آدرس IP مخفف کلمه Internet Protocol است.


مقاله مرتبط: آیا آدرس IP روی سئو سایت تأثیر دارد؟


به زبان ساده، یک آدرس آی‌پی برای یک سرور، کامپیوتر یا دستگاه روی اینترنت مانند نام خیابان است که پیدا کردن هر دستگاه روی شبکه اینترنت را ممکن می‌کند. هر دستگاهی که می‌تواند به اینترنت متصل شود، یک آدرس آی‌پی دارد. دیوایس‌هایی مانند موبایل، تبلت، مودم و نینتندو همه به اینترنت وصل می‌شوند پس آدرس آی‌پی دارند.

آدرس‌های آی‌پی از ۴ بخش که اکتاو نامیده می‌شوند، تشکیل شده‌اند که هر یک از اکتاوها یک عدد بین ۱ تا ۲۵۶ است که با یک نقطه از هم جدا شده‌اند. یک آدرس آی‌پی چیزی شبیه نمونه زیر است:

۷۸۹.۵۶.۳۴.۱۲

در آی‌پی بالا اعداد ۱۲ و ۳۴ به همراه دو عدد دیگری که بین نقاط قرار دارند، یک اکتاو هستند. با این مدل چیدمان اعداد ممکن است که یک آدرس آی‌پی منحصربه‌فرد مانند ۲۹۶.۹۶۷.۲۹۴.۴ داشته باشید!

چند نوع آدرس آی‌پی اصلی وجود دارد اما در این مقاله ما فقط بر روی دو نوع تمرکز می‌کنیم: استاتیک و دینامیک.

آدرس آی‌پی Static چیست؟ چه تفاوتی با آی‌پی Dynamic دارد؟

به بیان ساده، یک آی‌پی دینامیک آدرسی است که هر چند وقت یک‌بار تغییر می‌کند. معمولاً آدرس آی‌پی دینامیک در شرکت‌های بزرگ یا سرورهایی دیده می‌شود که ترافیک زیادی دریافت می‌کنند. یک آی‌پی دینامیک مطابق نیاز سرور تغییر می‌کند که می‌تواند در تنظیم ترافیک مفید باشد. کامپیوترها برای اینکه به سرور متصل شوند آی‌پی‌های متعددی دارند که مانند داشتن چند لاین در بزرگراه است که امکان حمل‌ونقل بیشتری را تأمین می‌کنند.

یک آدرس آی‌پی استاتیک نقطه مقابل دینامیک است: آدرسی است که به یک دستگاه اختصاص داده شده است و هرگز تغییر نمی‌کند.

اما اگر داشتن چند لاین در بزرگراه مسیر را باز می‌کند، چه مزیتی در داشتن فقط یک لاین وجود دارد؟ تصور کنید اگر یک لاین روی بزرگراه وجود داشت که مستقیم به خانه شما منتهی می‌شد! تنها کسانی که از این لاین استفاده می‌کنند مردمی هستند که اختصاصاً قصد دارند به خانه‌تان بیایند و ترافیکی هم وجود ندارد تا با سفر آن‌ها تداخل کند!

یک آدرس آی‌پی استاتیک یک لاین ترافیک اختصاصی ارائه می‌دهد که مستقیم به وب‌سایت شما منتهی می‌شود

آدرس آی‌پی استاتیک باعث می‌شود که وب‌سایت سریع‌تر لود شود و ازآنجایی‌که آدرس آی‌پی تغییر نمی‌کند برای استفاده از VPN، ایجاد دسترسی از راه دور (remote access) و بازی‌های آنلاین ضروری است.

تفاوت آپی استاتیک و داینامیک

در عکس بالا نمونه‌ای از آدرس آی‌پی استاتیک را می‌بینید.

حالا که تفاوت و مزایای هر دو نوع آی‌پی استاتیک و دینامیک را می‌دانید، چگونه بفهمید که در حال حاضر از کدام‌یک استفاده می‌کنید؟ آسان‌ترین راه چک کردن فایل DNS zone است. اگر بخش A به یک آدرس آی‌پی مشخص و قابل رویت اشاره می‌کند، به‌احتمال زیاد آدرس آی‌پی استاتیک دارید؛ اما اگر چیزی مانند یک * می‌بینید یا کلمه‌ای مانند Forwarding وجود دارد، به‌احتمال زیاد آدرس آی‌پی دینامیک دارید.

آی پی استاتیک چیست

در عکس بالا نمونه‌ای از آدرس آی‌پی دینامیک را می‌بینید. توجه کنید که چگونه رشته اعداد آدرس آی‌پی دیده نمی‌شود.

معمولاً فروارد دامنه از آدرس آی‌پی دینامیک استفاده می‌کند تا در تنظیم ترافیک کمک کند و تأخیر در لود وب‌سایت را هم به حداقل برساند. خدمات میزبانی و بیشتر سرورهای اختصاصی هم از آدرس آی‌پی استاتیک استفاده می‌کنند.

البته هر قانونی استثنا هم دارد. اگر هنوز مطمئن نیستید که چه نوع آدرس آی‌پی دارید، از میزبان خود سؤال کنید. آن‌ها می‌توانند شما را به یک استاد آی‌پی تبدیل کنند!

آی پی استاتیک چیست؟ بررسی تفاوت ip static با ip Dynamic

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  84  =  87