مزایای گواهی SSL چیست؟
مزایای گواهی SSL چیست؟

امروزه تمام فعالیت‌هایی که در گذشته انجام آن‌ها ساعت‌ها طول می‌کشید را می‌توان به راحتی چند کلیک انجام داد؛ مانند خرید آنلاین، انتقال وجه، برقراری ارتباط و امور دیگر. میزان فعالیت‌های آنلاین به طور چشمگیری افزایش یافته است و از این رو کلاهبرداری آنلاین نیز گاهی صورت می‌گیرد. بنابراین برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، گواهی SSL استفاده می‌شود. زیرا این فناوری داده‌ها و اطلاعات را قبل از انتقال رمزگذاری می‌کنند و از این رو کاربران هنگام دسترسی به سایت‌هایی که دارای گواهی SSL هستند، احساس امنیت و راحتی می‌کنند. در این مقاله از هاست ایران مگ قصد داریم در مورد مزایا و معایب گواهینامه SSL صحبت کنیم.

گواهی SSL چیست؟

گواهی SSL یک فناوری امنیتی است که برای برقراری ارتباط امن بین مرورگر و سرور استفاده می‌شود. فناوری SSL، اطلاعات را رمزنگاری می‌کند و رمزگشایی این داده‌های رمزگذاری شده بسیار دشوار است و از این رو اطلاعات از خطر دسترسی توسط هکرها در امان هستند. به عبارت دیگر می‌توان این SSL را به عنوان یک پروتکل امنیتی در نظر گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره گواهی SSL، مقاله «گواهی SSL چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟» را مطالعه کنید.

مزایای گواهی SSL

مزایای گواهی SSL باعث افزایش محبوبیت آن شده‌ و آن را جایگزین نسخه قدیمی HTTP کرده‌ است. در ادامه به بررسی این مزایا می‌پردازیم.

۱. حفاظت از داده‌ها

گواهی SSL از داده‌ها و اطلاعات حساس که به صورت آنلاین مبادله می‌شوند، محافظت می‌کند. این اطلاعات بسیار مهم شامل نام کاربری، رمز عبور، جزئیات کارت اعتباری و … هستند. گواهینامه SSL به رمزگذاری داده‌ها کمک می‌کند که رمزگشایی آن را برای هکرها بسیار دشوار می‌کند و از این رو داده‌ها و اطلاعات ارزشمند ایمن می‌شوند. این فناوری داده‌ها را به کد و فرمت غیرقابل خواندن تبدیل می‌کند که تنها توسط منابع مجاز قابل دسترسی و استفاده باشند.SSL  به عنوان یک سپر در برابر منابع ناشناخته و خطرناک که می‌توانند به داده‌های مهم ما آسیب برساند و آن‌ها را دستکاری کند، عمل می‌کند. این قابلیت به عنوان مزیت اصلی گواهی SSL در نظر گرفته می‌شود.

۲. امنیت سایت

استفاده از گواهینامه SSL و نسخه HTTPS باعث می‌شود یک سایت در مقایسه با نسخه HTTP ایمن‌‌‌‌تر باشد. مرورگرهای جدید، به کاربر نشان می‌دهند که آیا یک سایت از گواهی SSL استفاده می‌کند یا خیر. در این مرورگرها یک علامت قفل سبز رنگ در کنار URL ظاهر می‌شود که نشان می‌دهد سایت از SSL استفاده می‌کند و همچنین کاربر به نسخه HTTPS سایت هدایت می‌شود که امن‌‌‌‌تر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بررسی گواهی SSL در سایت‌های مختلف، حتما مقاله «چگونه اتصال گواهی SSL‌ به سایت را بررسی کنیم؟» را مطالعه کنید.

با افزایش امنیت سایت، کاربر برای مرور، دسترسی و انجام تراکنش آنلاین احساس راحتی بیشتری می‌کند. زیرا می‌داند که داده‌ها و اطلاعات در آن سایت رمزگذاری شده و از دسترسی هکرها محافظت می‌شود. امروزه گواهی SSL  یک مورد الزامی برای صاحبان سایت ها، طراحان و توسعه دهندگان است.

۳. کاهش خطر حملات فیشینگ

هکرها معمولا نسخه جعلی سایت هایی را توسعه می‌دهند که از کاربران اطلاعات شخصی و اطلاعاتی مانند نام، آدرس، اطلاعات کارت اعتباری، اطلاعات بانکی و … را می‌پرسند.

آن‌ها پس از فریب کاربران برای وارد کردن داده ها، از این جزئیات به نفع خود سوء استفاده می‌کنند. گاهی لینک‌های این سایت‌ها با استفاده از نرم‌افزار‌های ارسال جمعی ایمیل و … منتشر می‌شوند که امکان دستیابی به سود بیشتر را برای فروش آن‌ها فراهم می‌کند. بنابراین بسیار توصیه می‌شود که هرگز بدون بررسی قبلی اطلاعات شخصی خود را به صورت آنلاین در اختیار منابع و وب سایت‌های ناشناس قرار ندهید.


مقاله مرتبط: مقایسه SSL و TLS و HTTPS؛ تفاوت در چیست؟


نصب گواهی SSL در سایت شما نشان می‌دهد که شما شخص، شرکت یا گروه معتبر هستید که قصد ایمن سازی داده‌ها و اطلاعات حساس کاربر را دارید و به همین دلیل گواهی SSL را در دامنه سایت خود نصب کرده‌اید.

۴. پرداخت امن مشتریان

گواهی SSL برای رمزگذاری داده‌ها و اطلاعات شخصی در مرورگر و همچنین روی سرور استفاده می‌شود. استاندارد PCI (صنعت کارت‌های پرداخت) حداقل به رمزگذاری ۱۲۸ بیتی روی هر داده پرداختی که از یک مکان به مکان دیگر منتقل می‌شود، نیاز دارد. این اطلاعات که توسط گواهی SSL رمزگذاری شده است، ایمن است و توسط هیچ شخص ثالثی قابل رمزگشایی یا خواندن نیست. هنگامی که تراکنشی در سایت دارای HTTPS انجام می‌شود، مطمئن باشید که تراکنش رمزگذاری شده است و جزئیات به جز منابع تایید شده، برای هیچ فرد دیگری قابل دسترسی نخواهد بود.

۵. نصب و فعالسازی آسان

فعالسازی گواهینامه‌های SSL در پنل سایت بسیار آسان است. امروزه اکثر ارائه دهندگان هاستینگ از قبل گواهینامه SSL را نصب می‌کنند؛ زیرا از مزایای گواهی SSL برای مشتریان و کاربران آگاه هستند. برای نصب گواهینامه SSL نیازی به راهنمایی حرفه‌‌‌ای نیست و هر کسی بدون دانش فنی قبلی می‌تواند کار را به راحتی انجام دهد. در بسیاری از موارد ارائه دهندگان هاست به کاربران در نصب گواهینامه‌ها و فعال سازی آن‌ها در وب سایت کمک می‌کنند. پشتیبانی فنی هاست ایران به عنوان یکی از برترین ارائه دهندگان خدمات گواهینامه SSL، به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته آماده است تا شما را در نصب و فعالسازی گواهی SSL راهنمایی کند.

۶. بهبود رتبه سئو

موتور جستجوی گوگل اعلام کرده است که الگوریتم آن‌ها درباره گواهی SSL به روزرسانی شده است. به این ترتیب که سایت هایی که از گواهی SSL استفاده می‌کنند و کاربران را به نسخه HTTPS هدایت می‌کنند، قطعا بر سایت هایی که هنوز از SSL استفاده نمی کنند، برتری خواهند داشت. تاثیر این الگوریتم گوگل را می‌توان به وضوح در نوسانات رتبه بندی SERP (صفحات رتبه بندی موتورهای جستجو) مشاهده کرد.

۷. جلوگیری از هشدار گوگل

موتور جستجوی گوگل به طور مداوم الگوریتم‌های خود را به روز می‌کند و اینترنت را به مکانی بهتر برای گشت و گذار و خرید کالا تبدیل می‌کند. بسیاری از مرورگرهای جدید به کاربران درباره ورود به سایت‌های ناامن هشدار می‌دهند. در صورت نصب نشدن گواهیSSL ، از کاربر خواسته می‌شود که در تصمیم خود برای ورود به سایت تجدیدنظر کند. بنابراین گواهی SSL باید نصب شود تا از بروز چنین هشدارهایی جلوگیری شود و اعتبار برند شما برای کاربران افزایش یابد.

۸. الزامات PCI و DSS

برای سایت‌هایی که پرداخت‌های آنلاین را می‌پذیرند یا تراکنش‌های آنلاین در آن‌ها انجام می‌شوند، نصب گواهی SSL اجباری است. امنیت این سایت‌ها باید مطابق با استاندارد PCI باشند و از قوانین و مقررات ذکر شده توسط این مرجع پیروی کنند.

محدودیت‌ها و معایب گواهی  SSL

گواهینامه‌های SSL برای امنیت وب‌سایت‌ها بسیار ضروری هستند، با این حال این فناوری دارای معایبی نیز هست که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

۱. هزینه فعالسازی

نصب گواهینامه SSL دارای هزینه است و میزان هزینه آن به سطح امنیتی که در سایت نیاز دارید، بستگی دارد. اگر می‌خواهید گواهینامه‌های چند دامنه‌‌‌ای بخرید که دامنه و زیر دامنه‌های مختلفی را پوشش می‌دهد، بدیهی است که هزینه این نوع گواهی SSL بسیار بیشتر از گواهی SSL تک دامنه است.

اگر یک شرکت تجارت الکترونیک یا فروشگاه آنلاین دارید که در آن تراکنش‌های آنلاین انجام می‌شود، خرید SSL از منابع مجاز مانند هاست ایران به شدت توصیه می‌شود. هاست ایران در تلاش است تا با برقراری بهترین تناسب بین هزینه و کیفیت خدمات گواهی SSL، امکان برخورداری از این فناوری امنیتی را برای همه شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم سازد.

۲. کاهش سرعت عملکرد

گواهی SSL سایت‌ها را کند می‌کند. زیرا دو طرف ارتباط بین کاربر و سایت، یعنی سرور و مرورگر برای برقراری یک ارتباط ایمن، نیاز به رمزگذاری و رمزگشایی دارند. هنگامی که اتصال برقرار شد، فناوری SSL داده‌ها و اطلاعات را قبل از اینکه برای پردازش بیشتر در دسترس قرار گیرند، رمزگذاری و رمزگشایی می‌کند. این فرآیند در پشت صحنه انجام می‌شود که برای کاربران قابل مشاهده نیست و منجر به کندی عملکرد وب سایت در حد بسیار کمی می‌شود. هر چند که سطح امنیتی که فراهم می‌شود، در مقایسه با این کندی نامحسوس سایت بسیار ارزشمند است.

۳. تغییر مسیر (Redirect)

هنگامی که سایت خود را از پروتکل HTTP به HTTPS هدایت می‌کنید، توصیه می‌شود تمام ترافیک را از HTTP به HTTPS منتقل کنید. در غیر این صورت ربات‌های گوگل خطاهایی مانند محتوای تکراری پیدا می‌کنند که گاهی اوقات در رتبه سئوی سایت شما اثر منفی می‌گذارد.

۴. ایجاد چندین نسخه از سایت

چندین نسخه HTTP از سایت‌ها وجود دارد، به عنوان مثال:

  • http://www.hostiran.net
  • https://www.hostiran.net
  • https://hostiran.net
  • http://hostiran.net

به نظر، همه این URL‌ها یکسان هستند، اما موتورهای جستجو این‌ها را به عنوان URL‌های مختلف در نظر می‌گیرند. بنابراین صاحبان وب‌سایت‌ها باید این URL‌ها را به URL دلخواه خود هدایت کنند. در غیر این صورت همه آن‌ها ایندکس می‌شوند و منجر به ایجاد محتوای تکراری و رتبه سئوی پایین می‌شوند.

۵. نیاز به تمدید گواهی SSL

گواهینامه SSL باید به طور دوره‌‌‌ای (معمولا سالانه) تمدید و به روز شود. اگر SSL تمدید نشد، اعتبارسنجی و محافظت از سایت متوقف می‌شود. این امر به طور جدی درآمد سایت را کاهش می‌دهد. زیرا گواهی SSL برای آن دسته از سایت‌هایی که کار تجارت الکترونیک و خرید و فروش آنلاین دارند، اجباری شده است. توصیه می‌شود که تمدید گواهی SSL را در موعد مقرر انجام دهید. زیرا زمانی که هشدار عدم امنیت در سایت شما نشان داده شود، کاربران ممکن است سایت را ترک کنند. به این ترتیب ممکن است اعتبار برند خود را از دست بدهید.

جمع بندی: آیا استفاده از گواهی SSL ضروری است؟

ویژگی‌های امنیتی گواهی SSL و تکنیک‌های رمزگذاری مدرن داده‌ها در حال بهبود است. بنابراین در آینده نزدیک، این فناوری نقش مهم‌تری در صنعت امنیت سایبری ایفا خواهند کرد. لذا خرید گواهی SSL با وجود همه مزایا و معایب، به ویژه برای سایت‌های فروشگاهی و خدماتی امری ضروری است.

مزایای گواهی SSL چیست؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2  +  6  =