مجله خبری هاست ایران » به روز شده ها » زبان ها و فریم ورک ها » برترین زبان های برنامه نویسی در سال 2017
توسعه وب زبان ها و فریم ورک ها

برترین زبان های برنامه نویسی در سال 2017

برترین زبان های برنامه نویسی

انتخاب زبان برنامه‌نویسی قاعده و قانون خاصی ندارد و هر برنامه‌نویسی می‌تواند بر اساس نیاز و راحتی خود یک‌زبان را انتخاب کند. کار کردن با بعضی از زبان‌های برنامه‌نویسی راحت‌تر و کارآموزان برنامه‌نویسی می‌توانند زودتر آن‌ها را فرابگیرند.


مقاله مرتبط: زبان‌هایی که توسعه دهندگان وب باید بیاموزند


با ما همراه باشید تا بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی سال ۲۰۱۷ را بررسی کنیم:

۱. پایتون (Python)

پایتون زبانی پویا و عمومی است که باهدف خوانایی بالای نوشته‌ها برنامه‌ریزی‌شده است تا برنامه نویسان با خطوط کمتر کدنویسی کنند. (در مقایسه با Java و C ++) پایتون از پارادایم‌های برنامه‌نویسی متعددی پشتیبانی می‌کند و کتابخانه استاندارد بزرگی دارد.

برنامه نویسان زبان پایتون را به خاطر syntax واضح (سینتکس: نحوه نوشتن و قرارگیری کلمات و عبارات به‌صورت صحیح)، پشتیبانی خوب از OPP و راه‌های میانبر خوب، استفاده می‌کنند.

مقاله مرتبط: پایتون چیست و کاربردهای مهم آن چیست؟

۲. سی (C)

سی (C) زبانی همه‌منظوره (general-purpose) است که از برنامه ریزی ساختار یافته، دامنه بازگشتی و متغیر واژگانی (recursion and lexical variable scope) پشتیبانی می‌کند.

زبان C چند سکویی (cross platform) است و در بسیاری از پلتفرم‌ها قابل‌استفاده است. واضح بودن زبان C از نکات قابل‌توجه آن است. این زبان امکان دسترسی به سخت‌افزار و داده‌های باینری را فراهم می‌کند.

۳. جاوا (Java)

جاوا از اولین انتخاب‌های هر برنامه‌نویسی است. جاوا، زبان برنامه‌نویسی شی‌ءگرا و رویداد محور است و از اصول WORA پیروی می‌کند: یک‌بار بنویس، همه‌جا اجرا کن.

کاربران، همرزمانی زبان جاوا نسبت به پایتون را ترجیح می‌دهند، این زبان در مقایسه با پایتون از کتابخانه بزرگ‌تر و عملکرد بهتری برخوردار است. جاوا در هر برهه زمانی طرفداران پروپاقرصی داشته است.

۴. سی ++ (C++)

این زبان همه‌منظوره و شی‌ءگرا است که قابلیت‌های سطح بالا و پایینی دارد. سی++ از زبان‌های برنامه‌نویسی زیادی مانند C# و جاوا تأثیر گرفته است و درزمینه های متنوعی کاربرد دارد.

زبان برنامه‌نویسی قدرتمند C ++ بر پایه سیستم استاتیک است. (که به برنامه‌نویس اجازه می‌دهد در زمان مشخص ایرادهای بیشتری را پیدا کند.) از دیگر قابلیت‌های C++ می‌توان به قابلیت استفاده از چند سبک برنامه‌نویسی و عملکرد خوب، اشاره کرد.

۵. سی# (C#)

سی #در چند سال اخیر با استقبال خوبی مواجه شده است و به یک‌زبان برنامه‌نویسی محبوب تبدیل‌شده است. این زبان شیءگرا و از نوع زبان‌های برنامه‌نویسی پروسه‌ای است که شامل زیرشاخه‌های زیادی می‌شود.C#توسط مایکروسافت طراحی‌شده است و زبانی با زیرساخت‌های مشترک است.

اگرچه C#به گستردگی جاوا و پایتون نیست ولی طرفداران از نبود هدرها، ماکروها و قالب‌ها و وجود داشتن LINQ در آن بسیار راضی هستند.

۶. آر (R)

زبان برنامه‌نویسی آر، زبانی متن‌باز برای محاسبات آماری است که در میان کارشناسان داده کاوی و آمار محبوبیت زیادی دارد.

ازجمله نکات مثبت زبان آر، می‌توان به پکیج اکوسیستم و گستردگی آن اشاره کرد.

۷. جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت زبانی شی‌ءگرا و پویا است که هسته اصلی تکنولوژی تولید محتوای www است. برخی از افراد تصویر می‌کنند زبان جاوا همان جاوا است ولی این دو زبان در جزئیات باهم متفاوت‌اند. جاوا اسکریپت اصول اولیه خود را از self و scheme گرفته است.

جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که در سال ۲۰۱۷ با استقبال خوبی مواجه شده است.

۸. پی اچ پی (PHP)

PHP زبانی سمت سرور و چندمنظوره است که برای توسعه وب طراحی‌شده است. پی اچ پی را می‌توان به‌سادگی یاد گرفت و معمولاً تازه‌کارها سراغش می‌روند.

این زبان پرتابل است و راه‌حل‌های باکیفیت زیادی برای هر مشکلی دارد و هم‌چنین از فریم ورک های زیادی بهره می‌برد.

۹. گو (GO)

گوگل زبان برنامه‌نویسی گو (GO) را متن‌باز ساخته است. زبان گو، یک‌زبان کامپایل شده و ویژگی‌های متعددی مثل، بازیافت حافظه، حافظه ایمین و تایپ سیستم محدود دارد. گو، برای کسانی که با برنامه‌های شبکه و وب سرویس‌ها کار می‌کنند، بهترین گزینه است.

۱۰. سوئیفت (Swift)

سوئیفت زبان برنامه‌نویسی چند پارادایمی شرکت اپل است که بهترین گزینه برای برنامه نویسان iOS است. سوئیفت از مفاهیم Late binding, dynamic dispatch، پشتیبانی می‌کند و یک‌زبان توسعه‌پذیر است.

سوئیفت زبانی تازه‌نفس است و در سال ۲۰۱۷ توانسته است محبوبیت زیادی برای خود کسب کند.

بسیاری از برنامه نویسان باتجربه به استفاده از زبان جاوا اسکریپت تأکید داشته‌اند. با این وجود، همیشه باید پذیرای یادگیری زبان‌های تازه باشیم و مهارت‌هایمان را محدود به یک زبان یا فریم ورک خاص نکنیم.

شما چه زبانی را برای برنامه‌نویسی انتخاب می‌کنید؟ و از نظر شما بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه دهندگان وب چیست؟

منبع hackernoon

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه