وقتی‌که وبلاگ‌نویسی را آغاز می‌کنید، قطعاً می‌خواهید که در رتبه‌های برتر صفحه نتایج جستجو قرار بگیرید. البته باید این را نیز به خاطر داشته باشید که رسیدن به چنین هدفی یک شبه میسر نمی‌شود. برای اینکه بتوانید اولین ثمرات فعالیت‌های خود را ببینید، قبل از هر چیزی باید اقدام به ساخت تعداد مشخصی لینک‌های باکیفیت کنید.

در دنیای سئو این یک حقیقت شناخته‌شده است که تمامی لینک‌ها برابر نیستند. قطعاً تفاوت‌هایی میان دریافت جایزه آبل و گرفتن پاداش از محل کار وجود دارد. آیا شما این‌طور فکر نمی‌کنید؟ منظور ما این است که برخی بک لینک‌ها می‌توانند در جستجوی گوگل ارزش بیشتری داشته باشند و کفه ترازو را بیشتر به نفع سایت شما سنگین کنند.

تمامی لینک‌ها به دو دسته DoFollow و NoFollow تقسیم می‌شوند. در ادامه این مقاله از مجله آموزشی هاست ایران در مورد هرکدام از این لینک‌ها به‌صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد و خواهیم گفت که کدام یک وزنه سنگین‌تری برای ترازو سئو هستند.

ارزش سئو لینک‌های DoFollow

لینک‌های DoFollow یک ویژگی HTML هستند که به بات‌های جستجو امکان دنبال کردن یک لینک را می‌دهند. اگر یک وبمستر با لینک DoFollow به سایت شما لینک بدهد، بات‌های موتورهای جستجو و افراد می‌توانند آن را دنبال کنند. این نوع لینک‌ها در جریان لینک جویس (link juice) شما قرار می‌گیرند و برای دریافت رتبه‌های بالاتر می‌توانند کمک زیادی به سایت کنند.


مقاله مرتبط: چگونه از ویژگی NoFollow استفاده کنیم؟


گوگل به لینک‌های DoFollow توجه دارد و برای اینکه بفهمد یک صفحه چقدر خوب است بررسی می‌کند تا ببیند که چند کاربر به آن لینک داده‌اند. هرچقدر که لینک‌های فالو بیشتری داشته باشید، امتیازات بیشتری دریافت خواهید کرد. بهترین راه برای دادن لینک‌های فالو این است که از کلمه کلیدی به‌عنوان آنکر تکست استفاده کنید؛ مانند مثال زیر:

<a href=“https://yoursite.com/”>SE Ranking</a>

شما نه‌تنها باید از منابع مختلف لینک‌های DoFollow دریافت کنید، بلکه باید دریافت این نوع لینک‌ها از سایت‌های مشهور و معتبر را نیز در دستور کار خود قرار دهید. اگر بتوانید یک لینک را در سایت‌هایی مانند نیویورک تایمز یا CNN‌ پست کنید که چیزی از این بهتر!

لینک‌های DoFollow انواعی از لینک هستند که به شما امکان می‌دهند تا پیج رنک خود را افزایش دهید، امتیازات سئو بیشتری دریافت کنید و لینک جویس سایت خود را نیز بالا ببرید که در نهایت همه این‌ها باعث می‌شوند سایتتان در صفحه نتایج موتورهای جستجو رتبه‌های بالاتری بگیرد. لینک‌های DoFollow آرای واقعی گوگل برای سنجش میزان معتبر بودن یک سایت هستند.

لینک‌های NoFollow بدون ارزش سئو

لینک‌های NoFollow به موتورهای جستجو امکان دنبال کردن لینک‌های شما را نمی‌دهند و این لینک‌ها اساساً در لینک جویس به جریان نمی‌افتند. تنها دنبال کننده این لینک‌ها کاربران هستند. نوفالوها در افزایش پیج رنک و رتبه سایت کمکی به شما نمی‌کنند و از دیدگاه سئو نیز ارزش چندانی ندارند. لینک NoFollow در واقع یک اخطار برای موتور جستجو است که نباید این لینک را به شمار بیاورد.

لینک‌های NoFollow در لینک جویس به جریان نمی‌افتند، اما می‌توانند در جذب ترافیک به سایت مفید باشند. حتماً تاکنون بارها و بارها rel tag نوفالو را دیده‌اید. اگر از تگ HTML لینک نوفالو استفاده می‌کنید، خیالتان آسوده باشد که آسیبی به سایت نمی‌رسد. موتورهای جستجو برای این تگ احترام قائل هستند. مثالی از این نوع تگ را در ادامه مشاهده می‌کنید:

<a rel=”nofollow href=”https://yoursite.com/”>SE Ranking</a>

تگ NoFollow می‌تواند برای سئو خوب باشد. بسیاری از وبمسترها از این تگ برای دنبال نکردن محتواهای غیرقابل اطمینان استفاده می‌کنند. این لینک‌ها به لینک‌های خریداری شده، انجمن‌ها، کامنت‌های وبلاگی و برخی دیگر از محتواهای غیرقابل اطمینان تعلق دارند.

موتور جستجوی گوگل به‌تازگی اعلام کرده است که آن‌ها از معیار لینک‌های نوفالو برای افزایش پیج رنک صفحه نیز استفاده خواهند کرد، اما این محاسبه به مکانی که لینک در آن قرار گرفته و کیفیت آن نیز بستگی دارد. برای مثال، اگر لینک را در ابتدای متن خود قرار دهید، نسبت به زمانی که آن را در انتهای متن قرار داده‌اید، ارزش بیشتری دارد.

مزیت لینک‌های NoFollow برای سئو

باید از اصل تنوع پیروی کنید. اصل مزیت لینک‌های nofollow برای سئو می‌گوید که استفاده از لینک‌های نوفالو برای پروفایل لینک inbound نیز مهم است. اگر تمام لینک‌های inbound به‌صورت do follow باشند، موتورهای جستجو را مشکوک می‌کند و کاملاً غیرطبیعی است. بنابراین باید بین لینک‌های خود تعادل ایجاد کرده و از هر دو نوع لینک DoFollow و NoFollow استفاده کنید. یک ترکیب سالم از لینک‌های نوفالو حتی می‌تواند تأثیر مثبتی روی انواع دوفالو نیز داشته باشد.

حدس ما این است که شما با هر لینکی می‌توانید ترافیک جذب کنید. لینک‌های خوب و باکیفیت یک دروازه به سایت هستند که محتوای شما را نشان می‌دهند و ترافیک قابل‌توجهی را به همراه دارند. اگر در سایت‌هایی مانند ویکی‌پدیا یا وبلاگ گوگل لینک‌های نوفالو دارید، این به این معنا نیست که لینک‌ها بی‌ارزش هستند. بلکه برعکس. سایت‌هایی با ترافیک بالا می‌توانند مزیت‌های زیادی برای شما داشته باشند.


مقاله مرتبط: تفاوت لینک های فالو (Follow) و نوفالو (No Follow) چیست؟


این نوع از ترافیک به شما امکان می‌دهد تا تبدیل و تولید لید بیشتری داشته باشید و حتی لینک دو فالو نیز بگیرید. دریافت لینک در شبکه‌های اجتماعی همان کاری است که برای ایجاد آگاهی در مورد محتواهای خود باید انجام دهید. دریافت لینک از سایت‌های معتبر و شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و وبلاگ‌ها می‌تواند ترافیک خوبی را به سایتتان بکشاند.

به این فکر نکنید که کدام لینک‌ها برای سئو ارزشمند خواهند بود. بلکه به لینک‌هایی فکر کنید که می‌توانند برای کسب‌وکار، محصول، برند و سرویس شما مثمر ثمر باشند. به لینک‌هایی فکر کنید که می‌توانند اعتبار برندتان را بالا ببرند. سعی کنید برای سایت خود اعتمادسازی کنید.

چگونه بفهمیم یک لینک DoFollow است یا NoFollow

چند روش برای بررسی DoFollow یا NoFollow بودن یک لینک وجود دارد:

۱- روی صفحه کلیک راست کنید و گزینه view source را بزنید. یک صفحه برایتان ظاهر می‌شود. در سورس کد، باید Ctrl+F را بزنید و به دنبال نام سایت خود و کامنت‌ها بگردید. اکنون می‌توانید نوع یک لینک را ببینید.

۲- افزونه‌های مفید زیادی برای مرورگرهایی مانند کروم و فایرفاکس وجود دارد که می‌توانید دانلود کنید. این افزونه‌ها، DoFollow یا NoFollow بودن یک لینک را به شما می‌گویند.

چگونه بفهمیم یک لینک DoFollow است یا NoFollow

برای مرورگر فایرفاکس گزینه‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

SEO Quake

Nodofollow

همچنین برای مرورگر کروم می‌توانید از افزونه‌ زیر استفاده کنید:

NofollowSimple

اگر از سرویس وردپرس استفاده می‌کنید، پلاگین Robots meta plugin امکان تعریف تگ‌های noindex، nofollow و noarchive در یک پست را به شما می‌دهد. اگر می‌خواهید تمام لینک‌های نوفالو را از کامنت‌ها پاک کنید، می‌توانید از پلاگین Dofollow استفاده کنید.

کلام آخر

این یک حقیقت شناخته شده است که هرکسی می‌خواهد لینک‌های Dofollow دریافت کند. بهترین روش برای دریافت این نوع لینک‌ها آن است که محتواهای اورجینال و با کیفیت را تولید کنید که ترافیک جذب می‌کنند و باعث به اشتراک‌گذاری و دریافت لینک به‌صورت طبیعی می‌شوند.

وقتی روی خلق یک پروفایل لینکی خارق‌العاده تمرکز می‌کنید، سعی داشته باشید بین لینک‌های DoFollow یا NoFollow تعادل برقرار کنید. هر دو نوع لینک استحقاق یک جایگاه خوب در سئو را دارند.

تاثیر لینک‌های DoFollow و NoFollow در سئو چقدر است؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1  +  3  =