طراح وب
طراح وب

برای طراحی وب‌ سایت، از هر منبعی می‌توان الهام گرفت. طراحان متعددی در سرتاسر دنیا وجود دارند که در ویدیوهای TED Talk از تجربه‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌هایشان صحبت می‌کنند و همین ویدیوها را می‌توان نمونه‌های خوبی از منابع الهام‌بخش به‌حساب آورد.

این ویدیوها در موضوع‌های مختلفی تهیه می‌شوند و ممکن است مدت آن‌ها چند دقیقه تا یک ساعت باشد. اگر احساس می‌کنید برای شروع کارتان نیازمند یک جرقه کوچک هستید، همین حالا یکی از ویدیوهای TED Talk را تماشا کنید.

در این مطلب می‌خواهیم ۱۵ ویدیوی مختلف از سری ویدیوهای TED را به شما معرفی کنیم. در این ویدیوها درباره موضوع‌های مختلفی مانند خوشبختی فردی و چشم‌انداز طراحی وب و اینترنت در آینده، صحبت می‌شود.

Mike Matas: نسل بعدی کتاب‌های دیجیتال

آقای Mike Matas کتاب «انتخاب ما» نوشته Al Gore، اولین کتاب بلند تعاملی را در این ویدیو نشان می‌دهد. این کتاب که روی یک آیپد در مقابل دید مخاطبان قرارگرفته، شامل متن نوشتاری هم هست. انتخاب ما، درواقع یک مستند یک‌ساعته است که گرافیک‌های حرفه‌ای تعاملی، نقشه‌های مختلف و فایل‌های صوتی متعددی دارد.

این کتاب نه‌تنها مفاهیم تازه‌ای از هنرهای ترسیمی و نگاره‌ای را معرفی می‌کند، بلکه روش‌های نوینی برای تعامل و سازمان‌دهی اطلاعات برای به اشتراک‌گذاری را ارائه می‌دهد.

Stefan Sagmeister: خوشبختی در طراحی

آقای Stefan Sagmeister با اشاره به هنر در مقیاس‌های مختلف از پوسترهای کوچک مترو تا معماری‌های شگفت‌انگیز، مخاطبانش را به سفری مفهومی می‌برد و به آن‌ها می‌آموزد که طراحی چگونه می‌تواند شور و اشتیاق را در عموم مردم بیدار کند. ازنظر او خوشبختی فردی کاملاً وابسته به طراحی‌هایش است. Stefan Sagmeister نگاهی گذرا اما متعالی به روند خلاقانه طراحی دارد و معتقد است این مثبت نگری می‌تواند دنیا را تحت تأثیر خودش قرار دهد.

Don Norman: 3 راه مختلف برای ایجاد خرسندی از یک طراحی خوب

آقای Don Norman در این ویدئو توضیح می‌دهد که چگونه هر چیز خوب و پسندیده‌ای، بهتر عمل می‌کند و خوشحالی و خوشبختی هم به افزایش خلاقیت و بهبود قدرت حل مسئله می‌انجامد. او همچنین اشاره می‌کند محصولی که به‌خوبی طراحی و ساخته‌شده باشد، کدام  حس ها را برمی‌انگیزد.

Milton Glaser: طراحی‌های فوق‌العاده چگونه می‌توانند ایده‌های شمارا تازه نگه‌دارند

آقای Milton Glaser در این ویدیو درباره الهام گرفتن برای طراحی گرافیکی و روند ایجاد یک مفهوم هدفمند از منابع ساختاری و همچنین انتزاعی، بحث می‌کند. او معتقد است که گاهی درهم‌شکستن قوانین باعث نوسازی ایده‌های قدیمی می‌شود.

Rory Sutherland: درس‌های زندگی از یک کارشناس تبلیغات

در دنیای طراحی، ارزش‌های ناملموس ممکن است گاهی از ارزش‌های کمی بهتر بوده و جایگزین خلاقانه‌تری برای آن‌ها باشند. او سؤال جالبی در این ویدیو می‌پرسد؛ «به نظر شما کدام مشکلات زندگی ما ممکن است به‌جای تلاش برای تغییر واقعیت، از طریق برداشت یا تلقی‌های ذهنی‌مان حل شوند؟»

David Pogue: محصولات ساده بهتر هستند

آقای David Pogue نویسنده است و در این ویدئو درباره اهمیت پیشرفت پشتیبانی مشتری در صنعت تکنولوژی بحث می‌کند. او معتقد است که امروزه پشتیبانی مشتری در این صنایع نباید فقط به مرکز تماس محدود شود، بلکه این شرکت‌ها باید از یک نرم‌افزار قوی برای پشتیبانی استفاده کنند که از طراحی مناسبی بهره ببرد و استفاده از آن‌هم آسان باشد. Pogue همچنین مثال‌هایی از بهترین و بدترین رابط‌های کاربری ارائه می‌کند و معتقد است در عین افزایش تقاضای کاربران و مشتریان برای استفاده از ویژگی‌های مختلف، همیشه ساده طراحی کنید چراکه سادگی رمز موفقیت و فروش است.

Denis Dutton: نظریه داروین درباره زیبایی

Denis Dutton درباره ریشه‌های زیبایی در طول تاریخ بشر صحبت می‌کند. او می‌خواهد با استفاده از هنر، روند ایده‌های مشترک درباره زیبایی در طول تاریخ و در تمام نقاط جهان را بیان کند. Dutton ادعا می‌کند که اولین نمونه‌های طراحی‌های زیبا، پیش از به وجود آمدن زبان خلق‌شده بودند. او معتقد است که زیبایی در چشم بیننده نیست بلکه در اعماق ذهن ما دفن شده است.

David Carson: طراحی + اکتشاف

David Carson بسیار جالب و جذاب درباره طراحی ساده (طراحی‌های خوب و بد) صحبت می‌کند و به بیان دیدگاه‌هایش درباره واکنش عاطفی نسبت به طراحی مانند شهود هنرمند می‌پردازد. او طراحان را تشویق می‌کند تا چشم‌اندازهای شخصی‌شان را عمیقاً بپذیرند و رویکردی کاملاً منحصربه‌فرد به آثارشان ببخشند. او پیش‌بینی می‌کند که مردم در عصر تکنولوژی، مرکز تبلیغات خواهند بود.

Paul Bennet طراحی را در جزئیات می‌یابد

Paul Bennet، مدیر هنری IDEO، با صحبت کردن درباره جزئیات کوچکی که تجربه کاربر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، وارد یکی از چالش‌های رایج میان مشتریان و شرکت‌ها می‌شود. Bennet مثال‌های جالب و خنده‌داری درباره تجربه‌های پیش‌پاافتاده و البته حاشیه‌ای بیان می‌کند که باعث شده‌اند مردم بتوانند دنیای اطرافشان را از راه‌های تازه‌تری ببینند. این تغییر در استنباط موارد، مخصوصاً به طراحانی مربوط می‌شود که مشتریانشان معمولاً جزئیات کوچک را نادیده می‌گیرند. منظور از این جزئیات کوچک، همان مواردی است که می‌توانند تجربه کاربری و طراحی را بهبود بخشند.

Kevin Kelly: 5000 روز آینده در دنیای طراحی وب

این ویدیوی TED در سال ۲۰۰۷ از Kevin Kelly ضبط‌ شده است. عمر شبکه جهانی اینترنت در زمان ضبط این ویدیو، ۵۰۰۰ روز بوده و Kelly در آن پیش‌بینی می‌کند که ۵۰۰۰ روز بعدازآن چگونه خواهد بود. Kelly، مسئول مجله آنلاین Whole Earth Review و ویراستار ارشد Wired است که در این ویدیو به پیش بینی آینده و ‌مرور گذشته دنیای وب می‌پردازد.

John Underkoffler: اشاره‌ای به آینده رابط کاربری (UI)

آقای Underkoffler در این ویدیو از یک رابط کاربری ویژه رونمایی می‌کند که عملکردهای آن بر اساس حرکات دست شکل می‌گیرد. او با استفاده از دستکش مخصوص، داده‌ها و تصاویر را در حرکاتی سیال در فضا، صفحه‌ها و شبکه‌ها جابجا می‌کند. Underkoffler ممکن است با این اختراع، مانند مشاور علمی در فیلم «Minority Report» داستان‌های تخیلی علمی به حقیقت بپیوندد.

Gary Flake: آیا Pivot نقطه عطفی در دنیای مرور وب است؟

برهان Pivot درواقع نگاهی جالب به آینده مرور وب است. این برنامه با تأکید بر تشخیص الگو و سازمان‌دهی داده‌ها، مرور وب را به اکتشاف هوشمند و مؤثر در میان حجم عظیمی از داده‌ها تبدیل می‌کند.

Marco Tempest: جادوی ,واقعیت و دروغ (و آی‌پادها)

اجرای Marco Tempest برای هر هنرمند و طراحی که عمیقاً به جادوی هنر فکر کرده باشد، الهام‌بخش است. این اجرا درعین‌حال، سرگرم‌کننده و آرام‌بخش هم هست.

Paula Scher: طراحی فوق‌العاده، جدی است

خانم Paula Scher در این ویدئو توضیح می‌دهد که چگونه تنفرش از طرح حروف Helvetica باعث شده برای مهم‌ترین نمایش عمرش الهام بگیرد. این نمایش نهایتاً باعث شده خانم Scher در شغل خود به طرز شگفت‌انگیزی پیشرفت کند. این ویدئو را تماشا کنید تا Paula Scher به شما بگوید چگونه توانسته به موفقیت دست یابد.

David McCandless: زیبایی به تصویر کشیدن داده‌ها

آقای David McCandless خبرنگار حوزه داده است. ازنظر او حجم وسیع اطلاعات نه‌تنها مشکل نیست بلکه به‌عنوان یک موقعیت طراحی مناسب به آن نگاه می‌کند. McCandless مانند یک کارآگاه داده، اطلاعات را در بخش‌ها و قسمت‌های مرتبط سازمان‌دهی کرده و الگوهای نامرئی را لو می‌دهد. او معتقد است که طراحی یعنی ارائه راهکارهای برازنده و توانایی حل مسائل به بهترین شیوه ممکن.

15 ویدیو از TED Talk که هر طراح وب باید ببیند

تیم تحریریه مجله هاست ایران

یک دیدگاه برای “15 ویدیو از TED Talk که هر طراح وب باید ببیند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7  +  3  =