دلیل اسپم اسکور بالای سایت چیست؟ چگونه spam score را کاهش دهیم؟
دلیل اسپم اسکور بالای سایت چیست؟ چگونه spam score را کاهش دهیم؟

MOZ یکی از نام‌های شناخته‌شده برای سئو کاران و صاحبان وب‌سایت است. ابزارهای مفید moz می‌توانند داده‌های کاربردی در مورد وضعیت وب‌سایت از جهات مختلف فراهم کنند. یکی از این جنبه‌های مهم، ارزیابی گوگل از سایت شماست. رتبه اسپمی که توسط ابزار MOZ فراهم می‌شود به مقدار زیادی به شما کمک می‌کند تا این ارزیابی را مثبت کنید.

در این مقاله، قصد داریم همه آنچه در مورد Spam Score لازم است را فراهم کنیم تا در هنگام لینک سازی از این دانش استفاده کنید.

اسپم اسکور یکی از ضریب‌های اندازه‌گیری شده توسط ابزارهای MOZ است که درصد سایت‌های مشابه سایت شما را نشان می‌دهد که توسط گوگل جریمه شده‌اند یا کلا حذف شده‌اند. اسپم اسکور بر اساس مدل یادگیری ماشین moz محاسبه می‌شود که از بین داده‌های فراهم شده توسط تیم موز، ۲۷ ویژگی مشترک را بین میلیون‌ها سایت جریمه یا بلاک شده تشخیص می‌دهد.

رتبه اسپم بالا برای سایت شما یا هر سایتی که بازدید می‌کنید به معنی اسپمی بودن سایت نیست بلکه فقط یک زنگ خطر است که باید تحقیق بیشتری در مورد کیفیت و مرتبط بودن سایت بکنید.

برای پیدا کردن اسپم اسکور از ابزار لینک اکسپلورر موز استفاده کنید و یا تب لینک‌ها در کمپین موز پرو را به کار بگیرید.

درصد اسپم اسکور چه مفهومی دارد؟

اولین چیزی که برای آدرس سایت وارد شده می‌بینید، درصد اسپم اسکور اعلام شده در سمت راست است که به همراه لیست تفکیکی درصد دامنه‌های لینک شده به سایت شما ارائه می‌شود.

امتیاز اسپم moz چیست

 • ۳۰% معادل رتبه پایین است.
 • ۳۱% تا ۶۰% معادل رتبه متوسط است.
 • ۶۱% تا ۱۰۰% معادل رتبه بالاست.

اسپم اسکور moz

چگونه از اسپم اسکور استفاده کنید؟

 • اسپم اسکور سایت: این رتبه قطعا نشانه اسپمی بودن سایت شما نیست بلکه نشان دهنده انواع متعددی سیگنال نگران کننده در مورد محتوا یا متریک‌های اعتبار سایت شماست. از آنجایی که این درصد در ارتباط با جریمه گوگل است تا اینکه علت‌ها را نمایش دهد، راه حل لزوما تغییر این فاکتورها در سایت نیست. اگر تا به حال جریمه نشده‌اید نباید نگران اسپم اسکور پایین یا متوسط باشید. در عوض از این رتبه استفاده کنید تا کیفیت لینک‌های ورودی به سایت را بررسی کنید تا در صورت لوزم لینک‌های مخرب را حذف کنید.
 • اسپم اسکور سایت دیگران: این امتیاز، اسپمی بودن سایت دیگران را هم ثابت نمی‌کند بلکه به همان فاکتورهایی مانند محتوا و اعتبار کم اشاره می‌کند که بر اساس جریمه‌های گوگل محاسبه شده‌اند و لزوما این فاکتورها را علت جریمه نمی‌داند. در نتیجه راه حل لزوما نادیده گرفتن این سایت‌ها و یا حتی حذف لینک ارتباطی نیست. در عوض از این رتبه به‌عنوان یک راهنما استفاده کنید تا تحقیقات بیشتری در مورد این سایت‌ها انجام دهید. حتما محتوای سایت را چک کنید و قبل از اینکه لینک را حذف کنید به ارتباطش با موضوع سایت خودتان توجه کنید.

مقاله مرتبط: اسپم اسکور چیست؟ راهنمای مدیریت اسپم اسکور


خروجی اسپم اسکور

می‌توانید این داده را به CSV خروجی بگیرید که در بخش نوتیفیکیشن‎های صادرات (قسمت بالا، سمت راست) برای دانلود در دسترس است.

سیگنال‌های اسپم اسکور

moz از یادگیری ماشین در هوش مصنوعی استفاده کرده و مقدار زیادی داده اولیه برای این الگوریتم فراهم کرده که شامل دامنه‌های جریمه شده و یا حذف شده است تا سیگنال‌های اصلی را که بین این دامنه‌ها مشترک است شناسایی کند.

این سیگنال‌ها به ترتیب اعداد ارائه شده‌اند اما مقدار عدد هیچ وزنی در اهمیت هر سیگنال ندارد.

در ادامه مقاله، ۲۷ سیگنال مشترک بین سایت‌های جریمه شده یا حذف شده توسط گوگل را که MOZشناسایی کرده، ارائه می‌کنیم:

 1. تعداد کم صفحات: کرالرهای MOZ فقط تعداد اندکی صفحه در این دامنه‌ها پیدا کردند. البته این به خودی خود مشکل نیست اما بسیاری از سایت‌های اسپمی تعداد صفحات کمی دارند در نتیجه این ویژگی یک ارتباط با جریمه شدن دارد.
 2. TLD: اکستنشن‌های دامنه سطح بالا مانند .info،.cc و .pl بین سایت‌های جریمه شده مشترک هستند که در سایت‌های اسپمی استفاده می‌شوند.
 3. طول نام دامنه: طول دامنه اصلی و فرعی شبیه دامنه استفاده شده در سایت‌های اسپمی است.
 4. حضور اعداد در نام دامنه: که مانند بسیاری از سایت‌های اسپمی شامل کاراکتر عددی است.
 5. حضور API فونت گوگل: دامنه‌ای که از فونت‌های گوگل استفاده نمی‌کند شبیه دامنه اسپمی است چراکه این عادت در سایت‌های اسپمی متداول است.
 6. تگ منجر گوگل: که تقریبا هرگز در سایت‌های اسپمی وجود ندارد.
 7. حضور Doubleclick: تگ تبلیغات دابل کلیک تقریبا هرگز در سایت‌های اسپمی حضور ندارد.
 8. حضور شماره تلفن: سایت‌های اسپمی به ندرت شماره تلفن‌های واقعی در صفحاتشان دارند.
 9. لینک به لینکدین: تقریبا هیچ سایت اسپمی صفحه لینکدین ندارد در نتیجه نداشتن این ویژگی با اسپم بودن ارتباط دارد.
 10. حضور آدرس ایمیل: در سایت‌های اسپمی تقریبا هیچ وقت آدرس ایمیل قرار داده نمی‌شود.
 11. HTTPS: تعداد اندکی از سایت‌های اسپمی در گواهی‌های SSL سرمایه‌گذاری می‌کنند در نتیجه HTTPS همیشه سیگنال اعتماد خوبی است.
 12. استفاده از کلمات کلیدی متا: صفحه‌هایی که از کلمات کلیدی متا استفاده می‌کنند در مقایسه با سایت‌های دیگر به احتمال زیاد اسپمی هستند.
 13. رتبه بازدیدJumpshot: وب‌سایت‌هایی که تعداد کمی بازدید در پانل کلیک استریم جامپ شات دارند معمولا در مقایسه با سایت‌هایی که تعداد بازدید بالایی دارند، اسپم هستند.
 14. استفاده از Rel Canonical: یک rel=canonical غیر محلی معمولا اسپم تشخیص داده می‌شود.
 15. طول المنت عنوان: صفحاتی که عنوان‌های خیلی بلند یا کوتاه دارند با سایت‌های اسپمی شباهت دارند.
 16. طول متا دیسکریپشن: صفحاتی که تگ متا دیسکریپشن خیلی بلند یا کوتاه دارند شبیه سایت‌های اسپمی هستند.
 17. طول کلمات کلیدی متا: صفحاتی که تگ کلمات کلیدی متای خیلی طولانی دارند اغلب در سایت‌های اسپمی پیدا می‌شوند.
 18. آیکون مرورگر: سایت‌های اسپمی به ندرت از آیکون‌ها استفاده می‌کنند در حالیکه سایت‌های غیر اسپمی انواع آیکون‌های متعدد را دارند.
 19. پیکسل فیس بوک: پیکسل ردیابی فیس بوک تقریبا هیچ وقت در سایت‌های اسپمی وجود ندارد.
 20. تعداد لینک‌های خارجی: سایت‌های اسپمی احتمالا تعداد لینک‌های خارجی غیر طبیعی دارند که یا خیلی کم است و یا خیلی زیاد!
 21. تعداد دامنه‌های متصل: سایت‌های اسپمی معمولا تعداد غیر طبیعی دامنه متصل دارند که بیش از اندازه زیاد یا کم است.
 22. نسبت لینک‌های خارجی با محتوا: سایت‌های اسپمی به احتمال زیاد نسبت غیر متعارفی بین لینک‌هایشان با محتوایشان دارند.
 23. حروف بی‌صدا و صدادار در نام دامنه: سایت‌های اسپمی معمولا تعداد زیادی حرف صدادار یا بی‌صدای پشت سر هم در نام دامنه خود دارند.
 24. خط فاصله در نام دامنه: سایت‌های اسپمی به احتمال زیاد از تعدادی خط فاصله در نام دامنه استفاده می‌کنند.
 25. طول URL: سایت‌های اسپمی معمولا طول URL شان بیش از اندازه کوتاه یا بلند است.
 26. حضور کلمات نامناسب: سایت‌های اسپمی معمولا از کلمات خاصی استفاده می‌کنند که با موضوع‌های حساسی مانند صنعت داروسازی، محتوای غیراخلاقی و بازی‌های کامپیوتری ارتباط دارند.
 27. استفاده از متن لینک با CPC بالا: سایت‌های اسپمی معمولا از کلمات خاصی در متن لینک‌های خروجی استفاده می‌کنند که با موضوع‌های اسپمی مانند داروسازی، محتوای غیراخلاقی و بازی‌های کامپیوتری ارتباط دارند.

آیا اسپم اسکور تغییر کرده است؟

بله، به‌جای تعداد پرچم‌هایی که قبلا در OSE می‌دید، لینک اکسپلورر یک درصد نمایش می‌دهد که درصد سایت‌هایی است که ویژگی‌های مشابه داشته‌اند و توسط گوگل جریمه شده‌اند. توجه کنید که پرچم‌های مختلف ممکن است توسط گوگل ارزیابی‌های متفاوتی داشته باشند پس بر اساس جمع و تفریق ساده ریاضیاتی اسپم واقعی محسوب نمی‌شوند.

چگونه فاکتورهای تاثیر گذار بر اسپم اسکور را بررسی کنید؟

اینکه کدام‌یک از ۲۷ ویژگی معرفی شده در این مقاله عامل اسپم اسکور سایت است در حال حاضر قابل تشخیص نیست! تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که همه ۲۷ عامل را در سایتتان بررسی کنید تا هر فاکتوی را که قابل اصلاح هست، تغییر دهید و اسپم اسکور سایت را بهتر کنید.

آیا اسپم اسکور میانگین اسپم اسکور سایت‌هایی است که به سایت شما لینک داده‌اند؟

خیر! اسپم اسکور فقط درصد سایت‌هایی را که ویژگی‌های مشابه دارند و توسط گوگل جریمه شده‌اند نشان می‌دهد.

آیا ایندکس لینک نشان می‌دهد که چه لینک‌هایی حذف شده‌اند؟

خیر! راهی وجود ندارد تا MOZ لینک‌های حذف شده شما را نمایش دهد و گوگل هم این اطلاعات را از طریق API کنسول جستجو در دسترس قرار نمی‌دهد.

دلیل اسپم اسکور بالای سایت چیست؟ چگونه spam score را کاهش دهیم؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14  +    =  22