مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » آیا دوران زبان برنامه‌نویسی Ruby on Rails به پایان رسیده است؟
توسعه وب طراحی و توسعه

آیا دوران زبان برنامه‌نویسی Ruby on Rails به پایان رسیده است؟

اکنون Ruby on Rails حدود ۱۴ سال دارد. با توجه به آخرین اطلاعات مورداستفاده در سایت BuiltWith.com،  در حال حاضر ۱.۴۲۵.۶۰۰ وب‌سایت فعال وجود دارند که از زبان برنامه‌نویسی Ruby on Rails استفاده می‌کنند. این زبان برنامه‌نویسی توسط تعدادی از سایت‌های دارای ترافیک بالا مانند WhitePages، Urban Dictionary، Yammer، Basecamp، Square، UserVoice، Yammer، Soundcloud و Intuit Community مورد استفاده قرار گرفته است.

از زبان برنامه‌نویسی ror می‌توان برای ایجاد وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک استفاده کرد. گرچه این اعداد وضعیت فعلی RoR را بیان نمی‌کنند؛ اما اگر به سال ۲۰۱۱ بازگردیم Rails در بازار سمت سرور MVC عمدتاً غالب بود. در آن زمان لاراول هنوز متولد نشده بود، knot به‌تازگی متولدشده بود و واقعاً با MVC خودش ساخته نشده بود و ASP هم در حال از دست دادن محبوبیتش بود.


مقاله مرتبط: Ruby on Rails یا ROR چیست؟


رتبه بندی زبان های برنامه نویسی

بااین‌حال، در سال ۲۰۱۸ زبان‌های جانگو و لاراول برای اولین بار نسبت به Rails در رده‌بالاتری قرار گرفتند. این موضوع بیانگر آن است که چگونه جهان برنامه‌نویسی می‌تواند متغیر و متحول شود.

مقایسه لالراول جانگو و زبان برنامه‌نویسی Ruby on Rails

در اینجا تصاویر لحظه‌ای قرار دارند که کاملاً واضح است، روزهای پرافتخاری برای روبی در پیش نیست. بااین‌حال سؤالی مطرح می‌شود این است که: آیا زبان برنامه‌نویسی Ruby on Rails به پایان رسیده است؟

آیا دوران زبان برنامه‌نویسی Ruby on Rails به پایان رسیده است؟

با کاهش مداوم محبوبیت و رقابت با فن‌آوری‌های جدید مانند لاراول و جانگو، زبان روبی ضعیف شده است اما مطمئناً پایان نپذیرفته است.

دلایلی مبنی بر این امر وجود دارد:

با توجه به رتبه‌بندی‌های اخیر منتشرشده توسط RedMonk، زبان برنامه‌نویسی Ruby on Rails در رتبه هشتم رده بندی زبان‌های برنامه‌نویسی قرار دارد و متعلق به زبان‌های برنامه‌نویسی Tier ۱ است؛ همچنین در سایت Stack overflow، رتبه ۱۳ را دارد و یک رتبه بالاتر از swift قرار گرفته است.

رتبه‌بندی‌ زبان های برنامه نویسی

جامعه توسعه‌دهنده فعال

۳،۵۰۰ توسعه‌دهنده در سایت GitHub برای زبان روبی در فریم ورک rail فعالیت می‌کنند که در مقابل، زبان جانگو در فریم ورک پایتون دارای توسعه‌دهندگانی برابر نصف زبان جانگو است. یعنی ۱۵۰۰ توسعه‌دهنده! آمارهای دریافتی از وب‌سایت گیت هاب نشان می‌دهد که جامعهrail فعال و دارای توسعه‌دهندگان منظمی است.


مقاله مرتبط: فریم‌ورک‌های برتر php در سال ٢٠١٩


یک جامعه قدرتمند تعداد زیادی کتابخانه‌های open source یا منبع باز را برای Rails می‌سازد و به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا برنامه‌های کاربردی و امن را بهتر و سریع‌تر بسازند. توسعه‌دهندگان تجربه خود را به اشتراک می‌گذارند، مشکلات را حل می‌کنند و به یکدیگر کمک می‌کنند.

جامعه فعال همچنین به معنای مستندسازی کافی است، به همین دلیل توسعه‌دهندگان Ruby می‌توانند به‌راحتی توضیحات و راهنمای دقیقی برای gem هایی که می‌خواهند استفاده کنند را پیدا کنند.

Ruby، مناسب برای استارت آپ‌ها

در میان گزینه‌های زبان‌های برنامه‌نویسی، Ruby می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شروع کار باشد. با استفاده از شیوه ساده و شهودی برنامه‌نویسی Ruby، توسعه و سرعت در برنامه را بهبود می‌بخشد و موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود: به‌طور متوسط، توسعه‌دهندگان برنامه Rub on Rails را ۴۰٪ سریع‌تر از سایر تکنولوژی‌ها می‌سازند.

نیازی به گفتن نیست که زمان توسعه کوتاه‌تر موجب صرفه‌جویی برای استارت‌آپ‌هایی است که احتمالاً دارای محدودیت بودجه هستند.

علاوه بر این، Ruby on Rails یک زبان open-source است. به این معنی است که هیچ هزینه‌ای برای خرید آن وجود ندارد و انواع مختلفی از gem (برنامه‌ای که کیفیت مشابه برنامه‌های macpaint را به کامپیوترهای شخصی اضافه می‌کند) آن شما را قادر به اجرای عملکرد غنی در برنامه‌های خود می‌کند.

می‌توانید مبلغی که برای خرید سورس کدها هزینه نشده و ذخیره کرده‌اید را در پیاده‌سازی مشخصه و ویژگی‌های دیگری سرمایه‌گذاری نمایید و یک نرم‌افزار کاربردی‌تر و مفید‌تر برای کاربران ایجاد نمایید.

هر نسخه برنامه رابی با هر به‌روزرسانی بهتر و کارآمدتر می‌شود

هر نسخه جدید RoR پیشرفت‌های زیادی دارد که باعث می‌شود زبانی واضح‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر باشد. از سال ۲۰۰۴، Rails ۳۳۶ بار به‌روزرسانی کامل شده که ازجمله آخرین آن ۵.۲.۰ در ۹ آوریل ۲۰۱۸ بوده است.

البته برخی به دلیل عملکرد ضعیف Ruby دیگر از آن استفاده نمی‌کنند، زیرا در زبان برنامه‌نویسی داینامیک، Ruby بسیار کندتر از همتایان استاتیک خود مانند C یا Java پیش رفته است.

بااین‌حال، Ruby به‌اندازه‌ای سریع است که اکثریت قریب به‌اتفاق برنامه‌های کاربردی وب را مدیریت کند و اگر با یک برنامه دیگر که به صورت ویروسی رشد یافته مواجه شود، می‌تواند به‌آسانی مقیاسی برای مطابقت با ظرفیت در حال رشد باشد.

نتیجه‌گیری

بنابراین پاسخ به این سؤال که آیا دوران روبی به پایان رسیده است؟ منفی است. اگرچه روزهای طلایی روبی تمام‌شده و بسیاری از فن‌آوری‌های دیگر ظهور کرده‌اند، بازهم Ruby on Rails برنامه‌ای قوی و ممتاز است و تعدادی طرفداران قابل‌توجه دارد. اگر شما یک استارت آپ هستید و برای تولیدات پیشرفته برنامه دارید، RoR می‌تواند انتخاب شما باشد.

۱ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه