6 دلیل برای استفاده از ابزارهای سئو
6 دلیل برای استفاده از ابزارهای سئو

سئو در موفقیت وب‌سایت و کسب‌وکار شما نقش کلیدی دارد اما لزوماً کار راحتی نیست! با توجه به تغییرات لحظه‌به‌لحظه الگوریتم‌ها در موتورهای جستجو، باید هم کاملاً بر همه ریزه‌کاری‌های سئو مسلط باشید و هم فرصت کافی برای اجرای تکنیک‌ها و اندازه‌گیری نتایج داشته باشید. از آنجایی که همه صاحبان کسب‌وکار به اندازه کافی این فرصت یا مهارت را ندارند، ابزارهای زیادی به بازار عرضه شده‌اند که کار را برای شما ساده و سریع می‌کنند!

اما ایده اینکه ابزارهای سئو برای سئوی وب‌سایت مفید هستند خبر تازه‌ای نیست! بیشتر بازاریاب‌ها می‌دانند که دانش قدرت است و دانش سئوی هرکسی فقط به اندازه داده‌ای که بر روی آن ساخته شده است، قوی است.

دسترسی به ابزارهای دقیق، قابل اعتماد و آسان، استراتژی سئو را قوی‌تر می‌کند که نه‌تنها در مورد عملکرد وب‌سایت خود شما بلکه در مورد اینکه رقبا برای سئو چه کارهایی انجام می‌دهند هم بینش با ارزشی ارائه می‌دهند.

در این مقاله، از اصول ابتدایی سئو گذر می‌کنیم و ۶ دلیل را بیان می‌کنیم که باید از ابزارهای سئو استفاده کنید.

معرفی ابزارهای بهینه سازی سایت

ابزار بهینه‌سازی وب‌ سایت‌ هاست ایران

ابزارهای سئو، کلید اساسی موفقیت در فضای اینترنت است. این ابزارها بیش از آن چیزی که فکر می‌کنید مهم هستند، فرق شما با رقبا در ابزارهایی است که در محیط سئو از آن استفاده می‌کنید. شرکت هاست ایران با فراهم کردن ابزارهای بررسی سئو که به کمک آن‌ها می توان سایت را بررسی و مشکلات آن را اصلاح نمود، در یک سرویس جامع، امکان بررسی سریع سئوی سایت را برای کاربران فراهم کرده است.

استراتژی سئوی رقبا را بررسی کنید

استراتژی سئوی رقبا را بررسی کنید

در دنیایی که پر از تاکتیک‌های مشکوک سئو و بازاریابی است، به‌راحتی ممکن است که به سمت این ترفندهای سیاه کشیده شوید؛ اما خوشبختانه، می‌توانید این وسوسه را با نظارت کردن رقبا خاموش کنید بدون اینکه از خطوط اخلاقی هم عبور کنید!

بسیاری از ابزارهای سئو مانند SEMrush یا Raven به شما اجازه می‌دهند تا استراتژی سئوی رقیب خود را بررسی کنید.


مقاله مرتبط: ۵ ابزار رایگان برای تحلیل آمار وب‌سایت


نه‌تنها می‌توانید تعداد ترافیک و رتبه‌بندی آن‌ها را ببینید بلکه می‌توانید منبع بک لینک‌های آن‌ها را هم شناسایی کنید و ببینید که محتوای آن‌ها در پلتفرم‌های متفاوت چه عملکردی داشته است.

پروفایل بک لینک

یکی از نامحسوس‌ترین راه‌ها برای نظارت بر رقبا استفاده از ابزارهای سئو است تا پروفایل بک لینک‌ها را ببینید. در این ابزارها می‌توانید به‌راحتی ببینید که چه وب‌سایت‌هایی بک لینک رقبا را تأمین می‌کنند، این وب‌سایت‌ها چه اعتباری دارند، متن لینک چیست و خیلی اطلاعات بیشتر هم به دست آورید.

سپس می‌توانید یک برنامه تنظیم کنید تا با این وب‌سایت‌ها تماس بگیرید و برای وب‌سایت خودتان بک لینک درخواست کنید. نیازی هم نیست که اینترنت را برای دامنه‌های معتبر زیرورو کنید بلکه در چند ثانیه می‌توانید یک لیست از همه وب‌سایت‌های خوب و معتبر آماده کنید.

فرصت‌های کلمات کلیدی

هر چه بیشتر در دنیای سئو فعال بوده‌اید، ایجاد یک لیست از کلمات کلیدی مناسب زمان بیشتری خواهد گرفت! برای اینکه شاید دیگر ایده جدیدی نداشته باشید و مطمئن هم نیستید که چه محتوایی را تهیه می‌کنید.

با استفاده از ابزارهای سئو، می‌توانید ببینید که کدام کلمات کلیدی جدید یا موجود رتبه بهتری می‌گیرند، سپس این کلمات کلیدی را به لیست خود اضافه کنید. از ابزارها استفاده کنید تا کلمات کلیدی مرتبط را شناسایی کنید و حتی گسترش به کلمات جدید را هم در نظر بگیرید.

ابزارهای سئو مانند SEMrush قادرند تا یک‌باره هزاران کلمه کلیدی را تولید کنند تا هرگز معطل ایده جدید برای صفحات وب یا پست بلاگ نباشید.

زمان و پول صرف شده روی بررسی‌های دستی سئو را صرفه‌جویی کنید

زمان و پول صرف شده روی بازرسی‌های دستی سئو را صرفه‌جویی کنید

بازرسی کامل سئو، دنیایی از دانش را در مورد شناسایی مشکلات وب‌سایت ارائه می‌دهد؛ اما متأسفانه، بازرسی‌های عمیق در بیشتر موارد به زمان و پول زیادی احتیاج دارند تا به‌صورت دستی انجام شوند.

ابزارهای سئو می‌توانند این زمان و هزینه را نصف کنند درحالی‌که نتایج مشابه و حتی باکیفیت‌تری ارائه می‌دهند.

Screaming Frog یک ابزار بی‌نظیر کرال رایگان است که مشکلات احتمالی بسیاری را در سایت شما شناسایی می‌کند، مشکلاتی مانند:

 • صفحات رها شده
 • صفحات بدون عنوان
 • صفحات بدون متا دیسکریپشن
 • لینک‌های شکسته
 • عمق ضعیف صفحات
 • خطاهای سرور

ابزارهای دیگر مانند SEMrush و Majestic این روند را کاملاً اتوماتیک می‌کنند و اطلاعات زیادی را در قالب یک گزارش آسان ارائه می‌دهند که می‌توانید این گزارش‌ها را در قبال پرداخت ماهیانه ۱۰۰$ برای خودتان یا مشتریان تولید کنید.

این گزارش‌ها مانند یک نقشه راه برای اصلاح مشکلات وب‌سایت هستند که شامل سئوی صفحه، محتوا، لینک‌ها و سرعت بارگذاری است. کار کردن از روی یک گزارش بازرسی سئو، مطمئن‌ترین راه برای ساخت یک فونداسیون قوی سئو برای وب‌سایت است.

کلمات کلیدی با نرخ تبدیل بالا را برای بازاریابی محتوا پیدا کنید

صحبت کردن در مورد پیدا کردن مناسب‌ترین کلمات کلیدی راحت‌تر از انجام آن است! کافی نیست که فقط کلمات کلیدی صنعت خود را شناسایی کنید که نرخ جستجوی مناسبی دارند و رقابت کمی هم دارند بلکه باید فاکتورهای بیشتری را در نظر بگیرید.

برای نمونه، هدف کاربران برای استفاده از کلمات کلیدی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

آیا کاربران در جستجوی:

 • اطلاعات رایگان هستند؟
 • حل یک مشکل هستند؟
 • خرید یک محصول هستند؟

باید به این سؤال‌ها پاسخ دهید.

نسخه‌های متفاوت کلمات کلیدی

ابزارهای سئو کمک می‌کنند تا کلمات کلیدی را شناسایی کنید که ممکن است تابه‌حال به آن‌ها فکر نکرده بودید. حتی می‌توانند کلمات کلیدی مرتبط را در نسخه‌های متفاوت تولید کنند که در انواع محتوا استفاده می‌شوند.

یک راه برای پیدا کردن این کلمات کلیدی از طریق آنالیز رقبا است. راه دیگر، شناسایی عباراتی است که وب‌سایت شما در حال حاضر برای آن‌ها رتبه‌بندی می‌شود تا ببینید چه رتبه‌ای به دست می‌آورد و کدام کلمه کلیدی می‌تواند تقویت شود.

از ابزارهای سئو استفاده کنید تا کلمات کلیدی را پیدا کنید که:

 • وب‌سایت شما در حال حاضر برای آن‌ها رتبه‌بندی می‌شود اما بهینه‌سازی بیشتر، تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد.
 • در حال حاضر برای آن رتبه‌بندی شده است اما نمی‌خواهید که این رتبه‌بندی را داشته باشید و قصد دارید که این کلمات را از استراتژی خود حذف کنید.
 • کلمات کلیدی که عملکرد خوبی روی آن‌ها دارید که نسخه‌های متفاوت آن‌ها ارزش هدف‌گیری را دارند.

این ابزارها اطلاع می‌دهند که محتوای فعلی نیاز به بهینه‌سازی دارد یا باید محتوای جدید اضافه کنید.

کلمات کلیدی با نرخ تبدیل بالا

کلمات کلیدی که حامل هدف خریدار هستند، ارزش هدف‌گیری دارند برای اینکه آن‌ها بیشترین نرخ تبدیل را ایجاد می‌کنند.

حتی اگر قصد ندارید که یک محصول یا خدمات را بفروشید هنوز می‌توانید از محتوا استفاده کنید تا لید تولید کنید.

کلمات کلیدی تبدیل –محور را هدف قرار دهید و محتوا را به‌روزرسانی کنید تا لید تولید کنید.

ابزارهای سئو می‌توانند کمک کنند تا درک کنید که رقبای شما چگونه بازاریابی محتوا را اجرا می‌کنند.

راه‌حل ساده این است که به پربازدیدترین پست آن‌ها نگاه کنید و یا به پست‌هایی که بیشترین بک لینک را دارند توجه کنید تا درک کنید که آیا رقبا محتوای قدیمی را به‌روزرسانی می‌کنند.

ابزارهای سئو به شما اجازه می‌دهند تا ورای تصورات خود حرکت کنید و از داده‌ها استفاده کنید تا یک استراتژی کلی‌نگر را طراحی کنید.

پیشرفت سئو و KPI ها را ردیابی کنید

پیشرفت سئو و KPI ها را ردیابی کنید

بسیاری از صاحبان وب‌سایت به رتبه جستجو به‌عنوان اصلی‌ترین معیار موفقیت سئو نگاه می‌کنند؛ اما متریک‌های دیگری مانند ترافیک ارگانیک و تبدیل‌ها هم وجود دارند که ارزش در نظر گرفتن را دارند!

اما این نرخ‌ها را به‌راحتی نمی‌توانید اندازه‌گیری کنید. خوشبختانه، ابزارهای سئو به‌وضوح نشان می‌دهند که تلاش‌های سئوی شما چه نتیجه‌ای می‌دهند.

نشانگرهای اصلی عملکرد یا KPI هایی که اندازه‌گیری می‌کنید به اهداف و مدل کسب‌وکار شما بستگی دارند که شامل موارد زیر است:

 • رتبه کلمات کلیدی
 • میزان اعتبار دامنه
 • تعداد بک لینک‌ها
 • تعداد ترافیک
 • تعداد فرم‌های پرشده
 • مبلغ فروش
 • تعداد اشتراک‌ها
 • تعداد کلیک‌ها
 • کامنت‌های شبکه‌های اجتماعی

بهتر است که پیشرفت خود را در پلتفرم‌ها و متریک‌های زیادی اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید که نه‌تنها ترافیک بیشتری کسب می‌کنید بلکه این ترافیک تبدیل هم می‌شود.

با استفاده از ابزارهایی مانند Raven حتی می‌توانید هر کلمه کلیدی را ردیابی کنید و بک لینک‌هایی را که قصد گرفتن آن‌ها را دارید، نظارت کنید. می‌توانید گزارش‌هایی تولید کنید که پیشرفت را در بازه‌های زمانی مختلف در نظر می‌گیرند و با رقبا مقایسه می‌کنند.

همیشه باید بدانید که آیا تلاش‌های سئوی شما نتیجه می‌دهند. از ابزارهای سئو استفاده کنید تا نرخی را که برای وب‌سایت بیشترین اهمیت را دارد اندازه‌گیری کنید.

داده‌ها را مصور و معنادار کنید

شاید باور نکنید که همه متخصصان سئو با اعداد خوب نیستند!

خوشبختانه، ابزارهای سئوی زیادی وجود دارند که کمک می‌کنند تا داده‌ها را از طریق تصویرسازی درک کنید.

مصورسازی داده چیست؟

مصورسازی داده راهی برای نمایش داده روی یک نمودار است. به‌جای اینکه سعی کنید تا معنی اعداد را کشف کنید، ابزارهای مصورسازی داده اعداد را طوری آنالیز و معنادار می‌کنند تا بتوانید درک کنید.

اگر اجرای سئو در یک بازه زمانی را اندازه‌گیری می‌کنید یا به طبقه‌بندی کاربران نگاه می‌کنید یا موفقیت کمپین‌های بازاریابی خود را آنالیز می‌کنید، مصورسازی داده بسیار به شما کمک می‌کند.

مصورسازی داده با ابزارهای سئو

بسیاری از ابزارهای سئو گزارش‌های نموداری تولید می‌کنند که اجازه می‌دهند تا داده را در یک نگاه ببینید و آنالیز کنید. این گزارش‌ها مخصوصاً در زمان توضیح متریک‌های پیچیده برای مشتری‌ها مفید هستند.

ابزارهایی مانند TapClicks مصورسازی داده بازاریابی را تأمین می‌کنند تا بتوانید برای استراتژی سئوی خود استفاده کنید و این استراتژی را برای مشتری‌ها هم توضیح دهید.

ROI را به‌وضوح برای مشتری‌ها توضیح دهید

با اشاره به آخرین نکته بالا، ابزارهای سئو اعلام نتایج به مشتری را هم ساده‌تر می‌کنند.

اگر یک بازاریاب یا متخصص سئو هستید، مشتری‌های شما نه‌تنها افزایش در ترافیک را می‌خواهند بلکه افزایش فروش هم می‌خواهند و ابزارهای سئو به‌وضوح مشخص می‌کنند که کدام تکنیک جواب داده است و کدام‌یک نتیجه بخش نبوده است.

گزینه گزارش‌گیری در SEMrush اجازه می‌دهد تا گزارش‌های سفارشی تولید کنید و برای مشتری‌ها ارسال کنید. KPIs کارهای انجام شده را مشخص می‌کنند و حتی یک خلاصه از مفهوم داده‌ها تولید می‌کنند.

اگر بتوانید دقیقاً نشان دهید که چه تعدادی لید و یا چه مقدار درآمد در قبال سرمایه‌گذاری سئو برای یک مشتری ایجاد کرده‌اید، به‌احتمال‌زیاد مشتری برای مدت‌های طولانی با شما باقی می‌ماند.

این ابزارها تشخیص شانس بیش فروشی (Upsell) را هم آسان‌تر می‌کنند تا بتوانید به سطوح بالاتر نتایج دست پیدا کنید.

نتیجه‌گیری

ابزارهای سئو فقط برای ردیابی رتبه یا تحقیق کلمات کلیدی مفید نیستند.

می‌توانید با استفاده از این ابزارها بینش تازه‌ای در مورد رقبا به دست بیاورید، نتایج تلاش‌های سئوی خود را بررسی کنید و برگشت از سرمایه قوی به دست آمده برای مشتری‌ها را ثابت کنید.

با ترکیبی از ابزارهای سئو می‌توانید استراتژی سئوی خود را از پایه بسازید.

اگر شما راه‌های دیگری برای استفاده از ابزارهای سئو دارید، لطفاً در بخش «ارسال دیدگاه» با در میان بگذارید.

6 دلیل برای استفاده از ابزارهای سئو

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  34  =  36