coo یا مدیر ارشد عملیاتی کیست؟
coo یا مدیر ارشد عملیاتی کیست؟

در حالی که شخص مدیرعامل چهره اصلی یک سازمان به شمار می‌آید، (coo (chief operating officer یا مدیر ارشد عملیاتی دومین فردی است که در یک شرکت مسئولیت اداره امور را بر عهده دارد. مدیران عملیات اجرایی که گاه معاونان بخش عملیات نیز شناخته می‌شوند، مدیران اجرایی ارشدی هستند که فعالیت‌های روزانه یک سازمان را مدیریت می‌کنند.

Laurie Windler، نایب رییس بخش عملیات در شرکت Camp Bow Wow در این باره می‌گوید: «مدیر ارشد عملیاتی نیروی محرکه یک برند موفق است. علاوه بر حفاظت از یک برند خاص، آن‌ها همواره به دنبال فرصت‌هایی هستند تا برند خود را سیستمی و ساده‌سازی نمایند». اگر فکر می‌کنید این همان شغلی است که به دنبال آن هستید، این مقاله شما را در رسیدن به هدفتان کمک می‌کند.

مسئولیت‌های مدیر ارشد عملیاتی

هر مدیر عملیات اجرایی مسئولیت‌های روزانه متفاوتی دارد زیرا هر سازمان و صنعت متفاوت از دیگری است. George Whittier، مدیر ارشد عملیاتی شرکت  Morey، منصب مدیر عملیات اجرایی را به‌عنوان دست راست مدیرعامل شرکت توصیف می‌کند. وی می‌افزاید: «ما عملیات هرروزه شرکت را رهبری و کنترل می‌کنیم تا مطمئن شویم که بهبود فرآیند کاری شرکت ادامه دارد».

Amy Sanchez، یک مربی شغلی دارای گواهینامه در شرکت  Swim Against the Current در این باره می‌گوید که مدیر عملیات اجرایی در ارتباطی نزدیک با مدیرعامل مشغول به کار بوده تا در تصمیمات مهم سازمانی به او کمک کند. آن‌ها همچنین با دیگر مدیران اجرایی از جمله مدیر ارشد مالی و مدیر ارشد فناوری اطلاعات، همکاری و ارتباط داشته تا اطمینان حاصل کنند که تمامی بخش‌های سازمان در مسیری که شرکت آن را دنبال می‌کند قدم برمی‌دارند.

پیشینه تحصیلی و سابقه شغلی اساسی

مدیران عملیات اجرایی ترکیبی از تحصیلات دانشگاهی معتبر و تجربه کاری دارند. Whittier می‌گوید که اگر کسی بخواهد به یک مدیر عملیات اجرایی موفق تبدیل شود باید مدرک معتبری در تجارت یا پیشینه‌ای قابل تایید در تیم‌سازی موفق داشته باشد. Whittier در این باره چنین گفته است: «به نظر من مدیر عملیات اجرایی باید تجربه کافی داشته باشد. آن‌ها باید نقش هر فرد در تیم را درک کنند یا اینکه خود، آن نقش را تجربه کرده باشند یا برای درک آن وقت بگذارند. چنین شرایطی به آن‌ها این توانایی را می‌دهد که شکاف‌های موجود را شناسایی کرده و نیازها را درک نمایند».


مقاله مرتبط: CTO کیست و چه‌کاری انجام می­‌دهد؟


Whittier نیز با این نکته موافق هست که یک مدیر عملیات اجرایی خوب باید تحصیلات و تجربه قابل قبولی در تجارت داشته باشد اما به نظر او به مدرک دانشگاهی خاصی نیاز نیست. با این وجود، او خاطرنشان می‌سازد که داشتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت تجارت (MBA) به دلیل آشنایی با تجارت و مباحث مالی بسیار مناسب است. Whittier در این باره چنین می‌گوید: «یک قانون اساسی خوب برای کسانی که می‌خواهند مدیر عملیات اجرایی باشند این است که به‌طور کلی درکی عمیق از تجارت، مدیریت افراد و صنعت داشته باشند».

یک مدیر عملیات اجرایی چه توانایی‌هایی باید داشته باشد؟

مانند دیگر مدیران اجرایی، مدیران عملیات اجرایی نیز باید رهبران عالی باشند و قدرت زیادی نیز در برقراری ارتباط با دیگران داشته باشند. Whittier در این باره می‌گوید: «عملیات‌ کاری می‌توانند بسیار سیاه و سفید باشند اما شما باید خاکستری را درک کنید تا مؤثر واقع شوید».

Sanchez خاطرنشان می‌کند: «آن‌ها باید منعطف و مکمل مدیرعامل باشند. آن‌ها باید قدرت تصمیم‌گیری و مهارت‌های رهبری بالایی داشته باشند».

به عقیده Whittier، علاوه بر مهارت‌های ارتباطی، مدیران عملیات اجرایی باید از توانایی مدیریت پروژه بهره‌مند بوده و با نحوه تشکیل یک تیم آشنایی کامل داشته باشند.

Whittier در این باره می‌گوید: «شما باید یک متفکر استراتژیک با تیزهوشی قابل قبول در زمینه تجاری و کسب‌وکار باشید. توانایی مذاکره نیز کمک‌کننده خواهد بود. از آنجایی که مدیر عملیات اجرایی در هر بخشی از سازمان دست دارد، درک پایه از کاری که هر تیم انجام می‌دهد نیز بسیار مهم خواهد بود».

شبکه خود را بسازید

در حالی که شما مشغول ساختن شغل خود هستید، باید همواره در حال توسعه شبکه خود باشید. بسیاری از افراد موفق فعال در زمینه تجارت با سخت کار کردن و ارتباطاتشان به موقعیت شغلی کنونی‌شان دست پیدا کرده‌اند. Sanchez در این باره می‌گوید: «افراد زیادی وقت قابل‌توجهی را در شرکت خود، صرف ساختن شبکه می‌کنند. اگر واقعاً می‌خواهید مدیر عملیات اجرایی موفقی شوید بهترین استراتژی این هست که در شرکت خود عملکرد قابل قبولی داشته باشید و در عین حال با اشخاصی که در حال طی کردن پله‌های ترقی در دیگر شرکت‌ها هستند، مدیران اجرایی و مسئولان بخش استخدام نیرو، شبکه‌ای خارجی تشکیل دهید».

coo یا مدیر ارشد عملیاتی کیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  64  =  72