فریلنسرها در مقابل کارآفرینان؛ کدام یک موفق‌تر هستند؟
فریلنسرها در مقابل کارآفرینان؛ کدام یک موفق‌تر هستند؟

شاید امروز شما یک فریلنسر یا آزادکار باشید؛ اما برای همیشه این‌چنین نخواهید بود. حتماً شما نیز این ایده را در سر دارید که به یک کارآفرین تبدیل شوید. تمام خوبی‌های این تغییر را مرور می‌کنید، اما هنوز نسبت به آن مطمئن نیستید. شما تنها کسی نیستید که با این مشکل مواجه هستید، افراد بسیاری هستند که دقیقاً در همین مرحله و همین مشکل قرار دارند. آناکین اسکای واکر (از کاراکترهای محبوب جنگ ستارگان) نیز یکی از آن‌هاست.

هرچند از واژه دیگری به‌عنوان کارآفرین در کهکشانی که در جنگ ستارگان وجود داشت استفاده می‌شد؛ اما ما سعی می‌کنیم با مرور مسیری که یک جدای (Jedi) در نقش آزادکار طی می‌کند تا به Sith lords یا همان کارآفرین تبدیل شود، شما را در این مسیر راهنمایی کنیم.

فریلنسر در مقابل کارآفرین (Jedi Masters vs Sith Lords)

ابتدا لازم است تفاوت‌های بین جدای‌ها (فریلنسرها) و سیت لردها (کارآفرینان) مشخص شود.

فریلنسرها (Jedi Masters)

یک فریلنسر یا آزادکار بودن شبیه به «جدای» است. شما دوره‌های کارآموزی را می‌گذرانید، توانایی‌هایتان را با مشاهده ویدیوهای آموزشی، خواندن کتاب و تمرین کردن بالا می‌برید. اگر شانس این را داشته باشید که به یک استاد جدای برخورد کنید به دانشجوی او تبدیل می‌شوید و می‌توانید بیش از پیش رشد کنید.

همچنان که قدرتمندتر می‌شوید، این شانس را دارید که بتوانید یک دستیار مجازی پیدا کنید که کارهای اولیه و روتین شما را برای ارتباط برقرار کردن با مشتریانتان و کارهای این‌چنینی انجام دهد. دقیقاً همانند جدای‌ها که درویدها (Droid) را برای کمک کردنشان در جنگ استخدام کردند.

فریلنسرها (Jedi Masters)

سیت لردها (Sith Lords)

کارآفرین بودن از سوی دیگر بخش تاریک قضیه را نشان می‌دهد. در حقیقت برای کارآفرین شدن باید هنرهای تاریک را بیاموزید چراکه دیگر قرار است یک دنیا را هدایت کنید و حالا دیگر سرنوشتتان با زمانی که یک جدای بوده‌اید متفاوت شده است. شما دیگر نمی‌توانید نسبت به قوانین و قاعده‌ها بی‌توجه باشید.

هدف یک سیت لرد، همان‌طور که توسط Darth Bane (اولین لرد و متحد سیت لژیون‌ها) بیان شد، رشد و در نهایت سرنگونی استاد خود بود. به همین ترتیب، تکامل تضمین می‌شود. علاوه بر این‌ها، کارآفرینان اسباب‌بازی‌های بیشتری نیز دارند.

sith_order

چرا آناکین به دارت وادر (Darth Vader) تبدیل شد

به‌عنوان یک شخص انتخاب شده، پیش‌گویی بر این قرار بود که آناکین اسکای واکر کسی باشد که قرار است تعادل را در Force برقرار کند. تقریباً در تمام گفتگوهای مبهم درونی او می‌توان این را دید که او یک Jedi است که می‌خواهد بیش از این باشد. شاید بهترین و بزرگ‌ترین Jedi که تا به حال زندگی کرده است. فقط این نوع تفکر و ضمیر درونی می‌تواند او را به سمت تاریک (Dark Side) برساند (که در دنیای ما همان کارآفرین خواهد بود).


مقاله مرتبط: ۲۰ دلیل برای فریلنسر نشدن


شما نیز به همین ضمیر و تفکر نیاز دارید تا بتوانید کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی و هدایت کنید. شما همچنین باید از منطقه راحتی خود خارج شوید و به سمت ناشناخته‌ها و حتی تردید پیش بروید. تغییر دشوار است، اما آناکین نیز از منطقه راحتی خود خارج شد و Dark Side را به آغوش کشید. حالا از خودتان بپرسید، آیا شما چیزی از شخصیت آناکین را در خودتان می‌بینید؟

حقیقت پشت تصمیم آناکین

سیت‌ها همانند کارآفرینان هستند، آن‌ها می‌دانند چطور پول و هزینه‌ها را کنترل کنند. تقریباً تمام کارآفرینان کارشان را برای مراقبت و تأمین بیشتر خانواده‌های خود انجام می‌دهند. راه‌اندازی یک کسب‌وکار همان میل به مراقبت از دیگران است.

اما در حقیقت این تمایل از ضمیر فردی شما بیرون می‌آید. شما می‌خواهید از دیگران مراقبت کنید چراکه می‌خواهید آن‌ها سالم و سلامت باشند، بنابراین می‌توانند همیشه کنار شما بمانند. تغذیه و اهمیت دادن به نیازهایتان، چه بخواهد عاشقانه باشد، چه احساسی یا مادی، اساساً برای خودتان گمراه کننده است. سمت تاریک دقیقاً این‌طور عمل می‌کند.

به‌طور مشابه، دلیل اصلی اینکه آناکین به دارک ساید رفت نیز تمایل او به محافظت از همسرش Padme، با آموختن طلسم جاودانگی ساخته شده توسط Darth Plaqueis، بود.

Jedi Masters VS. Sith Lords

آیا واقعاً جدای‌ها و سیت لردها تا این حد باهم متفاوت هستند؟ اگرچه سیت‌ها به‌ظاهر شر هستند، آیا جدای‌ها واقعاً از خود گذشته هستند؟

اگر کمی عمیق‌تر به این مسئله نگاه کنید خواهید دید که جدای‌ها نیز همانند سیت‌ها در تلاش برای کمک به عزیزانشان هستند چراکه با این کار احساس خوبی نسبت به خودشان پیدا می‌کنند و تصویر خوبی از خودشان به‌جای می‌گذارند.


مقاله مرتبط: چگونه فریلنسر شویم؟


فریلنسرها و کارآفرینان نیز تا حدودی این‌چنین هستند. فقط اینکه کارآفرینان یا همان سیت‌ها با طبیعت خودشان پیش می‌روند. کسب درآمد با کار کردن به‌عنوان یک فریلنسر دارای محدودیت زمانی است، بنابراین شما قادر نخواهید بود به همه عزیزانتان کمک کنید. با دانستن این نکته شما رشد سریع‌تری خواهید داشت و زودتر به یک سیت لرد تبدیل می‌شوید.

«من ترجیح می‌دهم ۱% تلاش‌های صد نفر را کسب کنم تا ۱۰۰% تلاش‌های خودم.» – جان دی.راکفلر، یک سیت لرد شناخته شده در دنیای واقعی.

اما یک نکته دیگر نیز وجود دارد، سیت لردها طرفداران بیشتری نیز دارند!

Jedi Masters VS. Sith Lords

عبور از سمت تاریک (Dark Side)

جدای‌ها ضعیف هستند و هیچ کاری غیر از حرف زدن انجام نمی‌دهند. آموزش‌های آن‌ها، هرقدر هم پر از نیت خوب باشد، نتایج و تأثیر کمتری در دنیای واقعی دارد. جدای‌ها/ فریلنسرها تولیدکنندگان محتوا هستند. سیت‌ها/ کارآفرینان تولیدکنندگان کسب‌وکار هستند. یک سیت لرد باید درباره هر چیزی حداقل مقدار کمی بداند، از محتوا گرفته تا بازاریابی و رضایت مشتری تا استخدام کارمندان عالی.


مقاله مرتبط: چرا کارمند و پیرو بودن بد نیست؟


شما نیز برای اینکه به یک کارآفرین تبدیل شوید باید همانند آناکین عمل کنید. باید کاملاً مصمم قدم بردارید، همانند یک کارآفرین لباس بر تن کنید و هیچ‌وقت به گذشته نگاه نکنید. غریزه و عادت اینکه زمانتان را به فروش بگذارید تا پول در بیاورید در خودتان بکشید. در عوض از انرژی و خشمتان برای تقویت اشتیاقتان جهت راه‌اندازی یک کسب‌وکار استفاده کنید.

کد سیت (The Sith Code)- اصلاح شده برای کارآفرینی

قانون ۱: فقط اساتید جدای می‌توانند به سیت لرد تبدیل شوند

یک آزادکار یا فریلنسر تازه‌کار نمی‌تواند به‌سرعت تغییر کرده و به یک کارآفرین تبدیل شود. پیش از اینکه بخواهید به سمت Dark Side بروید اطمینان حاصل کنید که یک استاد جدای هستید. شما باید سرمایه کافی داشته باشید که شما را تا ۴ ماه سرپا نگه دارد.

قانون ۲: باید بدانید Force چگونه کار می‌کند

اگر تردید دارید و یا احساس می‌کنید هنوز آماده نیستید نباید به سمت کارآفرین شدن حرکت کنید. با این کار فقط در Force اختلال ایجاد می‌کنید. برخلاف چیزی که بسیاری از افراد فکر می‌کنند، Dark Side خالص است. باید از لحاظ روانی برای پذیرش آن آمادگی داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که می‌توانید کارمندانتان را هدایت کرده و بر آن‌ها تسلط داشته باشید. همچنین باید بدانید چه چیزی از آن‌ها می‌خواهید. در غیر این صورت، Force شما را بیرون خواهد راند.

قانون ۳: سیت لردها عاشق کارهای شبکه‌ای هستند

وقتی به یک استاد جدای تبدیل می‌شوید، برایتان ساده‌تر خواهد بود که از تمام ارتباطاتی که طی کار کردن به‌عنوان یک فریلنسر کسب کرده‌اید استفاده کنید. شما احتمالاً مشتریانی دارید (که از قبل سیت لرد بوده‌اند) که به شما و کارتان احترام می‌گذارند و حتماً در طی این مسیر می‌توانند کمکتان کنند.

اگر یک فرد اجتماعی و برون‌گرا نیستید، یک جدای باقی بمانید. کلید تبدیل‌شدن به یک سیت لرد موفق داشتن ارتباطات قوی و روحیه رهبری است. شما نیاز به یک صدای نفوذ دارید. این‌گونه می‌توانید از Force استفاده کنید. اگر خجالتی هستید و می‌دانید نمی‌توانید تغییر کنید، در این راه قدم برندارید.

جمع‌بندی

اگر واقعاً بتوانید از نظر ذهنی از این استعاره جدای‌ها و سیت‌ها استفاده کنید، خیلی راحت‌تر می‌توانید به تکامل رسیده و ارتقا پیدا کنید. این را در ذهنتان داشته باشید که سیت لردها واقعاً خلاق هستند. این یک حقیقت شناخته شده است که یک سیت لرد با داشتن اساتید جدای قدرتمند به‌راحتی می‌تواند یک مبارزه را ببرد. این بدین دلیل است که Dark Force قدرتمندتر است. پس منتظر چه هستید؟ به‌عنوان یک جدای جوان قدمی به‌سوی سیت لرد شدن بردارید.

مقایسه فریلنسرها با کارآفرینان؛ کدام یک موفق‌تر هستند؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

89  +    =  92