مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » بازاریابی » بازاریابی تجربی یا Experiential Marketing چیست؟

پربازدید‌ترین‌های ماه

بازاریابی کسب و کار

بازاریابی تجربی یا Experiential Marketing چیست؟

بازاریابی تجربی یا Experiential Marketing چیست؟

عمر بازاریابی سنتی به پایان رسیده است.  یک بیلبورد با تصویری از محصول شما در کنار چهره‌های خندان دیگر نتیجه بخش نخواهد بود. مصرف‌کنندگان امروز دیگر علاقه چندانی به تبلیغات این‌چنینی ندارند، آن‌ها اغلب تبلیغات را در صفحات وب بلاک می‌کنند و به دنبال خدمات و برنامه‌هایی می‌گردند که فارغ از تبلیغات باشند.

چگونه تبلیغ کنیم؟

شاید زمان آن رسیده که تغییری در راه و روشتان ایجاد کنید و به‌جای اینکه تمرکزتان را مستقیماً به روی محصول قرار دهید، مسیرتان را به سمت بازاریابی تجربی که تمرکز آن به روی ارتباط مصرف‌کنندگان با تجربیات مثبت مرتبط با یک برند است، تغییر دهید.

بازاریابی تجربی چیست؟

بازاریابی تجربی که به آن بازاریابی تعاملی نیز گفته می‌شود، یک استراتژی تبلیغاتی است که به‌طور مستقیم مصرف‌کننده را درگیر کرده و او را تشویق می‌کند تجربیات مثبت خود درباره یک برند را با دیگران به اشتراک بگذارد.

Esther Sauri، یکی از متخصصین بازاریابی در LinkiLaw، در این باره می‌گوید: «بازاریابی تجربی، در ساده‌ترین تعریف، نوعی بازاریابی بر اساس ایجاد تجربیات به یادماندنی و خلاقانه برای مشتری است به‌طوری که احساس ارتباط عمیقی بین مشتری و برند ایجاد کند».

در بازاریابی سنتی، مصرف‌کنندگان بیشتر نقش غیرفعال دارند، آن‌ها فقط پیام‌های یک شرکت را دریافت می‌کنند. در بازاریابی تجربی، یک برند مشتری را به‌طور مستقیم درگیر می‌کند که به‌موجب آن تحولی در کمپین‌های تبلیغاتی رخ می‌دهد. این کار باعث می‌شود یک کسب‌وکار با مصرف‌کننده خود ارتباط عمیق‌تری ایجاد کند. این کسب‌وکار به مصرف‌کننده خود اجازه می‌دهد بخشی از یک کمپین باشد و آن را از ابتدا تا انتها دنبال کند.

چرا بازاریابی تجربی مؤثر است؟

بازاریابی تجربی یا Experiential Marketing چیست؟

سائوری در این باره می‌گوید، « بازاریابی تجربی بسیار مؤثر است چرا که ما ذاتاً موجودات احساسی هستیم. وقتی یک برند به روش عاطفی با ما ارتباط برقرار می‌کند، ما نه تنها آن را می‌خریم، بلکه به یک مشتری وفادار نیز تبدیل می‌شویم».

با درگیر کردن مشتری با یک داستان، آن‌ها احساس می‌کنند با شما ارتباط گرفته‌اند و فقط فردی برای اینکه محصولی به آن‌ها فروخته شود نیستند، این تفاوت قابل توجه نحوه دیده شدن برند شما است.


مقاله مرتبط: بازاریابی دیجیتال چیست؟


کمپینی به نام #WeighThis را در نظر بگیرید. در این کمپین از خانم‌ها درخواست شده تا به‌جای وزنشان، چیزی ارزشمند در خودشان را وزن کنند. پاسخ‌ها جمع‌آوری شده و در ابعاد مختلفی نقاشی شدند و در یک گالری در گرند سنترال ترمینال به نمایش گذاشته شدند. این کمپین پاسخ‌هایی نظیر «من روزانه به ۲۰۰ کودک بی‌سرپرست اهمیت می‌دهم» و یا « من در سن ۵۵ سالگی به دانشگاه برگشتم» می‌شد.

این برند سپس یک ویدیو برای این کمپین ساخت که در آن زنان درباره چیزی که نوشته‌اند و دلیل اهمیت آن صحبت می‌کنند.

این کمپین که توسط شرکتی به نام Lean Cuisine تهیه شده بود خیلی زود در توییتر با هشتگ #weighThis دست‌به‌دست شد و با این کار این برند توانست نام خود را بیشتر بر سر زبان‌ها قرار دهد. علاوه بر این، Lean Cuisine توانست تجربه جدیدی را به اشتراک بگذارد و این پیام را نیز برای مخاطبان برساند که زنان چیزی بیشتر از اعداد و ارقام سن یا وزن هستند. این کار موفق بود و این کمپین توانست بیش از ۲۰۴ میلیون تجربه متفاوت را گردآوری کند.

در بازاریابی تجربی از چه چیزی باید اجتناب کنیم؟

بازاریابی تجربی اگر به‌درستی انجام گیرد می‌تواند همانند یک معدن طلا عمل کند اما اگر درست انجام نگیرد ممکن است همانند مینی در زمین جلوی پیشرفتتان را بگیرد. بسیاری از شرکت‌ها بازاریابی تجربی را امتحان می‌کنند چرا که می‌دانند یک روش جدید است که تعامل بالایی بین مشتریانشان برقرار می‌کند، غافل از اینکه بدون تحقیقات و آمادگی، یک کمپین می‌تواند به‌سادگی شکست بخورد.


مقاله مرتبط: اجایل مارکتینگ چیست؟ راهنمای کامل Agile marketing


David Jacobson، مؤسس و CEO شرکتی با نام Trivworks در این باره می‌گوید، «بزرگ‌ترین اشتباه در بازاریابی تجربی زمانی است که می‌خواهید این تجربه بیش‌ازحد فروشی باشد یا در نهایت خیلی مستقیم به فروش منتهی شود، افرادی که در یک کمپین شرکت می‌کنند دوست ندارند احساس کنند در یک تله‌ی فروش قرار گرفته‌اند. یک کمپین که خیلی به فروش نزدیک باشد موجب می‌شود علاقه افراد در شرکت به آن از بین برود، یا بدتر از آن، آن‌ها تجربیات منفی در این باره به اشتراک بگذارند.»

شرکت‌ها باید برای مشتریانشان تجربه‌ای ایجاد کنند که حاوی ارزش‌هایشان باشد. همان‌طور که Ashley Pontius، مدیر کمپین News and Expert می‌گوید، «از آنجایی که بازاریابی تجربی بیشتر به روی ساخت برند تمرکز دارد، تمرکزتان را نیز بیشتر به روی برند و ارزش‌های آن بگذارید.»

در حالی که دنیای تبلیغات بیشتر به سمت بازاریابی تجربی قدم بر می‌دارد، شرکت‌ها باید پیش از اینکه یک کمپین تعاملی ایجاد کنند عمیق‌تر فکر کنند. آیا این کمپین برای کسب‌وکار شما مناسب است؟ آیا می‌توانید برای این کمپین زمان بگذارید و هزینه کنید؟ آیا هدف خاصی مد نظرتان است؟ در این صورت، یک کمپین تبلیغاتی تجربی می‌تواند موجب شود کسب‌وکار شما تعامل مثبت‌تری با مخاطبان و مشتریان خود برقرار کرده و حامیان وفاداری پیدا کند.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه