محتوا در هر گوشه و کنار وب دیده می‌شود و در انواع متفاوت و با استایلهای گوناگون به مردم آموزش می‌دهد و یا آن‌ها را سرگرم می‌کند. بازاریابی محتوا یکی از موفق‌ترین شاخه‌های مارکتینگ است که مانند هر سیستم دیگری نیاز به استراتژی دارد تا مقصد مشخصی داشته باشد و مسیر حرکت هم تعیین شده باشد.

اگر در Content Marketing تازه‌کار هستید یا یک رویکرد تکراری را برای مدت طولانی استفاده کرده‌اید، بد نیست که استراتژی محتوایتان را بازبینی کنید تا مطمئن شوید که به‌روز، نوآورانه و قوی است!

قدم اول برای پیشی گرفتن در رقابت این است که یک استراتژی محتوای قوی و هوشمندانه داشته باشید. اگر برای برنامه‌ریزی سال جدید مشکل دارید و یا به ایده‌های جدید برای افزودن به برنامه فعلی نیاز دارید، این مقاله را حتما بخوانید!

در این مقاله که یک ‌راهنمای کامل و مفصل است، به موارد زیر می‌پردازیم:

 • استراتژی محتوا چیست.
 • چرا کسب‌وکار شما به یک برنامه بازاریابی محتوا نیاز دارد.
 • چگونه استراتژی بازاریابی محتوا را برنامه‌ریزی کنید (که شامل تولید لید و پست در شبکه‌های اجتماعی است).

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا به مدیریت همه محتوایی که تولید می‌کنید و مالکیتش را دارید گفته می‌شود که شامل محتوای متنی، تصویری و قابل دانلود است. این استراتژی بخشی از برنامه بازاریابی شماست که به‌صورت مستمر شخصیتتان را نشان می‌دهد و تخصصی که به این صنعت اضافه می‌کنید را نمایش می‌دهد.


مقاله مرتبط: تفاوت بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا چیست؟


احتمالا شنیده‌اید که خلق محتوا تا چه اندازه برای توسعه کسب‌وکارتان مهم است اما در این مقاله خواهید دید که باید هدف برنامه‌ریزی ‌شده‌ای داشته باشید. هنگامی‌که یک استراتژی محتوا توسعه می‌دهید، نکته‌های کلیدی وجود دارند که باید در نظر بگیرید:

محتوا را برای چه کسی تولید می‌کنید؟

مخاطب هدف محتوا چه کسی است؟ برای چند مخاطب محتوا را می‌نویسید؟ ازآنجایی‌که کسب‌وکار شما شاید بیش از یک نوع مشتری داشته باشد، استراتژی محتوایتان هم باید به بیش از یک نوع خواننده یا بیننده خدمات بدهد.

استفاده از انواع محتوا و کانال‌ها کمک می‌کند تا محتواهای متفاوت را به هر یک از مخاطب‌هایی که در نظر گرفته‌اید، ارائه دهید و همه‌کسانی را که با کسب‌وکارتان تراکنش دارند را به تعامل بکشید.

چه مشکلی را برای مخاطب هدف حل می‌کنید؟

به‌صورت ایده آل، محصولات و خدمات شما مشکلی را که می‌دانید مخاطب دارد، حل می‌کنند. درواقع، محتوایتان مخاطب را آموزش می‌دهد تا مشکلش را شناسایی و حل کند.

یک استراتژی محتوای قوی از هر دو جنبه، مردم را پشتیبانی می‌کند یعنی: مردمی که هنوز در حال شناسایی مشکلشان هستند و دیگرانی که در حال حاضر از محصولتان استفاده می‌کنند تا بر مشکلاتشان فائق شوند. محتوایتان راه‌حل پیشنهادی را ارائه می‌دهد و مشتری‌ها را به کاربران حرفه‌ای محصولاتتان تبدیل می‌کند.

چه چیزی شما را منحصربه‌فرد می‌کند؟

رقبا احتمالا محصول مشابهی دارند به همین دلیل مشتری‌های بالقوه باید بدانند که چه فاکتوری محصول شمارا بهتر می‌کند یا حداقل متفاوت می‌کند. در اینجاست که اهمیت محتوا مشخص می‌شود. اگر می‌خواهید ثابت کنید که محصولتان ارزش خرید دارد، باید ثابت کنید که ارزش شنیده شدن دارید!

فرمت‌های محصول که باید رویشان تمرکز کنید، چیست؟

محتوا چه فرمی خواهد گرفت؟ اینفوگرفیک؟ ویدئو؟ پست بلاگ؟ پس از شناسایی عناوینی که می‌خواهید در موردشان موضع بگیرید، باید تصمیم بگیرید برای چه فرمتی بودجه در نظر بگیرید تا موضعتان را به بهترین شکل ممکن بیان کنید.

کانال‌هایی که محتوا را در آن منتشر خواهید کرد، کدامند؟

همان‌گونه که می‌توانید محتوا را در فرمت‌های متفاوت تولید کنید، کانال‌های متفاوتی هم دارید که در آن‌ها محتوا را منتشر کنید. کانال‌ها می‌توانند شامل کانال شخصی مانند وب‌سایت یا بلاگ باشند که مالکیتش به شما تعلق دارد یا شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توئیتر باشند. البته در مورد استراتژی محتوای شبکه‌های اجتماعی بعدا صحبت خواهیم کرد.

چگونه تولید و انتشار محتوا را مدیریت کنید؟

درک اینکه چگونه همه محتوای خود را تولید و منتشر کنید می‌تواند کار سختی باشد. برای یک استراتژی محتوای خوب باید بدانید چه کسی چه چیزی را تولید می‌کند، کجا منتشر می‌کند و چه زمانی آنلاین می‌شود.

استراتژی محتوای مدرن مانع انباشته شدن محتوا می‌شود برای اینکه محتوا را از نقطه‌نظر موضوع مدیریت می‌کند. هنگامی‌که تقویم محتوا را در مورد یک موضوع برنامه‌ریزی می‌کنید؛ به‌راحتی می‌توانید پیام کسب‌وکارتان را تصویرسازی کنید و خودتان را به‌عنوان یک منبع معتبر در بازارتان جا بیندازید.

چرا کسب‌وکار شما به استراتژی بازاریابی محتوا احتیاج دارد؟

بازاریابی محتوا به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا برای به دست آوردن منابع قابل‌اعتماد و مقرون‌به‌صرفه، ترافیک سایت و لیدهای جدید برنامه‌ریزی کنند و آماده شوند. اگر بتوانید فقط یک پست بلاگ ایجاد کنید که مقدار یکنواختی ترافیک ارگانیک کسب می‌کند، دادن یک لینک به یک کتاب الکترونیکی یا ابزار رایگان می‌تواند تا ابد برای شما لید تولید کند!

این نکته، کلید اصلی استراتژی محتوا برای افزایش ترافیک بلاگ در درازمدت است.

کسب منابع قابل‌اعتماد ترافیک و لید از طریق محتوای همیشه‌سبز به شما این انعطاف را می‌دهد تا تاکتیک‌های دیگر بازاریابی را تجربه کنید و درآمد کسب کنید مثلا محتوای اسپانسر شده، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و محتوای توزیع شده را هم امتحان کنید. در این صورت، محتوایتان نه‌تنها لید کسب می‌کند بلکه مشتری‌های بالقوه را آموزش می‌دهد و آگاهی برندتان را افزایش می‌دهد.

چگونه استراتژی بازاریابی محتوا را برنامه‌ریزی کنید؟

اهدافتان را تعریف کنید.

هدف شما از توسعه یک برنامه بازاریابی محتوا چیست؟ چرا می‌خواهید محتوا تولید کنید و برنامه بازاریابی محتوا ایجاد کنید؟ قبل از اینکه برنامه‌ریزی را شروع کنید، اهدافتان را بدانید تا راحت‌تر برای استراتژی تصمیم بگیرید.

در مورد پرسونای مخاطب تحقیق کنید.

برای توسعه یک برنامه موفق باید به‌صورت شفاف مخاطب هدف محتوا را تعریف کنید که به نام پرسونای خریدار هم شناخته می‌شود.

این نکته برای افرادی که تازه ‌وارد بازاریابی شده‌اند اهمیت بیشتری دارد. با دانستن مخاطب هدف، می‌توانید محتوای مرتبط‌تر و باارزش‌تری تولید کنید که مخاطب هدف تمایل به خواندن داشته باشد یا بر اساس آن تصمیم به خرید بگیرد.


مقاله مرتبط: ۱۳ اشتباه رایج در نگارش محتوا برای وب سایت


اگر یک بازاریاب باتجربه هستید هدف شما ممکن است تغییر کرده باشد. آیا قصد دارید یک گروه تازه از مردم را هدف قرار دهید یا بازار هدف فعلی را گسترش دهید؟ آیا می‌خواهید مخاطب هدف فعلی را حفظ کنید؟ بازبینی پارامترهای مخاطب در تحقیقات سالانه بازار برای افزایش تعداد مخاطب ضروری است.

بازرسی محتوا انجام دهید.

بیشتر مردم با پست‌های بلاگ شروع می‌کنند اما اگر می‌خواهید متفاوت عمل کنید و سایر انواع محتوا را تولید کنید، نوع محتوا را در نظر بگیرید؛ مثلا، اگر در سال گذشته پست‌های هفتگی بلاگ منتشر کرده‌اید، تولید یک کتاب الکترونیکی راه خوبی است که همه پست‌های بلاگ را به یک ‌راهنمای کامل تبدیل کنید و اطلاعات گذشته را در فرم‌های دیگر ارائه دهید.

اگر مدتی است که در دنیای کسب‌وکار بوده‌اید، بازاریابی محتوایتان را مرور کنید و نتایج به دست آمده در سال گذشته را بررسی کنید. فکر کنید که در سال آینده چه کار متفاوتی می‌توانید انجام دهید و اهدافش را تعیین کنید.

نکته: در این مرحله بهترین فرصت را دارید تا اهداف تیم بازاریابی را با اهداف سایر واحدهای شرکت هماهنگ کنید.

یک سیستم مدیریت محتوا انتخاب کنید.

یک سیستم برای مدیریت همه محتوایتان در نظر بگیرید. بخش‌های مهم یک سیستم مدیریت محتوا شامل تولید، انتشار و آنالتیکز محتواست.

یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیرت محتوا WordPress است اما می‌توانید از Hubspot هم استفاده کنید.

ایده‌های محتوا را طوفان فکری کنید.

در این مرحله باید ایده‌های پروژه‌ بعدی محتوا را پیدا کنید. برای شروع کار ابزارهای زیر را در نظر بگیرید:

Feedly

این RSS feed محبوب یک ‌راه خوب برای نگهداری آمار موضوعات ترندی است اما به‌صورت هم‌زمان ایده محتوا را هم ارائه می‌کند.

BuzzSumo

محتوای ایده‌های محبوب را در این ابزار پیدا کنید. این شرکت تعدادی ابزار تحقیقات بازار ارائه می‌دهد که یکی از آن‌ها از اشتراک شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند تا تعیین کند که یک محتوا تا چه اندازه محبوب است. این اطلاعات کمک می‌کند تا پیش‌بینی کنید که کدام ایده محتوا خوب عمل خواهد کرد.

تصمیم بگیرید که چه نوع محتوایی می‌خواهید تولید کنید.

گزینه‌های زیادی برای تولید محتوا وجود دارند به همین دلیل تعدادی از فرمت‌های محبوب که توسط بازاریاب‌ها استفاده می‌شوند را به همراه ابزارها و قالب‌ها به شما معرفی می‌کنیم تا تولید محتوا را شروع کنید.

انواع بازاریابی محتوا

 • پست بلاگ
 • کتاب الکترونیک
 • مطالعه موردی
 • قالب‌
 • اینفوگرافیک
 • ویدئو
 • پادکست‌
 • شبکه‌های اجتماعی

پست‌ بلاگ

پست‌های بلاگ روی یک وب‌سایت زندگی می‌کنند و به‌صورت مستمر منتشر می‌شوند تا بازدیدکنندگان جدید جلب کنند. این پست‌ها باید محتوای باارزش برای مخاطب تامین کنند تا آن‌ها را تشویق کنند که پست‌ها را در شبکه‌های اجتماعی و سایر وب‌سایت‌ها به اشتراک بگذارند. پیشنهاد می‌کنیم پست‌های بلاگ بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه باشند اما خودتان امتحان کنید تا ببینید که مخاطب شما چه حجم پستی را ترجیح می‌دهد.

کتاب الکترونیک

کتاب‌های الکترونیک ابزارهای تولید لید هستند که مشتری‌های بالقوه می‌توانند پس از پر کردن فرم تماس، دانلود کنند. این کتاب‌ها معمولا طولانی‌تر، عمیق‌تر و غیر متناوب‌تر از پست‌های بلاگ هستند که برای جذب بازدیدکننده به یک سایت نوشته می‌شوند.

پس از خواندن یک پست بلاگ، شاید بازدیدکننده اطلاعات بیشتری بخواهد که فراخوان یا CTA می‌تواند او را به یک صفحه فرود هدایت کند تا اطلاعات تماسش را وارد کند و یک کتاب الکترونیک را دانلود کند تا اطلاعات باارزش برای کسب‌وکارش کسب کند. در عوض، شما هم یک لید جدید دارید که تیم فروشتان می‌تواند با او تماس بگیرد!

مطالعه موردی

مطالعات موردی یا نظرات کاربری فرصتی برای بازگویی داستان موفقیت یک مشتری هستند که در حل مشکلش با شما کار کرده است. مطالعه موردی احتمالا یکی از کاربردی‌ترین تکنیک‌های بازاریابی‌ محتواست برای اینکه می‌تواند فرم‌های متفاوتی بگیرد و به‌صورت پست بلاگ، کتاب الکترونیک، پادکست و حتی اینفوگرافیک دربیاید.

هدف در یک مطالعه موردی این است که به مردمی که به محصول شما علاقه‌مند هستند نشان دهید که یک مشتری واقعی با استفاده از محصولات و خدماتتان موفق شده است. قبل از اینکه یک مشتری را برای مطالعه موردی انتخاب کنید، باید تعیین کنید که چه فرمی استفاده خواهید کرد و قصد جلب‌توجه برای کدام بخش کسب‌وکارتان را دارید.

قالب‌

قالب‌ها فرمت مفید محتوا هستند که ارزش امتحان دارند برای اینکه لید تولید می‌کنند و ارزش زیادی برای مخاطب ایجاد می‌کنند. هنگامی‌که به مخاطب ابزارهای قالب ارائه می‌دهید تا در زمانش صرفه‌جویی شود و موفق شود، احتمالا در آینده هم با محتوای شما تعامل می‌کند.

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها در مقایسه با محتوای نوشتاری می‌توانند داده را به‌صورت متقاعدکننده‌ای سازمان‌دهی و مصور کنند. اگر قصد دارید تا داده زیادی را به‌صورت شفاف و قابل‌درک به اشتراک بگذارید، اینفوگرافیک گزینه خوبی است.

ویدئو

ویدئوها مدیوم بسیار تعاملی محتوا هستند که در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها قابل اشتراک‌گذاری هستند. ویدئوها زمان و منابع بیشتری نسبت به محتوای نوشتاری احتیاج دارند اما به دلیل اینکه بازاریابی تصویری روزبه‌روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند، این مدیوم ارزش امتحان کردن را دارد. درهرحال، ویدئو نسبت به سایر انواع محتوا ۴۰ برابر احتمال بیشتری دارد تا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود!

تحقیقات هاب اسپات اخیرا نشان داد که معمولا ویدئو نسبت به سایر انواع محتوا ارجحیت دارد و توجه مردم را بیش از هر محتوای دیگری جلب می‌کند.

پادکست

شروع یک پادکست به مخاطب کمک می‌کند تا اگر فرصت خواندن محتوای روزانه شمارا ندارد، برندتان را از طریق شنیداری پیدا کند. تعداد شنوندگان پادکست در حال افزایش است تا جایی که فقط در آمریکا یک‌سوم جمعیت کشور در ماه گذشته به یک پادکست گوش فرا داده است! اگر افراد جالبی دارید که با آن‌ها مصاحبه کنید یا میزبان یک مکالمه شوید، پادکست را به‌عنوان فرمتی در نظر بگیرید که ارزش امتحان کردن دارد.

شبکه‌های اجتماعی

پس‌ازاینکه مدتی را صرف انتشار محتوای مستمر در سایتتان کردید، زمانش فرارسیده که محتوایتان را به سایت‌های دیگر توزیع کنید؛ یعنی محتوا را به فرمت‌های جدید بازنویسی کنید و در بلاگ، سایت‌های دیگران و شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

پست کردن در شبکه‌های اجتماعی برای چند برابر کردن گستره برندتان و ارائه محتوا به مشتری در مکان و زمان مناسب ضروری است. شبکه‌های اجتماعی که کسب‌وکارها برای پست استفاده می‌کنند شامل موارد زیر هستند:

 • فیس‌بوک
 • اینستاگرام
 • توئیتر
 • لینکدین
 • پینترست
 • اسنپ چت
 • یوتیوب

هنگامی‌که در حال راه‌اندازی یک حساب کسب‌وکار در هر یک از شبکه‌های اجتماعی بالا هستید، مهم است که نوع محتوایی را منتشر کنید که فالوورها توقع دارند. در اینستاگرام کاربر می خوهد تصویر، ویدئو و گرافیک ببیند که مناسبت‌های جاری، محتوای تولیدشده توسط کاربر و یا پشت‌صحنه شرکت شمارا نمایش می‌دهد.

در فیس‌بوک، گزینه‌ها بیشتر می‌شود: نه‌تنها می‌توانید پست‌های بلاگ و محتوای وب‌سایت را به اشتراک بگذارید بلکه می‌توانید ویدئوهای نیتیو فیس‌بوک، تبلیغ محصولات و میم های اوریجینال هم منتشر کنید که با مشتری‌هایتان هماهنگ است. می‌توانید با کسب‌وکارهای دیگر که مخاطب مشابه دارند هم تعامل کنید.

درحالی‌که هدف شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا اسنپ چت ایجاد ارتباط صمیمانه‌تر با مخاطب است، هدف در پلتفرمی مانند فیس‌بوک و توئیتر گسترش مخاطب، هدایت ترافیک برای سایت و شروع مکالمه است. ابتدا تحقیقات بازار انجام دهید تا متوجه شوید که خریداران در کدام پلتفرم‌ها هستند سپس محتوایتان را با توقعات آن‌ها هماهنگ کنید.

محتوایتان را منتشر و مدیریت کنید.

برنامه بازاریابی شما باید چیزی بیش از انواع محتوایی باشد که خلق می‌کنید بلکه باید محتوایتان را سازمان‌دهی هم بکند. با کمک یک تقویم محتوا می‌توانید در مسیر درست انتشار محتوای متنوع و هماهنگ در سایتتان باشید. سپس یک تقویم محتوای شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنید تا بتوانید محتوایتان را در سایت‌های دیگر هم تبلیغ و مدیریت کنید.

خیلی از ایده‌هایتان ماندگار خواهند بود و در ماه‌های آینده هم به‌اندازه امروز مرتبط هستند. بااین‌حال، نباید موضوعات زمان‌دار را نادیده بگیرید. باوجودیکه این نوع موضوع‌ها قسمت عمده تقویمتان را تشکیل نمی‌دهند اما کمک می‌کنند تا ترافیک ناگهانی تولید کنید.

مثلا بسیاری از بازاریاب‌ها تعطیلات نوروز را در بازاریابی در نظر می‌گیرند اما مجبور نیستید خودتان را به این تاریخ‌های مشخص محدود کنید. اگر تعطیلات خاصی وجود دارد که حدس می‌زنید برای مخاطب شما جذاب است، ارزش دارد که در بلاگ یا شبکه‌های اجتماعی منتشرش کنید.

کلام پایانی

صرف زمان، سازمان‌دهی و خلاقیت لازم است تا یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق را توسعه دهید. اگر قدم‌های معرفی شده در این مقاله را دنبال کنید و منابع معرفی شده را هم بررسی کنید، تنظیم استراتژی محتوا برای سال جدید دیگر مشکل نیست.

از ساخت فونداسیون بازاریابی محتوا گرفته تا افزودن ابزارها و مدیریت بهتر محتوا، همه کارها به‌صورت موثر برنامه‌ریزی و اجرا می‌شوند تا یک استراتژی محتوای منحصربه‌فرد داشته باشید.

 

چگونه استراتژی محتوا تدوین کنیم؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

44  +    =  47