راهنمای تولید و بازنویسی محتوای وبلاگ
راهنمای تولید و بازنویسی محتوای وبلاگ

محتوا در سال‌های اخیر مهم‌ترین بخش بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای آنلاین بوده است. با هر تغییری که گوگل در الگوریتم‌های خود ایجاد می‌کند، تأکید بیشتری بر اصالت و کیفیت محتوا دارد؛ اما چگونه می‌توان به تولید و بازنویسی محتوای وبلاگ پرداخت؟ ایده این محتوا چگونه و از کجا به دست خواهد آمد؟

در این مقاله ما روش‌های متفاوتی را گردآوری کرده‌ایم که برای بیشتر بلاگرها مناسب هستند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا جریان خلاقیت را زنده و پویا نگه‌ دارند. از طرفی فرمول جادویی وجود ندارد که موفقیت را تضمین کند و راهکار اصلی، ترکیب و تنظیم محتوا برای وبلاگ شما است!

شما به ایده‌هایی بزرگ برای وبلاگ خود احتیاج دارید تا آتش اشتیاق را همچنان زنده نگه‌دارید. بلاگرهای تازه‌کار معمولاً زیر بار ایده‌های جدید احساس غرق شدن دارند و این باعث می‌شود نتوانند اولویت‌های خود را تعیین کنند. البته این احساس به بلاگرهای تازه‌کار محدود نمی‌شود و بلاگرهای باتجربه هم گاهی با گرفتن تصمیم‌های زیاد برای محتوای وبلاگ خود مواجه می‌شوند. از سوی دیگر، آن‌ها با تولید محتوای جدید هم مشکل‌دارند و نمی‌توانند ایده‌ای بیابند که ترافیک مناسب را برای وبلاگ خود ایجاد و درنتیجه درآمدی کسب کنند.

اگر شما یک سیستم سازماندهی‌شده طراحی کرده باشید، تولید و مرتب‌سازی ایده برای محتوای وبلاگ بسیار آسان‌تر خواهد شد؛ اما همیشه راه‌حل برای همه یکسان نیست؛زیرا درحالی‌که سایر  کاربران با خواندن محتوای دیگران ایده خود را کشف می‌کنند، بسیاری از نویسنده‌ها ایده‌های جدید خود را هنگام نوشتن پیدا می‌کنند.

چرا باید یک موضوع مشخص (اختصاصی) انتخاب کنید؟

اگر شما به دنیای تکنولوژی یا دستگاه‌ها و گَجت‌ها بسیار علاقه‌مند هستید، صرف وقت و انرژی برای موضوع‌های دیگر شاید اتلاف منابعتان باشد. برای همین است که پیدا کردن موضوع به‌خصوص و دقیق، مهم‌ترین عنصر تولید ایده‌های جدید برای وبلاگ شما محسوب می‌شود. یک موضوع مخصوص می‌تواند مطابق خواست شما، یک موضوع بسیار محدود یا گسترده باشد، اما اگر در جستجوی ترافیک مناسب و مرتبط برای وبلاگ خود هستید، بهتر است که موضوع را در صورت امکان خیلی دقیق و محدود انتخاب کنید. به‌احتمال‌زیاد هزاران وبلاگ وجود دارند که اطلاعات مشابهی در مورد همان موضوع خاص ارائه می‌دهند که ارائه محتوایی کاملاً تازه و باارزش را از طرف شما ایجاب می‌کند.


مقاله مرتبط: ١٣ اشتباه رایج در نگارش محتوا برای وب سایت


برای نمونه، شاید به‌صورت عمومی به تکنولوژی علاقه داشته باشید؛ اما محدود کردن موضوع خود به لپ‌تاپ‌های گیمینگ یا نت‌بوک‌های حرفه‌ای به شما کمک می‌کند که تمرکز بیشتری داشته باشید. مخصوصاً برای بلاگرهای تازه‌کار سخت‌تر است که درزمینهٔ موضوع‌های قدیمی رقابت کنند؛ پس بهتر است که روی موضوع‌های محدودتر و کوچک‌تر متمرکز شوند. شاید بعضی‌ها پیشنهاد کنند که وبلاگ چند-موضوعه داشته باشید، اما فقط بلاگرهای باتجربه می‌توانند آن گزینه را در نظر بگیرند که البته به آن‌ها هم توصیه نمی‌شود. تمرکز بر روی یک موضوع خیلی خاص در جذب ترافیک مرتبط و مخاطبی که درواقع به محتوای شما اهمیت می‌دهد کمک می‌کند.

پیش از انتخاب موضوع خاص برای وبلاگ خود باید ۳ سؤال ساده اما مهم از خود بپرسید:

به چه موضوعی اشتیاق و علاقه فراوانی دارید؟

اگر کار و تلاش خود را بر روی موضوعی که واقعاً به آن علاقه دارید صرف نکنید، به‌احتمال‌زیاد خیلی زود خسته می‌شوید و انگیزه خود را از دست می‌دهید. موضوع‌های مهم را که به آن‌ها علاقه‌مند هستید، بنویسید و آن‌ها را بر اساس شدت علاقه رتبه‌بندی کنید. موضوعی را انتخاب کنید که می‌خواهید و می‌توانید در مورد آن بیشتر از بقیه صحبت کنید؛ چراکه باید این کار را برای چند سال آینده به‌طور مداوم ادامه دهید. اشتیاق شما از میان کلمات شما شنیده می‌شود و خواننده‌ها این اشتیاق را در محتوا احساس می‌کنند. هیچ‌کس دوست ندارد که محتوایی طولانی درباره فروش یک محصول را بخواند؛ در عوض همه محتوایی می‌خواهند که توسط نویسنده‌ای نوشته‌شده که واقعاً به موضوع علاقه داشته و در مورد آن محتوا هم اطلاعات مناسب داشته است.


مقاله مرتبط: معرفی کتاب استراتژی محتوا برای وب


پتانسیل درآمد آن موضوع چقدر است؟

هنگامی‌که موضوع اختصاصی خود را انتخاب می‌کنید، مهم است که اهداف خود را هم تعیین کنید. این اهداف باید واقع‌گرایانه باشند و بر اساس فرض و گمان شکل نگرفته باشند. اگر قرار است که از وبلاگ خود درآمد کسب کنید، مطمئن شوید موضوعی که انتخاب می‌کنید درآمدزا است (مگر اینکه یک ایده انقلابی دارید!). تشخیص درآمد احتمالی از یک موضوع به‌خصوص کار خیلی سختی نیست؛ اگر از ابزارهای زیر استفاده کنید:

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner بهترین مکان برای جستجوی کلمات کلیدی با پتانسیل درآمد، بیشترین جستارها و ترندهای روز است. ابتدا باید یک فهرست کامل از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع انتخابی خود آماده کنید تا نرخ متوسط جستجوی ماهانه آن‌ها و سایر اطلاعات آماری را به دست آورید.

google trends

Google Trends هم پلتفرم خوب دیگری است که می‌توانید محبوب‌ترین کلمات کلیدی ترند روز را در آن پیدا کنید.


مقاله مرتبط: چگونه رتبه‌بندی محتوای خوب را افزایش دهیم؟


پتانسیل بازاریابی وابسته

ایجاد ارتباط وابسته شیوه خوبی برای درآمدزایی وبلاگ‌ها به شمار می‌رود که با افزودن لینک به محصولات و خدماتِ پیشنهادی انجام می‌شود. برنامه‌های زیادی مانندAmazon Associate Program، ShareASale و غیره وجود دارند که می‌توانید برای شرکت در این نوع خاص در آن‌ها عضو شوید؛ اما ابتدا اطمینان حاصل کنید که موضوع انتخابی شما توسط این برنامه‌ها حمایت می‌شود. بازاریابی وابسته این پتانسیل را دارد که اگر شما محتوای باارزشی را به خواننده‌های خود ارائه دهید، وبلاگتان را در مدت‌زمان کوتاهی به یک ماشین کسب درآمد تبدیل کند. بررسی محصولات یا خدمات یکی از بهترین راه‌ها برای کسب درآمد از طریق بازاریابی وابسته است.

محبوبیت در شبکه‌های اجتماعی و به شکل عمومی

وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های فعال می‌توانند برآورد خوبی از میزان محبوبیت یک موضوع خاص فراهم کنند. یک فهرست از وبلاگ‌هایی که به بازدید آن‌ها علاقه دارید فراهم آورید و محبوب‌ترین موضوع‌های آن‌ها را یادداشت کنید. ایده‌هایی خلق کنید که آن موضوع‌ها را به شیوه‌ای بهتر ارائه دهید و اطلاعات بیشتری برای خواننده‌ها فراهم کنید. صفحات طرفداران و هشتگ‌های شبکه‌های اجتماعی هم می‌توانند کمک کنند تا موضوع‌های موردعلاقه مردم را پیدا کنید. علاوه بر وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، تالارهای گفتگو مانند Reddit، Quora و message boards مرتبط هم تقریباً همه موضوعاتی را که به ذهن شما برسد پوشش می‌دهند. آن‌ها هم می‌توانند منابع خوبی برای تولید ایده‌های جدیدتر و بیشتر باشند؛ حتی بیشتر از آنکه بتوانید بنویسید!

چگونه ایده تولید کنید؟

پس‌ازاینکه موضوع خود را انتخاب و اهداف خود را مشخص کردید، تولید ایده محتوا راحت‌تر خواهد شد. از دانش فعلی خود درباره موضوع انتخابی استفاده کنید تا موارد را محدودتر کرده و از منابع آنلاین بیشترین بهره را ببرید. مطالعه وبلاگ‌های دیگر به بیشتر بلاگرهای تازه‌کار در تولید ایده‌های جدید کمک می‌کند؛ اما شما می‌توانید یک تحقیق کامل کلمات کلیدی هم اجرا کنید تا تشخیص دهید که مردم واقعاً در جستجوی چه هستند؟

در ادامه مقاله نکته‌هایی ارائه می‌شود که تولید ایده‌های جدید برای محتوای وبلاگ را آسان‌تر می‌کند:

 • نظرات خواننده‌ها را بپرسید؛ از نظرسنجی‌ها برای تولید ایده‌های جدید فراوان استفاده کنید. ایده‌های جدید وبلاگ گاهی فقط چند سؤال با شما فاصله‌دارند!
 • با دیگران طوفان مغزی کنید و اجازه دهید که آن‌ها به شما کمک کنند.
 • پست‌هایی که خواننده‌ها به آن علاقه دارند را در نظر بگیرید و روی بیشتر آن‌ها نظر بگذارید.
 • نظرات خواننده‌ها و خود شما کمک می‌کند تا پرسش‌های عمومی و دغدغه‌های مخاطبان را تشخیص دهید.
 • مخاطب هدف خود را مشخص و به‌خوبی درک کنید و تولید محتوای هدفمند را در اولویت کار خود قرار دهید.
 • از کلمات کلیدی اصلی استفاده کنید تا کلمات کلیدی طولانی را با استفاده از ابزارهایی مانند Google AdWords تولید کنید.
 • Google auto suggestions کمک می‌کند تا ایده‌هایی را که مردم در جستجوی آن‌ها هستند، شناسایی کنید.
 • از بلاگرهای دیگر کمک بگیرید یا شخصی را برای این کار استخدام کنید (اگر توان مالی آن را دارید!).
 • با متخصصان مصاحبه کنید و در زمان‌هایی که خلاقیت شما کمرنگ شده است، این مصاحبه‌ها را منتشر کنید!
 • حواستان به ترندها و گرایش‌های پرطرفدار باشد که آن‌ها کمک می‌کنند تا ترند بعدی را پیش‌بینی کنید؛ سریع اقدام کنید و در مورد موضوع داغ روز محتوا تولید کنید.
 • در مورد رقیبان تحقیق کنید و دریابید که چه موضوعی برای آن‌ها نتیجه داده و محبوب‌ترین پست آن‌ها چه بوده است.
 • تجزیه‌وتحلیل رقابتی صحیح همچنین نشان می‌دهد که آن‌ها در مورد چه موضوعی محتوا تولید نمی‌کنند!
 • پست‌های ناموفق رقیبان را هم پیدا کنید و سعی کنید تا آن‌ها را به شیوه‌ای بهتر و باارزش‌تر ارائه دهید.
 • نشان شده‌ها را مرتب‌سازی و نگهداری کنید تا کار تحلیل و تحقیق را به‌راحتی انجام دهید.
 • همیشه یک دفتر یادداشت یا ابزاری مانند Evernote آماده داشته باشید؛ چراکه نمی‌دانید ایده بزرگ بعدی چه زمانی ظاهر خواهد شد!
 • ایده‌های جدید را از محتوای موجود روی وب استخراج‌ کنید؛ اما کپی نکنید، فقط قرض بگیرید!
 • هدایا و مسابقات، شگفت‌آور هستند و راه‌اندازی آن‌ها هم راحت است!
 • از ابزارهای تولید عنوان پست مانند HubSpot، Portent،Inbound Now Blog  و غیره، استفاده کنید.
 • خود را به‌جای خواننده بگذارید و تجاربتان را با آن‌ها مقایسه کنید.
 • شفاف و صادق باشید و در مورد تجربیات خود تأمل‌کنید.
 • استراحت را فراموش نکنید و سعی کنیدآرامش به دست آورید؛ بلاگر بودن به مفهوم خسته کردن خود نیست!

ابزارهای بهینه‌سازی کلمات کلیدی در وبلاگ وردپرس

محتوایی که ارزش‌افزوده به خواننده ارائه می‌دهد، باید برای کلمات کلیدی هم بهینه‌سازی شده باشد. از ابزارهای موجود برای کلمات کلیدی استفاده کنید تا محتوای خود را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنید. Google Keyword Planner یک مکان خوب برای شروع است که به بلاگرها اجازه می‌دهد تا موضوعی را انتخاب و کلمات کلیدی آن را جستجو کنند. به‌محض آنکه کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کردید، می‌توانید با کمک Hubspot Blog Ideas Generator و یا وب‌سایت‌های دیگر ایده‌هایی برای پست‌های خود تولید کنید. بیشتر این ابزارها رایگان هستند و تولید کلمات کلیدی مرتبط و عنوان‌های بهینه‌سازی شده را راحت‌تر می‌کنند.

پلاگین‌های وردپرس

WordPress که یکی از محبوب‌ترین و توسعه‌پذیرترین پلتفرم‌های وبلاگ است به شما اجازه می‌دهد تا پلاگین‌های مختلف را نصب کنید و بدین ترتیب زندگی کاری شما را هم بسیار راحت‌تر خواهد کرد! پلاگین‌های منتخب تقویم مانند Editorial Calendar، Edit Flow ، CoSchedule کمک می‌کنند تا ایده‌ها و نویسنده‌ها به شیوه بهتری مرتب‌سازی شوند و زمان‌بندی را هم راحت‌تر می‌کنند. پلاگین‌های مرتب‌سازی و به اشتراک‌گذاری محتوای وردپرس برای بلاگرهای تازه‌کار بسیار مناسب هستند؛ درحالی‌که کار را برای بلاگرهای مجرب هم راحت‌تر می‌کنند.

در مورد کاری محتوا تولید کنید که مردم از انجام آن می‌ترسند!

آیا تابه‌حال ویدئوهای یوتیوب را دیده‌اید که در آن عاشقان تکنولوژی آیفون‌های خود را پرتاب می‌کنند فقط برای اینکه بفهمند چند آیفون لازم است تا جلوی یک گلوله گرفته شود؟! این‌ نوع محتواها هستند که مردم دوست دارند ببینند یا بخوانند؛ اما هرگز خودشان امتحان نکنند! این طبیعت بشر است که قبل از اینکه خودش آن کار را امتحان کند، ابتدا باید بداند یک کار پرخطر برای دیگران چه نتیجه‌ای داشته است!

این مثال درزمینهٔ تولید ایده و محتوا برای پست وبلاگ به این معنی است که شما می‌توانید این خطر را بپذیرید و کارهایی را امتحان کنید که دیگران از انجام آن هراس دارند و در مورد آن‌ها بنویسید. با توجه به موضوع و زمینه انتخابی فقط قوه تخیل شما می‌تواند گزینه‌ها را محدود کند! شجاعت نه‌تنها شانس امتحان کردن کارهای جدید را به شما می‌دهد، بلکه شما را به‌عنوان یک پیشرو معرفی خواهد کرد!

تجربیات کوچک خود را به اشتراک بگذارید

داشتن وبلاگ فقط برای کارهای بزرگ نیست. مادامی‌که اطلاعات ارائه‌شده باارزش و جالب باشند و باعث می‌شود که مردم آن را بخوانند و به اشتراک بگذارند، شما می‌توانید در مورد همه‌چیز بنویسید. این تجربیات کوچک‌تر معمولاً دروازه ایده‌های بزرگ‌تر هستند. اگر شما قادر باشید به مردم در «مشکلات کوچک» آن‌ها کمک کنید، برای آن‌ها ارزش‌افزوده ایجاد کرده‌اید و این مهم‌ترین کار است.

بازنویسی محتوا

تصور عمومی این است که شما یک پست را تولید و آن را منتشر می‌کنید و سپس به دست فراموشی می‌سپارید؛ اما مردم محتوا را به شیوه‌های مختلف برداشت می‌کنند و چیزی که برای یک نفر نتیجه داده است الزاماً برای دیگران مفید نخواهد بود. بازنویسی محتوا یعنی بازیافت محتوای موجود و پیدا کردن راه‌های خلاق و جدید برای استفاده مجدد از آن‌ها! نوشتن و فراموش کردن یک محتوا هدر دادن منابع نیز هست و نوعی بد خدمتی به خواننده‌ها شمرده می‌شود. راهنمای کامل شما در مورد خرید بهترین لپ‌تاپ گیمینگ می‌تواند برای طرفداران تکنولوژی بسیار باارزش باشد، اما سایر مردم هم شاید در جستجوی یک مقایسه پهلوبه‌پهلو از قیمت و امکانات همان لپ‌تاپ‌ها باشند.

در ادامه مقاله نکته‌هایی در مورد بازنویسی محتوا و چگونگی استفاده حداکثری از آن‌ها، ارائه می‌کنیم:

 • سعی کنید مخاطبان جدیدی را پیدا کنید که اینفوگرافیک، جداول یا مقایسه پهلوبه‌پهلو را ترجیح می‌دهند. محتوای فعلی را برای رسانه‌های مختلف فرمت کنید تا بازدید وبلاگ خود را افزایش دهید.
 • محبوب‌ترین محتوای قدیمی خود را هرازگاهی در معرض دید قرار دهید و اجازه ندهید که مخاطبان محتوای خوب شما را فراموش کنند.
 • محتوای قدیمی خود را یک‌بار دیگر منتشر کنید. شاید انتشار اول زمان مناسبی برای این محتوا نبوده است.
 • از Google Analytics کمک بگیرید تا وبلاگ‌هایی را شناسایی کنید که باگذشت زمان عملکرد خوبی داشته‌اند.
 • محتوایی را که هنوز هم مرتبط است، به‌روزرسانی کنید.
 • عنوان‌های فرعی یا نکته‌های ارائه‌شده در پست‌های قدیمی خود را توسعه دهید و درباره آن‌ها بنویسید.
 • دوطرفه اظهارِنظر کنید! اگر پستی در مورد دلایل «خریدن» یک محصول نوشته‌اید، پست جدید را در مورد دلایل «نخریدن» آن محصول بنویسید.
 • پست‌های خود را ویرایش و برای مخاطبان جدید بازنویسی کنید.
 • اجازه ندهید که وبینارهای شما به هدر بروند. آن‌ها را به‌عنوان ویدئوهای یوتیوب منتشر کنید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
 • پست‌های قدیمی وبلاگ خود را با ترکیب کردن آن‌ها با یکدیگر به یک راهنمای کامل تبدیل کنید و با افزودن محتوای جدید آن‌ها را به‌روزرسانی کنید.
 • نظرسنجی‌ها و تجربیات آزمایشی خود را به مطالعه موردی تبدیل کنید و با طرفداران خود به اشتراک بگذارید.
 • با استفاده از پلتفرم‌هایی مانند SlideShare، ارائه‌های پاورپوینت خود را ویرایش و به اسلاید تبدیل کنید و روی صفحات وب قرار دهید.
 • مصاحبه‌های خود با انسان‌های موفق را به کتاب‌های الکترونیک آموزشی تبدیل کنید.
 • پست‌های انباشته از عکس خود را به تابلوهای pinterest تبدیل کنید که باعث افزایش ترافیک از یک بخش جدید ‌شوند.
 • از محتوای Quora الهام بگیرید؛ پرسش و پاسخ‌هایی را که متقاضیان بیشتری دارند پیدا کنید و پاسخ آن‌ها را به‌صورت یک پست کامل وبلاگ انتشار دهید. پاسخ‌های خود را به‌صورت کوتاه روی Quora هم منتشر کنید و به پست کامل وبلاگ خود لینک دهید.
 • نمودارها و جدول‌های پاورپوینت را به اینفوگرافیک‌های خوانا تبدیل کنید.
 • پشت‌صحنه‌های جالب کاری خود را به اشتراک بگذارید.
 • نکته‌های جالب و مهم در مورد موضوع‌های موردعلاقه خود را در توییتر به اشتراک بگذارید.
 • پست‌های وبلاگ خود را ترجیحاً به‌صورت هفتگی یا ماهانه در خبرنامه‌ها تبلیغ کنید.
 • یک پادکَست راه‌اندازی کنید تا بازدید خود را افزایش دهید. اگر نمی‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، کسی را روی پلتفرم‌های فریلنس مانند Fiverr استخدام کنید تا صداگذاری را برای شما انجام دهد.
 • لحن پادکست خود را با ویرایش پست اصلی محاوره‌ای و آرام‌بخش‌تر کنید.

بازنویسی محتوا می‌تواند در کسب مخاطبان جدید کمک کند و اجازه دهد تا بیشترین استفاده را از پست‌های موجود ببرید، اما حتی اگر به کار بازنویسی محتوا خیلی علاقه داشته باشید، همچنان برای همه پست‌های قدیمی شما کار مناسبی نیست! شما باید در انتخاب ایده‌های به‌ظاهر خوب دقت کنید. بازنویسی محتوا فقط برای پست‌های برگزیده شما مناسب است و مثلاً هیچ دلیلی وجود ندارد که یک پست قدیمی درباره اولین کامپیوتر خود را بازنویسی کنید. اطلاعات آن پست احتمالاً دیگر مفید نیست! سعی کنید پست‌هایی را بازنویسی کنید که هنوز مرتبط (به زمان فعلی) هستند و به خواننده ارزش‌افزوده ارائه می‌دهند.

نتیجه‌گیری

تولید ایده محتوای جدید می‌تواند هم برای بلاگرهای تازه‌کار و هم برای باتجربه‌ها چالش بزرگی باشد، اما کار مهم ایجاد یک زیرساخت قدرتمند است. اگر شما مخاطب هدف خود را به‌خوبی درک می‌کنید و حاضرید به بازخوردها و پرسش‌های آن‌ها گوش فرا دهید، ایده‌های جدید خود را از همین راه پیدا خواهید کرد! فقط مطمئن باشید موضوعی را انتخاب کرده‌اید که اشتیاق و علاقه زیادی به آن دارید و درنتیجه سایر امور بسیار آسان‌تر خواهد شد. اگر محتوای واقعاً باارزشی را ارائه می‌دهید، حتی می‌توانید پتانسیل درآمد را در ابتدای کار فراموش کنید. به‌هرحال تولید ایده فقط برای موضوع‌های موجود نیست؛ شاید حتی بتواند در ایجاد موضوع‌های خاص جدید هم کمک کند!

راهنمای تولید و بازنویسی محتوای وبلاگ

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10  +    =  14