تیم دورکار
تیم دورکار

با توجه به بازار رقابتی توسعه نرم‌افزار، پیدا کردن نیروی متخصص کمی دشوار به نظر می‌رسد. برای حل این مشکل، بسیاری از استارتاپ ها و کسب‌وکارهای تازه راهی جدید برای استخدام نیروهای خود در پیش‌گرفته‌اند.

با رشد تکنولوژی همکاری با تیم دورکار بسیار آسان‌تر از گذشته شده است. با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف پیام‌رسان می‌توانید از نیروی متخصص در منزل خود فرد استفاده کنید و دیگر مجبور نیستید از روش‌های قدیمی برای استخدام تمام نیروها استفاده کنید. شرکت‌های معتبر زیادی به‌تازگی بخشی از فعالیت‌های داخلی خود را برون‌سپاری کرده‌اند و با شرکت‌های دیگری به‌صورت مجازی و یا از راه دور همکاری می‌کنند:

  • اسکایپ، به‌تازگی بخشی از فعالیت شرکت را در کشور استونی برون‌سپاری کرده است.
  • Slack، فعالیت طراحی این شرکت به MetaLab برون‌سپاری شده است.
  • علی‌بابا، فعالیت‌های توسعه این شرکت در ابتدا به آمریکا برون‌سپاری شده بود.

برون‌سپاری مسئولیت‌های شرکت‌های بزرگ و کوچک ساده نیست و باید بسیاری از مسائل را در آن رعایت کرد تا بتوان به موفقیت دست پیدا کرد، با ما همراه باشید تا مسائل مهم در تشکیل تیم مجازی و برون‌سپاری فعالیت‌ها را بررسی کنیم.

۱. تیم خود را از کشوری انتخاب کنید که با شما فاصله زمانی زیادی نداشته باشند

تخصص و پایدار بودن گروه، مهم‌ترین معیارهایی است که در انتخاب تیم مجازی باید به آن توجه کرد ولی یکی از معیارهایی که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، فاصله زمانی است. در انتخاب افراد برای تیم مجازی خود باید این نکته را در نظر داشته باشید که ساعت کاری آن‌ها با ساعت کاری کشور شما بیشترین همپوشانی را داشته باشد تا در شرایط ضروری به مشکل برنخورید. با این کار هم کارفرما و هم کارمند احساس امنیت بیشتری می‌کنند و دیگر دسترسی به افراد در ساعات کاری غیرممکن نخواهد بود.


مقاله مرتبط: چرا استارتاپ ها نباید برنامه نویسی پروژه خود را برون سپاری کنند؟


با استفاده از اپلکیشین های slack و یا Hangouts می‌توانید هماهنگی‌های خود با افراد تیم را انجام دهید و از اختلاف‌زمانی آگاه شوید.

۲. تیم مجازی باید به زبان شما صحبت کنند و ارتباطات شمارا درک کنند

برقراری ارتباط به ساده‌ترین روش و فهمیدن زبان طرف مقابل یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب تیم مجازی است. استفاده از زمینه‌هایی مثل اپ یا وب‌سایت Trello و یا Jira روشی بسیار خوب برای بررسی روند پیشرفت کار است. با استفاده از این برنامه‌ها روند پیشرفت هر یک از افراد به‌صورت جداگانه قابل‌بررسی است و مشترک بودن زبان اعضای تیم باعث نتیجه‌گیری زودتر پروژه می‌شود.


مقاله مرتبط: ۱۲ سرویس آنلاین برای افزایش بهره‌ وری استارتاپ ها


۳. مطمئن شوید که سؤال درستی پرسیده‌اید و کار درروند درستی پیش می‌رود

ساختن نرم‌افزار روندی بسیار پیچیده است و وظایف و مسائل زیادی در برنامه‌ریزی کاری وجود دارند. اگر شما با محیط کاری آشنا نیستید، ممکن است به راهنمایی در رابطه با سؤال پرسیدن نیاز داشته باشید. در حین کار مطمئن شوید که در مسیر درستی قرارگرفته‌اید و مسائل به‌درستی پیش می‌روند.

۴. محتاط عمل کنید

ساخت نرم‌افزار، روندی شبیه به ساخت ساختمان دارد، ممکن است راه‌های زیادی برای رسیدن به هدف وجود داشته باشد. بعضی از راه‌ها بسیار سریع هستند ولی دقت کافی را ندارند و برخی دیگر بسیار حساب‌شده و دقیق. اگر در یک‌زمان پروژه‌های مختلفی از شرکت‌های زیادی را در دست دارید و یکی از شرکت‌ها کاری بسیار سریع می‌خواهد، بسیار مراقب باشید، ممکن است آن‌ها نگران کیفیت عرضه نباشند ولی ممکن است کیفیت محصول در آینده به چالش کشیده شود.

۵. هزینه کم وسوسه کننده است، ولی در زمان طولانی تبدیل به هزینه‌های زیادی می‌شود!

کیفیت کار توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و طراحان به میزان رضایت آن‌ها از کارشان بستگی دارد. روند تولید در برخی شرکت‌ها با کمترین هزینه جلو می‌رود و کمترین میزان دستمزد به طراحان و توسعه‌دهندگان می‌رسد، این سیستم باعث بد شدن جوکاری می‌شود. دقت کنید اگر کارمندان شما از کار برای شما راضی نباشند، نمی‌توانید محصولی ایده آل ارائه دهید.


مقاله مرتبط: مدیریت مالی را در استارتاپ ها بیاموزید


۶. شرکت‌هایی که می‌خواهند در تولید محصول با شما همکاری کنند را بسنجید

در انتخاب تیم مجازی، شرکت و یا گروهی برای به عهده گرفتن بخشی از کار به این موضوع توجه داشته باشید که طرف مقابل را از همه لحاظ بسنجید و مطمئن شوید که موفقیت کار برای آن‌ها مهم است و برای پیروزی پروژه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. برخی از شرکت‌ها در مسیر کاری پیروزی را هدف اصلی خود نمی‌دانند و تنها مسئولیت‌هایی که به آن‌ها واگذارشده است را انجام می‌دهند، درصورتی‌که رسیدن به هدف برای تیم دورکار شما مهم باشد، بدون شک درصد موفقیت هم بالا می‌رود.

کلام آخر

در آخر باید گفت که قانون جادویی وجود ندارد، شما باید گروهی را پیدا کنید که مشتاق کار کردن با شما باشد و هدف مشترک کاری داشته باشید.

بایدها و نبایدهای انتخاب تیم دورکار

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

62  +    =  63