سرور مجازی بخریم یا هاست؟
سرور مجازی بخریم یا هاست؟

راه‌اندازی سایت نیاز به یک‌سری مقدمه‌ دارد که اگر با دقت بالایی برایش برنامه‌ریزی کرده و البته امکان ارتقا در صورت پیشرفت کار را هم در نظر بگیرید، موفقیت مسیرتان تضمین شده است.

در میان موارد مختلفی که باید به دقت انتخاب شوید، بحث هاست یا سرور از همه مهم‌تر است و نیاز به بودجه مشخصی هم دارد. به همین خاطر گفتیم که امکان ارتقا را هم در نظر بگیرید تا اگر اوایل کارتان به دلیل هزینه‌ها مجبور به استفاده از هاست اشتراکی هستید در آینده بتوانید آن را به هاست اختصاصی ارتقا دهید؛ با این مقدمه بیایید درباره مقایسه هاست و سرور مجازی، خرید هاست اشتراکی و سرور VPS بیشتر صحبت کنیم.

سرور مجازی بهتره یا هاست؟

هاست چیست؟

در ابتدای بحث مقایسه هاست و سرور مجازی ببینیم هاست چیست؟ هاست یا همان سرویس میزبانی در اصل سروری است که از طرف شرکت ارائه‌دهندۀ خدمات هاستینگ در اختیار شما به‌عنوان مدیر سایت قرار می‌گیرد تا داده‌ها و اطلاعاتتان را روی این فضا ذخیره کنید. هاست می‌تواند به‌صورت اشتراکی یعنی بین شما و چند مجموعه دیگر یا فقط به‌صورت اختصاصی یعنی متعلق به خودتان باشد و در اختیارتان قرار بگیرد.

این سرورها البته می‌توانند سرور داخلی یا سرور خارجی باشند یا برای دورزدن تحریم‌ها به‌صورت سرور مجازی در اختیار کاربر قرار بگیرند.

مطلب مرتبط: سرور ترید چیست و چه کاربردی دارد؟

سرور مجازی چیست؟

اما سرور مجازی چیست؟ سرور مجازی یا VPS، سرویسی بین هاست و سرور اختصاصی است، در این نوع سرویس، شرکت ارائه‌دهندۀ خدمات هاستینگ با استفاده از نرم‌افزار فضای سرور را به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کنند تا هر فضا در اختیار یک مجموعه باشد و دیگر نیازی به خرید هاست اشتراکی نباشد.

در این حالت امنیت اطلاعات و داده‌ها به دلیل فضای شخصی‎سازی تقریبا حفظ شده و البته مدیریت سرور مجازی هم بر عهدۀ کاربر است. علاوه بر این امکانات سخت‌افزاری و منابع بیشتری هم در اختیار هر مدیر سایتی قرار می‌گیرد.

با این حساب تفاوت اصلی هاست و سرور مجازی در این است که هاست صرفا یک سرور است که به صورت اشتراکی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. اما سرور مجازی فضای تقسیم شده و کوچکی از یک سرور اصلی است که در اختیار یک کاربر قرار گرفته است.

برای اطلاع از انواع سرور مجازی ارائه شده در مجموعه هاست ایران و قیمت‌هایشان می‌توانید به صفحه خرید سرور مجازی ارزان مراجعه کنید.

سرور مجازی بهتر است یا هاست اشتراکی؟

با این توضیحات احتمالاً یک سؤال مهم برایتان پیش آمده که سرور مجازی بهتر است یا هاست اشتراکی؟! در این مورد باید گفت که سرور مجازی یا همان VPS قطعاً بهتر است؛ زیرا در مقایسه با هاست اشتراکی، کارایی بیشتری داشته و امکان شخصی‎سازی دارد.

علاوه بر این با سرور مجازی دسترسی بیشتری به منابع سرور دارید و می‌توانید آن را روی سیستم‌عامل خودتان نصب کنید، فرقی هم ندارد که سیستم‌عامل لینوکس دارید یا با ویندوز کار می‌کنید.

در آخر هم باید مجدد به مسئله امنیت داده‌ها اشاره کنیم که در فضای شخصی VPS به مراتب امکان حفظ امنیت از هاست اشتراکی بیشتر است.

مقایسه سرور مجازی و هاست

تأثیر سرور مجازی در سرعت سایت

در مقایسه هاست و سرور مجازی باید به مسئله سرعت سایت هم توجه کرد. همان‌طوری که خودتان هم می‌دانید که سرعت سایت تأثیر مستقیمی در جلب نظر مثبت کاربر دارد به طوری که اگر سایت آموزشی یا آنلاین‌شاپ داشته باشید؛ ولی سرعت لودینگ محتوا و ویدئوهای سایت پایین باشد، کاربر آن‌قدر هم صبور نیست که معطل شود.

به همین خاطر بسیاری از کسب‌وکارها پیش از راه‌اندازی سایت درباره تأثیر استفاده از سرور مجازی در سرعت لودینگ سایت می‌پرسند که در این مورد باید گفت در مقایسه با هاست اشتراکی، برگ برنده باز هم دست سرور مجازی است.

سرعت لودینگ و بارگذاری با استفاده از سرور مجازی به مراتب از هاست اشتراکی بیشتر است؛ علاوه بر این می‌توانید IP اختصاصی خودتان را داشته و منابع در دسترس را هم ارتقا دهید. با این توضیح به نظر شما سرور مجازی چه تأثیری در سئوی سایت دارد؟

تأثیر سرور مجازی در سئوی سایت در مقایسه با هاست

با استفاده از سرور مجازی مطمئن باشید که سئوی سایت هم بهبود پیدا می‌کند.  هدف اصلی سئو این است که کاربر سایت شما را از طریق موتور جستجوی گوگل به‌صورت طبیعی پیدا کرده و نرخ ترافیک افزایش ارگانیکی داشته باشد. اگر اصول سئو را به درستی انجام دهید، قطعاً در این مسیر موفق هستید؛ اما مواردی مانند سرعت لودینگ سایت  امنیت داده‌ها و پایداری (Uptime) بهبودیافته هم تأثیر مستقیمی در سئو دارد که برای دسترسی به این موارد پیشنهاد می‌کنیم حتماً برای سایت سرور مجازی تهیه کنید.

سرور مجازی نه‌تنها سرعت لودینگ و امنیت را بهبود داده؛ بلکه باعث بهبود پایداری سایت هم می‌شود. امتیاز پایداری یا Uptime بر اساس درصد مشخص می‌شود و این درصد تضمین‌شده ۹/۹۹ است؛ یعنی نهایتا یک سایت معتبر باید یک تا دو دقیقه در طول روز در دسترس نباشد. حالا اگر سایت شما مداوم down شده و بیشتر از این میانگین زمانی در دسترس نباشد، سئوی سایت و رتبه‌ای که در صفحه سرپ دارد به شدت افت کرده و از دید کاربران پنهان می‌مانید.

برای کاهش زمان در دسترس نبودن سایت هم که خودتان می‌دانید به جای هاست اشتراکی که به شدت دسترسی سایت در سرپ را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ می‌توانید از سرور مجازی استفاده کنید. در این مورد برخی از متخصصان فقط سرور اختصاصی را پیشنهاد می‌دهند که قیمت بالایی دارد به همین خاطر بهترین جایگزین با قیمت مناسب‌تر، سرور مجازی vps است.

تفاوت های سرور مجازی و هاست

 

سؤالات متداول پیرامون مقایسه سرور مجازی و هاست

  • خرید هاست مقرون‌به‌صرفه است یا سرور مجازی؟

قاعدتاً هاست اشتراکی قیمت کمتری در مقایسه با سرور مجازی دارد. در حال حاضر مجموعه هاست ایران امکان خرید سرورهای مجازی انگلستان، فنلاند، ترکیه، آمریکا و امارات را برای کاربرانش فراهم کرده است که در مقایسه با هاست اشتراکی گران‌تر است.

  • چگونه کارایی و سرعت سرور مجازی را بهبود دهیم؟

از آنجایی که اجرای تنظیمات و مدیریت سرور مجازی بر عهدۀ خودتان است، برای بهبود سرعت و کارایی می‌توانید سرور مجهز به هارد SSD را انتخاب کنید.

  • معایب سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی دو نکته منفی بیشتر ندارد. اگر دانش فنی ندارید، کار کردن با این سرور کمی نیاز به آموزش دارد. در ضمن باید به‌روزرسانی‌ها و تنظیمات سرور را به‌صورت مداوم انجام دهید در غیر این صورت امنیت داده‌ها در خطر اتک سایبری است و مسئولیت آن صرفاً با خودتان است؛ زیرا انجام تمامی تنظیمات سرور مجازی شخصی بوده و ارتباطی با شرکت ارائه‌دهنده ندارد.

کلام آخر

در این مقاله درباره مقایسه هاست و سرور مجازی صحبت کردیم. در صورتی که هنوز در ابتدای مسیر هستید و به تازگی کسب‌وکارتان را راه انداختید و بودجه‌تان هم بسیار محدود است، می‌توانید از هاست اشتراکی استفاده کنید؛ زیرا سرور مجازی نیاز به هزینه بیشتری دارد. هاست اشتراکی را هم می‌توانید از مجموعه هاست ایران تهیه کنید تا به راحتی امکان تغییر و ارتقا داشته باشید.

اگر هم در مورد هزینه نگران نیستید، با خیال راحت از خدمات سرور مجازی VPS ارائه‎ شده توسط هاست ایران استفاده کنید که شامل گستره کشورهای اروپایی، ترکیه و امارات شده و به شما این امکان را می‌دهد تا تحریم‌های گوگل را دور زده و دسترسی کاملی به اینترنت آزاد داشته باشید.

برای مشاوره خرید هاست مجازی، هاست اشتراکی و یا خرید هاست  وردپرس، اطلاع از جزئیات بیشتر در پشتیبانی هاست ایران منتظرتان هستیم تا بر اساس نوع کسب‌وکار، خدمتی که قصد ارائه‌اش را دارید و البته بودجه، بیشتر راهنمایی‌تان کنیم.

سرور مجازی بخریم یا هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  2  =  8