تاثیر هوش مصنوعی برای موفقیت در سئو
تاثیر هوش مصنوعی برای موفقیت در سئو

موفقیت در SEO هدف هر وب‌سایتی است تا رتبه بالاتری در نتایج جستجو به دست بیاورد و ترافیک بیشتر و درنتیجه درآمد بالاتر کسب کند؛ اما الگوریتم‌های جستجو هرروز تغییر می‌کنند و پیشرفته‌تر می‌شوند که موفقیت در سئو را سخت‌تر می‌کنند. یکی از این پیشرفت‌های الگوریتم جستجو، هوش مصنوعی است!

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence (AI) یکی از بزرگ‌ترین ترندهای بازاریابی دیجیتال است.

یک دهه پیش، هوش مصنوعی مساوی روبات، ماشین و علوم پیچیده بود، انتزاعی و بیگانه به نظر می‌آمد، اصطلاحی بود که با فیلم‌های علمی تخیلی گره‌خورده بود و به آینده خیلی دور مربوط می‌شد.

اما در حال حاضر هوش مصنوعی ایده آشنایی شده است.

از پرداخت اتوماتیک فروشگاه آنلاین تا آیتم‌های پیشنهادی آمازون، هوش مصنوعی در زندگی روزانه به امری کاملاً عادی تبدیل شده و این واقعیت در هیچ بخشی به‌اندازه بازاریابی دیجیتال و سئو صحت ندارد!

در این مقاله، به‌ضرورت هوش مصنوعی در موفقیت سئو می‌پردازیم و دلایل قانع‌کننده‌ای ارائه می‌کنیم که هوش مصنوعی برای استراتژی سئو سرمایه‌گذاری باارزشی است!

تأثیر هوش مصنوعی در سئو

هوش مصنوعی و به‌خصوص شاخه یادگیری ماشین یک بخش اساسی در الگوریتم رتبه‌بندی سایت‌ها هستند؛ یعنی وقتی برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی می‌کنید باید هوش مصنوعی را درک کنید.

همان‌طور که موتورهای جستجو در تشخیص ترفند انباشته سازی کلمات کلیدی، بک لینک‌های غیر مرتبط و محتوای باکیفیت مهارت پیدا کرده‌اند، بازاریابان هم باید از هوش مصنوعی استفاده کنند تا شرایط موتورهای جستجو را تأمین کنند.

باوجودی که اجرای قوانین سئو ضروری است اما استفاده از هوش مصنوعی برای موفقیت سئو نه‌تنها فرصت بیشتری برای بالا بردن رتبه وب‌سایت می‌دهد بلکه کمک می‌کند تا استراتژی هماهنگ‌تر و محتوای بهتر تولید کنید.

با این همه چه دلایل دیگری وجود دارند که به هوش مصنوعی برای موفقیت در سئو احتیاج دارید؟

تأثیر هوش مصنوعی در استراتژی محتوا

هوش مصنوعی می‌تواند تأثیر چشم‌گیری در استراتژی کلی بازاریابی محتوا داشته باشد.

این تکنولوژی نوین فرصت بیشتری برای کسب مخاطب ایجاد می‌کند و شما را محبور می‌کند تا این فرصت‌ها را به یک استراتژی مؤثر تبدیل کنید.

وقتی باید استراتژی محتوای هماهنگ ایجاد کنید که منجر به سئوی موفق شود، در بیشتر موارد راه‌حل در داده‌ها نهفته است!

برای بسیاری از شرکت‌ها، استفاده از هوش مصنوعی برای جمع‌آوری داده و آنالیز مشتریان به موفقیت در سئو ختم می‌شود.


مقاله مرتبط: هوش مصنوعی و اتوماسیون چگونه می‌تواند به پیشرفت کسب‌وکار کمک کند؟‌


یک شرکت که این رویکرد را بامهارت به کار گرفت، Kia motors بود.

این شرکت ماشین‌سازی با Influential که یک بازار اینفلوئنسر است که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا اینفلوئنسرهای مرتبط را به شرکت‌ها معرفی کند، همکاری کرد تا آگهی تبلیغاتی Super Bowl 2016 خود را تهیه کند درنتیجه کیا موتورز با اینفلوئنسرهایی مرتبط شد که محتوای برند شده پست می‌کردند تا گروه مشتری‌های مرتبط را جذب کنند.

اینفلوئنشیال برندها را با اینفلوئنسرها ارتباط می‌دهد و با استفاده از داده جمعیت‌شناسی مخاطبان به آن‌ها کمک می‌کند تا به مخاطب هدف خود دست بیابند.

این تصمیم به کیا کمک کرد تا مدل جدید اتومبیلش Optima را از طریق کمپین #AddPizzazz بر سر زبان‌ها بیندازد.

از طریق این مشارکت کیا داده عمیقی کسب کرد تا استراتژی محتوای مؤثر را با کمک اینفلوئنسرها ایجاد کند.

نتیجه: وقتی‌که داده مناسب جمع‌آوری می‌کنید، هوش مصنوعی می‌تواند کمک کند تا یک استراتژی مناسب برای بهترین کانال‌های ممکن ارسال پیام را ایجاد کنید.

تأثیر هوش مصنوعی در شخصی‌سازی

هیچ چیزی مشتری را بیش از این جذب نمی‌کند که بداند یک برند زمان صرف کرده تا یک پیام شخصی برای او ارسال کند!

مصرف‌کننده امروزی می‌خواهد احساس کند که شرکت‌ها به‌اندازه کافی به او اهمیت می‌دهند تا محتوایی تولید کنند که روی نیازها و خواسته‌های شخصی او تمرکز کرده است.

شخصی‌سازی نه‌تنها برای سئو بلکه برای موفقیت مشتری هم مهم است.

داده‌ها نشان می‌دهند که ۷۹ درصد سازمان‌هایی که از اهداف درآمدی خود فراتر می‌روند یک استراتژی مستند شخصی‌سازی دارند.

موتورهای شخصی‌سازی هوشمند هم استفاده می‌شوند تا هدف مشتری را تشخیص دهند و به کسب‌وکارهای آنلاین کمک ‌کنند که سودشان را تا ۱۵ درصد افزایش دهند.

شخصی‌سازی برای موفقیت مشتری به عاملی اساسی تبدیل شده است.

یکی از بهترین راه‌ها برای افزودن شخصی‌سازی به سئو و استراتژی بازاریابی محتوا استفاده از هوش مصنوعی و متدهای بازاریابی اتوماتیک است.

Starbucks شرکتی است که روی این ترند سرمایه‌گذاری بزرگی کرده است. از طریق کارت‌های عضویت مشتری و داده اَپ موبایل، این برند می‌تواند داده مشتری‌ها را جمع‌آوری کند تا قبل از ورود مشتری به کافه، پیشنهادهای شخصی در گوشی هوشمند او ارائه دهد!

این شرکت از ۹۰ میلیون تراکنش مالی در هفته استفاده می‌کند تا تصمیم‌های خود را در مورد پیشنهاد محصول، اعلام آدرس کافه‌های جدید و محصولات جدید را به اطلاع مشتری‌ها برساند.

نمونه دیگر Alibaba است، بازار بزرگ آنلاینی که از داده مشتری‌ها استفاده می‌کند تا محصول مرتبط پیشنهاد دهد و فروشگاه جذاب ایجاد کند.

مصرف‌کنندگان می‌خواهند که شرکت‌ها به فعالیت آنلاین آن‌ها توجه کنند و روند خرید آنلاین را راحت‌تر کنند. هوش مصنوعی شما را قادر می‌کند تا تجربه کاربری شخصی و دینامیک ایجاد کنید که برای این‌گونه مشتری‌ها جذاب است.

هوش مصنوعی در تولید محتوا هم تأمین موارد زیر را ممکن می‌کند:

  • صفحات فرود خاص
  • محتوای دینامیک
  • تجربه کاربری منحصربه‌فرد بر اساس داده و رفتار مصرف‌کننده

این ۳ عامل منجر به موفقیت سئو می‌شوند.

نتیجه: شخصی‌سازی همچنان مرکز توجه است و موتورهای جستجو این ترند را تشخیص می‌دهند و به سایت‌هایی هم که این موضوع را درک کرده‌اند رتبه بهتری می‌دهند.

موتورهای جستجو و نقش یادگیری ماشین

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو نقش موتورهای جستجو است.

در طی سال‌ها، موتورهای جستجو هوشمندتر شده‌اند و تأثیر بیشتری در روند رتبه‌بندی صفحات دارند.

متخصصان سئو مجبورند شرایط مرتبط بودن با استفاده از کلمات کلیدی، کسب لینک، بهینه‌سازی متادیتا و افزودن مستمر محتوای جدید را رعایت کنند.

اما سئو در حال حرکت از این بخش‌های پایه اما ضروری رتبه‌بندی سایت است.

موتور جستجوی پیشرو، گوگل، همیشه در حال بهینه‌سازی الگوریتم‌های خود است تا مطابق رفتار جستجوی مصرف‌کنندگان باشد.

تخمین زده شده است که تا سال آینده پنجاه درصد جستجوها بر اساس جستجوی صوتی خواهد بود. گوگل افزایش جستجوی صوتی را درک کرده است و Google Assistant را ارائه داده است تا هر چه بهتر مکالمات معمولی را درک کند.

در ۴ تا ۵ سال گذشته، گوگل در افزودن ویژگی‌های بیشتر به موتور جستجوی خود مهارت پیدا کرده است تا قادر باشد با موفقیت جستجوها را تشخیص دهد و همین کار را برای جستجوهای نقشه هم انجام می‌دهد.

الگوریتم‌ها در ارائه تصاویر در جستجوی Google images هم ماهرتر شده‌اند تا جایی که روزانه ۱ میلیارد بازدید صفحه دارند!


مقاله مرتبط: هر آنچه باید در مورد کاربرد هوش مصنوعی در میزبانی وب بدانید‌


موتورهای جستجویی مانند گوگل به شیوه‌های متفاوت از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا نتایج جستجو را دقیق‌تر کنند و کانال‌های متنوعی ارائه می‌دهند تا مصرف‌کنندگان نیازشان را جستجو کنند.

برای تأمین شرایط الگوریتم‌ها و بوتها، بازاریابان باید همان ابزارها و تاکتیک‌هایی را استفاده کنند که موتورهای جستجو استفاده می‌کنند که یعنی هوش مصنوعی برای بازاریاب‌ها ضروری است.

بسیاری از ابزارها مانند Moz و Yoast می‌توانند کمک کنند تا روی کلمات کلیدی، تولید جملات بهینه، محتوای بهینه‌سازی شده و حتی نظارت بر عملکرد یک صفحه سرمایه‌گذاری کنید تا مطمئن شوید که سایت شما شرایط پایه بهینه‌سازی را اجرا می‌کند.

این ابزارها یادآوری هم می‌کنند تا از تصاویر استفاده کنید و حتی محتوای خود را مرتب کنید به صورتی که برای جستجوی صوتی جذاب باشد.

نتیجه: موتورهای جستجو هوشمندتر می‌شوند و بهتر تشخیص می‌دهند که مشتریان در جستجوی چه هستند پس استفاده از ابزارهایی که کمک می‌کنند تا نیازهای مصرف‌کنندگان را در محتوایتان تأمین کنید ضروری است.

ظهور ابزارهای هوشمندتر محتوا

تکامل ترکیب سئو و هوش مصنوعی منجر به ظهور ابزارهای هوشمندتر محتوا شده است.

بسیاری از ابزارهای محتوای امروزی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا به بازاریابان کمک کنند تا عملکرد سئو را تقویت کنند.

مثلاً، به‌جای اینکه مجبور باشید شبکه‌های اجتماعی را چک کنید تا متوجه منشن شدن شرکتتان شوید، ابزارهایی مانند BuzzSumo و HubSpot به‌صورت اتوماتیک به شما اطلاع می‌دهند که منشن دارید!

ابزارهایی مانند Atomic Reach هم اجازه می‌دهد تا با استفاده از آنالتیکس، محتوای مؤثر را تشخیص دهید و در عین حال یک استراتژی کلی‌نگرتر با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ایجاد کنید.

هوش مصنوعی در حال حاضر بخش مهمی از بازاریابی دیجیتال است.

از جمع‌آوری داده تا نوشتن محتوا و هر چیز دیگری در این میان، هوش مصنوعی به یک عامل ضروری برای سئو و استراتژی محتوا تبدیل می‌شود.

درنتیجه، شرکت‌های تکنولوژی این واقعیت را تشخیص داده‌اند و ابزارهای گوناگونی تولید کرده‌اند تا کمک کنند راحت‌تر به مخاطب بیشتری دست پیدا کنید.

نتیجه: همان‌طوری که شرایط گوگل برای رتبه‌بندی صفحات پیشرفته‌تر و ظریف‌تر می‌شود، بسیاری از شرکت‌های تِک این چالش را پذیرفته‌اند تا ابزارهایی تولید کنند که مطابق این شرایط باشد.

پیش‌بینی آینده هوش مصنوعی در سئو

موتورهای جستجو به تکامل خود ادامه می‌دهند همان‌طوری که سلیقه مصرف‌کنندگان هم تغییر می‌کند و مشتری‌ها به قدرت جستجو وابسته‌تر می‌شوند درنتیجه موتورهای جستجو باید انعطاف‌پذیرتر شوند و در تأمین نیازهای مصرف‌کنندگان ماهرتر شوند.

پس توقع از بازاریابان؛ نویسنده‌ها و استراتژیست‌های محتوا هم افزایش پیدا می‌کند. دیگر نمی‌توانید یک پست بلاگ را با کلمات کلیدی که حاصل یک استراتژی از پیش تعیین شده نیستند پر کنید!

موتورهای جستجو از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا نیازهای مصرف‌کنندگان را بهتر تأمین کنند که یعنی بازاریاب‌ها هم باید به هوش مصنوعی پناه ببرند تا این شرایط را تأمین کنند.

طبیعت فنی هوش مصنوعی آن را تبدیل به یک کاندیدای اصلی برای استفاده در دنیای سئو می‌کند.

خوشبختانه، بسیاری از چالش‌هایی که حاصل پیش‌بینی عملکرد محتوا در آینده جستجو بود با ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی قابل‌حل هستند.

از استفاده از کلمات کلیدی مناسب تا ارسال ایمیل‌های جذاب و هر چیز دیگری در این میان، تأثیر هوش مصنوعی در سئو باعث می‌شود تا بازاریاب‌ها به تصویر کلی‌تر نگاه کنند تا درک کنند که همه بخش‌های بازاریابی دیجیتال در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک هدف مشترک را به دست بیاورند!

در این مقطع زمانی، بازاریابی ایمیل، PPC، بلاگ نویسی، آنالیز داده و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند از طریق لنز سئو دیده شوند.

اما یک استراتژی‌ هماهنگ و کامل که شامل اتوماسیون، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی است می‌تواند استفاده شود تا اطمینان حاصل کنید که هر بخش بازاریابی دیجیتال به افزایش رتبه سایت کمک می‌کند.

تاثیر هوش مصنوعی برای موفقیت در سئو

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  23  =  25