10 ویژگی مورد نیاز مرورگرها
10 ویژگی مورد نیاز مرورگرها

مرورگرها به‌عنوان پنجره‌ای به دنیای وب، تبدیل به ابزاری اساسی برای بسیاری از کاربران اینترنت شده‌اند. علیرغم اهمیت فراوانی که مرورگرها دارند و مدت‌زمان قابل‌توجهی که در حال استفاده توسط کاربران هستند، تحولات آن‌ها به‌کندی صورت می‌گیرد. باوجوداین مواردی مانند Firefox Hello ،Chrome Task Manager و برخی ویژگی‌های خاص در Microsoft Edge، نشان‌دهنده توسعه و پیشرفت مرورگرها به‌مرورزمان است.

بی‌تردید در آینده خصوصیات بیشتری به مرورگرها اضافه خواهد شد که وبگردی را به‌مراتب ساده‌تر و راحت‌تر خواهد کرد. در این مطلب ۱۰ ویژگی را موردبحث قرار می‌دهیم که امیدواریم مرورگرها در نسخه‌های آتی خود آن ویژگی‌ها را داشته باشند.

پیش‌نمایش لینک

پیش‌نمایش لینک

آیا تاکنون از Wikiwand استفاده کرده‌اید؟ Wikiwand جایگزین جذابی برای Wikipedia است. خصوصیت «پیش‌نمایش» به‌تنهایی، با گذشت زمان محبوبیت خود را به دست آورده است. سیستم‌عامل‌ها در تب‌هایشان از آن استفاده می‌کنند و یوتیوب چیزی مشابه آن را در پلیر خود پیاده‌سازی کرده است و زمانی که شما نشانگر موس را روی نوار اسکراب حرکت می‌دهید، می‌توانید پیش‌نمایش آن فریم ویدئو را ببینید.


مقاله مرتبط: چگونه لینک‌های کوتاه شده را بدون باز کردن مشاهده کنیم


بدین ترتیب خواننده می‌تواند پیش از دیدن کل مطلب، نگاهی به کلیات آن بیندازد و این ویژگی بسیار مفید به نظر می‌رسد. وجود چنین ویژگی در مرورگرهای وب به ما اجازه می‌دهد تا زمانی که ماوس را روی لینک صفحات نگه می‌داریم، پیش‌نمایشی از آن صفحه وب را ببینیم. درنتیجه کاربران می‌دانند می‌خواهند روی چه چیزی کلیک کنند.

Minimap

Minimap

شهرت ویرایشگر متن برای پیاده‌سازی چنین خصوصیتی است که شما می‌توانید معمولاً در گوشه سمت راست بالای صفحه، کل صفحه را در یک مربع کوچک ببینید. می‌توانید با استفاده از نشانگر در داخل minimap حرکت کنید.

تصور کنید چنین ویژگی در مرورگرها وجود داشته باشد. بدین ترتیب مراجعه به هر قسمت صفحه را در یک صفحه وب طولانی بسیار ساده‌تر می‌کند. به‌ویژه در صفحاتی که دکمه جستجو و اسکرول ندارند.

تب‌های عمودی

تب‌های عمودی

اگر شما نیز همانند بسیاری از افراد تمایل به باز کردن تب‌های زیادی در مرورگر خود دارید، تب‌های عمودی کمک بسیار زیادی به شما می‌کنند. با تب‌های عمودی دیگر نیازی به جستجوی بیش از حد در بین تب‌ها ندارید تا اینکه حدس بزنید تب درست کدام است و دچار سردرگمی نمی‌شوید. در هر زمان فقط یک تب در دسترس است.

مرورگر Opera در نسخه‌های قبلی خود این ویژگی را داشت؛ اما در نسخه‌های بعدی آن را حذف کرد. تعداد محدودی از مرورگرها از خاصیت تب‌های عمودی پشتیبانی می‌کنند. امروزه طراحی‌ها بیشتر از منوهای کناری استفاده می‌کنند با وجود اینکه کاربران منوهای عمودی را بیشتر ترجیح می‌دهند.

Dockable Tabs

Dockable Tabs

زمانی که مطلبی را در وب جستجو می‌کنید، dock ویژگی بسیار خوبی برای تب‌ها به شمار می‌رود. می‌تواند یک یا دو تب داک شده در پنجره مرورگر وجود داشته باشد که برای دسترسی ساده‌تر در صفحه قابل‌مشاهده است و شما می‌توانید به جستجوی خود در دیگر تب‌های باز ادامه دهید.

این ویژگی بسیار شبیه ویدئوپلیر یوتیوب در اپلیکیشن موبایل است. زمانی که پلیر را پایین می‌آورید، داک می‌شود و در صفحه باقی می‌ماند درحالی‌که شما می‌توانید به جستجو خود برای ویدئوهای بیشتر ادامه دهید.

نشانگر انواع لینک

نشانگر انواع لینک

این مورد را با ویژگی پیش‌نمایش لینک که پیش‌نمایشی از لینک یک صفحه وب را با نگه‌داشتن ماوس روی آن نشان می‌داد اشتباه نگیرید. منظور از انواع لینک، داخلی یا خارجی بودن آن، انواع معمول فایل مثل PDF یا فرمت شناخته‌نشده فایل که باز نمی‌شوند و تنها باید دانلود شوند، است.

نشانگر لینک‌های داخلی یا خارجی کاملاً مشخص است و به کاربران اجازه می‌دهند بدانند صفحه لینک شده متعلق به همان سایت یا از سایت دیگری است. برای انواع فایل‌ها نیز نمایش نشانگری که نوع فایل را مشخص می‌کند کاملاً منطقی است؛ و درنهایت فایل‌هایی وجود دارند که توسط مرورگر باز نمی‌شوند و در عوض باید دانلود شوند.

هشدار قانون کوکی‌ها

هشدار قانون کوکی‌ها

قانون کوکی، بخشی از قوانین رعایت حریم خصوصی است و وب‌سایت‌ها برای ذخیره و بازیابی هرگونه اطلاعاتی روی یک کامپیوتر، گوشی هوشمند یا تبلت نیازمند کسب رضایت بازدیدکننده هستند. برای کوکی‌ها، ذخیره‌سازی محلی کد HTML یا دیگر انواع جمع‌آوری و ذخیره‌سازی داده روی ماشین کاربران، باید به کاربران اطلاع داده شده و با رضایت آن‌ها انجام شود.


مقاله مرتبط: راهنمای کامل کوکی در مرورگرهای مختلف


بسیاری از وب‌سایت‌ها این خصوصیت را خودشان پیاده‌سازی می‌کنند، اما چرا این ویژگی به‌صورت پیش‌فرض در مرورگرها وجود ندارد؟ زمانی که وب‌سایتی از یک تکنولوژی استفاده می‌کنند یا داده‌ای را روی ماشین کاربران جمع‌آوری و ذخیره می‌کند، بهتر است به کاربران هشدار مختصری در بالا یا پایین مرورگر داده شود. اگر این خصوصیت در مرورگرها وجود داشته باشد کار را برای توسعه‌دهندگان نیز ساده‌تر می‌کند.

زوم انتخابی

زوم انتخابی

خصوصیتی که بتوانید روی بخشی از متن زوم کنید، در حال حاضر به معنای واقعی کلمه امکان بسیار مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند نگاه دقیق‌تری به قسمتی از متن بیندازند. گوشی‌های اندروید با دو بار ضربه زدن روی صفحه امکان بزرگنمایی را به‌سادگی فراهم کرده‌اند؛ اما این ویژگی می‌تواند برای همه کاربران در مرورگرهایشان قابل‌دستیابی باشد.

نشانگر ماوس روی لینک‌ها و دکمه‌ها

نشانگر موس بر روی لینک

لینک‌ها شبیه دکمه‌ها هستند و دکمه‌ها نیز مانند لینک‌ها به نظر می‌رسند، این بسیار گیج‌کننده است. زمانی که ماوس روی لینک‌ها قرار می‌گیرد، نشانگر ماوس به شکل دست درمی‌آید؛ بنابراین کاربران می‌فهمند که این یک هایپرلینک است که آن‌ها را به صفحه دیگری می‌برد یا عمل مشخصی را انجام می‌دهد.

چرا نشانگر ماوس برای دکمه‌ها نیز به همین ترتیب عمل نمی‌کند؟ و هر چیز دیگری مشابه لینک‌ها و دکمه‌ها در صفحه وب را نیز می‌توان به این موارد اضافه کرد.

Restricted Tab Mode

Restricted Tab Mode

“Restricted Tab Mode” که می‌توان از آن به‌عنوان محدودیت در تعداد تب‌های باز شده یاد کرد. افزونه‌ای برای Google Chrome و فایرفاکس وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد مشخص کنید چه تعداد تب در یک مرورگر باز شود؟ بهتر است این گزینه به‌صورت پیش‌فرض در مرورگرها وجود داشته باشد به‌طوری‌که یا میزان حواس‌پرتی را کاهش می‌دهد یا فرآیند تفکر را ساده‌تر می‌کند.

رفتن به بالای صفحه

رفتن به بالای صفحه

Minimap برای صفحات کوچک کاربرد چندانی ندارد؛ اما نظرتان راجع به دکمه کوچکی برای رفتن به بالای صفحه چیست؟ مرورگر موبایل Safari ویژگی دارد که با لمس بالای صفحه در مرورگر، شما را به ابتدای صفحه وب منتقل می‌کند. این ویژگی باید برای همه مرورگرهای موبایل وجود داشته باشد تا ما را از اسکرول زیاد برای رسیدن به ابتدای صفحه نجات دهد.

نظر شما چیست؟ شما ویژگی خاصی برای بهتر شدن مرورگرها پیشنهاد می‌کنید؟

10 ویژگی مورد نیاز مرورگرها

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69  +    =  79