تفاوت طراحی سایت با سایت ساز در این است که با استفاده از سایت سازها، نیازی به کدنویسی‌های سنگین، ایجاد متن، تصویر و الِمان و قالب نیست؛ اما در طراحی سایت با برنامه‌نویسی یا سیستم مدیریت محتوا، طراح می‌تواند قالب‌های متنوعی را ایجاد کند.

معمولاً برای کسب و کارهای بزرگ یک تیم کامل از طراحان و توسعه‌دهندگان سایت‌ها حضور دارند که بتوانند به طور کامل و اساسی فرایند طراحی را بر عهده بگیرند. پلتفرم‌های سایت ساز معمولاً برای وب‌سایت‌های کوچک و متوسط کارایی دارند. گرچه از طریق سایت سازها نمی‌توانید تغییرات اساسی در ساختار سایت به وجود آورید؛ اما در حال حاضر مقبولیت زیادی پیدا کرده‌اند.

بررسی تفاوت طراحی سایت با سایت ساز

تفاوت طراحی سایت با سایت ساز، معمولاً در نوع و میزان محدودیت ایجاد تغییرات در ساختار کلی سایت است. ساخت سایت برای رشد کسب و کار اهمیت بسیاری دارد و شما می‌توانید از طریق کدنویسی یا سیستم مدیریت محتوا طرح دلخواه را مطابق با سلیقه خود ایجاد کنید.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند وب‌سایت را از طریق برنامه‌نویسی یا سیستم مدیریت محتوا (cms) ایجاد کنند؛ در حالی که بسیاری از افراد به علت امکانات بیشتر، کار خود را به طراحان می‌سپارند.

 • تفاوت طراحی سایت با سایت ساز این است که برای طراحی سایت شما باید حتماً دانش برنامه‌نویسی داشته باشید؛ اما برای ایجاد یک سایت توسط قالب‌های آماده و سایت سازها نیازی به دانش تخصصی نیست.

در این روش فقط به یک دامنه نیاز دارید و نیازی به خرید هاست نخواهید داشت؛ از این رو کسانی که می‌خواهند مدیریت تمام کارها را به عهده شرکت‌های فروشگاه ساز بسپارند، بهتر است که از سایت سازها استفاده کنند.

بررسی تفاوت طراحی سایت با سایت ساز

تفاوت زمانی طراحی سایت و سایت ساز

یکی دیگر از تفاوت‌های تفاوت طراحی سایت با سایت ساز در زمان اختصاص یافته برای ایجاد یک سایت است. میزان زمانی که شما برای طراحی سایت نیاز دارید، در مقایسه با زمان استفاده از سایت سازها بسیار کمتر است؛ چرا که کدنویسی و طراحی و ایجاد اِلمان‌ها نیازمند زمان بیشتری است.

در حالی که استفاده از سایت ساز بدون نیاز به کدنویسی صورت می‌گیرد و برای افرادی که می‌خواهند سریع‌تر کسب‌وکار خود را آغاز کنند، بسیار کاربردی است.

تفاوت طراحی سایت با سایت ساز از نظر امکان شخصی‌سازی

زمانی که طراحی سایت را یک تیم به عهده می‌گیرد، طراحی صفحات باید مطابق سلیقه طراحان صورت بگیرد؛ اما در سایت سازها می‌توانید به صورت اختصاصی و نیمه اختصاصی در ارتباط با گرافیک سایت نظر خود را اعمال کنید. در واقع امکان شخصی‌سازی در سایت سازها بیشتر است.

برای رضایت بیشتر نیز می‌توانید از سایت سازهایی که تنوع قالبی بالایی دارند بهره ببرید. برای این کار باید در هر بخش یا ابزار مورد نظر خود را روی صفحات وب بکشید و صفحات فروشگاهی خود را شخصی‌سازی کنید.

تفاوت دسترسی و کنترل در سایت سازها و طراحی سایت

مسائل مربوط به کنترل و دسترسی در سایت ساز و طراحی سایت، یکی دیگر از مواردی است که باید حتماً آن را مورد بررسی قرار دهید. در استفاده از سایت سازها اقدامات از طریق ارائه‌کنندگان خدمات انجام شده و شما فقط باید یک دامنه ارائه کنید. در این حالت نیازی به هاست و دیگر موارد نیست و پشتیبانی مسائل را خودتان باید بر عهده بگیرید.

اما در طراحی سایت شما حتماً باید هاست و دامنه را با هم خریداری کرده و پشتیبانی سایت اغلب در دست تیم توسعه‌دهنده قرار دارد. در برخی موارد نیز باید کدنویسی‌های سنگین انجام شود.

تفاوت دسترسی و کنترل در سایت سازها و طراحی سایت

تفاوت طراحی سایت با سایت سازها از نظر وضعیت مالکیت

سایت سازها با ارائه قالب‌های پیش فرض امکان مالکیت سیستم مدیریت محتوا را به کاربران نمی‌دهند. همین مسئله ممکن است در آینده برای صاحبان کسب و کار یا افرادی که به صورت شخصی سایتی راه‌اندازی می‌کنند مسئله‌ساز شود.

به طور مثال اگر یک شرکت طراحی، فعالیت خود را متوقف کند، شما مجبور می‌شوید از یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی یا اشتراکی استفاده کرده و برای آن هزینه سنگینی بپردازید.

مزایای استفاه از سایت ساز

طراحی سایت از طریق سایت سازها یک روش ساده و بهینه برای ایجاد وب‌سایت مورد نظر است و شما امکان تنظیم سایت بدون نیاز به مهارت برنامه‌نویسی را خواهید داشت. شما می‌توانید طرح، محتوا و گرافیک وب‌سایت خود را در دست بگیرید . برخی از مزایای کلی طراحی سایت با سایت ساز را عبارتند از:

 • سرعت طراحی

طراحی سایت از طریق سایت سازها سریع‌تر از روش‌های دیگر از جمله برنامه‌نویسی است. این ابزارها قالب‌های آماده و امکانات مربوط به ویرایش محتوا را فراهم می‌کنند. همین امر باعث سرعت بیشتر فرایند طراحی و ایجاد المان‌ها و تصاویر می‌شود.

 • عدم نیاز به مهارت برنامه‌نویسی

از مهم‌ترین مزایای استفاده از سایت ساز، عدم نیاز به مهارت برنامه‌نویسی است که شما می‌توانید به راحتی بدون هیچ کدنویسی این کار را انجام دهید. اصلی‌ترین تفاوت سایت ساز با طراحی سایت است.

 • انعطاف‌پذیری

سایت سازها امکانات انعطاف پذیری در اختیار افراد قرار می‌دهند. شما می‌توانید قالب خود را سفارشی سازی کرده و ویژگی‌های مورد نظر را به سایت خود اضافه نمایید.

مزایای استفاه از سایت ساز

معایب ساخت سایت با سایت‌ سازها

با وجود مزایای زیاد استفاده از سایت سازها باید به معایب آن، که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم نیز توجه داشته باشید تا از چالش‌های احتمالی جلوگیری کنید.

 • ساختار یکسان سایت سازها

در حال حاضر افراد زیادی برای طراحی سایت از قالب‌های فروشگاه ساز یا سایت سازها استفاده می‌کنند، اما تفاوت سایت سایز با طراحی سایت این است که شما نباید انتظار ایجاد یک طراحی منحصربه‌فرد داشته باشید. این مورد یکی از معایب مهم استفاده از سایت سازها است.

برای اینکه در چیدمان المان‌های سایت خود خلاقیت‌های زیادی به کار ببرید، برخی از فروشگاه‌های سایت سازها امکان دسترسی به سورس کدها را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کنند و شما می‌توانید در ساختار سایت تفاوت ایجاد کنید.

 • مناسب برای سایت‌های کوچک و توسط

سایت‌های سازها برای راه‌اندازی سایت‌های کوچک و متوسط کاربرد دارند. این پلتفرم‌ها برای کسب و کارهای بزرگ از جمله فروشگاه‌های اینترنتی پیشنهاد نمی‌شوند، چرا که امکان دسترسی و اعمال تغییرات اساسی در این پلتفرم وجود ندارد؛ از این رو اگر قصد طراحی سایت بزرگ را دارید باید روش‌های دیگری را امتحان کنید.

 • ایجاد وابستگی به پلتفرم سایت ساز

اگر با یک شرکت سایت ساز معتبر همکاری نداشته باشید، مشکلات زیادی در ادامه برای شما به وجود خواهد آمد. مثلاً اگر یک شرکت تعطیل شود، سایت شما از دست می‌رود. به علاوه سایت سازهای نامعتبر کدنویسی‌های اصولی ندارد و همین باعث ایجاد خطاهای فنی زیادی خواهد شد.

مزایای طراحی سایت با زبان برنامه‌نویسی

در طراحی سایت، توسعه‌دهندگان از زبان برنامه‌نویسی مانند HTML، CSS، JavaScript، PHP برای ایجاد استایل، عملکرد و ساختار سایت بهره می‌برند. در واقع طراحی سایت قابلیت بیشتری را در اختیار طراحان سایت می‌گذارد. در این روش شما می‌توانید طرح دلخواه خود را برای صفحات سایت ایجاد کنید.

به‌علاوه پویایی و تعامل در سایت‌های وردپرس و سایت‌های طراحی شده از طریق برنامه‌نویسی بیشتر است. شما می‌توانید فرم‌ها را اعتبارسنجی کرده و با سرورهای دیگر ارتباط بگیرید؛ از این رو امکان کنترل دقیق‌تر بر روی عملکرد سایت برای توسعه‌دهندگان وجود دارد.

برای استفاده از این روش شما نیاز به تجربه و دانش برنامه‌نویسی دارید. از مزایای مهم طراحی سایت با برنامه‌نویسی این است که افراد می‌توانند کدهای html خاصی را بر روی سایت‌ها ایجاد کنند و دست افراد در پیکربندی سایت بازتر است.

مزایای طراحی سایت با زبان برنامه‌نویسی

معایب طراحی سایت از طریق کدنویسی

با اینکه ایجاد طراحی سایت منحصربه‌فرد از طریق کدنویسی بسیار جالب به نظر می‌رسد، ممکن است برخی از مدیران به دلایل زیر ترجیح دهند روش‌های دیگری را امتحان کنند:

 • طراحی سایت اختصاصی از طریق کدنویسی هزینه گزافی دارد.
 • طراحی سایت از طریق این روش حداقل به چند ماه زمان نیاز خواهد داشت.
 • نه تنها برای ایجاد طرح اولیه، بلکه برای تغییر و به‌روزرسانی، افزودن امکانات و توسعه سایت باید برنامه‌نویسی زیادی انجام داد. هر کدام از این فرایندها هزینه جداگانه‌ای دارند.
 • اگر برنامه‌نویس مهارت کافی نداشته باشد، سایت از نظر رابط کاربری، سئو و از نظر فنی دچار مشکل می‌شود.

سایت ساز یا وردپرس؟

شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که سایت ساز یا وردپرس؟ در کل سایت سازها قابلیت‌های کمتری نسبت به سایت های وردپرس دارند. این پلتفرم‌ها تنها به عنوان سایت شخصی کاربردی بوده و برای مدیریت وب‌سایت‌های بزرگ زیاد کارایی ندارند.

از سوی دیگر در سایت سازها امکان ارتقاء پلن کاربری شخصی ندارد. در واقع شما نمی‌توانید تغییراتی بر روی استایل، نوشته‌ها، هدر‌ها و نمونه کارها اضافه کنید.

وردپرس به عنوان ابزار مدیریت وب‌سایت، افزونه‌ها و قالب‌های زیادی داشته و این امکانات شما را قادر می‌سازد که همه بخش‌های سایت را شخصی‌سازی کنید. علاوه بر این از طریق همه امکاناتی که در قالب‌های از پیش تعریف شده وجود دارد، می‌توانید مطابق استایل سایت را مطابق با نیاز خود تغییر دهید.

قالب‌های وردپرس بی‌شمار هستند و با ارائه صفحه‌سازها امکان تغییر جزئیات صفحه و ساختار آن وجود دارد. از این رو تمام صفحات سایت از جمله فروشگاه، وبلاگ و نمونه کار با توجه به سلیقه توسعه‌دهندگان قابل تغییر است.

همچنین شما این امکان را دارید که با استفاده از افزونه‌های بهینه‌سازی سایت خود را از نظر سرعت و عملکرد بهینه‌سازی کنید. در مجموع انعطاف‌پذیری سایت وردپرسی به اندازه‌ای است که شما می‌توانید در صورت تمایل بعداً برای گسترش وب‌سایت خود اقدام کنید. به این منظور هیچ محدودیتی نخواهید داشت و تنها با افزودن چند افزونه می‌توانید نیازهای کسب‌وکار خود را برطرف کنید.

از دیگر تفاوت‌های سایز ساز با وردپرس این است که پلتفرم سایت ساز با درخواست کاربر از هاستینگ نصب می‌شود و درگیر مسائل مربوط به خرید هاست نیست. در این پلتفرم شما کاربران می‌توانند با رها کردن و کشیدن، المان‌های مورد نظر خود را اضافه و قالب خود را انتخاب کنند.

در حالی که طراحی سایت از طریق سیستم مدیریت محتوا به سادگی سایت ساز نیست و شما باید با نصب قالب‌های وردپرسی بر روی هاست و از طریق ویرایشگرWYSIWYG  طرح دلخواه خود را بر روی سایت ایجاد کنید.

سایت ساز و طراحی سایت، هرکدام برای چه افرادی مناسبند؟

اگر با تفاوت طراحی سایت با سایت ساز آشنا شدید؛ اما هنوز هم تردید دارید کدام روش بهتر است، بهترین راه این است که قبل از هر چیز به نیاز، امکانات مورد نظر و بودجه خود توجه داشته باشید. در مجموع نمی‌توانیم بگوییم که استفاده از روش طراحی سایت با کدنویسی یا cms بهتر است یا سایت ساز. همه چیز بستگی به نوع پروژه و کسب‌وکار شما دارد.

 • اگر می‌خواهید یک سایت حرفه‌ای و کاربردی داشته باشید؛ اما بودجه کافی ندارید، در ابتدای راه سایت سازها می‌توانند مفید باشند؛ اما اگر به یک سایت منحصربه‌فرد بزرگ برای کسب و کار اینترنتی نیاز دارید، طراحی سایت بهترین روش است.
 • اگر از نظر زمانی و مالی نیز محدودیتی ندارید، روش کدنویسی بهترین راه برای ساخت سایت است؛ اما برای هزینه کاهش هزینه‌های مربوط به زمان و بودجه می‌توانید سیستم مدیریت محتوا (cms) را انتخاب کنید.

در پایان باید اشاره کنیم، هر روشی که انتخاب می‌کنید، حتماً از افراد ماهر و شرکت‌های معتبر کمک بگیرید. علاوه‌بر این تمام جوانب مثبت و منفی کار خود را بسنجید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

کلام آخر

تفاوت طراحی سایت با سایت ساز در نوع تغییرات ساختاری است که بعداً می‌توانید بر روی وب‌سایت خود ایجاد کنید. سایت سازها اغلب امکانات محدودتری نسبت به سایت‌های برنامه‌نویسی و یا سیستم‌های مدیریت محتوا در اختیار کاربران قرار می‌دهند؛ از این رو توصیه می‌کنیم که اگر قصد دارید یک فروشگاه اینترنتی بزرگ راه‌اندازی کنید، حتماً از روش طراحی سایت با کدنویسی استفاده کنید.

اگر بودجه و زمان کافی برای ایجاد کدهای سنگین و تصاویر المان‌ها ندارید، طراحی سایت وردپرسی بهترین گزینه است؛ اما اگر می‌خواهید بدون هیچ هزینه‌ای سایت خود را راه اندازی کنید یا به یک سایت شخصی با امکانات نه چندان زیاد نیاز دارید، سایت سازها می‌توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

 

سوالات متداول

 • تفاوت طراحی سایت با سایت ساز چیست؟

تفاوت طراحی سایت با سایت ساز در نوع تغییراتی است که می‌توانید بر روی قالب‌ها تصاویر و المان‌ها ایجاد کنید است. به طور مثال در سایت سازها قالب‌ها آماده هستند و نمی‌توانید هیچگونه تغییر اساسی در سایت به وجود بیاورید؛ اما در سایت‌های طراحی‌شده از طریق کدنویسی یا سیستم مدیریت محتوا دسترسی شما به عنوان توسعه‌دهنده سایت و پشتیبانی آن بیشتر است.

 • آیا امکان شخصی‌سازی در سایت سازها وجود دارد؟

شما می‌توانید به صورت محدود از امکانات شخصی‌سازی فروشگاه سازها بهره ببرید. در برخی از این پلتفرم‌ها امکان دسترسی به سورس کدها وجود دارد.

 • از مهم‌ترین معایب سایت سازها نسبت به طراحی سایت چیست؟

ساختار یکسان و مناسب بودن برای کسب‌وکارهای کوچک و احتمال توقف سایت به دلیل عدم فعالیت شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات، از اصلی‌ترین معایب سایت سازها نسبت به طراحی سایت است.

تفاوت طراحی سایت با سایت ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  3  =  7