5 روش کاربردی برای بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی
5 روش کاربردی برای بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی

کسب‌وکارهای سنتی در حال پوست‌اندازی و گام برداشتن به‌سوی تجارت الکترونیک هستند. این روزها هرکسی، حتی با یک بودجه کم، نیز می‌تواند اقدام به راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی کند. موفقیت در حوزه تجارت الکترونیک به این بستگی دارد که مشتریان بالقوه بتوانند شما را پیدا کنند و بهترین تجربه خرید ممکن را بعد از بازدید از سایت داشته باشند.

تبلیغات در اینجا می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما روش‌هایی نیز وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید بدون خرج کردن حتی یک ریال، مقدار بازدید از فروشگاه اینترنتی خود را افزایش دهید. در ادامه این مقاله از مجله آموزشی هاست ایران، این روش‌ها را باهم مرور خواهیم کرد.

فروشگاه آنلاین خود را برای جستجوی ارگانیک بهینه‌سازی کنید

تبلیغات پولی و سایر استراتژی‎های بازاریابی می‌توانند نقش مهمی در ترویج فروشگاه آنلاین جدید شما ایفا کنند. اما این نکته ضروری است که با بهینه‌سازی سایت خود برای موتورهای جستجو، به دنبال کسب رتبه در جستجوهای ارگانیک باشید. این روش طبیعی‌ترین روشی است که افراد در فضای آنلاین به دنبال محصولات یا سرویس‌های موردعلاقه خود می‌گردند. این جستجوها به کلمات کلیدی یا سؤالات ثبت‌شده در موتورهای جستجویی مانند بینگ و گوگل پاسخ می‌دهند و بهترین پاسخ ممکن را در اختیار جستجو کننده می‌گذارند. کسب رتبه برتر- ظاهر شدن در صفحه اول نتایج جستجو- هدف هر کسب‌وکار آنلاینی است؛ زیرا که تقریباً دو سوم جستجو کننده‌ها هرگز به صفحه دوم نتایج جستجو مراجعه نمی‌کنند.


مقاله مرتبط: تبدیل ترافیک ارگانیک وب‌سایت به مشتریان واقعی


کلمات کلیدی بلند تنها معیار برای کسب رتبه‌های بالا یا بهبود نمایش سایت از طریق بهینه‌سازی موتورهای جستجو نیستند. گوگل و سایر موتورهای جستجو بر اساس یک سیستم الگوریتم مرموز عمل می‌کنند که در موقع اعطای رتبه به یک سایت، فاکتورهای متعددی را در نظر می‌گیرد. این می‌تواند شامل authority سایت باشد که از طریق بک لینک‌های باکیفیت به دست می‌آید یا لینک‌های بازگشتی به سایت از سایت‌های معتبر. همچنین کیفیت تجربه کاربری که سایت به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد نیز در اینجا اهمیت پیدا می‌کند. به همین خاطر است که تغییرات جدید الگوریتم‌ گوگل سایت‌های اسپم که به تعداد غیرطبیعی از کلمات کلیدی استفاده کرده باشند و ارزش کمی به مخاطب ارائه می‌دهند را جریمه می‌کند.

اینکه یاد بگیرید چگونه سایت خود را برای یک جستجوی آسان و تجربه کاربری تعاملی بهینه‌سازی کنید نه‌تنها می‌تواند باعث افزایش رتبه در موتورهای جستجو شود، بلکه باعث می‌شود سایت شما به‌عنوان یک سایت دارای اعتبار و مرجع در حوزه کاری شناخته شود و در نتیجه آن بازدید از برند افزایش می‌یابد. به‌علاوه، لازم نیست که یک متخصص در زمینه طراحی و توسعه وب باشید تا تغییراتی کوچک اما کلیدی را انجام دهید که سایتتان را به معیارهای جستجو نزدیک می‌کند.

در همه‌جا از محتوای باکیفیت استفاده کنید

فرض کنید به فروشگاهی رفته‌اید که قفسه‌های آن خالی هستند و هیچ‌چیزی در آن برای خرید وجود ندارد. شما قطعاً این فروشگاه را ترک خواهید کرد. همین مثال برای فروشگاه‌های آنلاین نیز صادق است. مطمئن شوید که صفحات محصولات شما تنوعی گسترده از محصولات را در بر می‌گیرند و نه‌فقط یک یا دو محصول. همچنین این صفحات باید با توضیحاتی غنی از کلمات کلیدی برای محصولاتتان همراه باشد و به شیوه‌های بصری نیز سازمان‌دهی شود. محتواهای برجسته، توصیه‌نامه‌ها یا نقد و بررسی‌ را به یک صفحه اصلی زیبا اضافه کنید. یک وبلاگ را برای سایت در نظر بگیرید و آن را با ترکیبی از محتواهای موضوعی و همیشه سبز که با نیازها و علایق مشتریان همخوانی دارد به‌روزرسانی کنید.

از آن‌جایی که خزنده‌های موتورهای جستجو به‌صورت معمول سایت‌ها را برای پیدا کردن محتواهای جدید و مرتبط جستجو می‌کنند، داشتن یک سایت فعال و تعاملی که به‌صورت مرتب بروز می‌شود به موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان نشان می‌دهد که این یک فروشگاه آنلاین زنده و پویا است.

فروشگاه خود را تعاملی کنید

یکی از فاکتورهایی که موتورهای جستجو هنگام رتبه دادن به یک سایت در نظر می‌گیرند، مقدار زمانی است که کاربر در سایت می‌گذراند. مطمئن شوید که سایتتان جذاب و آسان برای ناوبری است تا بازدیدکنندگان را تشویق کند زمان بیشتری در آن بگردند. اما شما همچنین می‌توانید از طریق تشویق کردن بازدیدکنندگان به تعامل با فروشگاه و برند، درصد تعامل خود را بالاتر ببرید. اضافه کردن قابلیت‌هایی مانند کامنت‌ها و چت زنده می‌تواند بازدیدکنندگان را به پرسیدن سؤال و اظهار نظر تشویق کند. می‌توانید نمایش محتواهایی مانند تصاویر محصولات را در دستور کار قرار دهید یا برای انتخاب نام محصول جدید یک مسابقه برگزار کنید. فراتر از فروش محصولات، این نوع استراتژی‌ها می‌توانند باعث ایجاد آگاهی از برند شده و یک گروه وفادار از پشتیبانان را بسازند که مایل‌اند محتواهای شما را با دیگران به اشتراک بگذارند.


مقاله مرتبط: توصیه‌هایی برای طراحی فروشگاه اینترنتی بهتر


سایت خود را موبایل فرندلی کنید

امروزه بیش از نیمی از خریدهای آنلاین از طریق دستگاه‌های موبایل انجام می‌شود. به همین دلیل، گوگل و سایر موتورهای جستجو حالا پاسخگویی موبایل را به‌عنوان فاکتوری کلیدی در رتبه‌بندی یک سایت در نظر می‌گیرند. سعی کنید برای سایت وردپرسی خود از قالبی استفاده کنید که نمایش مناسبی در دستگاه‌های موبایل دارد یا با استفاده از پلاگین‌ها، قالب فعلی سایت خود را با معیارهای نمایش موبایلی تطبیق دهید. برای بهبود هرچه بیشتر تجربه موبایلی، می‌توانید پاپ‌آپ‌های بزرگ یا لایه‌هایی که باعث مسدود شدن دید کاربر به صفحه می‌شوند را حذف کنید.

هرجا که لازم شد از کلمات کلیدی استفاده کنید

هرچند که گوگل سایت‌‌های کم کیفیت و سایت‌هایی که به تعداد غیرطبیعی از کلمات کلیدی استفاده کرده باشند را جریمه می‌کند، اما این موتور جستجو برای سایت‌هایی که به‌صورتی هوشمندانه از کلمات کلیدی استفاده می‌کنند پاداش‌هایی را در نظر گرفته است. در بخش‌های کلیدی سایت خود مانند صفحه، عنوان پست‌ها، هدرها، ساب هدرها و توضیحات محصولات از کلمات کلیدی و به‌خصوص کلمات کلیدی بلند استفاده کنید. همچنین افزودن کلمات کلیدی به Alt تصاویر و متا دیتای سایت فراموش نشود. برای صفحات نیز آدرس‌هایی سفارشی در نظر بگیرید که شامل کلمات کلیدی باشد.

ابزارهای ناوبری و نقشه‌های سایت را اضافه کنید

مطمئن شوید که ابزارهای ناوبری و کاربری مانند منوهای سایت بروز هستند و دقیقاً به محتواهای مرتبط اشاره می‌کنند. اطلاعات تماس و سایر اطلاعات ضروری در مورد فروشگاه شما نیز باید به‌راحتی در دید بازدیدکننده قرار داشته باشد. نقشه سایت خود را هم در گوگل ثبت کنید. نقشه سایت شامل تمام صفحات سایت و کلمات کلیدی مرتبط می‌شود و می‌تواند تا حد زیادی تضمین کند که تمام صفحات سایت ایندکس خواهند شد. اگر تغییری در محتواهای سایت ایجاد کردید، نقشه سایت را نیز باید تغییر دهید.

به لطف ابزارهای موجود، ساخت و تأسیس یک فروشگاه اینترنتی هیچ زمانی آسان‌تر از امروز نبوده است. می‌توانید فروشگاه خود را برای جذب حداکثری بازدیدکنندگان بهینه‌سازی کنید و با استفاده از منابعی که در اختیار دارید، سایتی بسازید که بیشترین قرابت را با نیازهای کاربران داشته باشد. تمام این کارها را می‌توانید به‌صورت رایگان انجام دهید و در آن به هیچ تجربه توسعه یا بودجه‌ای برای بازاریابی نیاز ندارید.

5 روش کاربردی برای بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  44  =  47