آینده میزبانی وب چیست؟
آینده میزبانی وب چیست؟

میزبانی وب از زمان ظهور تحولات زیادی داشته و به سمت بهتر شدن تکامل پیدا کرده است. این تغییرات در دهه اخیر شتاب زیادی داشت تا جایی که در حال حاضر به خدمات ابری و سرورهای مجازی رسیده است؛ اما با تسلط هر چه بیشتر هوش مصنوعی و در دسترس بودن تکنولوژی‌ مدرنی‌ مانند بلاک چین چه آینده‌ای در انتظار میزبانی وب است؟!

برای پیش‌بینی آینده، بد نیست که به گذشته نگاه کنید؛ مثلاً به اواسط دهه ۹۰ میلادی فکر کنید، وقتی‌که نسخه ۲.۰ وب هنوز یک عبارت جدید بود، حباب دات کام، هنوز درحال‌توسعه بود و میزبانی وب یک صنعت سلف‌سرویس بود؛ اما حالا گوگل جای یاهو را گرفته، فیس‌بوک فضای مای اسپیس را تسخیر کرده و میزبانی یک وب‌سایت هم بیش از همیشه آسان شده است.

در ۱۵ سال گذشته یک تحول بزرگ دیگر هم در اینترنت اتفاق افتاد، چراکه وردپرس ۳۴% اینترنت و بیش از ۶۰% وب‌سایت‌های حاوی سیستم مدیریت محتوا را پوشش می‌دهد. این تحول ناشی از قدرت وردپرس به‌عنوان یک پلتفرم است که صدها هزار پلاگین را در اکوسیستم خود دارد؛ اما هرجایی که قدرت زیادی در دسترس باشد، پتانسیل زیاده‌روی هم وجود دارد.

می‌توانیم از روی تجربه بگوییم که بسیاری از کاربران تازه‌کار برای انجام کوچک‌ترین کارها انواع پلاگین را نصب و زیاده‌روی می‌کنند. وب‌سایت‌هایی دیده‌ایم که صدها پلاگین فعال دارند که باعث می‌شوند سایت بسیار کند و غیرکاربردی شود.

البته در مواجه با وب‌سایت کم‌سرعت همیشه اولین حدس این است که میزبان سایت مشکل دارد (!) درحالی‌که اگر با ابزاری مانند Google PageSpeed سایت را بررسی کنید و مشکلات تشخیصی این ابزار را حل کنید مشکلات سرعت سایت وردپرسی هم حل می‌شود. همین یک مشکل به‌تنهایی روی نتایج رقابت «بهترین میزبان وب» تاثیر می‌گذارد اما پیشرفت‌های تکنولوژی در آینده تعریف «بهترین میزبان وب» را تغییر خواهند داد.

در این مقاله، قصد داریم پیش‌بینی آینده میزبانی وب را از زبان تعدادی از موسسان و مدیران برندهای مطرح دنیا بیان کنیم که بر اساس تجربه، نظرات تخصصی‌شان را ابراز کرده‌اند.

 1. Raghu Murthi معاون مدیرعامل در بخش خدمات میزبانی com

Raghu Murthi معاون مدیرعامل در بخش خدمات میزبانی com

رویکرد کاربران در مورد میزبانی وب در حال تغییر است: به‌جای اینکه فقط خدمات میزبانی بخواهند، پکیج کامل خدمات تقاضا می‌کنند. تا همین‌جا هم تحول بزرگی در مورد میزبانی اتفاق افتاده است تا جایی که عبارت «میزبانی» کمتر استفاده می‌شود. مطابق Google Trends جستجوی عبارت «میزبانی وب» در دهه گذشته تا ۶۰% کاهش داشته است!

کاربرها به‌جای اینکه بگویند «خدمات میزبانی می‌خواهم» بیشتر از عبارت‌هایی مانند «یک بلاگ و ایمیل می‌خواهم» استفاده می‌کنند. به همین دلیل پیش‌بینی می‌کنم که دنیای میزبانی به سمت راه‌حلی حرکت کند تا توقعات کاربران را تامین کند که به‌صورت روزافزونی ترجیح خواهند داد تا یک پکیج کامل دریافت کنند که اپلیکیشن‌هایی مانند ایمیل، سئو و فروشگاه آنلاین را به همراه میزبانی ارائه می‌کند.

این تحول راه‌حل-محور تمرکز اصلی شرکت‌های معتبر میزبانی است و پیش‌بینی می‌کنم که شرکت‌های دیگر هم با اجرای این ترند موفق شوند برای اینکه شرکت‌های سنتی که خدمات میزبانی غیر یکپارچه ارائه می‌کنند دیگر جذابیتی نخواهند داشت.

 1. Jason Cohen موسس و مدیر ارشد فنی WP Engine

Jason Cohen موسس و مدیر ارشد فنی WP Engine

ما عادت کرده‌ایم که به میزبانی به‌عنوان یک خدمات متمرکز نگاه کنیم که در ساختمان‌هایی شبیه یک انبار مدرن و پیشرفته با سیم‌کشی‌های زیاد برق و شبکه وجود دارد. این برداشت منجر به یک سیستم هاب و اسپوک می‌شود که کلاینت‌هایی مانند لپ‌تاپ و موبایل با تجهیزات میزبانی مانند دیتاسنتر ارتباط برقرار می‌کنند.

اما واقعیت این است که دنیا در حال غیرمتمرکز شدن است و دستگاه‌های موبایل امروزی به‌اندازه دسکتاپ‌های چند سال پیش قدرتمند هستند. در حال حاضر قدرت کامپیوتری خارج از دیتاسنتر نسبت به داخل بیشتر است. میلیاردها نفر از مردم دنیا در هر لحظه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید آنلاین می‌شوند. اینترنت اشیا وعده می‌دهد که‌ ترندش در انواع خدمات ادامه پیدا خواهد کرد.

بنابراین، میزبانی وب خودش هم غیرمتمرکز خواهد شد که یعنی به‌اندازه سرورهای متمرکز، داده در کلاینت ذخیره و پردازش خواهد کرد که منجر به افزایش قدرت کامپیوتری خواهد شد که البته یک تغییر ساختاری در نرم‌افزارها هم نیاز خواهد داشت. این همان کاری است که HTTP و iOS در دهه گذشته کردند.

 1. Brian Jackson مدیر بازاریابی درون‌گرا Kinsta

Brian Jackson مدیر بازاریابی درون‌گرا Kinsta

شرکت SADA اخیرا از ۲۰۰ مدیر آی تی نظرسنجی کرده است که نتایج نشان داد ۸۴% آن‌ها از ساختار ابر عمومی استفاده می‌کنند که برخلاف دیتاسنترهای داخل سازمانی است. خدمات دهندگان کامپیوتر ابری مانند Google Cloud Platform، AWS و Azure در سال‌های گذشته باهم رقابت نزدیک کرده و توسعه زیادی داشته‌اند به همین دلیل در ۱۰ سال آینده دیگر نیازی به دیتاسنترهای شرکتی یا تجهیزات داخل سازمانی برای میزبانی نخواهد بود.

خدمات ابری همین‌الان هم مقرون‌به‌صرفه است که افزونگی بیشتر (مکان جغرافیایی چندگانه)، عملکرد بهتر (مقیاس‌پذیری اتوماتیک) و امنیت بالاتر (لایه‌های رمزگذاری چندگانه در بزرگ‌ترین شبکه‌های دنیا) هم تامین می‌کند. خدمات دهندگان (reseller) ابری میزبانی وب در دهه آینده چند برابر خواهند شد که منجر به کاهش هزینه‌ها برای مصرف‌کننده و کسب‌وکارها خواهد شد.

 1. Anthony J. Biondo Jr. مدیرعامل Biondo Creative

Anthony J. Biondo Jr

میزبانی وب به‌تناسب بیشتر شدن ارتباط مردم با اینترنت مهم‌تر خواهد شد. تلفیق شرکت‌های میزبانی وب و خدمات ابری بیشتر خواهد شد و تغییر در تقاضای مصرف‌کننده از میزبانی «ارزان‌قیمت» به میزبانی «باکیفیت و همیشه در دسترس» اتفاق خواهد افتاد.


مقاله مرتبط: هر آنچه باید درباره هاست و میزبانی وب بدانید!


همین حالا شرکت‌هایی مانند آمازون، گوگل، مایکروسافت، اوراکل و رک اسپیس بزرگ‌ترین شرکت‌های در حال رقابت در این حوزه هستند اما در آینده حتما خواهید دید که این شرکت‌ها مشارکت بیشتری با هم می‌کنند.

روزهای میزبانی وب‌سایت روی یک سرور تمام خواهد شد برای اینکه مصرف‌کنندگان محتوا و اپلیکیشن دیگر تحمل سرعت کم و دان تایم را ندارند.

 1. John Enright مدیر ارشد فنی Hostway Corporation

5. John Enright مدیر ارشد فنی Hostway Corporation

در ده سال آینده عبارت میزبانی از ادبیات واحدهای آی تی حذف خواهد شد و اینترنت مثل صنعت الکتریسیته تکامل پیدا خواهد کرد. صنعت برق در ابتدا بسیار متفرق بود و شرکت‌های زیادی وجود داشتند که برای نواحی متفاوت برق تامین می‌کردند اما در حال حاضر شرکت برق در بیشتر کشورها مونوپلی دارد که یا دولتی است و یا تعداد محدودی شرکت بزرگ خصوصی هستند. در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده، بیش از ۹۰% ترافیک اینترنت از تقریبا ۱۰ شرکت عظیم خدمات میزبانی تامین خواهد شد که شامل شرکت‌هایی مانند خدمات وب آمازون، خدمات ابری گوگل و آزور مایکروسافت است.

سایر شرکت‌های خدمات میزبانی هم تکامل پیدا کرده و در پشتیبانی از یک خدمات فنی و مشاوره‌ای خاص متخصص می‌شوند که به کسب‌وکارها کمک کنند تا اپلیکیشن‌هایشان را به‌صورت موثرتری در این پلتفرم‌های عظیم اجرا کنند.

جای تعجب نیست که سه شرکت اصلی آمازون، گوگل و مایکروسافت از سهم بازار خود استفاده می‌کنند تا در رقابت برنده شوند اما به‌محض اینکه به بالاترین موقعیت برسند دست از نوآوری بر خواهند داشت. درنتیجه یک دوره آزاردهنده افزایش قیمت و کاهش کیفیت خدمات به وجود خواهد آمد. هزینه بالای پهنای باند و میزبانی کار را برای استارت آپ‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی سخت می‌کند تا در رقابت موفق شوند.

اما قوانین anti-trust یا ضد انحصار، این شرکت‌های بزرگ را مجبور خواهد کرد تا ساختار سازمانی خود را تغییر داده و به شرکت‌های کاملا مستقل کوچک تقسیم شوند که به‌صورت کاملا کنترل شده ادامه کار دهند. این اتفاق دوباره در‌های تجارت را برای استارت آپ‌های جدید و شرکت‌های میزبانی موجود بازخواهد کرد تا بازار را مختل کنند و عصر جدیدی از نوآوری را آغاز کنند تا تاریخ دوباره تکرار شود.

 1. Rishi Khanna مدیرعامل ISHIR

Rishi Khanna مدیرعامل ISHIR

در حال حاضر ترندهای میزبانی مدیریت شده، میزبانی وردپرس و میزبانی VPS وجود دارند اما در آینده‌ ترند میزبانی ابری بر همه آن‌ها غالب خواهد شد. اگر می‌پرسید چرا، به انعطاف‌پذیری که خدمات ابری تامین می‌کنند توجه کنید. خدمات ابری، دسترسی سریع برای اپلیکیشن‌ها، شبکه‌ها و سرورها فراهم می‌کند و می‌تواند احتمال آماده‌سازی پرشتاب تجهیزات، تعامل حداقلی بین کاربر و میزبان و نیاز کمتر به مانیتورینگ را ممکن کند.

SaaS که اپلیکیشن‌هایی ارائه شده روی وب هستند، PaaS که ابزارهایی برای سرعت بخشیدن به ارائه خدمات هستند و IaaS که خدمات ابری مجازی هستند همگی به تغییر تقاضا پاسخ خواهند داد. کسب‌وکارهایی که به میزبانی وب و اپلیکیشن وابسته هستند و قصد دارند توسعه پیدا کنند بیش از گذشته روی خدمات میزبانی وب حساب خواهند کرد.

 1. Wenceslao Garcia هم-موسس و مدیرعامل MarketGoo

Wenceslao Garcia هم-موسس و مدیرعامل MarketGoo

تلفیق بیشتری در آینده اتفاق خواهد افتاد یعنی در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده فضای میزبانی تلفیق شده بیشتری خواهید دید که البته در حال حاضر شروع شده است اما کاهش هزینه و افزایش تولید منجر خواهد شد که برای برندهای بزرگ سود زیادی حاصل شود.

خدمات ارزش‌افزوده از طریق باندل کردن متداول خواهد شد برای اینکه مشتری‌ها ترجیح می‌دهند همه نیازهایشان را از یک خدمات دهنده تامین کنند یعنی میزبانی، ثبت ‌نام دامنه، خدمات ایمیل، امنیت، سئو و ابزارهای شبکه‌های اجتماعی را از یک شرکت میزبانی تقاضا ‌کنند. درنتیجه شرکت‌های میزبانی باید همه این خدمات را ارائه کنند و درآمد غیر سنتی خود را با خدمات موثر و قیمت‌گذاری مناسب بیشتر کنند که فقط از طریق باندل کردن امکان‌پذیر است.

میزبانی مدیریت‌شده وردپرس سرمایه‌گذاری بیشتری جلب خواهد کرد برای اینکه شرکت‌های میزبانی سعی خواهند کرد خدماتشان را بیشتر کنند و از تعداد عظیم کاربران وردپرسی نهایت استفاده را بکنند.


مقاله مرتبط: راهنمای امنیت وردپرس


 1. Shub Sengupta مدیرعامل co

Shub Sengupta مدیرعامل co

آینده میزبانی وب غیرمتمرکز است. امروز شاید شبکه توزیع محتوای بین‌المللی (CDN) و خدمات ابری را برای میزبانی وب داریم اما در آینده یک ساختار میزبانی واقعا غیرمتمرکز مانند بلاک چین خواهیم داشت. این تغییر نیاز به پشتیبانی همه از شبکه دارد تا تغییرات بلافاصله اجرا شوند. البته همه این‌ تغییرات فقط باوجود اینترنت پرسرعت و دسترسی همه دنیا به آن حاصل می‌شود.

 1. Kyle White هم-موسس و مدیرعامل  VeryConnect

Kyle White هم-موسس و مدیرعامل VeryConnect

میزبانی وب به روند غیرمتمرکز شدن ادامه خواهد داد تا به یک معماری میکرو سرویس تبدیل شود که توسط دستورالعمل‌ها به هم متصل هستند. نشانه‌های ابتدایی این روند در ifttt.com  و hivehome.com قابل‌مشاهده است. بی‌طرفی نت یا Net neutrality هم با پرداخت کاربران بابت پهنای باند پلکانی در پلن های میکرو سرویس برای همیشه از بین خواهد رفت.

مجازی‌سازی و نرم‌افزاری کردن شبکه در ساختار سرورها ادامه پیدا خواهد کرد تا جایی که میکرو سرویس‌ها سریع‌تر شوند و در نمونه‌های میکرو کانتینر قابل‌انتقال باشند. روتینگ نرم‌افزاری، تنظیمات میزبانی بهینه را انجام خواهد داد و کش مشابه CDN برای میکرو سرویس‌ها ایجاد خواهد کرد. قدرت پردازش بالا برای هوش مصنوعی و  یادگیری ماشین تقاضای بیشتری خواهد داشت مخصوصا اگر محتوا به‌صورت صوتی، تصویری و واقعیت مجازی باشد. در آخر هم مزارع بزرگ سرورهای ابری به نقاط بهتری در زیردریا منتقل خواهند شد تا سرعت انتقال بین‌المللی بهتر شود.

 1. Aaron Mahnic ادمین سیستم Navigator Multimedia Inc.

Aaron Mahnic ادمین سیستم Navigator Multimedia Inc.

اینترنت در وضعیت فعلی خیلی متمرکز است یعنی وقتی یک وب‌سایت را بازدید می‌کنید به یک سرور متصل می‌شوید و محتوا را دانلود می‌کنید. اگر این سرور برقش قطع شود یا اگر ارتباط بین کامپیوتر و سرور صدمه ببیند، با مشکل روبرو می‌شوید. برای حل این مشکل، برخی از شرکت‌های خدمات میزبانی محتوای سایت‌ها را در چند مکان متفاوت جغرافیایی کپی می‌کنند که هزینه زیادی دارد و برای وب‌سایت‌های کوچک که حجم زیادی از اینترنت را تشکیل می‌دهند، مقرون‌به‌صرفه نیست.

راه‌حل این مشکل، غیرمتمرکز کردن وب‌سایت‌های روی اینترنت است. تقسیم محتوا بین میزبان‌های مختلف کمک می‌کند تا تعدادی Node کوچک اینترنت قسمت‌های کوچک صفحات وب را میزبانی کنند درنتیجه اگر یکی از نودها ازکار بیفتد، داده به‌اندازه کافی در همه جای دنیا کپی شده است که مشکلی پیش نیاید. این همان کاری است که تکنولوژی بلاک چین برای ارزهای دیجیتال انجام می‌دهد و دلیلی وجود ندارد که میزبانی وب این کار را نکند. علاوه بر اینکه افزونگی بیشتری دارد و داده امن‌تر و شفاف‌تری هم فراهم می‌کند.

 1. Bob Baird مدیرعامل Inverse-Square

Bob Baird مدیرعامل Inverse-Square

ترند فعلی میزبانی وب حرکت پرشتاب به سمت ساختار خدمات-محور و دور از سرورهای اجاره‌ای است. تقریبا به‌جایی رسیده‌ایم که می‌توانید فقط کامپوننت‌های کوچکی از خدمات میزبانی را فقط برای زمانی که نیار دارید خریداری کنید.

این اتفاق ابتدا در آزور مایکروسافت افتاد، وقتی‌که یک پلتفرم سرور را بدون نیاز به مدیریت سرور واقعی می‌خرید؛ اما در حال حاضر آمازون هم ایده lambda را معرفی کرده است که هیچ سرور واقعی ندارد بلکه فقط کامپوننتهای کوچکی وجود دارند که به‌صورت نامحدودی مقیاس‌پذیر هستند.

مزیت این ترند بسیار بزرگ است برای اینکه کارها خیلی بهتر توسعه پیدا می‌کنند و مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌شوند؛ اما عیب این ترند این است که سرعت تغییرات بسیار بالاست و به تخصصی نیاز دارد که با توجه به جدید بودن، هنوز شخص متخصصی ندارد.

 1. James Braunegg مدیرعامل Micron21

James Braunegg مدیرعامل Micron21

در دهه گذشته شرکت‌های موفق آی تی دامنه محصولاتشان را گسترش داده‌اند تا به کاربران مبتدی و غیر فنی سرویس دهند. وب‌سایت‌های سلف-سرویس که توسط سیستم‌های مدیریت محتوا ساخته می‌شوند هم مشتری‌های زیادی برای این صنعت تولید کرده‌اند که سطح توقع از حضور اینترنتی را از یک خدمات گران‌قیمت به یک خدمات در دسترس همه پایین آورده است. پس منطقی است که فرض کنیم در  ۱۰ سال آینده این روند تغییر بیشتری خواهد کرد.

ظهور خدمات ابری، وابستگی کسب‌وکارها به سخت‌افزار اختصاصی را کاهش داده است و در عوض وابستگی به سیستم‌های آنلاین مخصوصا میزبانی وب را افزایش داده است. میزبانی وب برای اهداف بسیاری از کسب‌وکارها ضروری است برای اینکه از طریق وب شناخته می‌شوند و درآمد کسب می‌کنند. تحول بزرگ دهه آینده، انتقال کسب‌وکارها به سمت خدمات «همیشه در دسترس» خواهد بود که تمرکزش روی آپ تایم، استمرار و عملکرد است.

کلام پایانی

آینده میزبانی وب هر چه که باشد قطعا بهتر از شرایط فعلی است تا خدمات سریع‌تر، امن‌تر و متنوع‌تر با دامنه قیمتی مقرون‌به‌صرفه‌تر برای همه فراهم کند.

امیدواریم نظرات شخصی ۱۲ مدیر نامبرده در این مقاله به شما انگیزه بدهد تا برای وب‌سایتتان بهترین خدمات میزبانی را از معتبرترین شرکت خدمات میزبانی وب تامین کنید تا خیالتان راحت باشد که آخرین تکنولوژی دنیا در اختیارتان قرار دارد.

آینده میزبانی وب چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  10  =  13