اگر نام دامنه دلخواه ثبت شده باشد چه باید کرد؟
اگر نام دامنه دلخواه ثبت شده باشد چه باید کرد؟

نام دامنه اولین چیزی است که در یک وب‌سایت به چشم می‌خورد به همین دلیل قدرت زیادی دارد و می‌تواند پیام و اهداف مهمی را منتقل کند. نام دامنه معمولا بر اساس نام برند، کسب‌وکار یا شخص صاحب دامنه انتخاب می‌شود تا ارتباطش را به‌صراحت اعلام کند. چه راهکار در صورت ثبت بودن نام دامنه وجود دارد؛ در این مقاله به این سوال پاسخ داده‌ایم.

درنتیجه ثبت یک نام دامنه قدم مهمی در روند برند سازی است. فرقی هم نمی‌کند که برند شخصی می‌سازید یا کسب‌وکار کوچکی دارید. مهم است که همه گزینه‌هایتان را بدانید تا اگر با عبارت «نام دامنه در دسترس نیست» روبرو شدید گزینه بهتر بعدی را انتخاب کنید. برای خرید دامنه از هاست ایران می‌توانید به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

نام‌ها وزن و معانی زیادی دارند، مشتری‌ها شما را با نامتان به خاطر خواهند داشت. با استفاده از نام، خودتان را از رقبا متمایز می‌کنید و تاثیری که روی مخاطب دارید را چند برابر می‌کنید. هنگامی‌که یک نام جدید برای برندتان خلق می‌کنید ممکن است وسوسه شوید و بلافاصله یک لوگو هم طراحی کنید و نام را روی کارت بیزینس‌تان هم قرار دهید؛ اما بهتر است کمی صبر کنید تا مطمئن شوید که نام انتخابی را با موفقیت ثبت می‌کنید!

در عصر دیجیتالی که در آن قرار داریم، احتمال اینکه اولین نام دامنه انتخابی در دسترس نباشد زیاد است. برای اینکه به لطف ابزارهای بررسی دسترسی نام دامنه، تولید نام دامنه، واسطه‌های فروش و شرکت‌هایی که هر نامی را که شبیه نام دامنه خودشان است می‌خرند، ثبت یک ‌نام دامنه پیچیده‌تر شده است و احتمال اینکه نام دلخواهتان را بخرید کم است اما غیرممکن نیست!

در این مقاله آموزش می‌دهیم که اگر متوجه شدید نام دامنه دلخواهتان قبلا ثبت شده است، چه مراحلی را باید طی کنید.

مراحل پیشنهادی برای خرید دامنه ثبت شده

مراحل زیر را طی کنید تا متوجه شوید آیا می‌توانید دامنه ثبت شده را به نام خود منتقل و آن را خریداری کنید، یا حداقل از روش‌های جایگزین استفاده کنید.

آیا دامنه فعلی فعال است؟

دقت کنید که نام دامنه در حال حاضر چگونه استفاده می‌شود. ممکن است با هریک از موارد زیر روبه‌رو شوید:

  • با یک وب‌سایت معتبر و فعال روبرو شوید
  • صاحب دامنه محتوای سایتش را چند سالی به‌روزرسانی نکرده است.
  • اصلا محتوایی در این آدرس وجود ندارد.
  • شاید یک لیبل «فروش» در صفحه‌ اصلی سایت ببینید

در حالت اول تقریبا شانسی برای انتقال دامنه به نام خود و ثبت آن ندارید. در صورت روی دادن گزینه‌های دیگر می‌توانید مراحلی که در ادامه گفته‌ایم را طی کنید.

صاحب فعلی نام دامنه انتخابی‌تان را پیدا کنید

به لطف شرایط تعیین‌شده توسط ICANN که مرجع ثبت و مدیریت همه نام دامنه‌های دنیاست، می‌توانید در Whois یک جستجو کنید و اطلاعات تماس مالک نام دامنه را پیدا کنید.

البته برخی از فروشندگان نام دامنه، گزینه حفظ حریم شخصی را به نام دامنه اضافه می‌کنند که یعنی اطلاعات تماس صاحب دامنه با اطلاعات تماس شرکت فروشنده جایگزین می‌شود؛ مثلا اگر یک نام دامنه از هاست ایران بخرید و گزینه حفظ حریم شخصی را هم انتخاب کنید، هرکسی که نام دامنه را جستجو کند فقط می‌تواند اطلاعات تماس‌ هاست ایران را ببیند و اطلاعات شما مخفی می‌ماند. در این صورت، می‌توانید با شرکت فروشنده نام دامنه تماس بگیرید تا آن‌ها درخواست خریدتان را به صاحب ‌نام دامنه منتقل کند.

از یک آژانس خرید نام دامنه استفاده کنید

مذاکره با صاحب ‌نام دامنه ممکن است کار سختی باشد، برای همین می‌توانید از کمک یک واسطه مانند Domain Agents استفاده کنید تا به‌جای شما چانه بزند و نام دامنه را برایتان بخرد. البته واسطه‌ها معمولاً دستمزد می‌گیرند اما اگر فکر می‌کنید که یک نام دامنه خاص ارزش سرمایه‌گذاری دارد، با این کار روند خرید برایتان ساده‌تر می‌شود. اگر خرید نام دامنه از صاحبش موفقیت‌آمیز نبود، ناامید نشوید برای اینکه هنوز گزینه دیگری دارید!

نام دامنه را به لیست بک اردر اضافه کنید

با استفاده از خدمات بک اردر می‌توانید وضعیت هر نام دامنه‌ای را دنبال کنید و اگر نام دامنه از مالکیت صاحب فعلی خارج شد یا در معرض فروش قرار گرفت، یک نوتیفیکیشن دریافت کنید. مانیتورینگ نام دامنه به صبر زیاد احتیاج دارد اما وقتی نام دامنه دلخواهتان در دسترس قرار گرفت، دستمزد صبرتان را دریافت می‌کنید!

نام دامنه انتخابی تان را کمی تغییر دهید

گاهی اوقات تنها کاری که احتیاج است تا یک نام دامنه نزدیک به‌دلخواه پیدا کنید، افزودن یک کلمه است! مثلا، اگر flowershop.com قبلا ثبت شده است، می‌توانید کلمه custom را اضافه کنید تا customflowershop.com شود که در دسترس است. ابزار پیشنهاد نام دامنه ‌هاست ایران، این کار را برای شما انجام می‌دهد تا پیشوند و پسوندهای متناسب برای نام دامنه دلخواهتان پیدا کنید. با افزودن یک کلمه هم می‌توانید ماهیت برندتان را حفظ کنید و پیام مشابهی ارسال کنید.


مقاله مرتبط: ثبت دامنه و انتخاب هاست مناسب [اینفوگرافیک]


یک TLD متفاوت امتحان کنید

اولین گزینه پسوند در ثبت یک نام دامنه همیشه Com. است چراکه متداول‌ترین است و به‌راحتی در خاطره ثبت می‌شود و برای مشتری‌ها هم پسوند پیش فرضی است که در انتهای نام همه برندها اضافه می‌کنند؛ اما انتخاب یک پسوند متفاوت می‌تواند نام برند را قوی‌تر کند و یک پیام مهم در URL قرار دهد؛ مثلا انتخاب TV. به‌جای Com. به برند Twitch کمک می‌کند تا خدمات تلویزیون اینترنتی خود را اعلام کند و به مشتری‌ها کمک کند تا در هنگام تایپ آدرس، نوع کسب‌وکار را تشخیص دهند.

در حال حاضر بیش از ۴۵۰ نوع پسوند نام دامنه وجود دارد پس حتما می‌توانید یک نام دامنه مناسب و در دسترس انتخاب کنید که متناسب برند شماست. علاوه براین می‌توانید یک هک دامنه انجام دهید یعنی پسوند، بخشی از نام دامنه اصلی شود مانند goingho.me که درواقع برند goinghome است!

اگر می‌خواهید با TLD مناسب برای سئو آشنا شوید، روی لینک آن کلیک کنید.

یک ccTLD را در نظر بگیرید

دامنه‌های کشور-محور یا ccTLD گزینه‌های باارزشی هستند که اگر نام دامنه دلخواهتان در دسترس نبود با یک پسوند کشوری ایجادش کنید. این پسوندها به شما اجازه می‌دهند تا روی یک موقعیت جغرافیایی مشخص تمرکز کنید و به کاربران وب اعلام کنید که برند یا سایتتان به یک کشور خاص مربوط است. بسیاری از کشورها پسوند نام دامنه محبوبی دارند که ساکنینش با آن آشنا هستند مثلا de. برای آلمان است و .ca متعلق به کاناداست. احتمال پیدا کردن نام دامنه دلخواهتان در پسوندهای کشوری زیاد است پس اگر رویکرد سایتتان محلی است ارزش دارد که این پسوندها را در نظر بگیرید.

در صورتی که پس از ثبت دامنه نیاز به سرویس هاستینگ نیز داشتید می‌توانید به صفحه خرید هاست مراجعه کنید. برای کسب دانش در مورد تفاوت هاست و دامنه از مقاله مورد نظر دیدن کنید.

بازار دامنه‌های موجود را چک کنید

به‌جای اینکه یک نام دامنه خلق کنید، می‌توانید روند را برعکس کنید یعنی یک نام دامنه که قبلا ایجاد شده و برای فروش در دسترس است را پیدا کنید و برندتان را بر اساس آن ایجاد کنید. در این صورت صدها نام دامنه در دسترس هستند که ظاهر خوبی هم دارند. برخی از این نام‌ها حتی انگیزه خلق یا جستجوی یک نام دامنه جدید را هم ایجاد می‌کنند!

حرف آخر

جستجو و ثبت ‌نام دامنه دلخواه یک روند طولانی اما باارزش است تا حضور آنلاینتان را ایجاد کنید. هاست ایران همه ابزارهای لازم را ارائه می‌کند تا در یک مکان و به‌راحتی با یک طوفان فکری موثر نام دامنه دلخواهتان را خلق، ثبت و مدیریت کنید. در این مقاله راهکار در صورت ثبت بودن نام دامنه را برای شما توضیح دادیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

اگر شما هم تجربه‌ای در خصوص ثبت دامنه یا انتقال مالکیت دامنه از شخص دیگری دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

راهکار در صورت ثبت بودن نام دامنه انتخابی ؛ راهنمای جامع

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  32  =  39