Meteor JS چیست و چه امکاناتی دارد؟
Meteor JS چیست و چه امکاناتی دارد؟

Meteor JS یکی از فریم ورک‌های متن‌باز جاوا اسکریپت است که با استفاده از Node.JS و توسط گروه توسعه Meteor طراحی‌شده است. این مجموعه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ با نام Skybreak منتشر شد؛ اما در آوریل سال ۲۰۱۲ به‌طور رسمی با نام Meteor به بازار راه یافت. Meteor.JS شامل مجموعه مفصلی از بسته‌ها و کتابخانه‌های مختلف است که به توسعه وب به‌صورت ساده‌تر کمک می‌کنند. Meteor برای نمونه‌سازی سریع و کدهای کراس پلتفرم (استفاده در دستگاه‌های مختلف) در محیط‌های وب، اندروید و iOS استفاده می‌شود. این مجموعه امکانات فوق‌العاده‌ای را برای ساخت یک برنامه ارائه می‌دهد؛ یادگیری آن راحت است و شامل نمونه‌های کافی برای یادگیری می‌شود. به همین خاطر مجموعه Meteor جزو اولین انتخاب‌های توسعه دهنگان امروزی به شمار می‌رود.


مقاله مرتبط: Ember.js چیست؟


امکانات Meteor.JS:

  • با استفاده از مجموعه Meteor شما می‌توانید برنامه‌ها را در جاوا اسکریپت برای مرورگرهای اینترنتی، سرور اپلیکیشن و محیط‌های تلفن همراه توسعه دهید.
  • مجموعه Meteor دارای امکانات داخلی متعدد است که ازجمله آن‌ها می‌توان به بارگذاری مجدد کدهای خاص، CSS خودکار و معادله JS و همچنین قالب‌های واکنشی اشاره کرد.
  • این برنامه در محیط جاوا اسکریپت به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که شما را قادر می‌سازد از کد واحد در هر دو سمت مشتری و سمت سرور استفاده کنید.
  • مجموعه JS به شما اجازه می‌دهد تا برنامه‌های اندروید و iOS مطابق با معاهده Cordova PhoneGap توسعه و گسترش دهید.
  • این مجموعه همچنین تکنولوژی‌های مفید زیادی مانند کمک‌کننده‌ها، رویدادها و قالب‌های پیش‌فرض را در اختیار مشتری قرار می‌دهد.
  • شما می‌توانید با مجموعه Meteor و با استفاده از Cordova اپلیکیشن‌های تحت وب را به اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند تبدیل کنید.
  • این مجموعه می‌تواند درصورتی‌که تغییری در داده‌های مرکز داده ایجاد شود، به‌صورت خودکار به‌روزرسانی شود.
  • Meteor.js به شما اجازه می‌دهد به‌صورت مستقیم به مرکز داده دسترسی داشته باشید؛ بنابراین نیازی به بارگذاری بقیه داده‌ها ندارید.
  • این مجموعه دارای یک پلتفرم پربازده ابری شکل به نام کهکشان است که می‌تواند برای مشاهده تقاضاهای مشتریان بسیار مفید واقع شود.
  • وابستگی به سرور برای آپدیت برنامه در این مجموعه به پایان می‌رسد؛ چراکه مجموعه بلافاصله بدون دخالت مشتری به‌روزرسانی می‌شود.

مقاله مرتبط: بهترین پلاگین‌های رایگان جاوا اسکریپت در سال ۲۰۱۸


چرا باید از مجموعه Meteor.JS استفاده کنید؟

زمانی که شما از MEAN Stack استفاده می‌کنید، باید بین Express.js و Angular.js هماهنگ‌سازی کنید. این موضوع در مورد Node.js و MongoDB هم صادق است؛ اما مجموعه Meteor.JS راهکاری کامل برای تولید و توسعه برنامه‌های تحت وب ارائه می‌دهد. با در نظر گرفتن امکاناتی که مجموعه Meteor.JS ارائه می‌کند، می‌توان دریافت که این مجموعه تا چه میزان در توسعه برنامه‌ها مفید و سودمند خواهد بود. مجموعه Meteor JS همچنین به شکل قدرتمندی در حال رشد است و بیش‌ازپیش برای ساخت اپلیکیشن‌های real-time (زنده) مناسب دیده می‌شود.

Meteor JS چیست و چه امکاناتی دارد؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  29  =  31