آموزش کار با وب دیسک از این جهت برای شما حائز اهمیت است که وب دیسک یک ابزار بسیار قدرتمند برای به اشتراک گذاری و مدیریت اطلاعات و فایل‌ها است. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید فایل‌های خود را در یک فضای آنلاین ذخیره کنید و در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

این ابزار برای شما دسترسی آسان به اطلاعات خود را فراهم می‌کند؛ چرا که مدیریت و دسترسی به فایل‌ها می‌تواند یک چالش برای افراد باشد. به عنوان یک شخص یا تیم، مواجهه با فایل‌های جدید، نیاز به یک سیستم موثر برای سازماندهی، ذخیره و به اشتراک‌گذاری آن‌ها بیشتر می‌شود. وب دیسک با امکاناتی مانند فضای ذخیره‌سازی بزرگ، قابلیت همگام‌سازی فایل‌ها، و امکان اشتراک‌گذاری فایل‌ها با دیگران، این نیازها را برطرف می‌کند.

وب دیسک چیست؟

اولین گام برای کار با وب دیسک، آشنایی با مفهوم وب دیسک و ویژگی‌های آن است. وب دیسک به عنوان یک سرویس ذخیره‌سازی ابری شناخته می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد تا فایل‌ها و اطلاعات خود را در یک محیط ابری و آنلاین ذخیره کنید. این امر باعث می‌شود شما با دسترسی به اینترنت، به سادگی به فایل‌های خود دسترسی داشته باشید.

وب دیسک‌ها اغلب توسط شرکت‌های بزرگ فناوری ارائه می‌شوند و معمولاً از طریق مرورگر وب یا برنامه‌های مخصوصی که برای این منظور طراحی شده‌اند قابل دسترسی هستند.

 • از ویژگی‌های این سرویس می‌توانیم به ذخیره‌سازی آنلاین داده‌های شما اشاره کنیم. این فایل‌ها بر روی سرورهای دیتاسنترها قرار می‌گیرند. همچنین شما قابلیت دسترسی چندگانه خواهید داشت. این بدین معناست که شما با دسترسی به اینترنت از طریق تلفن همراه، کامپیوتر، تبلت و سایر دستگاه‌های خود می‌توانید به اطلاعات ذخیره شده خود دسترسی داشته باشید.
 • همچنین شما می‌توانید فایل‌های خود را به صورت آنلاین در همان فضا با افراد دیگر به اشتراک بگذارید؛ این موضوع به شما امکان ذخیره‌سازی اطلاعات تیم را می‌دهد.
 • از طرفی بسیاری از وب دیسک‌ها امکان همگام‌سازی فایل‌ها و داده‌ها بین دستگاه‌های مختلف کاربر را فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر، تغییراتی که در یک فایل روی یک دستگاه اعمال می‌شود، به صورت خودکار بر روی سایر دستگاه‌های مرتبط با حساب کاربری همگام می‌شود.

وب دیسک چیست؟

مزایا و معایب کار با وب دیسک

از چه رو کار با وب دیسک در میان افراد پرطرفدار است؟ دلیل این محبوبیت ویژگی‌ها و مزایای آموزش کار با  web disk است. اما آیا ممکن است در کار با این سرویس با چالش‌هایی روبرو شویم؟ برای پاسخ به این سوال لازم است معایب آموزش کار با  web disk را نیز بررسی کنیم. تعدادی از این ویژگی‌ها را با هم بررسی کردیم اما سایر مزایای کار با وب دیسک شامل موارد زیر می‌شود.

 • وب دیسک پروتکل‌های رمزنگاری قوی برای ارتباطات و ذخیره‌سازی داده‌ها استفاده می‌کند تا اطلاعات کاربران را محافظت کنند.
 • اصلی‌ترین مزیت استفاده از وب دیسک، دسترسی آسان به فایل‌ها از هرجایی فقط با دسترسی به اینترنت است.
 • وب دیسک قابلیت همگام سازی اطلاعات شما بر روی دستگاه‌های مختلف شما را دارد.
 • کار با وب دیسک و به اشتراک گذاری فایل‌ها در آن بسیار آسان است.
 • برخی از وب دیسک‌ها امکاناتی برای همکاری و تبادل فایل‌ها و داده‌ها در محیط‌های تیمی فراهم می‌کنند.
 • شما با استفاده از وب دیسک می‌توانید فایل‌های خود را در فضای ذخیره‌سازی ابری ذخیره کنید و فضای دیسک خود را آزاد نگه دارید.

معایب کار با web disk شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ممکن است شما در خرید اشتراک و هزینه آن مشکل داشته باشید.
 • گاهی ممکن است شما به اینترنت دسترسی نداشته باشید ولی وب دیسک به اتصال به اینترنت وابسته است.

آموزش کار با وب دیسک

راهنمای شروع کار با وب دیسک

وب دیسک می‌تواند به ویندوز، تلفن همراه، تبلت و سایر دستگاه‌های شما متصل شود. بسیاری از افراد از سی پنل به عنوان کنترل پنل هاست خود استفاده می‌کنند؛ برای این امر شما ممکن است نیازمند خرید هاست باشید.

اتصال وب دیسک به ویندوز

 • ابتدا، برای آموزش کار با web disk با توجه به فرایند نحوه ورود به سی پنل وارد سی‌پنل خود می‌شوید.
 • از قسمت files بر روی “Web Disk” کلیک کنید. (در برخی از نسخه‌ها لازم است ابتدا گزینه‌ی Digest Authentication را فعال کنید.)

اتصال وب دیسک به ویندوز

 • وارد تنظیمات Creat an Additional web disk Account شوید.
 • از قسمت username می‌توانید برای خود نام کاربری جدید ایجاد کنید.
 • از قسمت Domain دامنه مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • پسورد جدید را وارد کنید و آن را تکرار کنید.
 • قسمت Directory مسیر دسترسی به فایل‌های سی پنل را مشخص می‌کند.
 • قسمت Permissions به شما امکان تنظیم دسترسی به صورت خواندن یا خواندن و نوشتن را می‌دهد.
 • فعال کردن گزینه‌ی Enable Digest Authentication به شما امکان دسترسی به صورت امن به فایل‌ها و پوشه‌های هاست را می‌دهد.
 • بر روی create کلیک کنید.

ساخت اکانت وب دیسک

 • بر روی Configure Client Access کلیک کنید تا ویندوز شما به وب دیسک متصل شود.
 • نوع سیستم عامل خود را انتخاب کنید.

انتخاب سیستم عامل وب دیسک

 • بر روی Download Configuration Script کلیک کرده تا به صورت خودکار فایل‌ها را دانلود کنید و با وارد کردن اطلاعات هاست، از این سرویس استفاده کنید.

اتصال وب دیسک به اندروید

 1. برنامه cpanel webdisk را روی تلفن همراه خود نصب کنید.
 2. شما در ابتدا سروری در این برنامه ندارید؛ روی “منو” و بعد از آن “افزودن سرور” کلیک کنید.
 • Name نام دلخواه شما می‌تواند باشد.
 • در قسمت Domain Name مشخصات و آدرس دامنه خود را وارد کنید.
 • اگر هاست شما دارای ssl است؛ نوع آن را مشخص کنید.
 • در قسمت Username نام کاربری هاست خود را وارد کنید.
 • پسورد هاست را وارد کنید.
 1. اطلاعات را ذخیره کنید و سرور را انتخاب کنید.

مطالعه پیشنهادی: سی پنل چیست؟

استفاده از وب دیسک در تیم‌ها

یکی از دلایل محبوبیت وب دیسک در میان افراد، قابلیت استفاده از آن در تیم‌ها برای ذخیره اطلاعات، مدیریت و به اشتراک گذاری آن‌ها است. وب دیسک به اعضای تیم امکان می‌دهد تا فایل‌ها را به راحتی با یکدیگر به اشتراک بگذارند. همچنین هرگاه یکی از اعضای تیم یک فایل را ویرایش کند؛ تغییرات به طور خودکار در سایر دستگاه‌های مرتبط با آن حساب کاربری همگام می‌شود. از طرفی، با استفاده از امکاناتی مانند نظرات و برچسب‌ها، اعضای تیم می‌توانند با یکدیگر در مورد فایل‌ها بحث کنند، ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و به صورت هماهنگ‌تری کار کنند.

وب دیسک‌ها امکاناتی برای سازماندهی بهتر فایل‌ها و پوشه‌ها فراهم می‌کنند. اعضای تیم می‌توانند فایل‌ها را بر اساس موضوع، پروژه یا دیگر معیارها دسته‌بندی کنند و به سرعت به آنها دسترسی پیدا کنند. با ساده‌تر شدن فرایند مدیریت فایل‌ها و افزایش هماهنگی و همکاری بین اعضای تیم، به طور کلی کارایی تیم افزایش می‌یابد.

نحوه اتصال به وب دیسک

نکات و ترفندهای مفید کار با وب دیسک

اگر شما قصد استفاده از وب دیسک را دارید؛ پس از آموزش کار با web disk بررسی نکات و ترفندهای کار با آن می‌تواند به شما کمک کند تا بیشترین کارایی را از این سرویس داشته باشید. برای مثال شما نباید استفاده از برچسب‌ها (tags) را برای پوشه‌بندی و مدیریت فایل‌های خود فراموش کنید. این امر به سازماندهی اطلاعات شما کمک می‌کند و شما می‌توانید راحت‌تر آن‌ها را پیدا کنید.

شما می‌توانید به جای ارسال فایل‌ها به صورت ضمیمه ایمیل، از ایجاد لینک به اشتراک‌گذاری استفاده کنید. این امر باعث می‌شود ایمیل‌های شما حجم بالایی نداشته باشند و افراد ساده‌تر بتوانند به فایل‌ها دسترسی داشته باشند.

استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری وب دیسک برای پشتیبان‌گیری از فایل‌های خود می‌تواند به شما در مواقع اضطراری کمک کند. از اطلاعات خود Backup بگیرید. همچنین برای دسترسی به فایل‌های خود در هر زمان و مکان، از اپلیکیشن‌های موبایل وب دیسک استفاده کنید. این به شما امکان می‌دهد تا حتی در حال حرکت، به فایل‌های خود دسترسی داشته باشید.

 • در صورتی که تغییراتی بر روی یک فایل اعمال می‌کنید، مطمئن شوید که وب دیسک شما قابلیت مدیریت نسخه‌ها Version Control را فراهم می‌کند تا در صورت نیاز به نسخه‌های قبلی فایل بازگردید.

می‌توانید برای پیدا کردن فایل‌ها به صورت سریع و دقیق، از قابلیت‌های جستجوی پیشرفته وب دیسک استفاده کنید.

سخن پایانی

اگر چه کار با وب دیسک برای افراد بسیار ساده‌ است؛ اما آموزش کار با web disk می‌تواند به شما در استفاده بهینه‌تر و بهتر از آن کمک کند. وب دیسک یک فضا و سرویس ابری برای مدیریت و ذخیره فایل‌های شما است که تنها شرط آن دسترسی به اینترنت است.

این سرویس به شما توانایی دسترسی به فایل‌هایی خود توسط تلفن همراه، کامپیوتر، تبلت و سایر دستگاه‌های شما به صورت همزمان را می‌دهد. همچنین سرور Web Disk برای افراد در سازمان‌ها و انجام کارهای تیمی نیز می‌تواند مفید باشد. چرا که شما می‌توانید دسترسی به فایل‌ها و اطلاعات را برای افراد ایجاد کنید و حتی مشخص کنید چه کسانی می‌توانند فایل‌ها را ویرایش کنند؟ و چه کسانی فقط به فایل‌ها دسترسی خواهند داشت؟

اگر شما طبق مراحل گفته شده پیش بروید و به بهترین شکل ممکن از وب دیسک استفاده کنید؛ این فضا می‌تواند قابلیت‌های قابل توجهی مانند بک‌آپ گیری از اطلاعات و فایل‌ها و موارد مشابه را برای شما ایجاد کند.

جستجو و سازماندهی فایل‌ها در این فضا بسیار راحت‌ است و کمترین انرژی را از شما خواهد گرفت.

 

سوالات متداول:

وب دیسک چیست؟

وب دیسک یک فضا و سرویس ابری برای مدیریت و ذخیره فایل‌های شما است که تنها شرط آن دسترسی به اینترنت است.

استفاده از وب دیسک در تیم‌ها به چه صورت است؟

وب دیسک به اعضای تیم امکان می‌دهد تا فایل‌ها را به راحتی با یکدیگر به اشتراک بگذارند. همچنین هرگاه یکی از اعضای تیم یک فایل را ویرایش کند؛ تغییرات به طور خودکار در سایر دستگاه‌های مرتبط با آن حساب کاربری همگام می‌شود.

امنیت وب دیسک به چه صورت است؟

وب دیسک پروتکل‌های رمزنگاری قوی برای ارتباطات و ذخیره‌سازی داده‌ها استفاده می‌کند تا اطلاعات کاربران را محافظت کنند.

کار با وب دیسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8  +  1  =