وب میل سی پنل (cPanel Webmail | وب ایمیل سی پنل) نوعی برنامه ایمیل در هاست با کنترل پنل سی پنل به‌حساب می‌آید که از طریق مرورگر وب قابل‌دسترسی است. این برنامه به شما امکان می‌دهد تا زمانی که اتصال اینترنت وجود دارد، حساب‌های ایمیل خود را در هر دستگاهی مشاهده کنید. اکثر ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی و شرکت‌های میزبانی، وب ایمیل را در برنامه‌های خود قرار می‌دهند. در این مقاله راه‌های مختلف دسترسی وب میل سی پنل را به شما نشان می‌دهیم. علاوه بر آن، ویژگی‌ها و عملکردهای آن را نیز پوشش خواهیم داد.

نحوه دسترسی به وب میل سی پنل

حساب وب ایمیل cPanel به سه روش مختلف قابل‌دسترسی هستند. با استفاده از آدرس IP سرور، نام دامنه شما، یا از طریق بخش حساب‌های ایمیل کنترل پنل. در بخش‌های زیر به هر یک از این روش‌های دسترسی به وب ایمیل سی پنل خواهیم پرداخت.

دسترسی وب ایمیل سی پنل از طریق آدرس IP سرور

این روش از آدرس IP سرور ارائه‌شده توسط ارائه دهنده هاست شما استفاده می‌کند. برای این هدف باید آدرس های زیر را در مرورگر وارد کنید:

 • URL https://server_ip:2096 (درگاه HTTPS)
 • http://server_ip:2095 (پورت غیر HTTPS)

یا از http://server_ip/webmail استفاده کنید. Server_ip محل نگهداری آدرس IP سرور میزبان شما است. هردوی این URL ها شما را به صفحه ورود به ایمیل وب هدایت می‌کنند. در آنجا باید آدرس ایمیل و رمز عبور حساب ایمیل خود را وارد کنید. صفحه ورود به ایمیل وب سی پنل باید به شکل زیر باشد:

نحوه دسترسی به وب میل سی پنل

با رفتن به کادر General Information در صفحه اصلی cPanel می توانید آدرس IP سرور میزبان خود را پیدا کنید.

دسترسی به وب ایمیل در سی پنل

مقاله پیشنهادی: آموزش ساخت ایمیل Info در سی پنل

دسترسی وب ایمیل سی پنل از طریق نام دامنه

به خاطر سپردن آدرس IP برای دسترسی به ایمیل وب ممکن است غیرعملی باشد. در عوض، می‌توانید از نام دامنه خود مانند این استفاده کنید:

 • ./example.com/webmail

جایگزین کردن قسمت webmail / با شماره پورت نیز کارساز خواهد بود. example.com:2095 را برای درگاه غیر HTTPS یا example.com:2096 را برای درگاه HTTPS وارد کنید. رابط وب میل مانند رابط بالا به نمایش درخواهد آمد. همچنین می‌توانید نام دامنه خود را در کادر General Information در داشبورد سی پنل بررسی کنید. این نام دامنه اصلی (Primary Domain) خواهد بود.

وب ایمیل در سی پنل

دسترسی به وب میل از طریق بخش حساب‌های ایمیل cPanel

پیمایش به حساب‌های ایمیل در بخش ایمیل داشبورد cPanel ساده‌ترین راه برای دسترسی به رابط وب میل است. این روش همچنین به شما امکان می‌دهد به‌راحتی حساب‌های ایمیل وب را به دستگاه تلفن همراه خود متصل کنید.

دسترسی به وب میل از طریق بخش حساب‌های ایمیل cPanel

حساب ایمیلی را که می خواهید به آن دسترسی داشته باشید انتخاب کنید و روی بررسی ایمیل (Check Email) کلیک کنید. در اینجا، همچنین می‌توانید یک آدرس ایمیل پیش‌فرض را انتخاب کنید تا ایمیل‌های ارسال شده به آدرس‌های نامعتبر دامنه خود را به آن فوروارد کنید.

چک کردن وب میل در سی پنل

پنجره‌ای باز می‌شود که از شما می‌خواهد یک سرویس‌گیرنده ایمیل وب را انتخاب کنید. دو برنامه وب میل سی پنل را می‌بینید که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید، Roundcube و Horde. انتخاب پیش‌فرض برای کاربران معمولا Roundcube است. وقتی وارد سیستم می‌شوید، گزینه Open my inbox را علامت بزنید تا سرویس‌گیرنده ایمیل وب که انتخاب کرده‌اید به‌عنوان پیش‌فرض تنظیم شود و روی Open کلیک کنید.

سروریس وب ایمیل در داشبورد سی پنل

مقاله پیشنهادی: آموزش بک آپ گیری در سی پنل

ویژگی های برنامه وب میل cPanel

وب میل cPanel دارای چندین ویژگی برای ساده کردن مدیریت حساب ایمیل است. در بخش‌های بعدی به کدرهایی که هر یک از آن‌ها انجام می‌دهند خواهیم پرداخت.

پاسخگویی خودکار

این ویژگی در وب میل سی پنل به شما امکان ارسال ایمیل‌های خودکار را می‌دهد. برای مثال، هر زمان که در دسترس نباشید، می‌توانید از پاسخ‌دهندگان خودکار استفاده کنید. هر آدرس ایمیل فقط می‌تواند یک پاسخگوی خودکار داشته باشد. آموزش زیر به شما کمک می‌کند تا یک پاسخگوی خودکار ایمیل از طریق سی پنل ایجاد و مدیریت کنید:

۱- از رابط وب میل به Autoresponders بروید. روی دکمه Add Autoresponder کلیک کنید.

ویژگی های برنامه وب میل cPanel

 

۲- فاصله زمانی بین ایمیل‌های ارسالی به همان آدرس ایمیل را وارد کنید. فرستنده را در قسمت From: و موضوع پیام خود را وارد کنید. اگر چندین حساب ایمیل دارید، یکی را از منوی کشویی انتخاب کنید. توصیه می‌کنیم از utf-8 برای مقدار Character Set استفاده کنید.

۳- پاسخ خود را در بخش Body بنویسید و اگر پیام شما حاوی کد HTML است، کادر HTML را علامت بزنید. درنهایت، تاریخ شروع و پایان را برای زمانی که پاسخگوی خودکار فعال خواهد شد، تنظیم کنید.

۴- پس از اتمام کار، روی Create کلیک کنید. پاسخگوی خودکار جدید در جدول پاسخگویان خودکار فعلی داخل وب میل سی پنل ظاهر می‌شود.

پاسخگویی خودکار در وب ایمیل سی پنل

نحوه ایجاد فیلتر در Webmail cPanel

سی پنل از Exim به عنوان عامل انتقال نامه خود استفاده می کند. فیلترهای ساده را بهتر از فیلترهای پیچیده مدیریت می کند، بنابراین توصیه می‌کنیم به جای یک فیلتر با تعداد زیادی متغیر، چندین فیلتر ایجاد کنید. برای ساخت وب میل فیلتر مراحل زیر را انجام دهید:

۱- از رابط وب میل به Filters ایمیل بروید و Create a New Filter را انتخاب کنید.

نحوه ایجاد فیلتر در Webmail cPanel

۲- نام فیلتر را اضافه کنید و قوانین و اقدامات آن را پیکربندی کنید.

۳- روی ایجاد (Create) کلیک کنید. فیلتر جدید در قسمت Current Filters ظاهر می‌شود.

نحوه ایجاد فیلتر در وب میل سی پنل

۴- برای اصلاح فیلتر گزینه Edit یا برای حذف آن Delete را انتخاب کنید.

تست کردن فیلتر

پس از ایجاد فیلتر در وب میل سی پنل، قسمت Filter Test ظاهر می‌شود. یک پیام ساختگی به کادر متن اضافه کنید و Test Filter را بزنید.

تست کردن فیلتر در وب ایمیل

وب میل نتایج ردیابی فیلتر را نشان می‌دهد و به شما اطلاع می‌دهد که آیا فیلتر درست ‌کار می‌کند یا خیر:

تست کردن وب ایمیل در سی پنل

ارسال کننده ایمیل در وب میل سی پنل

ویژگی Email Forwarders برای کاربرانی که چندین آدرس ایمیل دارند مفید است. این پیام‌های ایمیل دریافتی را از حساب‌های ایمیل مختلف به یک حساب مشخص ارسال می‌کند. در اینجا نحوه ایجاد یک انتقال دهنده ایمیل در وب ایمیل سی پنل آمده است:

۱- از داشبورد وب میل خود به منوی Forwarders دسترسی پیدا کنید و Add Forwarder را انتخاب کنید.

ارسال کننده ایمیل در وب میل سی پنل

۲- آدرس ایمیل را برای فوروارد پیام ها وارد کنید. روی دکمه Add Forwarder کلیک کنید.

ویژگی Email Forwarders

۳- ارسال کننده حساب ایمیل جدید در بخش Forwarders فعلی ظاهر می‌شود

نکته: اگر نمی‌خواهید در هر دو حساب پیام دریافت کنید، حسابی را که از فوروارد کردن استفاده می‌کند حذف کنید. از طرف دیگر، ایمیل‌ها را از آدرسی که حساب کاربری ندارد، هدایت کنید.

رمز عبور و امنیت در وب ایمیل سی پنل

استفاده از رمز عبور قوی به محافظت از حساب شما کمک می‌کند. بنابراین، توصیه می‌کنیم قدرت رمز عبور خود را با یک بررسی کننده قدرت رمز عبور آزمایش کنید و آن را به‌صورت دوره‌ای تغییر دهید. در اینجا نحوه تغییر رمز عبور حساب خود از طریق سی پنل آورده شده است.

۱- در رابط وب میل به Password & Security بروید. این ویژگی از طریق قسمت Preferences سی پنل شما نیز قابل‌دسترسی است.

امنیت در وب ایمیل سی پنل

۲- رمز عبور قدیمی و جدید خود را در کادرهای متنی مربوطه وارد کنید. اگر سی پنل رمز عبور شما را به‌اندازه کافی امن نمی‌داند، از تولید کننده رمز داخلی خود وب میل سی پنل برای ایجاد رمز عبور جدید استفاده کنید.

تنظیم رمز عبور در وب میل سی پنل

۳- برای ذخیره تغییرات روی Change your password now کلیک کنید.

نکته مهم: برای بازنشانی رمز عبور ایمیل خود به‌راحتی از طریق سی پنل، آن را بازکنید و به ‌حساب‌های ایمیل بروید. سپس روی Manage در حساب ایمیل موردنظر کلیک کنید. اکنون می‌توانید یک رمز عبور جدید برای آن تنظیم کنید. با کلیک بر روی Update Email Settings، اطلاعات جدید ورود ذخیره می‌شود.

اطلاعات تماس در وب میل cPanel

این ویژگی اجازه می‌دهد تا یک آدرس ایمیل برای دریافت اعلان‌های حساب و تأیید بازنشانی رمز عبور تنظیم کنید. از طریق داشبورد وب میل سی پنل قابل‌دسترسی است.

اطلاعات تماس در وب ایمیل سی پنل

آدرس‌های ایمیل اضافی را در بخش ویرایش اطلاعات تماس و تنظیمات برگزیده (Edit Contact Information and Preferences) اضافه کنید. همچنین می‌توانید یک نشانه دسترسی Pushbullet برای دریافت اعلان‌ها در چندین دستگاه اضافه کنید.

اطلاعات تماس در وب میل سی پنل

برای مشاهده تنظیمات برگزیده اعلان در وب میل سی پنل به پایین اسکرول کنید. این گزینه‌ها مواردی را که سیستم به شما اطلاع می‌دهد کنترل می‌کند. به‌عنوان‌مثال، زمانی که فضای دیسک پر شود، پیامی را دریافت خواهید کرد. کادرهای مربو‌ و دلخوه خود را علامت بزنید تا تنظیمات برگزیده اعلان خود را تنظیم کرده و روی ذخیره کلیک کنید تا تغییرات ایجادشده ثبت شود.

اعلان در وب میل سی پنل

فیلتر ایمیل های اسپم در وب ایمیل سی پنل

ویژگی فیلتر هرزنامه یا ایمیل اسپم از ورود هرزنامه به صندوق پستی شما جلوگیری می‌کند. این ویژگی به‌طور خودکار پیام‌هایی را که از هرزنامه هستند را حذف می‌کند. cPanel دارای ویژگی حذف خودکار اسپم است ولی به‌طور پیش‌فرض غیرفعال است. برای فعال کردن آن مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- از طریق سی پنل یا داشبورد وب میل خود به فیلترهای اسپم دسترسی پیدا کنید.

فیلتر ایمیل های اسپم در وب ایمیل سی پنل

۲- گزینه Set a custom threshold for your system email account را انتخاب کرده و عددی را در فیلد وارد کنید. آستانه پایین‌تر به این معنی است که سرور ایمیل‌های بیشتری را حذف می‌کند.

فیلتر ایمل اسپم در وب ایمیل سی پنل

برای فعال کردن قابلیت حذف خودکار اسپم، روی Submit کلیک کنید. اطمینان حاصل کنید که امتیاز کافی برای جلوگیری از فعال شدن فیلتر اسپم تعیین کرده‌اید.

پیکربندی سرویس گیرنده ایمیل

این ویژگی ابزارهای بیشتری را برای کمک به مدیریت صندوق ورودی در وب میل سی پنل شما فراهم می کند، مانند:

 • پیکربندی سرویس گیرنده ایمیل دسکتاپ
 • مدیریت استفاده از دیسک
 • پیگیری تحویل ایمیل

پیکربندی سرویس گیرنده ایمیل

سخن پایانی

وب میل نوعی نرم‌افزار کامپیوتری است که به کاربران امکان می‌دهد از طریق مرورگر وب به حساب‌های ایمیل خود دسترسی پیدا کرده و آن را مدیریت کنند. کاربران میزبان cPanel می‌توانند با استفاده از آدرس IP سرور، دامنه یا از طریق داشبورد کنترل پنل به برنامه‌های ایمیل وب دسترسی داشته باشند.

در اینجا خلاصه‌ای از ویژگی‌هایی که وب میل سی پنل دارد و در این جا آموزش داده شد، آورده شده است:

 • پاسخگویی خودکار
 • فیلترهای ایمیل
 • ارسال کننده ایمیل
 • رمز عبور و امنیت
 • اطلاعات تماس
 • فیلتر ایمیل اسپم
 • پیکربندی سرویس‌گیرنده ایمیل

امیدواریم این مقاله در رابطه با وب ایمیل سی پنل آموزنده بوده باشد و عملکرد آن به شما آموزش داده باشد. در صورت داشتن هرگونه سؤال، آن‌ را در قسمت نظرات زیر مطرح کنید.

وب میل سی پنل چیست؟ آموزش تصویری استفاده از وب میل در cpanel

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و در حوزه‌های مذکور در مجله هاست ایران محتوا تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11  +    =  21