اصول تجربه کاربری (UX) برای بهبود طراحی محصول
اصول تجربه کاربری (UX) برای بهبود طراحی محصول

اگر از آن دسته طراحانی هستید که فکر می‌کنند طراحی UX خیلی مهم نیست، باید بگوییم در اشتباه هستید. تجربه کاربری (UX) یکی از مهم‌ترین جوانب یک اپلیکیشن است که توضیح می‌دهد چطور کاربر با عملکرد برنامه ارتباط برقرار می‌کند. مهم نیست چقدر عملکرد برنامه خوب باشد – اگر تجربه کاربری (UX) بد باشد، کاربر خیلی زود استفاده از این برنامه را کنار خواهد گذاشت.

فرقی نمی‌کند چه بخواهید یک کسب‌وکار جدید راه‌اندازی کنید یا همین حالا هم یک حرفه‌ای در زمینه شغلی خودتان هستید، در هر صورت با دانستن اصول UX می‌توانید وب‌سایت یا یک محصول بهتری طراحی کنید. در این مقاله، ما برخی از اصول کاربردی و مهم UX را که برای طراحی برنامه برای شما مفید خواهند بود را با شما به اشتراک می‌گذاریم. با ما همراه باشید.

  1. نیازهای کاربر را برطرف کنید

نیاز کاربر، هسته اصلی اصول UX است. طی پروسه طراحی، باید به روی کاربران تمرکز داشته باشید. برای شروع، به برنامه‌ای که در نظر دارید از دید کاربر نگاه کنید. برای این کار می‌توانید از چند کاربر بخواهید برنامه را تست کنند یا از متدهای دیگری برای درک بهتر نیازهای کاربر استفاده کنید. نزدیک شدن به نیازهای کاربر می‌تواند به شما کمک کند طراحی کاربری بهتری داشته باشید.

در اغلب مواقع، دولوپرها اهمیت زیادی به کاربران نمی‌دهند که همین مسئله منجر به یک طراحی می‌شود که کاربر نیاز ندارد.

  1. مدل ذهنی کاربر را بشناسید

برای اینکه مطمئن شوید طراحی UX شما مطابق با نظر کاربر است باید از یک مدل ذهنی استفاده کنید. این بستر نباید فقط بر اساس غریزه یا نظرات و احساسات شخصی شما طراحی شود. محل قرار گرفتن هر دکمه باید دلیلی داشته باشد و نیازهای کاربر را نیز برطرف کند. یک طراحی بد طراحی است که در آن کاربر به روی یک دکمه کلیک می‌کند و انتظار دارد یک عملی تکمیل شود، اما با نتیجه دیگری روبرو می‌شود. به‌عنوان یک طراح UX، باید تحت از چنین اتفاقی جلوگیری کنید.

  1. محصول طراحی شده باید قابل هضم باشد

یکی دیگر از اصول مهم UX قابلیت هضم است. یک طراح خوب همیشه طرحی را انتخاب می‌کند که درک آن برای کاربر ساده و قابل هضم است. وقتی یک کاربر بخواهد از یک برنامه استفاده کند به دنبال کشف یک محصول نیست. بلکه انتظار دارد همه چیز قابل فهم و ساده طراحی شده باشد. یک طراحی قابل هضم با یک منوی مسیریاب خوب و مناسب شروع می‌شود. همچنین، منوی مسیریاب باید از عناصر مناسب و به تعداد معقولی تشکیل شده باشد. قرار دادن یک لیست بلند بالا از ویژگی‌های مختلف در منوها فقط کاربر را سردرگم خواهد کرد.

هدف اصلی این است که محتوای موجود در برنامه به بهترین شکل و بدون گیج کردن کاربر در اختیارش قرار بگیرد. یکی دیگر از روش‌های قابل هضم کردن یک برنامه یا محصول، ارائه یک راهنمای کاربری در مراحل مختلف یک برنامه یا خدمات است. این کار موجب می‌شود کاربر در تمامی مراحل به‌راحتی و با اطمینان بیشتری قدم بردارد و با سر در گم شدن خیلی سریع از برنامه یا خدمات شما خارج نشود. هرچند، این بدین معنا نیست که شما باید ساختار غیرضروری روی برنامه خود قرار دهید. هر عنصر غیر ضروری می‌تواند حواس کاربر را پرت کرده و او را گیج کند.

  1. جایگاه خود را در یک فرآیند طراحی بدانید

به‌عنوان یک طراح UX، ممکن است به خاطر تمامی تصمیماتی که باید بگیرید احساس خستگی کنید. فرآیند طراحی می‌تواند خیلی سریع به یک فرآیند پیچیده تبدیل شود. برای اینکه از گیج و خسته شدن در این پروسه جلوگیری کنید، توصیه می‌شود اول از همه جایگاهتان را در تمام پروسه طراحی بدانید.

استفاده از ابزار صحیح در فاز صحیح از فرآیند طراحی می‌تواند به شما کمک کند بسیاری از مشکلات سر راهتان را بردارید.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ما ابزار متفاوتی برای فازهای متفاوت طراحی UX داریم.

  1. اعتماد کاربر را جلب کنید

اعتماد یکی دیگر از جوانب مهم یک طراحی است که اغلب برای قانع کردن یک کاربر جهت انجام یک کار بروی برنامه شما استفاده می‌شود. بسیار معمول است که کاربران از برنامه یا سایت شما خارج شوند اگر از آن‌ها بخواهید کاری غیرمعمول انجام دهند. اینترنت پر از هکر است، اسکریپت‌ها و برنامه‌های مخرب بسیاری وجود دارد که ممکن است به کاربران آسیب برساند. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران هنگام استفاده از هر برنامه‌ای بسیار محتاطانه رفتار می‌کنند.

به‌عنوان یک طراح UX شما باید تا جایی که می‌توانید شفاف و صادق باشید. شما می‌توانید نتایجِ انجام یک عمل را به کاربر بگویید و او را از فواید انجام این کار آگاه کنید. برنامه‌هایی نظیر اوبر بسیار پررونق هستند چرا که تاکسی گرفتن را برای مردم ساده‌تر و امن‌تر کرده‌اند. آن‌ها صنعت تاکسیرانی را از طریق یک «برنامه» یا «سرویس» متحول می‌کنند.

  1. شفاف باشید

رویکردی که دارید باید واضح و شفاف باشد. یک طراحی خوب مطمئن می‌شود همه چیز واضح و شفاف است. به‌عنوان مثال، صفحه قیمت‌ها باید طوری باشد که درک اینکه این اپلیکیشن یا خدمات چه چیزی ارائه می‌دهد واضح باشد. هیچ کاربری به روی دکمه «خرید» کلیک نمی‌کند اگر ندارد قرار است چه چیزی بخرد. انجام این کار به عهده شما به‌عنوان یک طراح است که همه چیز را برای کاربر واضح و شفاف کنید. تصمیم خرید یکی از مهم‌ترین تصمیمات است، بنابراین، تمام پروسه خرید از ابتدا تا انتها باید شفاف و قابل درک طراحی شود.

سعی کنید تا جای ممکن مراحل انجام خرید ساده طراحی شود. ساده بودن به شما این توانایی را می‌دهد که به کاربرانتان ارزش بیشتری بدهید.

مطلب پیشنهادی: یوزر فلو چیست؟

  1. ثبات داشته باشید

یک طراحی با ثبات برای کاربر جذاب‌تر است. این نکته همچنین یکی از ستون‌های اساسی است که در آن یک طراحی کارآمد ایستاده است. یک طراحی منسجم نه تنها خوب دیده شده و خوب احساس می‌شود، بلکه به کاربر این امکان را می‌دهد با سرعت بیشتر و به‌آسانی درباره محصول مورد نظر اطلاعات کسب کند. انسجام باید در عملیات روی برنامه، عملکرد آن و احساس کلی که آن برنامه به کاربر القا می‌کند باشد. یک طراحی عالی و منسجم فهم کاربر از استفاده برنامه را ارتقا می‌دهد و به او کمک می‌کند برای شناخت یک طراحی و کار کردن با آن خیلی درگیر نشوند و زمان زیادی صرف فهمیدن عملکرد یک برنامه نکنند.

  1. سلسله مراحل انجام یک عمل باید راحت و واضح باشد

زنجیره فعالیت‌ها و عملکردهای یک برنامه باید ساده باشد تا استفاده از آن محصول برای کاربر ساده‌تر شود. به‌عنوان مثال، اگر یک بلاگ راه‌اندازی کنید، حتماً متوجه خواهید شد که در عین اینکه اطلاعات در بلاگتان وارد می‌کنید، سعی می‌کنید همه چیز آن، بخصوص گشتن روی آن، برای کاربر ساده باشد. همین مسئله برای طراحی محصول نیز صدق می‌کند. مسیریابی ساده و بی‌دردسر برای کاربر به شما کمک خواهد کرد اطلاعات روی برنامه خود را به‌درستی دسته‌بندی کنید. به‌عنوان یک طراح، باید قسمت‌های مهم برنامه را بشناسید و برنامه را طوری طراحی کنید که کاربر نهایی به‌راحتی به مقصدی که شما در نظر دارید برسد.

در برخی محصولات، پیدا کردن پشتیبان مشتری دشوار است. این مسئله در نهایت منجر به نارضایتی کاربر می‌شود چرا که مطمئناً کاربر ترجیح نمی‌دهد نحوه کار کردن یا پشتیبانی از یک محصول را در گوگل جستجو کند.

نتیجه گیری

در این مطلب به ۸ اصول UX برای ارتقا طراحی محصول اشاره کردیم. اصولی که در این مطلب به آن اشاره شد برای ایجاد بهترین طراحی محصول بسیار مهم و حیاتی است. در ادامه نظراتتان را درباره اصول ارائه شده و اینکه تا چه حد می‌تواند برایتان مفید واقع شود با ما در میان بگذارید.

اصول تجربه کاربری (UX) برای بهبود طراحی محصول

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8  +  2  =