7 روش استفاده از گوگل ترندز برای سئو
7 روش استفاده از گوگل ترندز برای سئو

چرا استفاده از گوگل ترندز برای پیدا کردن کلمه کلیدی محبوب است؟ گوگل ترندز (Google Trends) در واقع بازتابی سریع و کلی از نیازها، خواسته‌ها و علاقه کاربرانی که جستجو انجام می‌دهند را نشان می‌دهد.

گوگل ترندز یک ابزار رایگان و کاربردی است که اطلاعات و آمار دقیقی درباره میزان شهرت و اهمیت یک عبارت جستجوی خاص در گوگل و یوتیوب ارائه می‌دهد. دلایل متعددی برای تبدیل شدن این ابزار به یک منبع معتبر برای تحقیقات بین داده‌های کلان وجود دارد، از جمله آن‌ها می‌توان به ارائه آمارهای گسترده در مورد داده‌های جستجو و ایجاد بستری برای مشاهده اطلاعات جستجوی کاربران اشاره کرد. علاوه بر اینها، با استفاده از این ابزار، مقایسه بین گزینه‌های مختلف نیز آسان می‌شود.

جستجوی یک محصول یا خدمات خاص معمولا نشانه‌ آن است که کاربر به خرید آن‌ها نیز علاقه داشته است. این یک ارتباط ثابت شده بین علاقه یک کاربر به وبگردی و انجام یک خرید است. اطلاعات و دانش پیشین یک شخص نقش اساسی در جستجوی او نیز ایفا می‌کند، که این مساله در تصمیم گیری نهایی فرد تاثیرگذار خواهد بود. به زبان ساده بگوییم، هر چه یک شخص اطلاعات بیشتری داشته باشد، عملکرد او در جستجو نیز بهتر خواهد شد.

کاربران با عبارات مختلفی که با توجه به دیدگاه خودشان در گوگل وارد می‌کنند به طیف وسیعی از منابع اطلاعاتی می‌رسند. اما با توجه به متعدد بودن نتایج جستجو، در بیشتر مواقع حتی از نیمی از منابعی که در دسترسشان است نیز استفاده نمی‌کنند. این یعنی کاربران اغلب از صفحه اول نتایج گوگل فراتر نمی‌روند. طبق گفته DataForSEO، صاحبان مشاغلی که می‌خواهند فروششان را به حداکثر برسانند، با کمک گوگل ترندز می‌توانند رتبه بهتری در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) بدست بیاورند. این یعنی این ابزار همانند یک عصای جادویی عمل خواهد کرد.

هرچند باید بدانید چطور این عصای جادویی را بچرخانید تا نتیجه بهتری بگیرید.

۱. حجم جستجوی کلمه کلیدی را بررسی کنید

گوگل ترندز به شما این امکان را می‌دهد میزان جستجوی یک عبارت کلیدی را در یک بازه زمانی مشخص مشاهده کنید. چرا این مساله مهم است؟ پیدا کردن عبارات و کلماتی که در حال افزایش محبوبیت هستند شما را یک قدم جلوتر می‌برد- این یعنی شما راحت‌تر می‌توانید محتوایی پیرامون کلمات کلیدی مد نظرتان ایجاد کنید که واقعا مردم به دنبال آن هستند.

بعنوان مثال، اگر شما از ابزار بررسی کلمات کلیدی نظیر Soovle یا Jaaxy استفاده کنید، فقط عددی مربوط به میزان جستجو را خواهید دید، اما با استفاده از گوگل ترندز، شما می‌توانید عملکرد یک کلمه کلیدی را در آینده پیش بینی کنید.


مقاله مرتبط: ٣٣ استراتژی مهم برای تقویت رتبه سئو سایت


در همین راستا، گوگل ترندز به شما کمک می‌کند عبارات کلیدی که عملکرد خوبی ندارند را کنار بگذارید.

اما چطور بفهمیم آیا یک کلمه کلیدی واقعا رو به رشد است یا برای مدت کوتاهی محبوب شده است؟ تمام کاری که باید انجام دهید مشخص کردن یک بازه زمانی است، اگر این بازه زمانی را به دو یا حتی چهار سال گذشته ارتقا دهید، می‌توانید ایده بهتری درباره محبوبیت یک عبارت کلیدی یا زودگذر بودن آن در بازه کنونی کسب کنید.

این کار همچنین به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی فصلی را نیز شناسایی کنید- این‌ها کلماتی هستند که به صورت دوره‌ای و در هر فصل خاص جستجوی بیشتری دارند. ممکن است بخواهید درباره این کلمات کلیدی خاص صحبت کنید، اما همیشه بهتر است این کلمات فصلی را از کلمات کلیدی اصلی سایتتان متمایز کنید.

۲. کلمات کلیدی مرتبط را بیابید

یک ویژگی مهم دیگر گوگل ترندز، قابلیت منحصر به فرد آن برای پیشنهاد دادن کلمات کلیدی مرتبطی است که در حال رشد هستند. هر کلمه خاصی که مد نظرتان است را جستجو کنید، سپس به پایین صفحه بروید و جدول «Related Queries» یا عبارات مرتبط را ببینید. در اینجا خواهید دید گوگل ترندز کلماتی را به شما پیشنهاد می‌کند که ارتباط نزدیکی با کلمه کلیدی اصلی شما دارد. مهم‌تر اینکه، گوگل ترندز این عبارات را با توجه به میزان درصد محبوبیت لیست می‎کند. هر دوی این اقدامات، به شما در تحقیق بازار کمک می‌کنند.

۳. کلماتی که با عبارت «Breakout» مشخص شده‌اند را یادداشت کنید

گاهی ممکن است هنگام انجام یک تحقیق در گوگل ترندز با عبارت «Breakout» به جای علامت درصد (%) کنار حجم جستجو مواجه شوید. این یعنی کلمه کلیدی مورد نظرتان بیش از ۵۰۰۰% افزایش یافته است. هرچند نباید با این رقم به اشتباه بیفتید چرا که این بدین معنا نیست که کلمه کلیدی مورد نظرتان بیش از حد استفاده شده و امتیاز (Rank) گرفتن در آن کار دشواری است- در حقیقت برعکس این مساله صدق می‌کند. شما باید سریع به سراغ آن کلمه کلیدی بروید چرا که احتمالا هنوز به یک عبارت رقابتی تبدیل نشده است. اگر سرعت عملتان در این کار بالا باشد می‌توانید بنشینید و ببینید چطور در صفحه جستجوی گوگل برای عبارت مورد نظر در صدر قرار گرفته‌اید.

در اغلب مواقع عبارات مشخص شده توسط «Breakouts»، جستجوهای زودگذر هستند. بنابراین توصیه نمی‌شود به طور کلی تمام توجهتان را به آن‌ها معطوف کنید چرا که در بیشتر مواقع خیلی سریع از میزان توجه به آن‌ها کاسته می‌شود. اما ارزشش را دارد چند ماه در صدر نتایج جستجوی گوگل باشید و از این طریق ترافیک بگیرید. اگر بدانید چه زمانی اقدام کنید، این کار یک حرکت هوشمندانه خواهد بود.

۴. به عناوین ویدیو و بلاگ مرتبط با کلمه کلیدی توجه کنید

همانطور که گفته شد، گوگل ترندز می‌تواند به شما کمک کند عبارات و کلمات کلیدی مرتبط با یک جستجو را بیابید. اما همه چیز اینجا ختم نمی‌شود چرا که این ابزار رایگان گوگل این قابلیت را دارد که کمی فراتر از این رفته و تیترهای مرتبط با این عبارت را نیز به شما نشان دهد تا بتوانید برای تولید محتوا در آینده از آن استفاده کنید. اگر به جدول سمت چپ «Related Queries» نگاه کنید، جدولی با عنوان «Related Topics» خواهید یافت. شاید در نگاه اول در این قسمت عبارات جستجوی خاصی نبینید اما Related Topics به شما کمک می‌کند نگاهی به موضوعات گسترده‌تری که کاربران در جستجوی آن هستند داشته باشید.

با تغییر وضعیت گزینه‌ی «Rising» به «Top» متوجه خواهید شد گزینه دوم عناوینی را برایتان لیست می‌کند که همواره جستجوی ماهیانه بالایی دارد، حتی اگر لزوما رو به رشد نباشد. این در حالیست که «Rising» به شما گزینه‌هایی را نشان می‌دهد که رو به رشد هستند. این عناوین گسترده برای سئو بسیار کاربردی هستند چرا که می‌توانند به شما کمک کند در زمینه آنچه رو به رشد است محتوا تولید کنید.

زمانیکه شما کلمات کلیدی خاصی که می‌خواهید برایشان رتبه بگیرید را پیدا کردید، می‌توانید لیستی از بلاگ‌ها، ویدیوها یا حتی پست‌های شبکه‌های اجتماعی که مرتبط با این عناوین هستند ایجاد کنید

۵. بهینه‌سازی محتوا را بر اساس موقعیت مکانی انجام دهید

این ویژگی برای کسب و کارهای تازه کاری که خدماتشان را به صورت محلی و یا در منطقه‌ای خاص ارائه می‌دهند فوق العاده است. همانطور که اشاره شد، عمل «جستجو» معمولا با نیت و اقدامی برای خرید یک محصول همراه است. بعنوان صاحب یک کسب و کار می‌توانید از آماری که درباره جستجوی کاربران در اختیارتان قرار می‌گیرد برای نظارت، بررسی و حتی پیش بینی اینکه آیا محصول، خدمات یا ایده شما توسط مخاطبان محلی مد نظرتان مورد قبول قرار می‌گیرد یا خیر استفاده کنید. این ویژگی تحت عنوان « Interest by Subregion» در گوگل ترندز به نمایش گذاشته می‌شود. در حالیکه ممکن است کلمات کلیدی مورد نظر را برای یک کشور خاص جستجو کرده باشید باید بدانید این کلمات ممکن است در شهرها و منطقه‌های دیگر طور دیگری مورد توجه قرار بگیرد.

بعنوان مثال، اگر شما تولید کننده کفش ورزشی هستید که می‌خواهید یک لاین جدید از اسکیت را وارد بازار کنید، گوگل ترندز به شما نشان می‌دهد حجم جستجو درباره این عبارت خاص در شهرهای مختلف به چه شکل است. « Interest by Subregion» به شما کمک می‌کند متوجه شوید محصول مورد نظرتان در کدام منطقه بیشترین درخواست را دارد و شما بر اساس این اطلاعات می‌توانید استراتژی محتوای دقیق‌تر و مثمرثمرتری ایجاد کنید.

۶. به کلمات کلیدی جدید بی‌توجه نباشید

گوگل ترندز حتی گزینه‌های بیشتری برای نمایش اطلاعات جستجو درباره عبارت کلیدی مورد نظرتان دارد که شامل این پنج گزینه می‌شود:

  • جستجو در وب «Web Search» (پیش فرض)
  • جستجوی عکس «Image Search»
  • جستجوی اخبار «News Search»
  • گوگل شاپینگ «Google Shopping»
  • جستجوی یوتیوب «Youtube Search»

نتایجی که در هر یک از این بخش‌ها ارائه می‌شود، محبوبیت و اعتبار عبارت کلیدی را از دیدگاه‌های مختلف نشان می‌دهد. بنابراین، وقتی شما کلمات کلیدی خاصی دریافت نمی‌کنید، بینشی درباره جستجوهای پرطرفدار بدست خواهید آورد: داده‌های به روز برای جستجوهایی که در ۲۴ ساعت گذشته افزایش یافته‌اند.

فقط مراقب باشید که روی کلمات کلیدی که کوتاه مدت هستند تمرکز نکنید.

۷. به سراغ کلمات کلیدی LSI بروید

بعنوان آخرین نکته می‌خواهیم به یکی از جوانب سئو که اغلب به آن بی توجهی می‌شود اشاره کنیم: استفاده از کلمات کلیدی LSI در محتوا. LSI کوتاه شده‌ی عبارت «Latent Semantic Indexing» یا « فهرست بندی معنایی نهفته» است – یک برنامه کامپیوتری که برای یادگیری مجموعه وسیعی از مترادف‌ها بر اساس مفهومشان طراحی شده است. این هوش مصنوعی (AI) جدید از سیستم‌های وابسته به  ریاضیات استفاده می‌کند تا ارتباط بین یک لغت و مفهوم آن در بخشی از محتوا را پیدا کند. با نمایش کلمات کلیدی LSI، گوگل ترندز می‌تواند کمک شایانی به سئو on-page یک وب سایت داشته باشد. اینطور تصور کنید که شما مقاله‌ای درباره بیتکوین نوشته‌اید. با استفاده از «Related Queries» و «Related Topics»، گوگل به شما لیستی از عبارات را نشان می‌دهد که ارتباط نزدیکی به عبارت اصلی دارند.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که این عبارات را به محتوای بلاگ خود به شکل درست استفاده کنید، طوری که کاملا مفهومی باشد (از استفاده عبارت کلیدی به شکل تصادفی در محتوا بپرهیزید).

همانطور که گوگل ترندز پیشرفته‌تر می‌شود، جنبه‌های متنی محوریت بیشتری می‌گیرند. افزودن عبارات به متن می‌تواند به چند روش انجام شود:

  • استفاده از ابزار مقایسه «Compare» برای اضافه کردن کلمه کلیدی جدید و مقایسه آن با کلمه کلیدی فعلی
  • فیلتر کردن جستجو بر اساس کشور «Country» یا دسته بندی «Category»
  • انجام جستجو در وب

گوگل ترندز به شیوه‌ای بسیار نسبیتی کار می‌کند، نتایج با محبوبیت کلی ترندها مقایسه نمی‌شوند بلکه درعوض موفقیت قبلی کلمه کلیدی انتخابی شما است که مدنظر قرار می‌گیرد. بعنوان مثال، اصطلاح «مسابقات زیبایی» را در نظر بگیرید. این عبارت پیش از همه گیری کرونا یک عبارت محبوب در جستجوی گوگل بود، اما اگر به روند مسابقات زیبایی در ۱۲ ماه گذشته نگاه کنید، متوجه می‌شوید که به پایین‌ترین حد خود رسیده است. آن را به سال ۲۰۰۵ تغییر دهید تا نمودار ثبات خود را نشان دهد. با این تغییر خواهید دید نمودار ترسیم شده شبیه به یک ضربان قلب ثابت است. این نیز یکی از ویژگی‌های جستجوی فصلی به شمار می‌رود.

جمع‌بندی

با وجود کاربران و جستجوگران مدرن و نیازهایشان، همچنین گوگل و الگوریتم‌های مختلفی که ارائه می‌کند، استفاده از ابزاری نظیر گوگل ترندز ارزشمندتر از گذشته خواهد بود. اگر آماده‌اید تا آستین بالا بزنید و کمی فراتر از یک جستجوی ساده بروید، با استفاده از این ابزار اطلاعات و داده‌هایی بدست می‌آورید که سئوی سایت شما را متحول خواهد کرد.

7 روش استفاده از گوگل ترندز (Google Trends) برای سئو

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  61  =  70