Plain Text یا قالب HTML در ایمیل
Plain Text یا قالب HTML در ایمیل

شما برای ارسال محتواهای تبلیغاتی خود از طریق ایمیل متن ساده (Plain Text) را انتخاب می‌کنید یا قالب HTML؟ کدام‌یک کارایی بهتری دارد؟ کدام‌یک موجب افزایش تعداد بازدیدکنندگان شده و نرخ تبدیل سایت ما را بالا می‌برند؟ هرچند ایمیل مارکتینگ سابقه‌ی زیادی در بین روش‌های تبلیغاتی دارد؛ اما تاکنون مشخص نشده که کدام‌یک از این دو پلتفرم نسبت به دیگری برتری دارد. هرکدام مزایا و معایبی دارند. در این مقاله بیشتر به خصوصیات و نقاط ضعف و قوت آن‌ها می‌پردازیم.

متن ساده (Plain Text)

همان‌طور که از نامش پیداست، ایمیل متن ساده تنها متن‌هایی است که شما نیز در صندوق ایمیل خود دریافت می‌کنید. این متن‌ها، فرمت خاصی ندارند و حاوی هیچ‌گونه تصاویر، رسانه، دکمه کال تو اکشن، لینک یا مسیری نمی‌شوند.

ایمیل با قالب HTML

در قالب html ایمیل می‌توانید محتوای خود را زیبا کرده تا کاربران ارتباط بهتری با آن برقرار کنند. همچنین می‌توانید رسانه، گیف یا دکمه فراخوان (کال تو اکشن) زیبا در ایمیل خود بکار ببرید. در این‌گونه ایمیل‌ها از زبان نشانه‌گذاری HTML و کدهای CSS استفاده شده که همانند صفحه‌ی وب استاندارد است.

برای درک بهتر این موضوع، به ایمیل خود سری بزنید و پیام ارسالی از طرف دوستتان را مشاهده کنید. به این نوع ایمیل‌ها که محتواهای آن‌ها تنها چندین خط متن است، متن ساده (Plain Text) گفته می‌شود؛ اما اکنون یکی از ایمیل‌های تبلیغاتی که از سمت شرکت‌های معتبر دریافت می‌کنید مشاهده نمایید. معمولاً این نوع ایمیل‌ها به یک یا دو ستون تقسیم شده و حاوی لینک، تصاویر، فوتر با اطلاعاتی قانونی و دیگر عناصر بصری زیبا می‌شوند.

دلایل برتری متن ساده

دلایل برتری متن ساده

دلایل زیادی وجود دارد که متخصصان تبلیغات معتقدند متن ساده کارایی بهتری دارد.

اول اینکه احتمال تحویل و مشاهده‌ی این‌گونه ایمیل‌ها بیشتر است. با وجود اینکه ممکن است پیام خود را در قالب داستانی طولانی و خسته کننده برای افراد ارسال کنید و البته موجب آزار آن‌ها شوید، پیام‌هایی با این فرمت، نرخ تحویل بالایی دارند. دلیل این امر بسیار ساده است، چرا که ایمیلی با محتوای ساده و بدون هیچ‌گونه تصویر، لینک یا زیرمجموعه‌های فرمت HTML به‌عنوان اسپم شناخته نشده و کاربران با خیال راحت بر روی آن کلیک می‌کنند. بررسی‌های زیادی بر روی این موضوع انجام شده و طبق نتایج، نرخ تبدیل و البته نرخ کلیک بر روی ایمیل‌ها، با اختلاف زیاد، متعلق به متن‌های ساده است.

امروزه افراد زیادی از ساعت هوشمند استفاده می‌کنند و دومین دلیل برتری ایمیل با متن ساده این است که تنها این‌گونه ایمیل‌ها بر روی ساعت هوشمند قابل مشاهده هستند. هرچند سهم مارکتینگ ساعت هوشمند نسبت به تلفن هوشمند بسیار کمتر است، برخی از متخصصان مارکتینگ معتقدند که این امری مهم و مؤثر است.


مقال مرتبط: ایمیل تراکنشی چیست؟ کاربردهای ایمیل تراکنشی


در نهایت اینکه، ایمیل‌های دارای متن ساده، حس یک مکالمه دو نفرِ را به ما منتقل می‌کنند و مانند این است که از یک دوست یا افراد خانواده پیام دریافت کرده باشیم. با این حال، کاربران می‌دانند که اگر از سمت فروشگاه اینترنتی ایمیل دریافت کرده‌اند مسلماً نمی‌تواند پیام شخصی باشد، هرچند که با فرمت متن ساده ایجاد شده باشد.

متن ساده برای اینکه بخواهید پیام خود را حتماً به دست افراد برسانید بسیار عالی عمل می‌کند و احتمال اینکه به هدف خود برسید بسیار بالاست. البته می‌توانید در همین فرمت نیز محتوایی جذاب و گیرا بنویسید چنانکه کاربران را مشتاق به بازدید از صفحه مورد نظر خود کنید. با این حال، آیا مایل هستید حتی زمانی که پیشنهادی ویژه، محتوای وبلاگ یا محصولی جدید را برای ارائه دارید تنها با متنی ساده آن را به کاربرانتان معرفی کنید؟ مسلماً این چنین نخواهد بود.

آیا ایمیل خبرنامه با فرمت HTML بهتر است؟

متن ساده این آزادی را در اختیار شما نمی‌گذارد که به محتوای خود جذابیت لازم را داده و عناصر دلخواهتان را روی آن اعمال کنید.

همه ما می‌دانیم که کاربران اشتیاقی به خواندن ایمیل از طرف افرادی ناآشنا ندارند. در واقع زمان کافی برای بررسی حجم زیادی از ایمیل‌هایی که روزانه دریافت می‌کنند، ندارند. هر چه خبرنامه‌ی شما از لحاظ بصری جذاب‌تر باشد، احتمال اینکه توجه افراد را به خودتان جلب کنید بیشتر خواهد بود. با متن ساده قادر به ایجاد چنین حسی در افراد در اولین لحظه مشاهده محتوای ایمیل نخواهید بود.

اگر با استراتژی‌های مارکتینگ آشنایی داشته باشید حتماً می‌دانید که چه تکنیک‌هایی موجب جذب کاربران می‌شود. بدون اعمال فرمت خاص، استایل و استفاده از محتواهای چندرسانه‌ای قادر به بهره‌وری از بازاریابی ایمیلی خود نخواهید بود.


مقال مرتبط: دانلود رایگان قالب HTML ایمیل


نکته مهم دیگر این است که نمی‌توان از کدهای ردیابی (tracking code) چشم‌پوشی کرد. آنالیز محتوای تبلیغاتی یکی از مراحل اصلی و حیاتی استراتژی بازاریابی است؛ اما اگر قادر به بکار بردن کدهای ردیابی در ایمیل خود نباشید، بجای بهبود کار خود با استفاده از هر کمپین تبلیغاتی و تحلیل آن، درگیر بازی حدس و گمان در مورد موفقیت استراتژی خود خواهید شد.

مزایای خبرنامه‌های ایمیل با فرمت HTML

مزایای خبرنامه‌های ایمیل با فرمت HTML

در صورت استفاده از فرمت HTML، امکانات زیادی برای زیباسازی ایمیل در اختیارتان قرار خواهد گرفت. از جمله این امکانات:

 • ایجاد محتوای دارای فرمت

با استفاده از HTML، دیگر ایمیل ما تنها حاوی چندین پاراگراف خسته کننده نخواهد بود. بلکه محتواها در بلوک، بخش و ستون‌های مجزا قرار خواهند گرفت چنانکه خواننده بتواند به‌راحتی محتوای ایمیل را خوانده و مطلب مورد نظر خود را بیابد.

 • قرار دادن انواع رسانه در محتوای ایمیل

تصاویر، گیف و حتی ویدیو و صوت (مختص سرویس ایمیل اپل) نیز در ایمیل قابل ارسال هستند. توجه داشت باشید که ارزش یک تصویر کاربردی برابر بیان کردن هزار کلمه است.

 • بکار بردن دکمه کال تو اکشن

دکمه‌هایی حاوی لینک مقصد مورد نظر شما یکی از عناصر ضروری هر خبرنامه است. اگر دکمه‌هایی جذاب برای ایمیل‌های خود طراحی کنید شانس زیادی در دریافت کلیک بالا خواهید داشت.

 • تولید محتوای شخصی

با استفاده از محتوایی هوشمند و دیگر ابزارهای خودکار مارکتینگ می‌توانید به‌طور مستقیم با مشترکین خود صحبت کنید. متخصصین مارکتینگ معتقدند که ایمیل‌های شخصی، آینده کار ما را می‌سازند. خبرنامه ایمیل با فرمت HTML، تنها انتخاب پیشِ روی ماست، مگر اینکه قصد داشته باشید برای هرکدام از مشترکین خود، یک ایمیل منحصربه‌فرد ایجاد کنید.

 • ایجاد ظاهری مدرن

کاربران فضای مجازی به ترندهای روزمره علاقه دارند. البته که هیچ‌کس انتظار دریافت ایمیلی با ظاهری مربوط به دهه‌ی قبل را ندارد. صفحه‌بندی زیبا، رنگ‌های مناسب و گیرا، طراحی مدرن و رسانه‌های مختلف، احتمال بازدید وب‌سایتتان را افزایش خواهد داد.

 • استفاده از کد ردیابی

عنصر اصلی یک آنالیز خوب، فهمیدن و درک پیشرفت رویه‌ی خود برای ادامه کار است. بدون ردیابی عملکرد خود، در تاریکی به سمت موفقیت پیش خواهید رفت. پس با بکار بردن کد ردیابی در خبرنامه‌های خود، قادر خواهید بود میزان موفقیت محتوای خود را بهتر بررسی نمایید.

 • بکار بردن اطلاعات قانونی و گزینه لغو اشتراک

هرچند می‌توان این موارد را در بخش امضای ایمیل با متن ساده نیز بکار برد اما در فرمت HTML می‌توان آن‌ها را به اجزای اصلی و همیشگی خبرنامه‌های خود تبدیل کرد. یکی از موارد اصلی و قانونی که باید در هر خبرنامه وجود داشته باشد، قرار دادن گزینه لغو اشتراک است که در واقع این مورد برای احترام به حقوق مشترکین بکار برده می‌شود، چرا که آن‌ها باید این اختیار را داشته باشند هر زمان که بخواهند اشتراک خود را با سرویس خبرنامه ما لغو کنند.

 • استفاده از قالب:

با کمک فرمت HTML می‎توانید از قالب‌های مختلفی برای ایمیل خود استفاده کنید. این مورد یکی از بارزترین تفاوت‌های فرمت HTML با متن ساده است.

مزایای استفاده از قالب در ایمیل با فرمت HTML

زبان HTML و کدهای CSS به شما کمک می‌کنند تا ایمیل‌های خود را به طرزی طراحی کنید که محتوایتان بسیار جالب و جذاب شوند.

نکته جالب توجه این است که می‌توانید ایمیل حاوی قالب خود را برای تمام مشترکین خود ارسال کنید و محدودیتی برای شما نخواهد داشت، چرا که با تمام اندازه‌های صفحه‌های نمایش سازگار هستند.

با استفاده از قالب، زمان کافی برای رسیدگی به موارد زیر را نیز دارید:

 • جمع‌آوری بهترین محتوا برای مخاطبین خود
 • هدف قرار دادن مخاطبین مطابق با اولویت‌ها و رفتار آن‌ها
 • توجه بیشتر به صفحه فرود
 • انجام تست A/B برای بررسی عملکرد محتواها و یافتن بهترین آن‌ها

در واقع فرمت HTML با قرار دادن محتوا در بهترین موقعیت خود، زمان بیشتری را برای رسیدگی به امور دیگر در اختیار شما خواهد گذاشت.

با اینکه در این مقاله به مزایای بسیاری از فرمت HTML برای ایمیل پرداختیم اما این امر، پاسخی قطعی به همه‌چیز نیست. در واقع هنوز در برخی موقعیت‌ها بهتر است از متن ساده برای ایمیل خود استفاده کنیم. چرا که بازاریابان نیز ترجیح می‌دهند ترکیبی از این نوع فرمت را در روند کار خود داشته باشند. آن‌ها در هر جایی که از فرمت HTML استفاده می‌کنند، یک نسخه‌ی متن ساده نیز از آن به عنوان فایل بکاپ تهیه می‌کنند.

متن یا قالب HTML؟ کدام یک برای ایمیل مارکتینگ مناسب است؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +    =  12