transactional-email
transactional-email

ایمیل تراکنشی یا Transactional Email راهی آسان و خودکار برای ایجاد ارتباط با مشتریان است. ایمیل‌های بازاریابی به طور سنتی برای افزایش آگاهی از برند و محصولات استفاده می‌شوند، اما ایمیل‌های تراکنشی در برقراری ارتباط ثابت با مشتری، بهبود خدمات و افزایش اعتماد به کسب و کار کاربرد دارند. ایمیل‌های تراکنشی دارای مزایای منحصر به فردی هستند که نمی‌توانید آن‌ها به تنهایی از طریق ایمیل مارکتینگ سنتی به دست آورید. ارتباط شخصی‌سازی شده با استفاده از ایمیل تراکنشی به مشتریان شما ثابت می‌کند که به آن‌ها اهمیت می‌دهید. در این مقاله از هاست ایران مگ، قصد داریم بررسی کنیم که ایمیل تراکنشی چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت ایمیل تراکنشی با ایمیل بازاریابی چیست؟ در ساخت ایمیل تراکنشی چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟ و بهترین ارائه‌دهنده خدمات ایمیل تراکنشی کدام است؟

transactional email یا ایمیل تراکنشی چیست؟

ایمیل تراکنشی (Transactional Email) یا ایمیل تبادلی، یک ایمیل شخصی‌سازی شده است که در پاسخ مستقیم به یک تعامل آنلاین برای فرد ارسال می‌شود. این ایمیل‌ها معمولا یک هدف کاربردی مانند تایید اشتراک ایمیل، اعلان‌های خاص یا به‌روزرسانی سفارش‌های مشتریان دارند.

به این ترتیب ایمیل‌های تراکنشی به عنوان یک ابزار ارائه خدمات به مشتریان عمل می‌کنند. این ایمیل‌ها نیازهای احتمالی مشتریان شما را پیش‌بینی می‌کنند و به آن‌ها به روشی مطمئن پاسخ می‌دهند. این روش برقراری ارتباط از طریق ایمیل باعث ایجاد اعتماد و افزایش اعتبار سایت شما می‌شود.

مقایسه transactional email یا ایمیل تراکنشی و ایمیل بازاریابی (تبلیغاتی)

در حالی که بیشتر مردم فکر می‌کنند که تنها تفاوت بین ایمیل‌های بازاریابی (Marketing emails) و ایمیل‌های تراکنشی، تعداد دریافت‌کنندگان آن‌هاست، اما باید گفت که تفاوت‌های بیشتری بین این دو نوع ایمیل وجود دارد.

ایمیل‌های بازاریابی به طور سنتی برای گروهی از افراد ارسال می‌شوند و تمرکز آن‌ها بر این است که خواننده را به اقدام خاصی (مانند استفاده از خدمات و خرید محصولات) دعوت کند. ایمیل بازاریابی که عموما با عنوان ایمیل تجاری هم شناخته می‌شود، شامل هر چیزی است که خدمات یا محصولات یک کسب و کار را تبلیغ می‌کند و از گیرنده می‌خواهد که محصولی را خریداری کند، کمک مالی کند یا از خدمات استفاده کند. اصولا این ایمیل خواننده را به انجام کاری دعوت می‌کند.

از سوی دیگر، ایمیل‌های تراکنشی در پاسخ مستقیم به اقدامی که کاربر انجام داده است برای او ارسال می‌شود و معمولا نیاز به اقدام دیگری از سوی گیرنده ندارد. به عبارت ساده، ایمیل‌های تراکنشی کاری را که گیرنده انجام داده است تایید می‌کنند.

برای مثال، خبرنامه یک نوع ایمیل بازاریابی است و حتی اگر شخصی سازی شده باشد، باز هم نوعی ایمیل بازاریابی در نظر گرفته می‌شود. به این دلیل که به طور همزمان برای همه گیرندگان ارسال می‌شود. ارسال این ایمیل بر اساس کاری که مشتریان شما انجام می‌دهند نیست، بلکه بر اساس کاری است که شما به عنوان یک شرکت انجام می‌دهید. ایمیل بازاریابی معمولا حاوی مطالب تبلیغاتی است و بر وادار کردن خوانندگان برای انجام یک اقدام تمرکز دارد.

از سوی دیگر، ایمیل بازنشانی رمز عبور، یک ایمیل تراکنشی است. زیرا این ایمیل فقط به درخواست کاربری ارسال می‌شود که اعلام کرده رمز عبور خود را فراموش کرده است. حتی اگر شما یک قالب کلی برای همه ایمیل‌های بازنشانی رمز عبور دارید، محتوای مورد استفاده برای هر مشتری منحصر به فرد است و فقط در صورت درخواست او ارسال می‌شود.

تفاوت دیگر بین ایمیل‌های تراکنشی و ایمیل‌های بازاریابی به نحوه تنظیم آن‌ها مربوط می‌شود. ایمیل‌های تراکنشی را می‌توان برای مشتریان ارسال کرد، حتی اگر مشترک سرویس ایمیل شما نشده باشند. در حالی که ایمیل‌های بازاریابی فقط در صورتی باید ارسال شوند که کاربر مشترک سرویس ایمیل شده باشد. این بدان معناست که برخلاف ایمیل‌های بازاریابی سنتی، ایمیل‌های تراکنشی نیازی به لغو اشتراک ندارند.


مقاله مرتبط : انواع ایمیل تراکنشی؛ رایج ترین ایمیل‌های تراکنشی کدامند؟


مزایای ارسال ایمیل تراکنشی چیست؟

مزیت اصلی ارسال ایمیل‌های تراکنشی بهبود وفاداری و حفظ ارتباط با مشتری است. به بیان ساده، اگر خدمات باکیفیتی به مشتریان ارائه دهید، قابلیت حفظ مشتری شما نیز بهبود می‌یابد. این مسئله یک هدف کلیدی برای بسیاری از کسب‌وکارهاست، زیرا جذب مشتریان جدید پنج برابر حفظ مشتریان فعلی هزینه در پی دارد. ایمیل‌های تراکنشی سه کار را انجام می‌دهند که به شما در ارائه خدمات باکیفیت به مشتریان کمک می‌کند:

 • از سردرگمی مشتری جلوگیری می‌کنند
 • کار مشتری را راحت می‌کنند
 • تعامل مشتری را افزایش می‌دهند

جلوگیری از سردرگمی مشتری

یکی از بزرگترین مزایای ایمیل‌های تراکنشی این است که می‌توانند سبب جلوگیری از سردرگمی مشتریان درباره سفارشات شوند. برای مثال، ایمیل‌های تراکنشی می‌توانند:

 • به مشتریان بگویید که آیا سفارش آن‌ها با موفقیت انجام شده است یا خیر
 • تغییرات سفارشات مشتریان را به اطلاع آن‌ها برسانند
 • مشتریان را درباره تلاش‌های غیرمعمول برای ورود به حساب‌هایشان مطلع کنند

راحت تر شدن کار مشتریان

حدود ۸۰ درصد از مشتریان سرعت و راحتی را به عنوان دو عامل مهم در کیفیت خدمات ارزیابی می‌کنند. ایمیل‌های تراکنشی سبب افزایش راحتی کار کاربران می‌شوند؛ زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهند تا بسیاری از نیازهای خود را با چند کلیک برطرف کنند. مانند:

 • تنظیم مجدد رمز عبور
 • تایید خرید
 • رهگیری سفارش
 • یادآوری مراجعه به سبد خرید رها شده

افزایش تعامل با مشتریان

ایمیل‌های تراکنشی امکان افزایش تعامل با مشتریان را فراهم می‌کنند. برای مثال:

 • به مشتریان تاییدیه‌های تراکنش را ارائه می‌دهند
 • با به تغییر وضعیت، مشتریان را مطلع می‌کنند
 • مشتریان را نسبت به بازگشت به سایت شما برای پیگیری سفارشات تشویق می‌کنند

ایمیل تراکنشی چطور کار می‌کند؟

حدود ۶۹ درصد از مشتریان موافق هستند که کیفیت خدمات ارائه شده به مشتری، کلید حفظ وفاداری آن‌ها به یک برند است. ایمیل تراکنشی راهی آسان را برای شما فراهم می‌کند تا به طور مستمر با مشتریان خود در ارتباط باشید و خدمات باکیفیت را بدون صرف زمان زیاد برای انجام آن، به مشتریان ارائه دهید.

راه ارسال سریع و به موقع ایمیل‌های فردی، خودکار کردن فرآیند با استفاده از یکپارچه سازی ایمیل است. این روش تضمین می‌کند که هر بار که یک مشتری اقدام خاصی را انجام می‌دهد، به سرعت ایمیلی را دریافت می‌کند که برای او و عملیات خاص مدنظر او شخصی‌سازی شده است.

نحوه ارسال ایمیل‌های تراکنشی

با استفاده از پلتفرمی مانند خدمات ایمیل تراکنشی هاست ایران، ایمیل‌های تراکنشی که می‌خواهید ارسال کنید را تنظیم کنید و مشخص کنید که مشتریان باید چه اقداماتی را برای ارسال آن ایمیل‌ها انجام دهند. هنگامی که ایمیل‌های تراکنشی شما ایجاد شد، ارسال آن‌ها آسان است. شما نیازی به انجام هیچ کار دیگری ندارید؛ زیرا سیستم خودکار ایمیل تراکنشی بقیه کار را برای شما انجام می‌دهد.

مهم ترین نکات در ارسال ایمیل تراکنشی

اگرچه برخی از شیوه‌ها و نکات مهم در ارسال ایمیل‌های تراکنشی را در بخش‌های قبل مطرح کرده‌ایم، اما نکات تکمیلی دیگری نیز وجود دارند که به شما در بهبود کیفیت ایمیل‌های تراکنشی کمک می‌کنند.

ایمیل‌های تراکنشی باید در عین ساده بودن، اهداف موردنیاز مشتری را محقق کنند. بهترین نکات و روش‌ها برای ساخت ایمیل‌های تراکنشی عبارتند از:

 • مختصر و مفید بودن
 • خاص بودن
 • ارائه لینک
 • برندسازی
 • ارائه راه‌های ارتباطی

در ادامه هر کدام از این نکات را به طور دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

مختصر و مفید بودن

شما می‌توانید با محدود کردن طول ایمیل‌های تراکنشی و ارائه اطلاعات مورد نیاز مشتریان به طور خلاصه، نرخ پرش را کاهش دهید. اگرچه استفاده از تصاویر برای بازاریابی ایمیلی توصیه می‌شوند، اما اغلب برای ایمیل‌های تراکنشی ضروری نیستند.

خاص بودن

شخصی سازی باید اولویت اول شما باشد. مشتریان به دنبال اطلاعات خاص و مفید هستند. ایمیلی که اقلام، قیمت و تاریخ ارسال تخمینی سفارش را ارائه می‌کند، بسیار مفیدتر از پیام معمولی «سفارش ارسال شد» است.

ارائه لینک

لینک دادن به اطلاعات خاص نه تنها ایمیل‌های تراکنشی شما را کاربردی می‌کند، بلکه به مشتریان کمک می‌کند آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند. برای مثال، می‌توانید لینک هایی به صفحه رهگیری و حمل و نقل، صفحه وضعیت سفارش، یا صفحه اطلاعات سفارش ارائه دهید.

ارائه اطلاعات و راه‌های ارتباطی

از آنجایی که هدف ایمیل‌های تراکنشی ارائه خدمات عالی به مشتریان است، ایده خوبی است که ایمیل‌های خود را با راه هایی که مشتریان می‌توانند برای ارتباط با شما در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشکل از آن استفاده کنند، به پایان برسانید. این اطلاعات می‌تواند شامل آدرس ایمیل، شماره تلفن، لینک به صفحه چت آنلاین یا موارد دیگر باشد. هرچه امکان برقراری ارتباط با خود را برای مشتریان آسان تر کنید، احتمال اینکه آن‌ها ایمیل‌های تراکنشی را به عنوان بخشی از استراتژی شما برای ارائه خدمات عالی به مشتریان ببینند، بیشتر می‌شود.

برندسازی

ایمیل‌های تبادلی فرصت مناسبی برای افزایش آگاهی مشتریان و وفاداری به برند شما هستند. اگر پلتفرم و تراکنش مورد استفاده شما این امکان را فراهم می‌کند، با گنجاندن رنگ‌ها و لوگوی شرکت خود در تمام ایمیل‌های تراکنشی به مشتریان، شناخت آن‌ها از برند خود را تقویت کنید.

بهترین ارائه دهنده خدمات ایمیل تراکنشی

خدمات ایمیل تراکنشی هاست ایران، گزینه‌ای عالی برای استفاده از قابلیت‌های ایمیل تراکنشی است. سرویس ایمیل تراکنشی هاست ایران گزینه‌ای عالی برای ارسال سریع و آسان ایمیل‌های تراکنشی است. اگر به دنبال راهی برای ارسال مطمئن ایمیل سازمانی هستید، می‌توانید از این خدمات استفاده کنید. ایمیل‌های تراکنشی دارای نرخ خوانده شدن بسیار بالا هستند و امکان اسپم شدن آن‌ها بسیار پایین است.

جمع بندی

با استفاده از ایمیل‌های تراکنشی روابط خود با مشتریان را بهبود ببخشید. ارسال ایمیل‌های تراکنشی به مشتریان نشان می‌دهد که برای شما اهمیت دارند و در عین حال به شما این امکان را می‌دهد که از بروز بسیاری از سوالات یا نگرانی‌ها برای مشتریان جلوگیری کنید. با گذشت زمان، این مزایا سبب افزایش اعتماد مشتریان به برند شما می‌شود.

سوالات متداول :

نکاتی که باید درباره ایمیل تراکنشی Transactional Email بدانید!

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

32  +    =  41