seo vs ppc
seo vs ppc

سئو بهتر است یا تبلیغ اینترنتی پرداخت به ازای نرخ کلیک؟ این سؤالی است که در ذهن بسیاری از سهام‌داران و فعالان کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک وجود دارد، کدام روش بهترین اثر را در طولانی‌مدت بر روی برند و وب‌سایت شما می‌گذارد؟

پاسخ این سؤال ساده نیست ولی ارزش بررسی کردن را دارد.

در ابتدا بهتر است، پاسخی ساده و سریع به این سؤال بدهیم:

برای شروع کار در بازاریابی موتورهای جستجو به رویکرد چندگانه با ساختار قوی نیاز داریم که بتوانیم سیستم تبلیغ پرداخت در ازای نرخ کلیک را توسعه دهیم، هدف اصلی از این کار نمایش بهتر در موتورهای جستجو است.

پس باید اطمینان حاصل کرد که یک وب‌سایت تمام موارد لازم برای رسیدن به موفقیت را دارد. باید از اجراشدن تمام نکات لازم سئو عمومی ازجمله user friendly بودن، search friendly بودن و تکنیک‌های بهتر دیده شدن وب‌سایت مثل تکنیک‌های تصویری، دارایی دیجیتال در کنار موارد پایه اطمینان حاصل کرد.

درصورتی‌که هر بخش به‌درستی اجرا شود و هر چیزی سرجای خود قرار بگیرد، تبلیغات کلیکی به هرچه بهتر دیده شدن وب‌سایت یا برند شما کمک می‌کند.

بهتر است کمی بیشتر به جزئیات موضوع بپردازیم.


مقاله مرتبط: ابزارهای موردنیاز سئو در سال ٢٠١٨


در  ابتدا باید به این مسئله توجه داشته باشید که جستجوی ارگانیک بهترین و باثبات‌ترین راه برای دیده شدن است، ارگانیک بودن وب‌سایت و نمایش بهتر لینک سایت شما در جستجوی گوگل به‌واسطه رعایت استاندارهای سئو مدنظر ماست.

بر اساس آماری که در سال ۲۰۱۴ توسط وب سایت Conductor منتشر شد، بیش از ۶۴ درصد از ترافیک وب‌سایت‌ها با استفاده از جستجوی ارگانیک حاصل می‌شود، این در حالی است که لینک‌های تبلیغاتی تنها ۶ درصد از ترافیک را به خود اختصاص می‌دهند.

ترافیک پولی، بازدیدکنندگان واجد شرایطی را به سایت شما می‌کشاند، این بازدیدکنندگان شامل کاربرانی می‌شوند که قابلیت تبدیل‌شدن به مشتری را دارند، اما ترافیک به‌دست‌آمده از جستجوی ارگانیک، هیچ‌گاه توانایی مقابله با ترافیک پولی را ندارد.

نمی‌توانیم این مسئله را نادیده بگیریم که تبلیغات یکی از سریع‌ترین راه‌های دیده شدن یک برند، محصول و یا خدمت است، ولی مسئله مهم در این میان، اختلاف حجم ترافیک جستجوی ارگانیک و پولی است.

در تبلیغات کلیکی هدف اصلی نمایش هرچه بهتر برند است. پس وب‌سایت باید به بهترین شکل ممکن عرضه شود تا به موفقیت برسد، در هر دو روش نمایش وب‌سایت، چه درروش پولی و چه درروش ارگانیک میزان اهمیت نمایش درست وب‌سایت را نمی‌توان نادیده گرفت.

اگر یکی از بخش‌های سایت به‌خوبی عمل نکند، ممکن است تمام پولتان به باد برود! landing page ضعیف، پیغام ۴۰۴، لینک‌های شکسته یا مشکلات طراحی از جمله مواردی هستند که امروزه کاربران با آن دسته پنجه نرم می‌کنند. اگر نکات فنی به‌خوبی در وب‌سایت رعایت نشود و یا وب‌سایت با مشکل بارگذاری درگیر باشد، روش تبلیغ پولی به‌خوبی عمل نمی‌کند.

تبلیغاتی بودن سایت و پرداخت پول به گوگل برای نمایش وب‌سایت شما به‌عنوان اولین سایت در صفحه جستجو، مخاطبان زیادی را به سمت شما می‌کشاند ولی بازسازی کاربرانی که توسط جستجوی ارگانیک به وب‌سایت شما آمده‌اند، از روش وب‌سایت پولی تقریباً غیرممکن است.

این به معنای دیده نشدن وب‌سایت‌های تبلیغاتی و کلیکی نیست، این وب‌سایت‌ها با داشتن شرایط لازم ازجمله صفحه فرود مناسب به‌خوبی دیده می‌شوند. برای نتیجه گرفتن و دیده شدن وب‌سایت از روش تبلیغات کلیکی، باید هزینه قابل‌توجهی در مدت‌زمان طولانی صرف شود. به همین دلیل است که بسیاری از کمپانی‌هایی که از روش تبلیغات برای نمایش بهتر سایتشان استفاده می‌کنند، پس از چند ماه تبلیغات را متوقف می‌کنند ولی در جستجوی ارگانیک موفقیت در مدت‌زمان کوتاه‌تری به دست می‌آید و این موفقیت ماندنی است.

برای ماندگار بودن در بازار دیجیتال، استفاده از جستجوی ارگانیک، و رعایت اصول سئو برای نمایش بهتر در جستجوی گوگل، مؤثرترین راه دیده شدن است.

کدام روش تأثیر فوری در وب سایت می‌گذارد؟

اگر این سؤال از زوایای متفاوتی پرسیده شود، جواب‌های متفاوتی هم دارد، اگر بخواهیم بدانیم که در حال حاضر کدام روش برای برند ما بهتر است، سئو یا تبلیغات کلیکی؟ جواب هم ممکن است متفاوت باشد.

استفاده از پول برای افزایش بازدید سایت و نمایش هرچه بهتر سایت در جستجوی گوگل، باید نرخ بازدهی مشخصی داشته باشد. با فرض اینکه آگهی و تبلیغ ما به‌درستی عمل کرده است و کاربر بدون هیچ مشکلی در landing page از وب‌سایت بازدید کرده، می‌توان این اطمینان را داد که روش تبلیغی تأثیر خوب و فوری بر روی بازدید سایت خواهد داشت.


مقاله مرتبط: سئو کلاه سفید یا کلاه ‌سیاه : شما کدام کلاه را به سر می‌کنید؟


افزایش بازدید وب‌سایت و نمایش بهتر وب‌سایت در جستجوی گوگل از روش پولی، برای کارفرما بسیار گران تمام می‌شود، در صورتی می‌توانید به تبلیغ اینترنتی اطمینان داشته باشید که همه عوامل سایتتان بدون هیچ عیب و نقصی عمل کنند.

روشن است که با تبلیغات و اختصاص بودجه بیشتر برای تبلیغات، وب‌سایت به‌خوبی دیده می‌شود ولی اگر نام تجاری را با روش ارگانیک و با رعایت اصول اولیه سئو بالا ببرید، مجبور به تقبل هزینه‌های گزاف نیستید و حجم مخاطب بیشتری را در مدت‌زمان طولانی به دست می‌آورید.

روش تبلیغاتی و پولی، تأثیر آنی در افزایش بازدید وب‌سایت شما دارد، ولی اگر روزی توانایی پرداخت هزینه تبلیغات را نداشته باشید، بازدید وب‌سایتتان به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

هیولای دو سر

در بازاریابی موتورهای جستجو، دو ابزار قدرتمند برای جستجو و کشف کردن راه‌های فروش بهتر وجود دارد، این ابزارهای کاربردی، ابزار جستجوی پولی و ابزار جستجوی ارگانیک یا طبیعی است.

این دو ابزار در کنار هم عملکردی بی‌نظیر دارند ولی اغلب برندها و کسب‌وکارهای کوچک از این ابزارها در کنار هم استفاده نمی‌کنند.

زمانی که کسب‌وکاری کوچک است و توانایی پرداخت پول کافی برای تبلیغات اینترنتی را ندارد، بهتر است قبل از اینکه به سراغ تبلیغات کلیکی برود، درزمینهٔ سئو تقویت شود.

اگر برای بالا بردن وب‌سایت سئو را تقویت می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که سایت‌های زیادی به‌عنوان رقیب شما وجود دارند و به‌روزرسانی الگوریتم‌ها بر روی نمایش وب‌سایت در گوگل تأثیر می‌گذارد.

ایجاد تعادل میان بهبود سئو سایت و اختصاص بودجه‌ای برای نمایش بهتر سایت در موتور جستجوی گوگل، بهترین و ایده آل ترین راه برای نمایش هرچه بهتر برند در دنیای تجارت الکترونیک است.

وب‌سایت‌های سازمانی چه جایگاهی در این میان‌دارند؟

پاسخ این سؤال در موقعیت‌های مختلف کاملاً متفاوت است.

زمانی که برند یک سازمان یا شرکت، تبلیغات کلیکی را متوقف می‌کند، به‌اندازه وب‌سایت‌های دیگر ضربه می‌خورد. اما شرکت‌های بزرگ معمولاً گروه‌هایی متشکل از بازاریابان حرفه‌ای را برای نظارت بر کیفیت نمایش وب‌سایت در محیط وب‌دارند که تلاش می‌کنند وب‌سایت هرچه بهتر در موتور جستجو به نمایش دربیاید.

بسیاری از شرکت‌ها از روش‌های ارگانیک و اصولی سئو برای بهبود نمایش وب‌سایت در موتور جستجو استفاده می‌کنند که کیفیت بسیار خوبی هم دارند، ولی با استفاده از روش تبلیغ کلیکی و پرداخت پول به گوگل برای نمایش وب‌سایت در بالاترین عنوان جستجو، تغییرات در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.

کدام گزینه برای کسب‌وکار شما مناسب است؟

اگر بودجه شما محدود است و نمی‌دانید کدام روش برای نمایش بهتر وب‌سایتتان مفید است، به‌جز حجم مخاطب باید عوامل دیگری را هم در نظر داشته باشید.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، ساخت وب‌سایت بر اساس اصول سئو و ایجاد نتیجه ارگانیک بسیار بهتر از روش تبلیغاتی است.

نکات دیگری که در انتخابتان باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

  • موقعیت کنونی وب‌سایت
  • موقعیت وب‌سایت در نتایج ارگانیک
  • وضعیت استفاده از جستجوی تبلیغاتی یا تبلیغ کلیکی
  • اهداف برند یا وب‌سایت
  • ترافیک اصلی وب‌سایت از کجا می‌آید
  • برند، محصول یا خدمات چگونه جستجو می‌شود

مثل همه بازارهای اینترنتی، میزان دیده شدن شما در مراحل بعدی کارتان، به خاص بودن برند، وب‌سایت، هدف و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید بستگی دارد.

SEO یا PPC: کدام‌یک در طولانی‌مدت بهتر جواب می‌دهد؟

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  26  =  36