صفحه پیلار چیست و چرا باید از pillar page در استراتژی سئو استفاده کنید؟
صفحه پیلار چیست و چرا باید از pillar page در استراتژی سئو استفاده کنید؟

سئوی وب‌سایت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت کسب‌وکار شماست. سئو به الگوریتم موتورهای جستجویی مانند گوگل بستگی دارد که فرمول‌های خود را علنی نمی‌کنند، اما راهنماهای عمومی به صاحبان سایت ارائه می‌دهند. قسمت عمده این راهنمایی‌ها به محتوای سایت ارتباط دارد، اینکه باکیفیت و مرتبط باشد و در عین حال منظم و قابل‌دسترسی هم باشد.

در این مقاله، صفحه پیلار یا صفحه ستون را معرفی می‌کنیم که یکی از راه‌های مؤثر برای سازمان‌دهی محتوای سایت است تا در بهینه‌سازی سایت موفق شوید و رتبه اول را در نتایج جستجو به دست بیاورید که منجر به ترافیک و فروش بیشتر برای کسب‌وکار شما خواهد شد.

هر کسی که در زمینه سئو فعالیت می‌کند می‌داند که سئو مانند ضربان قلبی می‌ماند که مدام در حال تغییر است. در نتیجه، هر بازاریاب ماهری باید مراقب باشد تا با این تغییرات همراه باشد و محتوای سایت خود را مطابق آن‌ها برنامه‌ریزی کند. صفحات ستون به‌عنوان یک استراتژی قابل‌اعتماد سئو ظهور کرده‌اند که نتیجه الگوریتم‌های همیشه در حال تغییر گوگل و رفتار کاربران است که چگونه جستجو را انجام می‌دهند. همه این‌ها به این معناست که بازاریاب‌ها باید چگونگی ارائه محتوا را تغییر دهند تا در نتایج جستجو رتبه بهتری بگیرند.

صفحه پیلار یا pillar page چیست؟

Pillar Page صفحه‌ای است که پیش‌نمایشی کامل و جامع از محتوای وب‌سایت شما ارائه می‌دهد. این صفحه، همه جوانب موضوع خاص سایت را بدون اینکه وارد جزییات شود، پوشش می‌دهد بنابراین صفحه پیلار یا صفحه ستون فرصتی فراهم می‌کند تا کاربران جزییات بیشتر در مورد موضوع وب‌سایت را ببینند که توسط لینک به وبلاگ‌ها یا محتواهای خوشه‌ای فراهم می‌شود که با وجود داشتن انواع موضوع، زیر چتر موضوع خاص سایتتان قرار می‌گیرند.

صفحه پیلار یا pillar page چیست؟


مقاله مرتبط: صفحه یتیم چیست؟ چگونه صفحات لینک نشده وب‌سایت را بیابیم؟


اساساً، صفحه ستون یک صفحه مرکزی است که همه موضوع‌های مرتبط به موضوع سایت را در یک صفحه قرار می‌دهد. صفحه ستون به همه این موضوع‌های مرتبط می‌پردازد؛ اما وارد جزییات آن‌ها نمی‌شود؛ بنابراین، لینک‌های خروجی از صفحه ستون به محتواهای خوشه‌ای به کاربر اجازه می‌دهد تا جزییات بیشتری در مورد موضوع سایت شما به دست بیاورد.

صفحات ستون دارای خصوصیات زیر هستند:

  • محتوای کامل دارند که به مخاطبان اجازه می‌دهند تا درک خوبی از یک موضوع خاص داشته باشند.
  • برای محتوای مرتبط و جزییات بیشتر، لینک فراهم می‌کنند.
  • از پست بلاگ طولانی‌تر هستند.
  • در ابتدای صفحه هایپرلینک ارائه می‌دهند.

صفحه پیلار یا pillar page چیست؟

چرا صفحات ستون در سئو مؤثر هستند؟

به زبان ساده، گوگل وب‌سایت‌های منظم و سازمان‌دهی شده که تشخیص موضوع و محتوای سایت را راحت‌تر می‌کنند را ترجیح می‌دهد. صفحات ستون به‌صورت کاملاً مؤثر محتوای وب شمارا مرتب می‌کنند و به گوگل اجازه می‌دهند تا خیلی سریع موضوع سایت را تشخیص دهد تا بتواند سایت را رتبه‌بندی کند. این روند بسیار مهم است برای اینکه گوگل سایت‌هایی را که تشخیص موضوعشان سخت است، دوست ندارد و رتبه ضعیفی به آن‌ها می‌دهد!

مزیت دیگر صفحات ستون، تأمین تجربه کاربری آسان و ساده برای مخاطبان است. صفحه ستون با پرداختن به‌عنوان همه محتوای موجود در سایت، مانند یک نقشه راه برای سایر قسمت‌های سایت عمل می‌کند. صفحه ستون شامل لینک‌هایی به اطلاعات بیشتر در مورد محتوای سایت است. این طبقه‌بندی به مخاطب کمک می‌کند تا محتوایی را که در جستجویش هست پیدا کند و تعامل کاربر را هم در سایت شما افزایش می‌دهد.

صفحات ستون مزایای دیگری هم دارند:

  • اطلاعات عمیق برای یک موضوع خاص ارائه می‌دهند که گوگل رتبه خوبی برای این کار تخصیص می‌دهد.
  • یک پیش‌نمایش فشرده از همه محتوای سایت در یک صفحه فراهم می‌کند و لینک خروجی ارائه می‌دهد تا کاربر توضیحات کامل‌تر در مورد موضوع را پیدا کند.

دلایل اهمیت صفحه ستون در سئو:

الگوریتم جستجوی گوگل

شیوه‌هایی که مردم جستجوی اینترنتی انجام می‌دادند تغییر کرده است که بیشتر به این دلیل است که جستجوی صوتی ارائه‌شده و روز به روز محبوب‌تر می‌شود. این استایل محاوره‌ای جستجو، الگوریتم جستجوی گوگل را هم تغییر داده است. متأسفانه، وقتی الگوریتم جستجوی گوگل تغییر می‌کند، ممکن است روی رتبه سایت شما تأثیر منفی بگذارد. در نتیجه، بهتر است با تغییرات هماهنگ باشید و محتوایی تولید کنید که همیشه در گوگل رتبه خوبی می‌گیرد.

هر بازاریابی می‌خواهد که وب‌سایتش در صفحه اول نتایج جستجو ظاهر شود؛ اما این نتیجه بستگی به تغییر محتوا برای اولویت‌های گوگل دارد که مطابق ترندهای جدید است. الگوریتم جستجوی گوگل قادر است ارتباط کلمات را با موضوع اصلی تشخیص دهد به‌جای اینکه روی یک کلمه کلیدی تمرکز کند که فقط تعدادی نتیجه عمومی را ظاهر می‌کند.

کاربران نتیجه جستجوی خاص می‌خواهند که نتایج عمومی را فیلتر کند.

الگوریتم گوگل هم تغییر کرده است برای اینکه محتوای زیادی روی وب وجود دارد که لزوماً باکیفیت نیستند و کاربران برای جستجوی خود نتایج خاص‌تر می‌خواهند؛ به عبارت دیگر، کاربران می‌خواهند نتایجی دریافت کنند که تا حد امکان دقیق باشد. فاکتور دیگری که الگوریتم جستجوی گوگل در نظر گرفته است رفتار کاربران برای جستجوی اطلاعات مورد نیازشان است. بسیاری از کاربران فقط عنوان پست وبلاگ‌ها را می‌خوانند و به خلاصه اطلاعاتی که گوگل در بالای صفحات نتایج جستجو نمایش می‌دهد نگاه می‌کنند تا به‌سرعت اطلاعات مورد نیازشان را پیدا کنند.

در نتیجه این تغییرات در جستجوها و ترندها، الگوریتم گوگل موارد زیر را در نظر می‌گیرد:

  • کلمات کلیدی دیگر خیلی استفاده نمی‌شوند.
  • به دلیل ظهور جستجوی صوتی، کاربران از سؤالات محاوره‌ای بلند استفاده می‌کنند.
  • کاربران نتایج جستجوی خاص می‌خواهند بدون اینکه مجبور باشند در نتایج جستجوی عمومی بگردند.

نتیجه‌گیری

تغییرات الگوریتم جستجوی گوگل، صفحات ستون را برای سئو مؤثرتر کرده است.

مزیت صفحات پیلار دو جنبه دارد که از یک طرف به کاربران و از طرف دیگر به گوگل مربوط می‌شود.

صفحه ستون به شما کمک می‌کند تا کاملاً مؤثر محتوای سایت خود را منظم کنید که تجربه کاربری را ارتقا دهید تا مخاطب به‌راحتی در سایت ناوبری کند و اطلاعات مورد نیازش را پیدا کند. کاربران می‌توانند صفحه ستون را به‌عنوان یک راهنمای وب‌سایت بگردند و از لینک‌ها استفاده کنند تا به‌راحتی همه محتوا را بررسی کنند. آسایشی که یک وب‌سایت منظم تأمین می‌کند، تعامل کاربر را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، گوگل وب‌سایت‌هایی را که صفحه ستون دارند بهتر رتبه‌بندی می‌کند برای اینکه محتوای وب مرتب می‌شود و گوگل راحت‌تر می‌تواند آن را ایندکس کند. علاوه بر اینکه، گوگل محتوای فشرده و عمیق را ترجیح می‌دهد. گوگل مجبور است محتوای آنلاین زیادی را فیلتر کند تا یک نتیجه جستجوی دقیق و مرتبط نمایش دهد.

الگوریتم گوگل به دلیل تغییرات رفتار و اولویت‌های کاربران همیشه در حال تغییر است. رفتار جستجوی کاربران هم به دلیل تغییر در تکنولوژی متحول شده است. جستجوی صوتی محبوب‌تر و راحت‌تر شده است در نتیجه یک تحول در الگوریتم گوگل ایجاد کرده است که تأکید بیشتری روی عبارات محاوره‌ای به‌جای کلمات کلیدی دارد.

علاوه بر این، گوگل الگوریتم جستجوی خود را بهتر کرده است تا نتایج دقیق‌تری نمایش دهد که کاربران را مجبور نکند تعداد زیادی نتایج جستجوی عمومی را بگردند. صفحات ستون، کار گوگل را راحت‌تر می‌کنند تا موضوع سایت شمارا تشخیص دهد و رتبه‌بندی کند.

هر بازاریابی که می‌خواهد رتبه بهتری در نتایج جستجوی گوگل به دست بیاورد، باید صفحات پیلار را به‌عنوان یک استراتژی قابل‌اعتماد سئو در نظر بگیرد؛ اما مزایای صفحات ستون به رتبه‌بندی در نتایج جستجو محدود نمی‌شود.

صفحه پیلار چیست و چرا باید از pillar page در استراتژی سئو استفاده کنید؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  56  =  63