مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » چرا کارمند و پیرو بودن بد نیست؟
کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

چرا کارمند و پیرو بودن بد نیست؟

کارمند و پیرو

در فرهنگ رهبری ما، فرد پیرو اغلب ناتوان و ضعیف شناخته می‌شود. زمانی که رهبران واقعی در جهت شکوهمندی و جلال قدم برمی‌دارند، کارمندان و پیروان معمولا نادیده گرفته می‌شوند. مدرسان رشته‌های مدیریت (MBA) به توانایی‌های خود در جهت آموزش مهارت‌های رهبری به دانشجویانشان، افتخار می‌کنند. به‌طورکلی رهبران موفق توانایی‌های پیروان خود را کشف کرده و از آن استفاده می‌کنند.

گاهی اوقات در برگزاری ورک‌شاپ‌ها و سمینارهای پیشرفت شخصیت با مفهوم «بجای پیرو بودن، یک رهبر باشید» مواجه می‌شویم.

ظاهراً هیچ اشتباهی در ایجاد انگیزه برای افراد تا ارتقا به سطح رهبری وجود ندارد، اگرچه که پیرو بودن یک تصور ذهنی منفی را برای افراد ایجاد می‌کند.

توجه: در محتوای این مقاله عبارت دنبال گر یا پیرو برای کسی به‌کاربرده می‌شود که در یک محیط شرکتی و سازمانی به‌عنوان یک زیردست، تابع و فرمان‌بردار است.

  1. فضیلت وفاداری

هر سازمانی برای جلوگیری از هر اغتشاش و اختلالی درروند کاری خود به کارمندان وفادار نیاز دارد که در هر موقعیتی به هدف اصلی سازمان پایبند بمانند. در پیروان خوب فضیلت وفاداری به‌طور طبیعی و غریزی وجود دارد. آن‌ها این توانایی را دارند که با وفاداری قوی و تعهد به اهداف سازمان خود، بر روی وظایفی که به آن‌ها اختصاص داده‌شده است کار کنند.

پیروان وفادار، از طریق مشارکت فعال در تولید ایده‌ها و مشاوره در موقعیت‌های حساس کاری به فکر نجات سازمان هستند. آن‌ها به‌جای اینکه از دسته مردان بله‌قربان‌گو باشند، در مورد موضوع نظر داده و صحبت می‌کنند و به‌طور مداوم به دنبال مشارکت در منافع طولانی‌مدت سازمان هستند.

البته به این معنا نیست که دیگر پیروان که در ایده دهی شرکت نمی‌کنند صداقت و تعهد ندارند

برخی از پیروان به رهبر و رئیس خود وفادار هستند، برخی دیگر از آن‌ها به سازمان با صرف‌نظر از اینکه چه کسی رهبری و مسئولیت آن را به عهده دارد. همچنین در مقابل کسانی هستند که فقط نسبت به منافع خود وفادارند.

  1. توانایی‌های تیمی

پیروان همیشه در یک تیم کار می‌کنند. حتی اگر شما تنها یک پیرو باشید آنگاه شما و مدیرتان به‌طور خودکار به‌عنوان یک گروه و دسته کوچک باهم کار می‌کنید. بنابراین روح و جان کار گروهی و همکاری در شخصیت پیروان قرار داده‌شده است.

کار تیمی

همان‌طور که کار گروهی یک مهارت اکتسابی است اما شما شخصاً نیز باید روحیه انجام کار گروهی را داشته باشید.

بنابراین به‌عنوان یک کارمند کارآمد، توانایی انجام کار گروهی به‌عنوان یک ارزش در رزومه کاریتان منظور می‌گردد.

۳. اثر مخفی

شاید «یک سازمان به‌خوبی رهبرانش است.» درست باشد. بااین‌حال یک سازمان بدون پیروانش نیز نصفه و نیمه و معیوب می‌شود

اینکه پیروان باید به گفته‌های رهبرشان عمل کنند یک تصور عمومی غلط است. زمانی که پیروان بر روی زمان و انرژی خود سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند وظایفی که به ایشان محول شده است را قضاوت کنند، به طرز شگفت‌آوری درنتیجه کار مؤثر خواهد بود.

به‌طور مثال، هر پروژه‌ای که به دست تیمی از پیروان انجام می‌شود، به دست رهبران و بالادستان هم قابل انجام است اما هنگامی‌که پیروان یک پروژه را از محتوا تا اجرا به دست می‌گیرند توانایی‌ها و افکارشان را نیز نشان می‌دهند.

امروزه محیط های اداری از سلسله‌مراتب خطی برخوردارند، فرهنگ‌سازمانی شبکه‌ای و فناوری به‌سرعت در حال پیشروی است، این تغییرات پویایی پیروان را تغییر داده و به آن‌ها قدرت بیشتری بخشیده است.

شاید در مقایسه با رهبران، زیردستان اقتدار کمتری داشته باشند اما این موضوع به‌هیچ‌وجه تأثیرگذاری و قدرتشان را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

  1. توانایی های رهبری

کمبود آگاهی و فهمی اشتباه باعث می‌شود فراموش کنیم که در سوی دیگر رهبری مفهوم اشتباهی از پیروان وجود دارد. یک پیرو خوب و کارآمد صفاتی را در خود نهادینه می‌کند که او را برای رهبری در موقعیت آماده کند.

یکی از بهترین چیزها درباره پیروی کردن به شما یاد می‌دهد که از نیازهای اطرافیانتان آگاه شوید. باید مردم اطراف را تحت نظر قرار داده و عوامل انگیزشی و تخریب انگیزه ایشان را دریابید.

رهبرانی که زمانی پیرو بوده‌اند، ایده‌های بهتری از نحوه هدایت مردم به سمت یک مسیر مشخص را داشته و می‌توانند بهترین آن‌ها را انتخاب کنند.

به‌طور مشابه، خوب قضاوت کردن یکی از نیازهای اصلی رهبری است که هنگام پرورش رهبران به آن‌ها آموزش داده می‌شود، یک پیرو درزمانی که به رهبری نرسیده است می‌تواند این خصلت را در خود تقویت کند.

یک پیرو ممکن است در سطح مردمی با چالش‌هایی مثل داوری کردن، تصمیم‌گیری و پیدا کردن راه‌حل مواجه شود. روبروی با چنین موقعیت‌هایی باعث می‌شود فرد در سطح رهبری توانایی تصمیم‌گیری‌های حیاتی و بزرگ‌تری را داشته باشد.

اگرچه همه سودای رهبری را در سر ندارند، اما کسی نمی‌تواند بدون نشان دادن توانایی‌های خود و عملکرد کارآمد در گروه، تدریجاً به سمت مسئولیت‌پذیری و موقعیت مقتدرانه برود.

همان‌طور که ارسطو چندین قرن پیش گفته است: «کسی که اطاعت کردن را بلد نباشد، نمی‌تواند به مقام رهبری برسد»

در دنیای حرفه‌ای امروزه که سطح رقابت نیز بسیار بالاست، ما مداوم تشویق می‌شویم که برای رسیدن به سطح رهبری تلاش کنیم. من شخصاً فکر می‌کنم وقتی‌که شما به‌سختی در حرفه خود تلاش می‌کنید این آرزوی پیشرفت و ارتقا کاملاً موجه است.

اگر پیرو بودن را به‌عنوان فاجعه ببینید، به‌شدت برای شما آزاردهنده خواهد بود.

پیرو بودن تنها به معنای انجام اموری ثابت تا رسیدن به سطح رهبری نیست. تعهد پیروان یکی از اصولی‌تری ویژگی‌هایی است که باید داشته باشند. همکاری و کمک به یکدیگر برای پیدا کردن راه‌حل مسائل هسته مرکزی هر سازمان موفق است.

 

منبع hongkiat.com

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه