محتوای سئو شده چیست؟
محتوای سئو شده چیست؟

بهینه سازی محتوا چیست چرا آن‌قدر مهم است؟ گرفتن ترافیک ارگانیک و رایگان برای وب‌سایت نیازمند تلاش‌های فراوانی است که مهم‌ترین این تلاش‌ها به بخش تولید محتوا و شیوه بهینه‌ کردن محتوا برمی‌گردد. نوشتن محتوا و بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا سئو به هم مرتبط هستند، زیرا اکثر تاکتیک‌های سئو به محتوای نوشته‌شده وابسته هستند. موتورهای جستجو فاکتورهای رتبه‌بندی مختلفی را تعریف کرده‌اند که باکیفیت محتوا مرتبط هستند. در این پست آموزشی قصد داریم مهم‌ترین نکات بهینه کردن محتوا را موردبررسی قرار دهیم تا در آخرسر بتوانیم محتوایی تولید کنیم که علاوه بر اینکه برای کاربر جذابیت داشته باشد، از دید موتور جستجو نیز محتوای مناسبی به‌حساب بیاد.

نحوه بهینه‌ سازی محتوا

نکات زیادی در رابطه بهینه سازی محتوا وجود دارند که توجه به این نکات هنگام تولید محتوا به ما کمک می‌کند که رتبه بهتری در نتایج موتور جستجو برای محتوای خود به دست آوریم که مهم‌ترین این نکات عبارت‌اند از:

 

 • شناسایی مخاطبین هدف
 • تعیین یک موضوع مشخص
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • ایجاد ساختار مناسب برای محتوا
 • تبلیغ محتوا
 • توجه به کیفیت محتوا
 • مختصر نگه‌داشتن محتوا
 • توجه به نکات نگارشی و املایی
 • عدم کپی کردن از دیگران

بهینه‌ سازی محتوا

۱. شناسایی مخاطبین هدف

شخصی سازی محتوا یکی از ارکان مهم بهینه سازی محتوا است. بهتر است بدانید که خوانندگان شما چه کسانی هستند یا برای چه کسانی می‌نویسید. متأسفانه تولیدکنندگان محتوا اغلب این مفهوم را نادیده می‌گیرند. جمع‌آوری اطلاعات آماری در مورد مخاطبان خود مانند گروه سنی، جنسیت یا منطقه جغرافیایی و… می‌تواند به شما در پیروی از یک سبک نوشتاری خاص کمک کند. برای نوشتن محتوا برای مخاطبان هدف باید عناصر زیر در نظر گرفته شوند:

 • نوع عباراتی که مخاطب در موتورهای جستجو می‌کند.
 • انواع مشکلاتی که افراد با آن روبرو هستند.
 • مخاطب به دنبال چه راه‌حلی است؟
 • اگر قبلاً یک‌راه‌حل پیشنهادی برای آن مشکلات وجود دارد، چرا آن راه‌حل کار نمی‌کند؟
 • چگونه محتوای من می‌تواند به حل مشکل آن‌ها کمک کند.

هر وب‌سایت جایگاه خاصی را هدف قرار می‌دهد که گروه خاصی از مخاطبان را جذب می‌کند. به‌عنوان‌مثال، اگر درباره محصولات آشپزخانه محتوا تولید می‌کنید، مخاطبان شما احتمالاً زنان خانه‌دار هستند و شما باید محتوا را به‌دوراز جنبه‌های فنی پیچیده درباره این محصولات بنویسید.

۲. تعیین موضوع

نکته مهم دیگر برای شروع بهینه سازی محتوا، انتخاب یک موضوع مشخص و معین است. موضوعی که شما می‌خواهید در رابطه با آن محتوا بنویسید باید کاملاً مرتبط با حوزه کاری شما باشد و به دغدغه کاربران هدف شما جواب دهد.

شما می‌توانید از ابزارهای مختلف سئو مانند Ahrefs، گوگل ترند و… برای یافتن موضوعات و عبارات جستجو شده آنلاین توسط کاربران استفاده کنید. همچنین اگر کلمات کلیدی عمومی مربوط به حوزه خود را در گوگل جستجو کنید، گوگل موضوعات یا پرس‌وجوهای مختلفی را ارائه می‌دهد که می‌توانید در مورد آن‌ها بنویسید.

توصیه می‌شود در موضوعاتی محتوای سئو شده بنویسید که با علاقه شما مطابقت دارد تا آن را به‌طور کامل درک کنید و بتوانید به مشکل مخاطب جواب دهید نه‌فقط اینکه چیزی نوشته باشید.

۳. تحقیق کلمات کلیدی در بهینه سازی محتوا

پس‌ازآنکه که موضوعی را برای نوشتن پیدا کردید، وقت آن است که کلمات کلیدی را که در موقعیت‌های مختلف محتوا قرار می‌گیرند، شناسایی کنید. کلمات کلیدی بلوک‌های سازنده محتوای سئو شده هستند و پرس‌وجوهای جستجوی کاربران و وب‌سایت شمارا به هم متصل می‌کنند.


مقاله مرتبط: ۱۳ اشتباه رایج در نگارش محتوا برای وب سایت


کلمات کلیدی نقش مهمی در بهینه‌ سازی محتوا برای قرار گرفتن در رتبه‌های برتر ایفا می‌کنند. آن‌ها یکی از مهم‌ترین جنبه‌های بهینه‌سازی موتور جستجو هستند زیرا به ایجاد ترافیک ارگانیک به سمت وب‌سایت کمک می‌کنند.

ابزارهای آنلاین مختلفی مانند Google Keyword Planner برای شناسایی کلمات کلیدی مرتبط با موضوع شما استفاده می‌شود. چنین ابزارهایی می‌توانند داده‌هایی را در مورد کلمات کلیدی به دست آورند که این داده ها منحصر به فرد هستند. مثلا اینکه  که بیشترین جستجو مربوط به چه کلید واژه ای است و اینکه کدام کلمات کلیدی بیشترین ترافیک را جذب می‌کنند و… . کلمات کلیدی در میان کلیدواژه‌های دم بلند و کلمه کلیدی کوتاه دسته‌بندی می‌شوند که باید بخشی از متن و متاتگ و عنوان محتوا باشند.

کلمات کلیدی کوتاه

هر کلمه کلیدی که کمتر از سه کلمه داشته باشد به‌عنوان یک کلمه کلیدی کوتاه در نظر گرفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال کلمه کلیدی خرید موبایل یک کلمه کلیدی کوتاه است که ترافیک بیشتری دریافت می‌کنند و به‌طورکلی رقابت بالایی برای آن نیز وجود دارد. این کلمات کلیدی طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهند و تقریباً در هر بخش از محتوای یک وب‌سایت نشان داده می‌شوند.

کلمات کلیدی دم بلند یا لانگ تیل

کلمات کلیدی لانگ تیل نوعی کلمات کلیدی هستند که از سه تا پنج کلمه تشکیل‌شده‌اند. کلمات کلیدی Long Tail مختص موضوع بسیار خاصتری هستند. آن‌ها به‌اندازه کلمات کلیدی کوتاه در ایجاد ترافیک مؤثر نیستند. آن‌ها حجم جستجو و سطح رقابت پایینی دارند، اما برای هدف قرار دادن پرس‌وجوهای خاص بسیار مفید هستند.

نحوه استفاده از کلمات کلیدی:

علاوه به جستجو یافتن بهترین و مرتبط‌ترین کلمات کلیدی، نحوه استفاده از آن‌ها نیز بسیار مهم است. به‌صورت کلی از کلمات کلیدی باید به‌صورت توزیع‌شده و به‌دفعات مناسب در:

 • بدنه محتوا
 • سرفصل‌ها
 • متاتگ ها

استفاده شود تا به موتور جستجو کمک کرده باشیم که محتوای ما را بهتر درک کند.

۴. ایجاد قالب محتوایی مناسب

قالب محتوای وب به ساختار و عناوینی که در بدنه محتوا ارائه خواهید داد اشاره دارد. طرح کلی محتوای خوب به ترتیب زیر قرار می‌گیرد:

 

 • مقدمه
 • بدنه
 • نتیجه

یک محتوای سئو شده مناسب بهتر است از سبک بالا بهره ببرد تا نتیجه مثمر ثمری به همراه داشته باشد.

نوشتن محتوای سئو شده

مقدمه در محتوا

قسمت مقدمه باید دید کلی از محتوای شمارا به کاربر ارائه دهد. یک مقدمه مناسب نباید بیش از ۲۰۰ کلمه باشد. قسمت ابتدایی مقدمه باید به موضوع هدف و اصل دغدغه مخاطب مربوط باشد. بخش دوم مقدمه باید یک پیشنهاد ارائه دهد و راه‌حلی برای مشکلات مخاطبین باشد. این قسمت باید حاوی توضیحات مختصر مرتبط با بقیه موضوع باشد و موضوع مهمی در بهینه سازی محتوا  است.

بدنه محتوا

بدنه محتوای شما باید دارای بخش‌های مختلفی باشد که جنبه‌های مختلف مشکل را تعریف کند. به‌خصوص اگر در حال نوشتن یک مقاله راهنما هستید، با ارائه دلایل مشکل و سپس پیشنهادها و راه‌حل‌های ممکن، به محتوای خود جذابیت خاصی ببخشید. این‌یک اصل مهم در نوشتن یک محتوای سئو شده مناسب است. شما باید از عناوین و هدینگ های H2 و H3 برای ارتباط بخش‌های مختلف و ارائه محتوای مناسب استفاده کنید. هر زیر عنوان باید با عنوان اصلی خود مرتبط باشد. این سبک نوشتاری باعث می‌شود که بازدیدکنندگان به‌آسانی محتوای شمارا پیمایش کنند و آن را بهتر درک کنند.

قسمت نتیجه‌گیری

بخش آخر محتوای شما باید کل هدف مقاله و چگونگی حل این پرس و جو را خلاصه کند. آوردن کلمات کلیدی مرتبط در مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری محتوا برای حفظ ارتباط آن مهم است.

۵. توجه به کیفیت در بهینه سازی محتوا

کیفیت محتوا یکی از مهم‌ترین اصل‌های بهینه سازی محتوا است. راه‌های زیادی برای خلق یک محتوای مناسب و باکیفیت وجود دارد که می‌توان با آن محتوای منحصربه‌فردی ایجاد کرد. سه روش رایج تولید محتوا عبارت‌اند از:

 • ایجاد محتوا از صفر تاصد (محتوا باید به‌صورت کارشناسی تولیدشده باشد و از صحت محتوا اطمینان حاصل شود)
 • ترجمه محتوا (ترجمه نباید ماشینی باشد)
 • بازنویسی محتوا (در بازنویسی باید خلاقیت و جذابیت بیشتری به محتوا ارائه شود و صرفاً با کلمات بازی نشود)

۶. تبلیغ محتوا از طریق پست‌های مهان

بهترین راه برای دریافت بک لینک‌های عالی و مناسب برای یک محتوا تبلیغ آن از طریق پست‌های مهمان است. ایجاد بک لینک‌ها باعث افزایش اعتبار وب‌سایت شما از دید موتور جستجو می‌شود و جایگاه محتوای شمارا بهبود می‌بخشد.

محتوای منحصربه‌فرد می‌تواند به جذب مشتریان جدید و دستیابی به قدرت بالاتر در جایگاه شما کمک کند. برای تبلیغ موفقیت‌آمیز از طریق پست‌های مهمان برای محتوای خو، سایت‌های مرتبط با ساختار محتوای خود را هدف قرار دهید و مخاطبان هدف خود را جذب کنید. تعداد مخاطبان هدفمندی که در صفحه آن‌ها فرود می‌آیند می‌تواند فرصت‌های حیاتی برای هدایت مخاطبان در وب‌سایت شما به ارمغان بیاورد.

۷. توجه به نکات نگارشی و املایی محتوا

محتوای متنی با اشتباهات گرامری و املایی بدترین تأثیر را بر خوانندگان خود تحمیل می‌کند. این می‌تواند به نوبت خود بسیار بد باشد زیرا خزنده‌های موتورهای جستجو ممکن است محتوای دارای خطاهای زیاد را نادیده بگیرند و اصلا آن را ایندکس نکنند. سعی کنید مقالات و محتوای سئو شده خود را ازلحاظ نگارشی و املایی تصحیح کند. در این رابطه می‌توانید با تکیه‌بر ابزارهای آنلاین و نرم‌افزارهای موجود، خطاهای موجود در محتوا را در کمترین زمان ممکن تصحیح کنید.

۸. مختصر نگه‌داشتن

همه مخاطبین دوست دارند که در کمترین زمان ممکن به آنچه نیاز دارند برسند. محتوا باید تا حد امکان و تا جایی که منطقی است کوتاه و مختصر باشد و بدون گزافه‌گویی به نیاز کاربر پاسخ دهد. همین مفهوم برای عناوین متا و توضیحات متا نیز لازم است که در آن شما باید محدوده تعداد کاراکترها را رعایت کنید. بهترین طول برای یک محتوا، نوشتن به‌اندازه موردنیاز است و محتوا باید بدون هیچ زیاد و کمی به مشکلات کاربران و نیاز آن‌ها پاسخ دهد. همچنین سعی کنید که از پاراگراف‌های کوتاه و جملات کوتاه استفاده کنید تا خوانایی محتوا را افزایش دهید و خواندن محتوا را برای کاربران آسان کنید. این درواقع به اصل خوانایی اشاره دارد که یکی از اصول بهینه سازی محتوا است.

اصول تولید محتوای سئو بیس

۹. یونیک بودن در بهینه سازی محتوا

محتوای نوشته‌شده در یک صفحه وب باید منحصربه‌فرد و یونیک باشد تا به درخواست جستجوی کاربر ارزش بیفزاید. گوگل محتوای یونیک را به‌عنوان یک فاکتور رتبه‌بندی برای وب‌سایت‌ها تعریف کرده است و این موضوع برای بهینه سازی محتوا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. موتورهای جستجو وب‌سایت‌هایی را ترجیح می‌دهند که مطالب منحصربه‌فرد را به‌جای اطلاعات تکراری مشابه سایت‌های دیگر ارائه دهند. ابزارهای گوناگونی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها محتوا را ازلحاظ یونیک بودن بررسی کرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • https://www.check-plagiarism.com/
 • https://plagiarismdetector.net/

سخن پایانی

نوشتن یک محتوا بهینه برای موتورهای جستجو یا بهینه سازی محتوا به فاکتورهای زیادی پایبند است که توجه به این فاکتورها می‌تواند تأثیر بسیار زیادی درگرفتن رتبه بهتر در موتور جستجو به همراه داشته باشد. شناسایی مخاطبین هدف و نوشتن برای آن‌ها، توجه به کیفیت و خوانایی محتوا، تحقیق کلمات کلیدی و استفاده از آنها به شیوه ای درست، بهینه‌سازی متاتگها و یونیک بودن محتوا مهمترین فاکتورهای یک محتوای بهینه هستند که در این پست آموزشی به آن‌ها اشاره کردیم. امیدوارم که مقاله ما در رابطه با چگونگی بهینه سازی محتوا برای شما مفید واقع‌شده باشد.

نحوه نوشتن محتوای سئو شده – آموزش بهینه سازی محتوای سایت

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و در حوزه‌های مذکور در مجله هاست ایران محتوا تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

77  +    =  81