گوگل در راستای هماهنگی وب‌سایت‌ها با همه دستگاه‌ها راه‌هایی برای رفتن از نشانی جداگانه مخصوص موبایل به  طراحی واکنش گرا ارائه کرده است. قبل از هر چیز باید کمی در رابطه با وب‌سایت‌های واکنش گرا صحبت کنیم، طراحی وب سایت واکنش گرا یا Responsive Web Design سبکی از طراحی صفحات وب است که وب‌سایت بر روی طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها مثل موبایل، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای خانگی نمایش داده می‌شوند. روش‌های زیادی برای هماهنگی وب‌سایت‌ها با گوشی‌های هوشمند وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به سایت‌های m-dot اشاره کرد.

صاحبان کسب‌وکارها و وب‌سایت‌ها خواهان هماهنگی هرچه بیشتر وب‌سایت با گوشی‌های هوشمند هستند. یکی از این روش‌ها طراحی وب‌سایت با ULR m-dot است، یعنی زمانی که سایت را با تلفن همراه بازکنید url سایت به‌صورت m.example.com نشان داده می‌شود و سایت مخصوص موبایل برای کاربر به نمایش درمی‌آید. البته طراحی وب‌سایت واکنش گرا نتیجه‌ای به‌مراتب بهتر از روش m-dot دارد.

باید به این نکته توجه داشت که هر تغییر اصلی در سایت باید از طریق سیگنال‌ها به گوگل ارسال شود. گوگل نکاتی را در رابطه با نحوه مهاجرت از ULR m-dot به وب‌سایت واکنش گرا تهیه‌کرده است تا بتوان به سئو هرچه بهتر رسید.

پروسه مهاجرت از ULR m-dot به واکنش گرا آسان است، در وهله اول باید به این نکته توجه کرد که وب‌سایت واکنش گرا باید آماده باشد. تنها نکته مهمی که در این انتقال اهمیت دارد راه‌اندازی ریدایرکت ۳۰۱ از ULR m-dot به ULR معمولی است.

نسخه موبایل و طراحی واکنش گرا سایت

ریدایرکت URL سایت

ULR دسکتاپ شما تغییر نمی‌کند، بنابراین فقط کافی است که تغییر مسیر نشانی وب‌سایت را از ULR موبایل به ULR دسکتاپ ببرید.

در آخر هرگونه ULR اختصاصی تلفن همراه را پاک‌کنید، این مورد می‌تواند شامل مواردی مانند conditional redirect یا HTTP header باشد.

گوگل پیشنهاد می‌کند که از rel=canonical در ULR وب‌سایت واکنش گرا برای نشانه‌گذاری آن‌ها استفاده شود.

انتقال سایت از ULR m-dot به ULR واکنش گرا مزایای زیادی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها هماهنگی سایت با هر دستگاهی است. علاوه بر این نکته بسیار مهم گوگل فواید دیگری را هم برای این مهاجرت بررسی کرده است:

تغییر ULR به واکنش گرا هماهنگی سایت با فنّاوری‌هایی نظیر hreflang برای بین‌المللی کردن سایت را فراهم می‌کند، سایت می‌تواند از AMP برای افزایش سرعت، ساختار اطلاعات با جستجو پیشرفته و قابلیت‌های دیگر بهره ببرد.

این نکته در صفحه اول ایندکس موبایل گوگل در طرح جابه‌جایی آمده است، شما آماده جابه‌جایی هستید؟

انتقال سایت از نسخه موبایل به طراحی واکنش گرا

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

23  +    =  30