فضای آنلاین
فضای آنلاین

امروزه باوجود پیشرفت تکنولوژی استفاده از فضای آنلاین برای ارائه خدمات و همچنین فروش محصولات جایگاه خاصی پیداکرده است. بسیاری از شرکت‌های مهم بیشترین درصد فروش خود را از طریق فضای مجازی انجام می‌دهند. به همین دلیل کیفیت و کمیت حضور شرکت و یا شخص ارائه‌کننده محصول و خدمات در فضای مجازی حائز اهمیت است. این حضور می‌تواند از طریق شبکه‌های اجتماعی و یا از طریق وب‌سایت اتفاق بیفتد.

وقتی فردی به بهبود موقعیت خود در فضای مجازی فکر می‌کند در واقع سعی می‌کند تا میزان حضور خود در فضای مجازی را تا حد امکان بالا ببرد. در اکثر مواقع، اولین چیزی که به ذهن فرد می‌رسد، شبکه‌های اجتماعی و حساب کاربری فرد در این شبکه‌ها است. شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توییتر ازجمله شبکه‌های اجتماعی معروف در بین کاربران هستند. بسیاری از کاربران برای شناساندن خود و در بسیاری از موارد شناساندن محصولات خود از این شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. بر اساس آمار منتشرشده در حدود ۸۱ درصد از افراد در جوامع مختلف، بعد از تصمیم‌گیری در خصوص خرید یک محصول سعی می‌کنند تا ابتدا در فضای مجازی به دنبال آن محصول بگردند. اما درعین‌حال در حدود ۶۰ درصد از این تعداد نیز برای خرید آنلاین از طریق کارت‌های اعتباری دچار نوعی ترس و عدم اعتماد می‌شوند. این مسئله عمدتاً برای صاحبان فروشگاه‌های مجازی و آن دسته از افرادی که محصولات خود را به‌صورت آنلاین به فروش می‌رسانند، مشکل‌آفرین است.


مقاله مرتبط: چرا به تجارت الکترونیک نیاز داریم؟


یکی از بهترین کارهایی که فروشندگان محصولات آنلاین برای جلب اعتماد مشتری می‌توانند انجام دهند، به دست آوردن اعتبار است. در این میان نقش وب‌سایت بسیار مهم و پررنگ است. در واقع فروشنده برای جلب نظر و توجه مشتری و از طرفی بالا بردن کیفیت و کمیت حضور خود در فضای مجازی باید یک وب‌سایت اختصاصی برای کسب‌وکار خود داشته باشد. مسلماً استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ کالا مفید است اما برای فروش محصول استفاده از شبکه‌های اجتماعی چندان راه گشا نیستند. معمولاً افراد نسبت به خرید کالاهایی که از طریق شبکه‌های اجتماعی به فروش می‌رسند نظر مساعدی از خود نشان نمی‌دهند.

بنابراین مهم‌ترین نکته برای راه اندازه کسب‌وکار و همچنین بالا بردن تعداد مشتری و فروش هر چه بیشتر محصول، داشتن یک وب‌سایت اختصاصی است. البته توجه به محتوای وب‌سایت نیز بسیار مهم است. صاحب وب‌سایت موظف است تا محتوای باکیفیت و مناسبی را در اختیار بازدیدکنندگان وب‌سایت قرار دهد.

در این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه تأثیرگذاری وب‌سایت‌ها بر روی حضور مجازی کاربران و همچنین راه‌های افزایش بازدیدکنندگان وب‌سایت و درعین‌حال افزایش فروش محصولات از طریق فروشگاه‌های آنلاین توضیحاتی را بیان کنیم.

تولید محتوای با کیفیت

بازاریابی محتوا

تولید محتوای با کیفیت یکی از سه راه بالا بردن رتبه سایت ازنظر گوگل است. قرار دادن محتوای مناسب در وب‌سایت باعث می‌شود تا یک‌سوم از مراحلی که باید برای بالا بردن SEO وب‌سایت طی شود، به‌خودی‌خود انجام شود. صاحبان مشاغلی که تنها از شبکه‌های اجتماعی برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند از افرادی که در کنار وب‌سایت اختصاصی خود از شبکه‌های اجتماعی برای ارائه محصولات خود بهره می‌برند، چند گام عقب‌تر هستند.


مقاله مرتبط: چگونه از بازاریابی محتوا برای افزایش آگاهی، اعتماد و فروش استفاده کنیم؟


توجه داشته باشید که قرار دادن محتوای مناسب و باارزش در وب‌سایت کلید طلایی برای جذب و جلب نظر مشتری محسوب می‌شود.

توجه به بازتاب ها

توجه به بازتاب ها

اگر به دنبال افزایش بازدیدکننده، تحت تأثیر قرار دادن مشتریان و همچنین جلب اعتماد آن‌ها هستید، باید به آنچه که کاربران درباره شما جستجو می‌کنند توجه خاصی به آن داشته باشید. هر کسی می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها دیگر، در مورد شما نظر بدهد و انتقاد کند. اگر یک وب سایت با کیفیت و معتبر داشته باشید، معمولاً نظرات مثبت در مورد شما زیاد است و در موتورهای جستجو نتایج بهتری کسب خواهید کرد.

فروش مستقیم محصولات

افزایش فروش در فروشگاه های اینترنتی

وقتی شما بتوانید اعتبار لازم و همچنین اعتماد مشتری را جلب کنید، مشتری برای خرید محصول از شما علاقه‌مند می‌شود. نکته مهم این است که غالباً مشتری تمایل به خرید مستقیم محصول از وب‌سایت فروشنده را دارد. اگر فروشنده امکان خرید مستقیم از وب‌سایت را در اختیار مشتری قرار دهد، کیفیت حضور خود در فضای مجازی را بالابرده است. هیچ مشتری تمایل به دیدن محصول در یک سایت و خرید آن از سایت دیگر ندارد. از طرفی خرید مستقیم محصول از وب‌سایت باعث افزایش سودآوری می‌شود. زیرا نیازی نیست که برای ارائه محصول به مشتری درصدی از فروش را به وب‌سایت‌های واسط در خرید فروش بپردازید.


مقاله مرتبط: ٥ نکته برای افزایش فروش در فروشگاه های اینترنتی


واحد طراحی‌هاست ایران، با ارائه بسته پیشنهادی طراحی فروشگاه اینترنتی، کلیه نیازهای صاحبان کسب و کار برای حضور موفق و عرضه محصولات خود در فضای مجازی را پیش بینی کرده است.

کسب اعتماد

کسب اعتماد

مطالعات نشان داده است اگر وب سایت بتواند اعتبار خود را نشان دهد، مشتریان بیشتر به آن‌ها اطمینان می‌کنند. نماد اعتماد الکترونیک، یکی از مواردی است که در فروشگاه‌های اینترنتی ایرانی اهمیت زیادی دارد. گواهی SSL نیز از ان مواردی است که این روزها اهمیت آن بیش از هر زمان دیگری برای فروشگاه های اینترنتی مشخص شده است. هر چه رتبه وب‌سایت در موتورهای جستجو هر چه بالاتر باشد مشتری نسبت به بالا بودن کیفیت خدمات، قابل‌اعتماد بودن وب‌سایت مطمئن‌تر می‌شود. همچنین هرچه خدمات ارائه‌شده در وب‌سایت به‌روزتر باشد بازدیدکننده بیشتری را می‌تواند جلب کند و هر چه بازدیدکننده بیشتر باشد امکان فروش محصول افزایش می‌یابد.

ارائه اطلاعات درست

ارائه اطلاعات درست

متأسفانه وقتی فردی برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک در اینترنت جستجو می‌کند به وب‌سایت‌هایی برخورد می‌کند که اطلاعات ناقصی در مورد چیزی که جستجو کرده است، ارائه می‌دهند. معمولاً فرد با جستجو در این وب‌سایت‌ها نه‌تنها اطلاعات لازم را کسب نمی‌کند بلکه سردرگم نیز می‌شود. بنابراین ارائه اطلاعات کافی در یک وب‌سایت درزمینه تخصصی آن وب‌سایت می‌تواند باعث ارتقا کیفیت و کمیت حضور وب‌سایت در فضای مجازی شود.


مقاله مرتبط: ٦ نکته برای نوشتن بهتر توضیحات محصول


یک وب‌سایت نه‌تنها باید در دسترس باشد بلکه باید اطلاعات جامع و مفیدی را درزمینه فعالیت تخصصی آن وب‌سایت در اختیار مشتری و بازدیدکننده قرار دهد.

ایجاد وفاداری و بانک اطلاعاتی مشتریان

ایجاد وفاداری

معمولاً مشتریانی که کالای باکیفیت از فروشنده‌ای دریافت می‌کنند سعی می‌کنند تا در خریدهای بعدی نیز از همین فروشنده محصولات موردنیاز خود را تهیه کنند. به‌بیان‌دیگر مشتریان به فروشندگانی که کالای باکیفیت به آن‌ها عرضه می‌کنند وفادارترند. بنابراین یکی از روش‌هایی که فروشنده می‌تواند از آن برای بالا بردن فروش خود و همچنین کیفیت محصولات خود استفاده کند، ایجاد یک بانک اطلاعاتی از مشتریان خود است. این بانک اطلاعاتی می‌تواند شامل نام و آدرس ایمیل مشتری باشد. این بانک اطلاعاتی می‌تواند برای در نظر گرفتن تخفیف برای مشتریان ثابت وب‌سایت نیز مفید باشد. همچنین با استفاده از این روش مشتری محصول و وب‌سایت شما را به سایر دوستان خود معرفی می‌کند و به‌این‌ترتیب به‌نوعی برای شما بازاریابی می‌کند.

ایجاد وبلاگ برای وب‌سایت

بلاگ نویسی برای فروشگاه اینترنتی

ایجاد وبلاگ برای وب‌سایت و به‌روزرسانی مداوم و منظم محتوای آن در بالا رفتن رتبه وب‌سایت در بین موتورهای جستجو مؤثر است. نتایج مطالعات انجام‌شده، نشان داده‌اند که شرکت‌های بزرگ از طریق ایجاد وبلاگ و به‌روزرسانی محتوای آن توانسته‌اند میزان بازدید وب‌سایت خود را تا ۵۵ درصد افزایش دهند. هرکدام از بازدیدکنندگان وبلاگ می‌توانند به‌عنوان یک مشتری بالقوه برای خدمات وب‌سایت در نظر گرفته شوند.

لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی

لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی

یکی از تکه‌های بزرگ پازل رتبه بندی گوگل لینک‌های ورودی است. تمام صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به وب سایت شما لینک بدهند و این به معنی لینک گرفتن از سایت‌های با کیفیت و بزرگ است. قرار دادن لینک وب‌سایت در صفحات فضای مجازی اقدام هوشمندانه‌تری است تا اینکه بخواهید لینک صفحات شرکت در شبکه‌های اجتماعی را در وب‌سایت قرار دهید. در واقع هرچه میزان بازدید از وب‌سایت افزایش یابد هم‌رتبه سایت و هم کیفیت و کمیت حضور شما در فضای مجازی افزایش می‌یابد.


مقاله مرتبط: ١٥ نکته طلایی برای برگزاری یک چالش موفق در شبکه‌های اجتماعی


باوجود تمام مواردی که در بالا ذکر شد اگر شما صاحب وب‌سایت هستید و یا برای ارائه خدمات خود تنها به صفحات شبکه‌های مجازی تکیه کرده‌اید باید تمرکز خود را روی وب‌سایت افزایش دهید. یعنی در صورتی که وب‌سایت دارید طراحی آن را در جهت بهبود تغییر دهید و یا اگر سایتی ندارید، از همین الآن به فکر طراحی وب سایت باشید. فراموش نکنید که حتماً خدمات و محصولات خود را به‌صورت مستقیم از طریق وب‌سایت به خریدار ارائه کنید.

چگونه موقعیت خود را در فضای آنلاین بهبود ببخشیم

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  83  =  85