آموزش گام به گام استفاده از SFTP و FTP؛ تفاوت FTP و SFTP چیست؟
آموزش گام به گام استفاده از SFTP و FTP؛ تفاوت FTP و SFTP چیست؟

مهارت انتقال فایل‌ها به وب سرور یا از وب سرور به جای دیگر برای صاحبان وب سایت یک مساله مهم و اساسی است. در ابتدا، بسیاری از شما ممکن است به فایل منجر کنترل پنلتان متکی باشید. اگرچه این روش بسیار ساده و راحت است، اما از یوس دیگر پروتکل انتقال فایل (FTP) یا پروتکل انتقال امن فایل (SFTP) گزینه‌های بیشتری ارائه می‌دهند.

در این مقاله به بررسی دو موضوع می‌پردازیم:

  • مروری بر FTP و SFTP
  • چگونه از FTP / SFTP برای وب سایت خود استفاده کنیم؟

پروتکل انتقال فایل (FTP) چیست؟

FTP یا در واقع پروتکل انتقال فایل (File Transfer Protocol) یک پروتکل شبکه استاندارد است که برای تبادل فایل بین رایانه‌های موجود در یک شبکه خصوصی یا از طریق اینترنت استفاده می‌شود. این پروتکل از سال ۱۹۷۱ وجود داشته است که همین موجب شده یکی از اولین پروتکل‌های توسیعه یافته برای این منظور لقب بگیرد. بنابراین می‌توان اینگونه گفت که پروتکل FTP توانسته در تمام این سال‌ها از تست‌های مختلف با موفقیت عبور کند.

پروتکل امن انتقال فایل (SFTP) چیست؟

SFTP یا آنچه پروتکل امن انتقال فایل خوانده می‌شود، به عبارتی نسخه‌ی ایمن‌تری از FTP است. این پروتکل از رمزگذاری SSH که مخفف کلمات Secure Shell است برای کمک به حفاظت از اطلاعات ورود شما به سرور و انتقال داده‌هایتان استفاده می‌کند. به دلیل آنکه پروتکل مورد استفاده SFTP متفاوت از پروتکل FTP است باید توجه داشته باشید که برای برقراری ارتباط بین سیستم و سرور مورد نظر، از پروتکل استاندارد بین آن شبکه استفاده نمایید زیرا نمی‌توان از یک سرویس گیرنده‌ای که فقط SFTP را پشتیبانی می‌کند انتظار داشت که به سرور FTP متصل شود.

FTP و SFTP چگونه کار می‌کنند؟

هم FTP و هم SFTP هر دو پروتکل‌های کلاینت سرور محسوب می‌شوند که بر کانال‌های ارتباطی بین مشتری و سرور متکی هستند. در ادامه به توضیح مجزای هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

FTP چگونه کار می‌کند؟

   

FTP به روی یک ساختار کلاینت سرور کار می‌کند و از اتصالات دیتا و کنترل مجزا استفاده می‌کند. احراز هویت کاربران FTP اغلب از طریق پروتکل ورود متنی (یا همان وارد کردن نام کاربری و رمز عبور) انجام می‌شود. با اینحال، برخی سرورها اجازه اتصالات ناشناس را نیز صادر می‌کنند.


مقاله مرتبط: آموزش نحوه اتصال به FTP از طریق نرم‌افزار Filezilla


FTP می‌تواند در حالت‌های فعال (که حالت پیش فرض آن است) و غیرفعال عمل کند. در حالت فعال، سرویس گیرنده FTP از پورت ۲۰ به پورت ۲۱ سرور متصل می‌شود. در حالت غیرفعال، هر دو پورت برای ارتباط گیری آزاد هستند. فایروال شبکه نیاز به پیکربندی درست دارد که هر دو حالت فعال و غیرفعال به درستی عمل کنند.

SFTP چگونه کار می‌کند؟

 

SFTP پروتکلی مجزاست و معمولا با SSH که بر روی یک اتصال امن بکار گرفته می‌شود استفاده می‌گردد. عمده تفاوت این پروتکل با FTP  در این است که عملیات رمزنگاری را هم به اعتبارنامه و هم به خود داده‌هایی که قرار است انتقال یابند اضافه می‌کند. این عملیات با آنچه که برای FTPS صورت می‌گیرد و در آن FTP از طریق ایجاد SSL اجرا می‌شود متفاوت است.

تفاوت FTP و SFTP در چیست؟

تفاوت اصلی بین FTP و SFTP این است که SFTP از یک کانال امن برای انتقال فایل‌ها استفاده می‌کند در حالی که FTP این کار را نمی کند.

چگونه از FTP / SFTP برای وب سایت خود استفاده کنیم؟

می توانید FTP و SFTP را با نوشتن یک خط کد در کامندلاین (Command-line) سیستم اجرا کنید، اما اینکار برای همه‌ی افراد ساده نیست. به همین دلیل  استفاده از برنامه‌های FTP Client بسیار راحت تر است. برنامه های FTP زیادی وجود دارند. از جمله FileZilla که ما ترجیح دادیم به دلیل سادگی و رایگان بودن و قابلیت اجرا به روی اکثر سیستم عامل‌ها از آن استفاده کنیم.

۱.      استفاده از برنامه Filezilla

how-to-use-Filezilla

در قدم اول این برنامه را از وب سایت FileZilla دانلود کرده و آن را نصب نمایید. در نظر داشته باشید که روی وب سایت برای پلتفرم‌های مختلف فایل‌های نصب جداگانه‌ای موجود است. توجه داشته باشید که حین نصب برنامه ممکن است با پیام‌های مختلفی برای نصب برخی نرم افزارهای غیر ضروری که به اصطلاح آن‌ها را Bloatware می‌نامند مواجه شوید. می‌توانید این پیام‌ها را رد کنید. در مرحله بعد، برنامه را اجرا کنید.

برای متصل کردن این برنامه به سرور شما، باید اطلاعات زیر را داشته و آنها را وارد نمایید.

  • هاست
  • نام کاربردی FTP
  • رمزعبور FTP

این اطلاعات توسط ارائه کننده خدمات میزبانی وب به شما داده می‌شود. اگر به این اطلاعات دسترسی ندارید این موضوع را با ادمین سایت و مشاورین خدمات هاستینگ خود درمیان بگذارید تا اکانت لازم را برای شما ایجاد کند.

اتصال به سرور

اگر به جای اتصال FTP یک اتصال SFTP دارید، هاست و نام کاربری خود را همانطور که در بالا توضیح داده شد پر کنید. رمز عبور خود را در صورت وجود ( یا در صورت نداشتن رمز با  کلمه none ) وارد نمایید. سپس دکمه «اتصال» یا «Connect» را فشار دهید.

بعد از برقراری ارتباط با سرور پنجره‌ای برایتان باز می‌شود. این صفحه نمایش به دو قسمت تقسیم شده است. یکی در سمت چپ که دستگاه محلی شما و در سمت راست سرور راه دور را نمایش می‌دهد. پنل‌های نمایش تقریباً مشابه فایل منیجر ویندوز هستند. هر چیزی را که می خواهید به وب سرور خود بارگذاری کنید یا از آن دانلود کنید، بکشید و رها کنید.

۲.      FTP با استفاده از خط فرمان (command line)

حتی اگر نمی‎خواهید از یک برنامه FTP اختصاصی مانند Filezilla استفاده کنید، برای اتصال به سرور خود به یک رسانه نیاز دارید.

اتصال به  FTP از طریق سیستم عامل ویندوز:

در ویندوز، می توانید از تایپ کردن دستور FTP در خط فرمان استفاده کنید. نحوه‌ی نوشتن آن به صورت زیر است:

ftp <hostname / IP address>

اتصال به  FTPاز طریق سیستم عامل مک:

در مک، می توانید از برنامه داخلی FTP استفاده کنید.  به اینصورت که:

  • بر روی نماد Finder خود کلیک کنید.
  • سپس «GO» را بزنید و «Connect to Server»  را انتخاب نمایید.
  • در مرحله‌‌ی بعد آدرس سرور را وارد کنید.
  • به روی «Connect» کلیک کنید.

صرف نظر از روش انتخابی، برای تکمیل اتصال باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.

اگر با اپلیکیشن پیش فرض FTP برای مک موافق نیستید گزینه‌های دیگری برای دانلود وجود دارد که ما Forklift و CyberDuck را پیشنهاد می‌کنیم.

دستورات پایه

پس از اتصال، همه چیز کمی پیچیده تر می شود. زیرا برای اجرای عملیات آپلود و دانلود و ادیت و غیره باید دستورات خط فرمان را حفظ باشید پس داشتن یک حافظه‌ی خوب ضروری است. در اینجا چند دستور اساسی برای شروع قرار می‌‌دهیم:

آپلود فایل:   – ftp> put filename

نمایش درایو جاری:    – pwd

تغییر درایو:    – <cd <directory name

نمایش لیست محتوای هر درایو:  – ls

دانلود تمام فایل‌های HTML: – mget *.html

قطع اتصال: – close

اتصال مجدد با سرور:  – open ftp.<servername / IP address>

جمع بندی نهایی

اگر می‌خواهید از اسکریپت‎ها برای آپدیت وب سایتتان استفاده کنید یا لازم است حجم بالایی از فایل‌ها را به صورت گروهی انتقال دهید، دستورات اولیه FTP می‌توانند مفید باشند. ما نصب برنامه FTP و طی کردن مراحل ارائه شده توسط نرم افزار را روش بهتری برای انتقال اطلاعات از طریق FTP می‌دانیم. هرچند شما ممکن است با نصب برنامه جدید مخالف باشید و روش دیگری را امتحان کنید. اما استفاده از نرم افزار روش بهینه‌تر و کم دردسرتری برایتان خواهد بود، بخصوص اگر در این زمینه مبتدی باشید.

آموزش گام به گام  استفاده از SFTP و FTP؛ تفاوت FTP و SFTP چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

43  +    =  53