مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » معرفی ابزارهای رایگان برای توسعه‌دهندگان وب
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
ابزار توسعه وب طراحی و توسعه

معرفی ابزارهای رایگان برای توسعه‌دهندگان وب

معرفی ابزارهای رایگان برای توسعه‌دهندگان وب

هرقدر تأکید کنیم که دسترسی به ابزارهای مختلف برای توسعه‌دهندگان وب مفید است، کافی نخواهد بود. بهره گرفتن از این ابزارها مخصوصاً وقتی قرار باشد کارهای تکراری انجام دهید، واقعاً ضروری است.

البته همه ابزارها هم مفید نیستند و برخی از آن‌ها ممکن است اصلاً به کار نیایند. از طرفی همچنین ابزارهای مفیدی هم وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید روند فعالیت خود را سرعت ببخشید. برای مثال، Web Code Tools که شامل مولدهای بی‌شماری برای کدهای برنامه‌نویسی است؛ Instagram.css مجموعه‌ای از افکت‌های تصویری محبوب است که با الهام از اینستاگرام و به کمک Vanilla CSS یا Boilerform تولید می‌شوند. Boilerform هم شامل اسنیپت‌های آماده کد برای فرم‌های مختلف می‌شود.

Web Code Tools

Web Code Tools

Instagram.css

Instagram.css

Boilerform

Boilerform

ترندها و گرایش‌های محبوب طراحی حالا اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند و به همین خاطر مجموعه‌ای از بهترین ابزارهایی را که ممکن است در سال ۲۰۱۸ به کارتان بیایند تهیه‌کرده‌ایم.


مقاله مرتبط: معرفی چند فریمورک و ابزار مفید برای توسعه دهندگان وب


اولین موردی که باید به آن توجه شود، انیمیشن است. انیمیشن حالا به جزئی جدانشدنی از رابط‌های کاربری پرطرفدار تبدیل‌شده است. دو روش رایج برای استفاده از انیمیشن وجود دارد:

با استفاده از AnimTrap، Css و JS Framework برای تبدیل عناصر DOM به انیمیشن، همه‌چیز را به حرکت درآورید. AnimTrap شامل افکت‌های مختلف مانند اسکرول کردن می‌شود.

به کمک تجربه قصه‌گویی (Storytelling) و با استفاده از basicScroll که شامل افکت‌هایی با عملگر اسکرول هستند، به پروژه‌ها هیجان بیشتری ببخشید.

AnimTrap

AnimTrap

basicScroll

basicScroll

Grid

طراحی‌های نامتقارن در سال گذشته بسیار محبوب بودند و به شکل راهکاری چشمگیر به آن‌ها نگاه می‌شد. صفحه‌آرایی به کمک شبکه‌های گرید یکی از محبوب‌ترین ترندهای سال گذشته به شمار می‌رفت که البته همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. Flexbox هم به‌آرامی راه خود را در میان این ترندها پیدا می‌کند و به‌زودی شاهد طراحی گریدهای شبکه‌ای مختلف در ابعاد و رنگ‌های متفاوت خواهیم بود.

Ingrid ابزار بسیار خوبی برای طراحی و ایجاد گریدهای واکنش‌گرا با استفاده از CSS است. پنل مدیریت این ابزار شمارا قادر می‌سازد تا مقادیر مشخصی را برای عرض صفحه‌ها، تعداد ردیف‌ها و ستون‌ها، فاصله‌ها و همچنین عناصر مختلف تعریف کنید.

Ingrid

Ingrid

Muuri سامانه طراحی برای ایجاد گریدهای کاملاً واکنش‌گرا است. در Muuri می‌توانید آیتم‌ها را بدون نگرانی از به‌هم ریختن هماهنگی ظاهری ترتیب دهید؛ فیلتر و حتی جابجا کنید. تنها یک مشکل در استفاده از این ابزار وجود دارد و آن‌هم آزمایشی بودنش است. بدین ترتیب بهتر است هنگام استفاده از آن در روند تولید و توسعه حواستان را بیشتر جمع کنید.

Muuri

Muuri

Bootstrap 4

اولین نسخه Bootstrap 4 مدت‌هاست که در دسترس طراحان قرارگرفته، اما سومین نسخه‌اش همواره محبوب‌تر بوده است. از طرفی تیم طراحی در ابتدای سال ۲۰۱۸ سرانجام نسخه نهایی و پایدار Bootstrap 4 را معرفی کرد. معرفی این نسخه تازه طراحان را تشویق می‌کند تا برای آزمودن ویژگی‌های نوین حتماً با Bootstrap 4 کار کنند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که Bootstrap Buffet، Bootstrap Magic و Bootstrap Build را هم امتحان کنید.

Bootstrap Buffet

Bootstrap Buffet

Bootstrap Magic

Bootstrap Magic

Bootstrap Buffet مجموعه کلاسیکی از عناصر است که به‌طرز دقیق و هوشیارانه‌ای در نظر گرفته‌شده‌اند تا شروعی مرتب و مشخص برای توسعه‌دهندگان رقم بزنند؛ اما Bootstrap Magic و Bootstrap Build ابزارهای جامع‌تر و فراگیرتری هستند.


مقاله مرتبط: بهترین ابزارهای طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)


این ابزارها درواقع سازندگانی تطابق‌پذیری و چندکاربری هستند که می‌توانند همه قابلیت‌های نهان در این فریم‌ورک دوست‌داشتنی را در ایجاد وب‌سایت به‌کارگیرند. هر دو ابزار مذکور قابلیت‌های متعددی ارائه می‌دهند و  طراحی تم را تسهیل می‌بخشند. متغیرهای SASS، امکان انتخاب رنگ، پیش‌نمایش زنده، ابزارهای شخصی‌سازی فونت و تایپوگرافی و بسیاری موارد دیگر را می‌توانید در ابزارهای مذکور بیابید.

Bootstrap Build

Bootstrap Build

 

Startup Framework Free

Startup Framework Free

Startup Framework ابزاری فوق‌العاده برای طراحی وب است و مخصوصاٌ برای توسعه‌دهندگان طراحی‌شده. شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن آنلاین Startup Framework به‌راحتی وب‌سایت بسازید و از آن خروجی بگیرید. نسخه رایگان Startup Framework در GitHub موجود است و می‌توانید برای مقاصد تجاری از آن بهره ببرید.

فواید و کاربردپذیری

همان‌طور که حتی جزئیات ریز هم در طراحی کلی تأثیرگذار هستند، کاربردهای بسیار کوچک و اختصاصی در توسعه وب می‌توانند مانند خدمات چندمنظوره مفید واقع شوند. ابزارها و ادوات بسیار کوچکی مانند HeyMeta، Upornah، SVGR و Tracy به‌قدری مفید هستند که بهتر است آن‌ها را هم به دسته ابزارهایتان اضافه کنید.


مقاله مرتبط: تجربه کاربری (User Experience) با کاربردپذیری (Usability) چه تفاوتی دارد؟


همان‌طور که از نامش برمی‌آید، HeyMeta با متادیتا (ابر داده) سروکار دارد. اگر هنوز نمی‌دانید HeyMeta چیست و به چه‌کار می‌آید، احتمالاً فرصت بسیار مناسبی را برای بهبود وب‌سایتتان از دست‌داده‌اید. دیگر دوره استفاده از بک لینک برای جذب کاربران به سررسیده است؛ مردم تمایل دارند تجربه و اطلاعات به روش دلپذیرتری در اختیارشان قرار گیرد. بهره گرفتن از متا تگ‌ها به شما کمک می‌کند تا کیفیت محتوایتان را به سطح مطلوبی افزایش دهید و توجه مخاطب هدف را به خود جلب کنید.

HeyMeta

HeyMeta

Upornah از شما در مقابل ورود به وب‌سایت‌های غیرفعال محافظت می‌کند. این ابزار می‌تواند بررسی کند که وب‌سایت موردنظرتان فعال یا غیرفعال است.

Upornah

Upornah

SVGR و Tracy ابزارهای تبدیل‌کننده آنلاین هستند؛ SVGR می‌تواند SVG را به عناصر React تبدیل کند و Tracy هم برای تبدیل گرافیک‌های مونوکروم مانند طراحی‌های دستی به SVG طراحی‌شده است.

SVGR

SVGR

Tracy

Tracy

قصد داریم این مجموعه را با معرفی ابزارهایی که مفید به نظر می‌رسند، به اتمام برسانیم. این ابزارها با مواردی بدیهی که به‌طرز اجتناب‌ناپذیری در مراحل مختلف فرآیند توسعه وب رخ می‌دهند، سروکار دارند. ابزارهای ارزشمند و مرتبطی در این زمینه وجود دارند و پیشنهاد می‌کنیم که در میان آن‌ها حتماً Simple CSS Media Queries، Aspect Ratio، Purgecss و Prettier را در نظر بگیرید.

وقتی جستارهای رسانه‌ای برای دستگاه‌های مختلف اجرا می‌کنید باید به CSS Media Queries بروید. این ابزار دارای گجت‌های متعددی با اسنیپت‌های آماده کدهای برنامه‌نویسی است.

Simple CSS Media Queries

Simple CSS Media Queries

ابزار طراحی Ryan Hefner نسبت مناسب را باتوجه به طول و عرض دستگاه موردنظر شما محاسبه می‌کند. شما به کمک این ابزار قادر خواهید بود یکی از دستگاه‌های محبوب را برگزینید یا مقادیر پیش‌فرض را با دست‌کاری و ویرایش شخصی‌سازی کنید. می‌توانید از نتیجه در قالب SCSS/LESS یا CSS خروجی بگیرید.

Aspect Ratio

Aspect Ratio

Purgecss و Prettier ابزارهایی برای هرچه زیباتر کردن اسنیپت‌های کد هستند. این ابزارها تقریباً تازه هستند و به همین خاطر بهتر است آن‌ها را به‌طور کامل مورد آزمایش قرار دهید.

Purgecss اسنیپت‌های کد را با جستجوی CSS استفاده‌نشده بررسی می‌کند و جریان انتقال کاربر را هم بهبود می‌بخشد.

Purgecss

19-Purgecss

Prettier ابزاری برای فرمت کردن کد است و از CSS، LESS، SCSS، Typescript، Vue، JSON و برخی دیگر هم پشتیبانی می‌کند. این ابزار با اغلب ویرایشگرهای کد همگام می‌شود و با ارائه امکانات بیشتر شما را قادر می‌سازد محیط راحت‌تری ایجاد کنید.

Prettier

Prettier

What Runs

What Runs افزونه مرورگر است و می‌تواند تکنولوژی‌های به‌کاررفته در وب‌سایت را شناسایی کند. این ابزار همه عناصری را که در فونت‌ها، پلاگین‌ها و خدمات پرداختی استفاده‌شده‌اند، کشف می‌کند. افزونه What Runs تنها برای مرورگر Chrome در دسترس قرارگرفته است.

نتیجه‌گیری

هرگز توانایی‌ها و قدرت ابزارهای جانبی را دست‌کم نگیرید. حتی کاربردهای بسیار جزئی و کوچک هم می‌توانند کمک کنند اپلیکیشن وب‌سایت مناسب کاربران شود و همچنین شما را از انجام کارهای بدیهی و پیش‌پاافتاده برهانند. برخی از این ابزارها ممکن است ازنظر شما مفید نباشند، اما پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن‌ها امتحان کنید. همه این ابزارها توسط توسعه‌دهندگانی مشتاق که به یاری رساند به همکارانشان معتقد هستند طراحی‌شده‌اند.

ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه