مراحل چرخه حیات دامنه
مراحل چرخه حیات دامنه

همه دامنه‌ها از لحظه ثبت دامنه تا زمان بازگشت به بازار آزاد یک چرخه حیات دارند که ما آن را به‌عنوان چرخه حیات دامنه می‌شناسیم. در این پست آموزشی از مجله هاست ایران می‌خواهیم در رابطه با چرخه حیات دامنه بین المللی به گفتگو بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

چرخه حیات دامنه

زمانی که نام دامنه را ثبت می‌کنید، به‌طور کامل مالک آن نیستید، و در واقع دامنه را برای مدتی اجاره کرده‌‍‌اید و اگر می‌خواهید آن را حفظ کنید، باید نام دامنه خود را پس از پایان دوره فعلی آن تمدید کنید.

هر دامنه، دارای چرخه حیاتی است که از ثبت اولیه شروع می‌شود و با بازگرداندن آن به عموم برای ثبت جدید به پایان می‌رسد. این چرخه عمر را می‌توان با تجدید منظم دامنه به‌طور نامحدود افزایش داد. درک چرخه عمر دامنه به شما کمک می‌کند بدانید که چه زمانی دامنه می‌تواند تمدید شود و چه چیزی در زمان منقضی شدن دامنه تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی: آموزش ثبت دامنه ir. به همراه ثبت آن در ایرنیک

مراحل چرخه حیات دامنه

domain-life

مراحل چرخه حیات دامنه بین المللی، شامل چندین مرحله است که ترتیب این مراحل به‌صورت زیر است:

آزاد برای ثبت (Available):

 • در این دوره، نام دامنه برای ثبت توسط یک ثبت کننده در دسترس است و توسط هیچ نهادی ثبت نشده است.

دامنه فعال (Active):

 • دامنه ثبت شده و فعال است. دوره تمدید به انتهای مدت اعتبار قبلی دامنه، اضافه خواهد شد.

دوره انقضاء (Expired):

 • اگر نام دامنه تا تاریخ تمدید توصیه‌ شده تمدید نشود، دامنه منقضی می‌شود. این مرحله انقضا یک دوره مهلت ۳۰ تا ۴۵ روزه را برای تمدید دامنه می‌دهد.

بازخرید (Redemption Grace Period):

 • پس از مرحله انقضا، دامنه وارد مرحله بازخرید می‌شود که بسته به ثبت کننده ۳۰ روز اعتبار دارد. در طول این مرحله، دامنه را می‌توان تمدید کرد اما هزینه‌های اضافی اعمال می‌شود.

مرحله حذف (Pending Deletion):

 • اگر در مرحله تمدید و بازخرید دامنه خود را تمدید نکنید، دامنه شما به مدت ۵ روز وارد مرحله حذف می‌شود و سپس تمام داده‌ها برای همیشه حذف می‌شوند و دامنه مجدد برای ثبت عمومی در دسترس خواهد بود.

چرخه‌ حیات دامنه com, .net, .org, .biz, .info .me and .mobi.

معمولاً چرخه حیات دامنه برای TLD های پرکاربرد به‌صورت زیر است:

  1. دامنه‌ برای ثبت در دسترس است.
  2. دامنه برای ۱ تا ۱۰ سال ثبت می‌شود.
  3. اگر نام دامنه تمدید نشود، نام دامنه منقضی می‌شود.
  4. اگر گزینه تمدید دستی انتخاب شود و هزینه‌ای برای تمدید پرداخت نشود، زمانی که تاریخ انقضای آن تمام شود، دامنه به حالت تعلیق در آورده خواهد شد. اگر تمدید خودکار شود، در تاریخ انقضای پرداخت انجام می‌شود. در صورتی که پرداخت ناموفق باشد، از طرف شرکت ارائه دهنده دامنه به کاربر دارنده دامنه اطلاع داده خواهد شد و در صورت عدم پرداخت، ۹ روز بعد پس از تاریخ انقضا دامنه تعلیق می‌شود.
  5. پس از تعلیق، دامنه به مدت ۷ تا ۱۰ روز در حساب کاربر باقی می‌ماند و اگر کاربر آن را تمدیدی نکند، دامنه از حساب کاربر حذف می‌شود.
  6. از تاریخ انقضا، دامنه به مدت ۲۵ روز وارد یک دوره مهلت تمدید می‌شود که در آن می‌توان آن را با قیمت معمولی تمدید کرد.
  7. ۲۵ روز پس از انقضا، دامنه به مدت ۳۰ روز بازخرید می‌شود و دیگر در حساب کاربر نمایش داده نمی‌شود. در این مرحله دامنه قابل انتقال نیست و فقط برای یک سال با هزینه‌ای که شرکت تعین کرده قابلیت بازخرید دارد.
  8. اگر نام دامنه ۵۵ روز یا بیشتر از انقضای آن گذشته باشد، دامنه تقریباً ۵ روز در حالت انتظار حذف می‌شود؛ که طی آن قابل تمدید، انتقال یا بازیابی نیست.
  9. تقریباً ۶۰ روز پس از انقضا، نام دامنه حذف شده و وارد بازار آزاد می‌شود و بدین ترتیب چرخه حیات دامنه از انواع بالا خاتمه میابد.

سخن پایانی

در این پست آموزشی از مجله هاست ایران ما در رابطه با چرخه حیات دامنه و چگونگی آن برای دامنه‌های بین‌المللی صحبت کردیم. domain-life-cycle ممکن است بسته به شرکتی که از آن خدمات میزبانی دریافت می‌کنید در برخی از موارد کمی باهمدیگر متفاوت باشد؛ اما به‌صورت کلی قوانین بالا برای آن‌ها صدق می‌کند. اگر می‌خواهید برای خود دامنه ثبت کنید و آگهی از چرخه حیات آن برای شما اهمیت دارد، هم اکنون میتوانید از طریق صفحه ثبت دامنه با شرکت هاست ایران و کارشناسان آن در ارتباط باسید تا شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنند.

چرخه حیات دامنه (domain-life-cycle) چیست؟

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و در حوزه‌های مذکور در مجله هاست ایران محتوا تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12  +    =  20