مزایا و معایب استفاده از خلاقیت در انتخاب نام دامنه
مزایا و معایب استفاده از خلاقیت در انتخاب نام دامنه

وقتی می‌خواهید نام دامنه تازه‌ای ثبت کنید، گزینه‌های زیادی پیش رو دارید. تعداد زیادی دامنه‌های سطح بالا (TLD) وجود دارد که شما می‌توانید از میان آن‌ها نشانی‌ یا نشانی‌های اینترنتی خود را انتخاب کنید و همین امکان است که کاربران را قادر می‌سازد بتوانند برخی ترکیب‌های خلاقانه را ایجاد کنند. سؤال اصلی این است که آیا استفاده از این ترکیب‌ها ایده خوبی است یا خیر.

مثلاً می‌توانید از دامنه‌های سطح بالایی مانند .blog و  .wiki استفاده کنید تا به افراد اجازه دهید پیش از ورود بدانند که وب‌سایت شما درباره چه چیزی است. همچنین قادر خواهید بود از دامنه سطح بالا به‌عنوان بخشی از نام وب‌سایت مانند نام tri.be استفاده کنید. طیف ترکیب‌های احتمالی تقریباً بی‌پایان است؛ بنابراین فرصت‌های برند سازی بی‌شماری هم برای شما وجود دارد.

در این مطلب می‌خواهیم در مورد مزایا و معایب خلاق بودن در انتخاب نام دامنه صحبت کنیم. سپس ۳ نکته ساده را دراین‌باره مرور می‌کنیم تا مطمئن شویم که نام دامنه بعدی‌تان را به‌درستی انتخاب می‌کنید.

مزایا و معایب استفاده از نام دامنه خلاقانه

نام‌های خلاقانه دامنه تنها برای سرگرمی نیستند؛ بلکه می‌توانند کاربردی هم ظاهر شوند.

زمانی که در مورد خلاق بودن صحبت می‌کنیم، به این معنی نیست که از یک نام بیش‌ازحد طولانی و یا رشته‌های تصادفی از حروف در دامنه استفاده کنیم. منظور ما در درواقع تمرکز بر این امر خواهد بود که چگونه استفاده از TLD-های مختلف شما را قادر می‌سازند ترکیب‌های اسمی منحصربه‌فردی مانند toureiffel.paris را ایجاد کنید.


مقاله مرتبط: انتخاب نام دامنه ؛ شخصی یا شرکتی؟


اکثر طراحان و کاربران تصور می‌کنند که .com تنها گزینه مناسب است، اما مدت‌هاست که این شایعه دیگر صحت ندارد. در حقیقت شرکت اینترنتی برای نام‌ها و شماره‌های واگذارشده (ICANN) دائماً آدرس‌های TLD تازه را تأیید می‌کند. این جایگزین‌ها علاوه بر جالب بودن می‌توانند مزایای زیادی داشته باشند، مانند:

 • امکان ثبت دامنه و تمدید مجدد با هزینه کمتر. استفاده از یک TLD منحصربه‌فرد می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های ثبت دامنه شود.
 • بازگو کردن هدف اصلی وب‌سایت. یک TLD مانند .shop یا .wiki به بازدیدکنندگان نشان می‌دهد که دقیقاً چه انتظاری از سایت شما داشته باشند.
 • ارائه یک عامل تازه و نوین. بسیاری از وب‌سایت‌های معروف این روزها از آدرس‌های TLD کم‌تر شناخته‌شده استفاده می‌کنند، اما هنوز هم در برخی از موارد از رویکرد یکسان بهره نمی‌برند. این موضوع به این معنا است که آدرس‌های TLD منحصربه‌فرد می‌توانند یک عامل نوین برای سایت شما فراهم کنند و به یادآوردن دامنه آن را ساده‌تر کنند.

بااین‌حال به خاطر داشته باشید که استفاده از یک TLD خلاقانه جنبه‌های منفی مخصوص به خودش را دارد. در برخی موارد افراد ممکن است شمارا به دلیل نام دامنه‌ای که انتخاب کرده‌اید، کم‌تر جدی بگیرند یا حتی فراموش کنند که از .blog استفاده می‌کنید و تلاش کنند که با استفاده از .com به وب‌سایتتان دسترسی پیدا کنند. از طرفی تا زمانی که به موضوع انتخاب نام دامنه خود با توجه فکر می‌کنید، حتماً موفق‌تر خواهید بود؛ حتی اگر به قراردادهای نام‌گذاری سنتی پایبند نباشید.

۳ نکته برای آنکه بهترین استفاده را از دامنه خلاقانه ببرید

اقدام برای ایجاد و طراحی یک دامنه غیرمعمول الزاماً به این معنا نیست که شما باید آن را بی‌پروا و بدون ملاحظه انتخاب کنید. در این بخش ۳ نکته ساده وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کنید.

۱ – ترکیبی از نام و TLD خود را در نظر بگیرید

ترکیبی از نام و TLD خود را در نظر بگیرید

ادغام TLD بانام دامنه شما باعث ایجاد فرصت مناسبی برای ایجاد نام تجاری می‌شود و تلاش‌های شمارا درزمینهٔ برند سازی هم بهبود می‌بخشد.

ساده‌ترین و محبوب‌ترین ترفند برای ساخت نام تجاری این است که TLD خود را به‌عنوان بخشی از نام سایت خود وارد کنید. برای مثال، driftaway.coffee را در نظر بگیرید. این آدرس یک نام کوتاه و ساده است که به خاطر TLD آن حتی به‌یادماندنی‌تر هم شده است.

عامل جدید هم در اینجا تأثیر خواهد داشت؛ چراکه بسیاری از افراد انتظار ندارند دامنه‌های .coffee هم وجود داشته باشند؛ بنابراین چنین انتخابی باعث می‌شود که وب‌سایت شما به‌یادماندنی و جالب شود. علاوه بر این، شما اغلب می‌توانید این نوع TLD را به قیمت ارزان، همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم، ایجاد کنید.


مقاله مرتبط: ٦ تمرین برای انتخاب نام دامنه مناسب


اگر تصمیم گرفتید که این مسیر را طی کنید، به این سه نکته توجه کنید تا مناسب‌ترین ترکیب را به دست آورید:

 • آدرس‌های TLD را انتخاب کنید که با وضعیت وب‌سایت شما همخوانی داشته باشند.
 • اگر یک ترکیب طبیعی موجود نیست، سعی نکنید که به‌زور این ترکیب را ایجاد کنید.
 • TLD را به‌عنوان بخشی از نام تجاری‌تان استفاده کنید؛ بنابراین کاربران وب‌سایت شمارا با گزینه جایگزین .com اشتباه نمی‌گیرند. به‌عنوان‌مثال، Driftaway Coffee به‌جای آنکه فقط Driftaway را در نظر بگیرد، از نام دامنه کامل خود برای ساخت نام تجاری استفاده می‌کند.

هزاران TLD در دسترس هستند؛ پس احتمال این امر وجود دارد که اگر کمی بیشتر فکر کنید، به مناسب‌ترین ترکیب ممکن دست‌یابید. تنها کافی است که خدمات ثبت موردنظر خودتان مراجعه کنید و ببینید کدام انتخاب‌ها همچنان ممکن هستند.

۲ – نام دامنه خود را ساده انتخاب کنید

نام دامنه خود را ساده انتخاب کنید

دامنه‌هایی که نام کوتاهی دارند، به‌راحتی به خاطر سپرده‌شده و در نام تجاری‌تان هم تلفیق می‌شوند.

وقتی‌که نوبت به انتخاب نام دامنه می‌رسد، نام کوتاه‌تر تقریباً همیشه بهتر خواهد بود. دلیل این کار ساده است؛ به خاطر سپردن نام وب‌سایتتان وقتی‌که کوتاه‌تر است، آسان‌تر می‌شود. تصور کنید که دامنه اصلی ویکی‌پدیا wikipediathefreeencyclopedia.org باشد. آیا فکر می‌کنید که بتوانید این نام طولانی را به‌سرعت در مرورگرتان تایپ کنید؟ علاوه بر این استفاده از یک نام کوتاه برای دامنه همه‌چیز را مخصوصاً درزمینهٔ بازاریابی و برند سازی ساده‌تر می‌کند.

اگر هنوز مطمئن نیستید که نام دامنه بعدی‌تان چه باید باشد، چند نکته برای کمک به شما وجود دارد:

 • چند گزینه را در نظر بگیرید. همیشه می‌توانید گزینه‌هایی را که دوست ندارید و یا برای ثبت‌نام در دسترس نیستند، به‌آسانی دور بریزید.
 • اسم‌هایی را در نظر بگیرید که تایپ کردن و هجی کردنشان ساده است تا همه‌چیز را ساده کنید.
 • اگر می‌خواهید خلاق باشید، از TLD به‌عنوان بخشی از نام وب‌سایت خود استفاده کنید تا بتوانید حروف بیشتری را حذف کنید.

مقاله مرتبط: راهنمای استفاده از سامانه انتخاب نام دامنه


طبیعتاً همه نام‌های دامنه نباید دقیقاً یکسان باشند. اگر نامی را پیدا کردید که احساس می‌کنید کامل است، به حس درونی خود گوش دهید؛ مگر اینکه خیلی طولانی باشد.

۳ – از نشانی‌های TLD خلاقانه برای امن کردن انواع مختلف دامنه اصلی خود استفاده کنید

از نشانی‌های TLD خلاقانه برای امن کردن انواع مختلف دامنه اصلی خود استفاده کنید

گوگل اغلب نام‌های دامنه مشابه بانام اصلی خود را ثبت می‌کند تا نمونه‌های اشتباه نوشته‌شده را به‌سوی سایت اصلی راهنمایی کند.

یکی از نکته‌های اصلی در هنگام استفاده از TLD خلاقانه این است که شما می‌توانید اشکال مختلف نام دامنه اصلی خود را خریداری کنید. برای مثال، آمازون را در نظر بگیرید – این کسب‌وکار دامنه .com را در اختیار دارد، اما همچنین صاحب چندین شکل دیگر هم مانند Amazon.shop است. این امر آمازون را قادر می‌سازد تا به دامنه‌هایی که افراد دیگر ممکن است تلاش کنند از هویت آن‌ها استفاده کنند امنیت بیشتری ببخشد و کاربرانی را که دامنه اولیه آن‌ها را اشتباه می‌نویسند، جذب کند.

بسیاری از افراد دامنه‌هایی را ثبت می‌کنند تا آن‌ها را بعداً به شما بفروشند؛ بنابراین منطقی است گزینه‌های دیگری را هم که تصور می‌کنید ممکن است برایتان مفید باشد، پیش از آنکه سایرین ثبتش کنند حتماً به ثبت برسانید. تنها عیب این راهکار این است که شما باید هزینه مالکیت و تغییر مسیر TLD دیگر را هم بپردازید؛ البته این مبلغ معمولاً کم است.

نتیجه‌گیری

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که وقتی نوبت به ثبت دامنه می‌رسد، بهتر است که یک .com پیدا کنند، اما واقعیت این است که باید این تصور نادرست را متوقف کرد. درحالی‌که دامنه‌های سنتی جنبه‌های منفی کمتری دارند، این روزها گزینه‌های بسیار بیشتری به شکل TLD غیر سنتی در دسترس شما وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها به شکل مناسبی بهره ببرید.

در ادامه می‌خواهیم سه نکته ساده را باهم مرور کنیم تا مطمئن شویم که از نام خلاقانه دامنه خود بیش‌ترین استفاده را خواهید برد:

 • ترکیبی از نام دامنه را با TLD در نظر بگیرید.
 • نام دامنه خود را ساده انتخاب کنید.
 • از TLD ابتکاری برای تضمین اشکال گوناگون دامنه اولیه خود بهره ببرید.
مزایا و معایب استفاده از خلاقیت در انتخاب نام دامنه

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

60  +    =  66