چگونه سئو و تبلیغات کلیکی را ترکیب کنیم تا نتایج بهتری بگیریم؟
چگونه سئو و تبلیغات کلیکی را ترکیب کنیم تا نتایج بهتری بگیریم؟

بهینه‌سازی وب‌سایت یا سئو و تبلیغات کلیکی PPC، کانال‌های بازاریابی متفاوت با نقش‌ها و مقاصد مختلف هستند؛ اما درنهایت هرکدام هدف مشابهی دارند.

هدف نهایی از به‌کارگیری روش‌های سئو و همچنین کمپین تبلیغات کلیکی این است که افراد و کاربران بیشتری را به صفحه‌های وب‌سایت خود جذب کنید.

بازاریاب‌ها همواره با محدودیت‌های مالی مواجه هستند و به همین خاطر درباره رضایت‌بخش بودن نتایج نهایی از به‌کارگیری این دو روش مردد می‌مانند.

در اغلب موارد این پرسش برای بازاریاب‌ها پیش می‌آید که بهتر است کدام روش را برگزینند تا نتیجه بهتری کسب کنند و همچنین بودجه‌ کمتری هم برای راه‌اندازی آن لازم باشد.


مقاله مرتبط: SEO یا PPC: کدام‌یک در طولانی‌مدت بهتر جواب می‌دهد؟


نکته مهم اینجاست که شما مجبور نیستید میان سئو و کمپین تبلیغات کلیکی الزاماً یکی را انتخاب کنید. همیشه می‌توانید از هر دو در کنار هم بهره ببرید؛ حتی اگر بودجه محدودی برای فعالیت‌های بازاریابی کسب‌وکارتان دارید.

ابتدا با تعیین و دسته‌بندی اولویت‌ها و انتخاب هوشمندانه استراتژی‌ها شروع کنید.

در ادامه قصد داریم به برخی از مهم‌ترین نکته‌ها درباره چگونگی ترکیب روش‌های سئو و کمپین تبلیغات کلیکی بپردازیم تا بتوانید از هر دو در کنار هم بهره بگیرید. با ما همراه باشید.

۱ – اپلیکیشن‌های تازه برای ابزارهای قدیمی سئو

ابزار Long-tail SEO Keyword از ابزارهای قدیمی و البته همچنان مفید در بهینه‌سازی وب‌سایت به شمار می‌رود.

استفاده از این ابزار می‌تواند به‌خوبی به شما نشان دهد که کدام کلیدواژه‌ها برای کمپین تبلیغات کلیکی شما مفید نیستند و باید از آن حذف شوند.

برای مثال، کاربرانی که عبارت «چگونه کارت تبریک تولد بسازیم؟» را جستجو می‌کنند، تبلیغات نامناسب شما را با عنوان «کارت تبریک‌های تولد ما را بخرید» که نمونه بارز استفاده از کلیدواژه‌های منفی است، مشاهده نمی‌کنند.

 ابزار Long-tail SEO keywords

شناسایی کلیدواژه‌های منفی به نفع همه است؛ چرا که کاربران وقت خود را برای مرور منابع نامرتبط صرف نمی‌کنند و شما هم دیگر برای کلیک‌های غیرضروری هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنید.

۲ – از داده‌های کمپین‌های تبلیغات کلیکی بیشترین استفاده را ببرید

به متن‌های تبلیغاتی که عملکرد خیلی خوبی دارند، بیشتر توجه کنید.

این متن‌ها را به محتوای مبتنی بر روش‌های سئو تبدیل کنید تا نهایت استفاده مثبت را از آن‌ها ببرید.

برای مثال، پیشنهاد می‌کنیم از متن تبلیغاتی محبوب کمپینتان در تگ توضیحات متای وب‌سایت استفاده کنید.


مقاله مرتبط: کمپین های کلیکی و بازاریابی محتوا چگونه به وب سایت شما کمک می کند


پیشنهاد دیگر، پایش دقیق بالاترین نرخ کلیک در کمپین‌های PPC برای استفاده در محتوای شبکه تبلیغاتی است.

این ایده‌ها را برای تولید و ایجاد محتوای وبلاگ، پست‌ها و مقاله‌های وب‌سایت توسعه دهید تا بتوانید ترافیک ارگانیک بیشتری را به صفحه‌های خود بکشانید.

۳ – کلیدواژه همه‌چیز است

استفاده از داده‌های کلیدواژه‌های درون کمپین‌های تبلیغات کلیکی به‌منظور توسعه برنامه هوشمندانه سئو اصلاً مفهوم تازه‌ای نیست؛ اما اهمیت آن به‌قدری زیاد است که ترجیح داده‌ایم دوباره بر آن تأکید کنیم.

تبلیغات کلیکی روش معتبر و قابل‌اطمینانی برای آزمودن کلیدواژه‌ها به شمار می‌رود.

کلید واژه ها در تبلیغات کلیکی

کمپین‌های PPC، امکانی را برای بازاریاب‌ها فراهم می‌آورند تا به‌خوبی متوجه شوند که کدام کلیدواژه‌ها بیشتر جستجو می‌شوند؛ کاربران روی کدام واژه‌ها بیشتر کلیک می‌کنند و کدام واژه‌ها نرخ کلیک بالاتری دارند. این اطلاعات کمک می‌کنند روند برنامه‌ریزی استراتژی سئوی شما بسیار ساده‌تر شود.


مقاله مرتبط: چگونه در انتخاب کلیدواژه سئو استراتژی مناسبی داشته باشیم : راه‌کارهای ساده و پیشرفته


برخی وب‌سایت‌ها از ابتدا کمپین تبلیغات کلیکی راه‌اندازی نمی‌کنند و به‌جای آن روی استراتژی‌های سئو متمرکز می‌شوند. وقتی تصمیم می‌گیرند سرانجام کمپین PPC برای خود طراحی کنند، فهرست آماده‌ای از کلیدواژه‌های مهم در دست خواهند داشت.

هرگز برای ترکیب کمپین تبلیغات کلیکی با سئو به‌منظور افزایش دیده شدن صفحه‌های وب‌سایت دیر نیست. از طرفی بهتر است این دو را از همان ابتدا در کنار هم به‌کارگیرید تا بهترین رویکرد را در بازاریابی اجرا کنید.

وقتی کمپین تبلیغات کلیکی را با استراتژی سئو ترکیب می‌کنید، دیگر لازم نیست مدت‌زمانی طولانی منتظر بمانید تا وب‌سایتتان در صفحه نتایج گوگل ظاهر شود و ترافیک ارگانیک را به خود راه دهد.

۴ – بازدیدکنندگان را دوباره به وب‌سایت خود بکشانید

حتی اگر تلاش‌هایتان در سئو موفق بوده‌اند و باعث شده‌اند رتبه صفحه‌هایتان ارتقا یابد، همچنان برای شاد شدن کمی زود است.

لید (سرنخ) ها همواره ممکن است نظرشان را تغییر دهند و به دلایل مختلفی وب‌سایت شمارا ترک کنند. این سرنخ‌ها ممکن است تمایل داشته باشند قیمت خدمات و محصولات شمارا با کسب‌وکارهای مشابه مقایسه کنند و همین موضوع باعث می‌شود بازگرداندن آن‌ها به وب‌سایتتان دشوار شود.

به کمک روش‌های متقاعدکننده بازاریابی این بازدیدکنندگان را جذب کنید و به‌آرامی نظرشان را تغییر دهید.


مقاله مرتبط: Google Adwordsچیست؟تبلیغات گوگل چگونه کار می کند؟


کاربران به‌طور میانگین حدوداً ۵ ساعت در هر هفته به خرید آنلاین مشغول هستند. بسیاری از کاربران ممکن است تنها یک‌بار وارد وب‌سایت شما شده باشند و دیگر آن را به یاد نیاورند.

برای جذب آن‌ها بررسی کنید که به کدام محصولات علاقه‌مند هستند و تبلیغات مرتبط با این محصولات را بعداً برای آن‌ها به نمایش بگذارید. این تبلیغات نوعی یادآوری مفید به کاربران به شمار می‌روند و همچنین فرصتی مناسب هستند تا شما بتوانید مشتریان بیشتری جذب کنید.

کلیک کردن روی تبلیغات برای کاربران بسیار آسان‌تر از جستجوهای دوباره و چندباره برای این محصولات دلخواهشان است.

روش‌های PPC و سئوی خود را به‌گونه‌ای باهم تلفیق کنید تا بازدیدکنندگان تشویق شوند دوباره به وب‌سایتتان بازگردند و روند خریدشان را تکمیل کنند.

درحالی‌که تبلیغات کلیکی پولی همواره می‌تواند باعث بازگشت کاربران به وب‌سایتتان شود، تجربه عالی کاربری روی وب‌سایت و همچنین محتوای مفید قادر است بازدیدکنندگان را به سرنخ‌های فروش تبدیل کند.

۵ – برندتان را با کمپین تبلیغات کلیکی و سئو قدرتمند سازید

کمپین‌های تبلیغات کلیکی برای مقاصدی بیش از ترویج و تبلیغ محصولات و خدمات هم مورداستفاده قرار می‌گیرند.


مقاله مرتبط: SEO یا PPC: کدام‌یک در طولانی‌مدت بهتر جواب می‌دهد؟


خلاق باشید و برندتان را با متن هوشمندانه در کمپین PPC و همچنین پست‌های وبلاگی تبدیل‌کننده به سرنخ، ترویج دهید.

اجرای تبلیغات کلیکی پولی کاربران مناسب را به وب‌سایت شما دعوت می‌کند. اگر کاربران در ابتدا از کلیک روی تبلیغات شما سر باز زدند و به وب‌سایت دیگری مراجعه کردند، نگران نشوید.

دیده شدن کلید اصلی است.

به‌تدریج که نام برند شما شناخته‌تر می‌شود و کاربران متای توضیحات آشناتری را مشاهده می‌کنند، افراد بیشتری هم‌روی تبلیغاتتان کلیک می‌کنند.

هرچه برند شما فضای بیشتری با کلیدواژه مرتبط را در صفحه نتایج موتورهای جستجو به خودش اختصاص دهد، بهتر است.

به این مثال توجه کنید:

استفاده از تبلیغات کلیکی و سئو

اطلاعت متا دقیق، مفید و برانگیزاننده است.

در این بخش می‌توانید اطلاعاتی درباره محصول و چگونگی خرید آن مشاهده کنید و همچنین ممکن است کد تخفیفی هم به نمایش درآید تا شمارا به خرید تشویق کند.

صفحه‌ای که کاربر پس از کلیک کردن مشاهده می‌کند هم اهمیت بسیاری دارد.

محتوای این صفحه باید مرتبط و به‌گونه‌ای طراحی‌شده باشد که بازدیدکنندگان را به‌سوی تکمیل سازوکار و تبدیل به مشتری سوق دهد.

تشویق کاربران به خرید با تبلیغات کلیکی

وقتی مشتری احتمالی با فرصتی جذاب روبرو می‌شود، انتظار دارد که وب‌سایت جزئیات آن را هم به‌تفصیل شرح داده باشد. نباید مشتریان را دراین‌باره ناامید کنید.

۶ – در اجرای راهکارهای بازاریابی محتاط باشید

هر نوع تلفیق و ترکیب کمپین تبلیغاتی کلیکی با ابزارهای سئو نمی‌تواند الزاماً موفق شود.

بحران نفتی خلیج‌ مکزیک در سال ۲۰۱۰ موقعیت دشواری را برای شرکت نفت بریتانیا یا BP ایجاد کرد. بازاریاب‌ها در تلاش برای بهبود وجهه و شهرت این شرکت یک کمپین تبلیغات کلیکی به‌خصوص را به اجرا درآوردند.

هر بار که کاربری در گوگل عبارت Oil Spill را جستجو می‌کرد، اولین چیزی که به نمایش درمی‌آمد یک تبلیغ کلیکی پولی بود. این لینک به یک مقاله مخصوص در وب‌سایت BP می‌رفت که درباره تلاش‌های شرکت درزمینهٔ پاک کردن لکه نفتی در آن بحران نوشته‌شده بود.

این ایده هوشمندانه باعث شده بود یک شرکت مقصر درواقع مسئول، دلسوز و خدمت رسان به نظر برسد.

از طرفی بسیاری از مردم به این کمپین انتقاد کردند و اذعان داشتند که شرکت BP باید به‌جای صرف هزینه کلان برای تبلیغات این‌چنینی به رفع مشکل واقعی بپردازد.

این منتقدان شرکت BP را متهم کردند که لینک مقاله خود را در قسمت بالای نتایج قرار داده است تا توجه کاربران و بازدیدکنندگان را از سایر نتایج ارگانیک دور کند.

درس مهم و مفیدی که از این مثال استخراج می‌شود این است که اجرای کمپین نامتعارف تبلیغات کلیکی به‌منظور بهبود وجهه و افزایش آگاهی از برند می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد، اما باید پیش‌ازاین همچنین به اخلاقیات و واکنش‌های اجتماعی هم توجه کرد.

بحران نفت خلیج مکزیک

کلام آخر

برخی بازاریاب‌ها همچنان تور می‌کنند که روش‌های سئو از کمپین‌های تبلیغاتی کلیکی مجزا هستند. این مفهوم مخصوصاً در میان بازاریاب‌های جستجویی جوان و کسب‌وکارهای کوچک که کمپین‌های بازاریابی‌شان در اغلب موارد اهداف مشخصی ندارد، رایج است.

این مقاله بدین منظور تهیه‌شده است تا به شما نشان دهد که روش‌های سئو و تبلیغات کلیکی چگونه می‌توانند با یکدیگر ادغام شوند و نتایج موفقیت‌آمیز چشمگیری را کسب کنند.

شما در هنگام اجرای هم‌زمان کمپین‌های ارگانیک و تبلیغاتی به داده‌های بیشتری دسترسی دارید و می‌توانید آن‌ها را گردآوری و تحلیل کنید. شما در این روند ممکن است به جزئیات غیرمنتظره بیشتری درباره مخاطب هدف خود دست‌یابید که همچنین می‌توانید از این اطلاعات برای اصلاح و بهبود استراتژی‌های سئو و تبلیغات کلیکی خود استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که هر دو روش سئو و تبلیغات کلیکی به‌طور دائمی با توجه به الگوریتم‌های گوگل دستخوش تغییر می‌شوند و خود را با آن‌ها همگام می‌کنند. همین روند تعدیل و تطابق است که به آن‌ها کمک می‌کند بتوانند نیازمندی‌های وب‌سایت‌ها را رفع کنند و در جایگاه رفیع خود باقی بمانند.

به همین خاطر باید همواره متوجه تغییرات چشمگیر باشید و استراتژی‌های تبلیغاتی کلیکی و ابزارهای سئوی وب‌سایت خود را با توجه به این تغییرات به‌روزرسانی کنید.

چگونه سئو و تبلیغات کلیکی را ترکیب کنیم تا نتایج بهتری بگیریم؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7  +  3  =