مزایای استفاده از CDN چیست؟
مزایای استفاده از CDN چیست؟

دنیای وب در سال‌های اخیر بخش مهمی از زندگی مدرن شده است، اما با ظهور بیماری‌های همه‌گیری مانند کرونا به یک ضرورت بی‌چون‌وچرا تبدیل شد تا جان انسان‌ها را نجات دهد.

اینترنت یک فضای مجازی نامحدود است که ۲.۵ میلیارد کاربر جهانی دارد! به همین دلیل کسب‌وکارها یک فرصت بی‌نظیر پیدا کرده‌اند تا به میلیون‌ها مشتری در سراسر جهان دسترسی داشته باشند اما سوال اصلی این است که چگونه یک تجربه وب منحصربه‌فرد و بی‌نقص را باوجود مشکلات تأخیر در شبکه، اتصال ضعیف و تهدیدهای روزافزون سایبری ارائه دهید؟

در اینجاست که مزایای CDN وارد عرصه می‌شود و ابزار شماره ۱ برای تأمین بهترین عملکرد ممکن سایت‌ها می‌شود. ابزاری که برای هر کسب‌وکار بین‌المللی ضروری است.

اگر چیزی در مورد CDN نمی‌دانید، این مقاله نقطه شروع خوبی برای شماست! اگر هم که اطلاعات پایه سی‌دی‌ان را دارید، می‌توانید دانشتان را کامل‌تر کنید.

CDN چیست؟

CDN که مخفف Content Delivery System است، به یک سیستم تشکیل شده از چند سرور در نقاط مختلف گفته می‌شود که محتوای وب را به‌سرعت با کپی کردن یا کش کردن در تعداد زیادی سرور و با توجه به موقعیت مکانی به کاربرهای متفاوت انتقال می‌دهد.

هدف سی‌دی‌ان ارائه محتوا با حداکثر دسترسی و عملکرد به کاربر نهایی است. CDN‌ها بخش بزرگی از محتوای اینترنت را منتقل می‌کنند که شامل اِلمان‌های وب (مانند متن، گرافیک و اسکریپت)، اِلمان‌‌های قابل دانلود (مانند فایل‌های رسانه، نرم‌افزار، مدارک)، اپلیکیشن‌ها (مانند تجارت الکترونیک، پورتال‌ها)، داده پخش زنده، رسانه تصویری On-Demand و شبکه‌های اجتماعی است.

هنگامی‌که کاربر، یک صفحه وب را درخواست می‌کند، نزدیک‌ترین سرور ازنظر مکان جغرافیایی به‌صورت دینامیک مشخص می‌شود و برای انتقال محتوا استفاده می‌شود تا سرعت انتقال افزایش پیدا کند. محتوا شاید روی صدها و هزاران سرور کپی شود تا به‌صورت مشابه به تعداد زیادی کاربر منتقل شود که در صورت وجود ترافیک سنگین هم باز انجام می‌شود.

CDN‌ها همه‌جا هستند و بزرگ‌ترین چالش‌های مدیریت محتوا در اینترنت را حل می‌کنند؛ اما چرا این‌قدر فراگیر هستند؟ چرا همه تولیدکنندگان محتوا، از یک سایت کوچک تا بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا، به آن وابسته هستند تا تجربه وب بی‌نظیری برای کاربر نهایی ایجاد کنند؟


مقاله مرتبط: CDN چیست و چگونه عمل می‌کند؟


فقط یک دلیل وجود دارد که cdn به یک ابزار ضروری برای کسب‌وکار آنلاین تبدیل شده ‌است: اینترنت از ابتدا برای انجام همه کارهای خوبی که الان انجام می‌دهد ساخته نشده بود! برای مدیریت تقاضای حجم زیادی داده، ویدئوهای زنده HD، فروش فلشی و دانلودهای بزرگ برنامه‌ریزی نشده بود. در نتیجه سی‌دی‌ان ساخته شد تا به اینترنت برای بهتر کار کردن کمک کند، محتوا را در حجم زیاد منتقل کند و تجربه کاربری بی‌نظیر فعلی را ممکن کند.

CDN محتوا را به‌صورت دینامیک به سرورهای core، fallback و edge که به‌صورت استراتژیک جاگذاری شده‌اند توزیع می‌کند در نتیجه هم هزینه انتقال کمتر می‌شود و هم کنترل بهتری در توزیع محتوا و بار شبکه ایجاد می‌شود. می‌تواند ظرفیت را برای هر مشتری بهینه کند، آمار واقعی را نمایش دهد که مشخص می‌کند کدام محتوا محبوب است و نواحی فعال کجا هستند. گزارش دقیق بازدیدها را هم به مشتری تحویل می‌دهد. باوجود استفاده خیلی زیاد از منابع سخت‌افزاری و برق، ۱۰۰% قابلیت دسترسی دارد که تجربه کاربر نهایی کمتر مخدوش ‌شود و کیفیت انتقال داده بهتر ‌شود.

مخصوصاً شرکت‌هایی که در حوزه رسانه، سرگرمی، بازی‌های کامپیوتری، نرم‌افزاری و فروشگاهی فعالیت دارند و محتوای دیجیتال زیاد و باکیفیت در سایتشان وجود دارد که می‌خواهند با سرعت بالا و امنیت کامل به کاربرها منتقل کنند، از CDN استفاده می‌کنند. مصرف‌کننده امروزی یک تجربه کاربری باکیفیت می‌خواهد فرقی هم نمی‌کند که فیلم تماشا می‌کند، یک مراسم زنده را نگاه می‌کند، بازی می‌کند یا خرید می‌کند. استفاده از سی دی ان منجر به بهینه‌سازی عملکرد می‌شود که یک تجربه مصرف بهینه‌شده به کاربر نهایی می‌دهد.

پیش‌بینی شده که تقاضای بازار جهانی تا سال ۲۰۲۵ برای خدمات سی‌دی‌ان، ۲۳.۱ میلیارد دلار خواهد بود که نشان دهنده اهمیت این صنعت است!

تکنولوژی CDN باید بتواند ۱۰ مزیت اصلی زیر را به یک کسب‌وکار ارائه دهد:

 • عملکرد بهتر
 • اعتبار بیشتر
 • دسترسی بهتر
 • امنیت بیشتر
 • هوشمندی بالاتر
 • بازار جهانی‌تر
 • سگمنت بندی راحت‌تر
 • ذخیره‌سازی بیشتر
 • پشتیبانی قوی‌تر
 • هزینه کمتر

مزایای CDN

مزایای استفاده از CDN چیست؟

در ادامه مقاله هر یک از مزایای CDN را بررسی می‌کنیم.

 1. عملکرد بهتر

حتماً می‌پرسید عملکرد بهتر دقیقاً چه معنایی دارد؟ به این معنی که محتوا را با سرعت منتقل کند! تفاوت بین یک کلیک که دسترسی فوری به یک محتوای جدید می‌دهد و یک کلیک که نیاز به ۷ ثانیه انتظار برای لود یک صفحه یا باز شدن یک ویدئو دارد، در عملکرد بهتر سایت است.

اما عملکرد بهتر چگونه اتفاق می‌افتد؟ هنگامی‌که محتوای درخواستی توسط سرورهای یک سی‌دی‌ان کش می‌شود، کاربر با اتصال به نزدیک‌ترین سرور شبکه توزیع، محتوا را دریافت می‌کند به‌جای اینکه منتظر باشد که درخواستش به سرور اصلی سایت برود. این حرکت باعث بهبود چشمگیر عملکرد برای کاربر نهایی می‌شود.

فرض کنید که یک برند مد و فشن ایتالیایی کارهای فصل جدیدش را برای سفارش آنلاین راه‌اندازی می‌کند و علاقه‌مندان در شهرهای مختلف دنیا سفارش آنلاین می‌دهند. اگر این برند از سی‌دی‌ان استفاده نمی‌کند، درخواست هر کاربر نهایی باید به مکان اصلی برند در ایتالیا برود و بازگردد؛ اما اگر برند از سی‌دی‌ان استفاده کند و محتوایش را در شبکه توزیع کرده باشد، هر کاربر می‌تواند محتوا را از سرورهای موجود در شهر خودش دریافت کند که داده زیادی صرفه‌جویی می‌کند.

اگر محتوا کش نشده باشد چه می‌شود؟ هنگامی‌که یک سرور سی‌دی‌ان محتوا را به‌صورت کش نداشته باشد، می‌تواند از دانش برنامه‌ریزی شده‌اش در مورد اتصالات سرورهای شبکه توزیع محتوا استفاده کند و محتوا را پیدا کند. این کار باعث می‌شود که چالش‌های ارتباط با ISP های مختلف، داده هدر رفته به دلیل مشکلات شبکه و زمان ازدست‌رفته در پیدا کردن DNS حل شوند. سی‌دی‌ان‌ تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای دارد تا با محتوای دینامیک یا غیرقابل کش برخورد کند.

یک نکته دیگر اینکه jQuery در همه ‌جای وب حاضر است و احتمال زیادی وجود دارد که یک بازدیدکننده قبلاً صفحه‌ را بازدید کرده و با استفاده از سی‌دی‌ان گوگل داده را کش کرده باشد؛ بنابراین فایل وجود دارد و نیازی به دانلود مجدد نیست!

همه این‌ها به این معنی است که از طریق سی‌دی‌ان، تولیدکنندگان محتوا می‌توانند تجربه وب باکیفیت و سریع به همه کاربرهای نهایی منتقل کنند فرقی هم نمی‌کند که از چه مکان، مرورگر، دستگاه یا شبکه‌ای متصل شده‌اند. صفحات وب سریع‌تر رندر می‌شوند، زمان باز شدن ویدئو کاهش پیدا می‌کند، کاربرها تعامل بیشتری نشان می‌دهند و کسب‌وکارها درآمد بیشتری کسب می‌کنند!

 1. اعتماد بیشتر

یک سایت با عملکرد بالا مساوی اعتماد بیشتر، تبدیل بهتر و فروش بالاتر است. مشکلات تأخیر و سرعت می‌توانند کسب‌وکارها را تخریب کنند و خسارت به بار بیاورند برای اینکه فقط چند ثانیه تأخیر می‌تواند تفاوت بین یک تبدیل موفق با یک بازگشت کاربر را تعیین کند. یک سی‌دی‌ان اطمینان می‌دهد که سرعت لود بهترین است و تراکنش‌های آنلاین بدون دردسر انجام می‌شوند تا فروش صدمه نبیند.

 1. دسترسی بهتر

در دسترس بودن به این معنی است که محتوا در موقعیت‌های حساسی مانند ترافیک بالا، جهش ناگهانی ترافیک و یا از کار افتادن سرور همچنان در دسترس کاربر نهایی باشد.

هنگامی‌که ترافیک به میلیون‌ها درخواست در ثانیه می‌رسد، حتی قوی‌ترین سرورهای اصلی هم تحت فشار قرار می‌گیرند. بدون یک سی‌دی‌ان، همه این ترافیک باید توسط سرور اصلی تولیدکننده محتوا مدیریت شود که ممکن است به از کار افتادن سرور منجر شود و تجربه کاربری هم تخریب شده و فروش از دست برود. برای همین سی‌دی‌ان‌ با ساختار عظیم سرورهای غیرمتمرکزش ارزش زیادی دارد. شبکه پیشرفته توزیع محتوا با معماری توزیع شده و پلتفرم‌های بزرگ می‌تواند ده‌ها ترابایت ترافیک در ثانیه را مدیریت کند و تولید کننده محتوا را قادر کند تا در دسترس تعداد بیشتری کاربر قرار بگیرد که در شرایط عادی ممکن نیست.

اگر مثال برند مد و فشن را در نظر بگیریم، این برند طرفداران زیادی دارد و طراحی‌های فصل جدید هیجان زیادی ایجاد می‌کند. در لحظه راه اندازی، دوستداران مد از همه دنیا آنلاین می‌شوند و هم‌زمان به سایت برند می‌روند. اگر این برند از سی‌دی‌ان استفاده نمی‌کند، همه کاربرها به‌صورت هم‌زمان به سرور اصلی متصل می‌شوند که منجر به از کار افتادن سرور می‌شود؛ اما اگر برند از سی‌دی‌ان استفاده می‌کند، ترافیک سنگین بین هزاران سرور شبکه توزیع می‌شود که در نتیجه سرور اصلی محافظت می‌شود و تجربه کاربری باکیفیتی هم به طرفداران این برند در سراسر دنیا ارائه می‌شود.

 1. امنیت بیشتر

همان‌گونه که حجم داده و تراکنش‌ها در اینترنت افزایش پیدا می‌کند، هکرها هم تلاش بیشتری می‌کنند تا این داده را بدزدند که هزینه زیادی برای شرکت‌های بزرگ دارد. مطابق گزارش Ponemon Institute of Cyber Crime فقط در سال گذشته کسب‌وکارهای متفاوت در سراسر دنیا معادل ۷.۷ میلیون دلار خسارت بابت جرائم سایبری متحمل شدند. در بین این آمار، جرائم سایبری مرتکب شده توسط افراد داخل سازمانی، DDoS و حملات وب-محور بیشترین هزینه را داشتند.


مقاله مرتبط: چهار دلیلی که کسب‌وکار شما را به فضای ابری وابسته می‌کند


مطابق این گزارش‌ تعداد حملات DDoS و وب-محور مانند تزریق SQL، اسکریپت بین سایتی و حملات فایل محلی یا از راه دور بسیار متداول‌تر شده‌اند. این حملات به‌صورت روزافزونی به‌صورت هم‌زمان با DDoS انجام می‌شوند تا توجه‌ها را منحرف کنند و خسارت بیشتری وارد کنند. در هر دو نوع حمله، بسیار سخت است که تفاوت ترافیک بد را از ترافیک خوب تشخیص دهید و استراتژی‌های حمله هم به‌صورت مستمر در حال تغییر و تکامل هستند که نیاز به منابع اختصاصی دارند تا در استراتژی دفاع به‌روز باقی بمانند.

با توجه به وضعیت بیش‌ازپیش تهدیدآمیز اینترنت، امنیت وب‌سایت یکی از کارهای اصلی سی‌دی‌ان است که در مرکز کارها قرار دارد. راه‌حل‌های خاص ابری بابت حفظ امنیت ارائه شده است که طوری طراحی شده‌اند که یک حمله سایبری را قبل از رسیدن به مرکز داده متوقف و خنثی کنند. سی‌دی‌ان باید کسب‌وکارها و کاربرها را در مقابل انواع زیادی از حملات سایبری محافظت کند بدون اینکه هکرها بتوانند انتقال داده و یا در دسترس بودنش را تهدید کنند.

 1. هوشمندی بالاتر

به‌عنوان انتقال‌دهنده نیمی از ترافیک اینترنت دنیا، سی‌دی‌ان داده وسیعی در مورد نوع اتصال اینترنتی کاربر، نوع دستگاه و تجربه مرور کاربران در سراسر جهان تولید می‌کند که این داده را به مشتری‌ها می‌دهد تا درک بهتر و دقیق‌تری از بازدیدکنندگان خود داشته باشند. این داده معمولاً شامل مانیتورینگ داده و آنالتیکس محتوا، اندازه‌گیری تعامل کاربر با محتوای وب و نتایج سیستم امنیت ابری است تا آمار تهدیدهای آنلاین را داشته باشند.

آنالتیکس ارائه‌شده، ترندها و نقاط قوت و ضعف کسب‌وکار آنلاین را نشان می‌دهد. این جزییات بسیار مهم هستند برای اینکه اطلاعات کاربر پس از اتصال سرور اصلی به سی‌دی‌ان غیرفعال می‌شود. آنالیز این داده همه اطلاعات موردنیاز یک توسعه‌دهنده را تأمین می‌کند تا وب‌سایت را بهینه‌سازی کند. گزارش‌های عمیق سی‌دی‌ان منجر به افزایش عملکرد می‌شود که درنهایت تجربه کاربری بهتری را تأمین می‌کند که در افزایش ضریب تبدیل و فروش خود را نشان می‌دهد.

برخی از آن‌ها مانند Akamai بخشی از داده را تحت عنوان وضعیت اینترنت در اختیار عموم قرار می‌دهند تا روی ترندهای جاری امنیت اینترنت و اطلاعات تمرکز کنند.

 1. بازار جهانی‌تر

بیش از یک‌سوم جمعیت جهان آنلاین هستند و استفاده جهانی از اینترنت در ۱۵ سال گذشته تصاعدی بالا رفته است. به همین دلیل سی‌دی‌ان از طریق شتاب‌دهنده ابری و سرورهای POP محلی راه‌حل مفیدی ارائه می‌دهد تا نیازهای این بازار جهانی تأمین شود، مشکلات تأخیر که اغلب منجر به اختلال در تراکنش‌های فواصل دور و بالا رفتن زمان لود می‌شوند هم حذف شوند.

جاگذاری استراتژیک سرورها در شبکه توزیع محتوا منجر به افزایش ظرفیت شبکه می‌شود که مساوی افزایش چشمگیر کاربران است که در هر لحظه به شبکه متصل می‌شوند؛ مثلاً اگر در شرایط عادی یک سرور ۱۰۰ گیگابایت ظرفیت دارد، یک سی‌دی‌ان که ۱۰ سرور در مکان‌های متفاوت دارد می‌تواند ظرفیت ۱۰ * ۱۰۰ گیگابایت را تأمین کند که امکان ارائه خدمات به حداقل ۱۰ برابر کاربر را ممکن می‌کند.

 1. سگمنت ‌بندی راحت‌تر

سی‌دی‌ان با توجه به نوع دستگاه کاربر محتوای متفاوتی نمایش می‌دهد برای اینکه قادر است حتی نوع موبایل را تشخیص دهد و نسخه مخصوص موبایل محتوا را به کاربر نمایش دهد.

 1. ذخیره‌سازی بیشتر

سی‌دی‌ان‌ فضای ذخیره‌سازی امن برای محتواهایی مانند ویدئو ارائه می‌دهد علاوه بر اینکه خدمات بک آپ و آرشیو هم دارد. محتوا را از طریق «مدیریت حق محتوای دیجیتال» محافظت می‌کند و دسترسی داده را با اعتبارسنجی کاربر محدود می‌کند.

 1. پشتیبانی قوی‌تر

سی‌دی‌ان‌ باکیفیت معمولاً خدمات پشتیبانی عالی دارد که یعنی یک تیم خدمات مشتریان همیشه در دسترس است. اگر هم اتفاقی بیفتد بک آپ داده شما آماده می‌تواند تا مشکلات عملکرد وب‌سایت را حل کند. انتخاب یک سرویس با تیم پشتیبانی دائمی تصمیم هوشمندانه‌ای است برای اینکه فقط برای خدمات ابری پرداخت نمی‌کنید بلکه دامنه‌ای از خدمات را دریافت می‌کنید که کمک می‌کنند کسب‌وکارتان در سطح جهانی توسعه پیدا کند.

 1. هزینه کمتر

خرید سی‌دی‌ان منجر به صرفه‌جویی در هزینه کسب‌وکار می‌شود. به‌جای اینکه خدمات جداگانه از شرکت‌های مختلف خریداری کنید، انتخاب یک سی‌دی‌ان بین‌المللی می‌تواند نیاز به پرداخت میزبان خارجی گران‌قیمت را حذف کند و پول زیادی برای کسب‌وکارتان صرفه‌جویی کند. شبکه توزیع محتوای بین‌المللی یک پلتفرم واحد برای مدیریت همه امور اجرایی جداگانه ارائه می‌دهد که در مکان‌های مختلف در سراسر دنیا کار می‌کند اما قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد. به همین دلیل سی‌دی‌ان برای شرکت‌هایی که بودجه محدود دارند، پیشنهاد می‌شود.

نتیجه‌گیری

CDN با ارائه راه‌حل‌های هوشمند و مفید به شرکت‌های بزرگ و کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند تا از ۱۰ مزیت نام ‌برده در این مقاله مانند سرعت بالاتر و عملکرد بهتر برخوردار شوند، با موفقیت به کاربران آنلاین خدمات ارائه دهند و درآمد بیشتری کسب کنند.

مزایای استفاده از CDN چیست؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  9  =  19