benefits-using-cdn
benefits-using-cdn

استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN مزایای بسیار زیادی را برای کسب وکارها به همراه دارد که عمده این مزایا را می‌توان در ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار داد. در این مطلب از مجله هاست ایران می‌خواهیم مهم‌ترین مزایای CDN را مورد بررسی قرار دهیم.

مزایای CDN چیست؟

CDN که مخفف content delivery network است، به یک سیستم تشکیل شده از چند سرور در نقاط مختلف گفته می‌شود که محتوای وب را به‌سرعت با کپی کردن یا کش کردن در تعداد زیادی سرور و با توجه به موقعیت مکانی به کاربرهای متفاوت انتقال می‌دهد.

مزایای CDN چیست

هدف سی‌دی‌ان ارائه محتوا با حداکثر دسترسی و عملکرد به کاربر نهایی است. CDN‌ها بخش بزرگی از محتوای اینترنت را منتقل می‌کنند که شامل اِلمان‌های وب (مانند متن، گرافیک و اسکریپت)، اِلمان‌‌های قابل دانلود (مانند فایل‌های رسانه، نرم‌افزار، مدارک)، اپلیکیشن‌ها (مانند تجارت الکترونیک، پورتال‌ها)، داده پخش زنده، رسانه تصویری On-Demand و شبکه‌های اجتماعی است. پیش‌بینی شده که تقاضای بازار جهانی تا سال ۲۰۲۵ برای خدمات سی‌دی‌ان، ۲۳.۱ میلیارد دلار خواهد بود که نشان دهنده اهمیت این صنعت است. مزایای CDN را می‌توان در جنبه‌های زیر برای مشاغل بررسی کرد.

  • عملکرد بهتر
  • اعتبار بیشتر
  • دسترسی بهتر
  • امنیت بیشتر
  • هوشمندی بالاتر
  • بازار جهانی‌تر
  • سگمنت بندی راحت‌تر
  • ذخیره‌سازی بیشتر
  • پشتیبانی قوی‌تر
  • هزینه کمتر

عملکرد بهتر

حتماً می‌پرسید عملکرد بهتر دقیقاً چه معنایی دارد؟ به این معنی که محتوا را با سرعت منتقل کند! تفاوت بین یک کلیک که دسترسی فوری به یک محتوای جدید می‌دهد و یک کلیک که نیاز به ۷ ثانیه انتظار برای لود یک صفحه یا باز شدن یک ویدئو دارد، در عملکرد بهتر سایت است و اینجاست که مزایای CDN خودش را نشان می‌دهد.

اما عملکرد بهتر چگونه اتفاق می‌افتد؟ هنگامی‌که محتوای درخواستی توسط سرورهای یک سی‌ دی‌ ان کش می‌شود، کاربر با اتصال به نزدیک‌ترین سرور شبکه توزیع، محتوا را دریافت می‌کند به‌جای اینکه منتظر باشد که درخواستش به سرور اصلی سایت برود. این حرکت باعث بهبود چشمگیر عملکرد برای کاربر نهایی می‌شود.

فرض کنید که یک برند مد و فشن آمریکایی کارهای فصل جدیدش را برای سفارش آنلاین راه‌اندازی می‌کند و علاقه‌مندان در شهرهای مختلف دنیا سفارش آنلاین می‌دهند. اگر این برند از سی‌دی‌ان استفاده نمی‌کند، درخواست هر کاربر نهایی باید به مکان اصلی برند در آمریکا برود و بازگردد؛ اما اگر برند از سی‌دی‌ان استفاده کند و محتوایش را در شبکه توزیع کرده باشد، هر کاربر می‌تواند محتوا را از سرورهای موجود در شهر خودش دریافت کند که داده زیادی صرفه‌جویی می‌کند.

مزایای CDN

اگر محتوا کش نشده باشد چه می‌شود؟ هنگامی‌که یک سرور سی‌دی‌ان محتوا را به‌صورت کش نداشته باشد، می‌تواند از دانش برنامه‌ریزی شده‌اش در مورد اتصالات سرورهای شبکه توزیع محتوا استفاده کرده و محتوا را پیدا کند. این کار باعث می‌شود که چالش‌های ارتباط با ISP های مختلف، داده هدر رفته به دلیل مشکلات شبکه و زمان ازدست‌رفته در پیدا کردن DNS حل شوند. سی‌دی‌ان‌ تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای دارد تا با محتوای دینامیک یا غیرقابل کش برخورد کند.

یک نکته دیگر اینکه jQuery در همه ‌جای وب حاضر است و احتمال زیادی وجود دارد که یک بازدیدکننده قبلاً صفحه‌ را بازدید کرده و با استفاده از سی‌دی‌ان گوگل داده را کش کرده باشد؛ بنابراین فایل وجود دارد و نیازی به دانلود مجدد نیست!

همه این‌ها به این معنی است که از طریق سی‌دی‌ان، تولیدکنندگان محتوا می‌توانند تجربه وب باکیفیت و سریع به همه کاربرهای نهایی منتقل کنند، فرقی هم نمی‌کند که از چه مکان، مرورگر، دستگاه یا شبکه‌ای متصل شده‌اند. صفحات وب سریع‌تر رندر می‌شوند، زمان باز شدن ویدیو کاهش پیدا می‌کند، کاربرها تعامل بیشتری نشان می‌دهند و کسب‌وکارها درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

اعتماد بیشتر

یک سایت با عملکرد بالا مساوی اعتماد بیشتر، تبدیل بهتر و فروش بالاتر است. مشکلات تأخیر و سرعت می‌توانند کسب‌وکارها را تخریب کنند و خسارت به بار بیاورند. فقط چند ثانیه تأخیر می‌تواند تفاوت بین یک تبدیل موفق با یک بازگشت کاربر را تعیین کند. اینجاست که دوباره مزایای CDN خودش را نشان می‌دهد. یک سی‌دی‌ان اطمینان می‌دهد که سرعت لود در حالت بهینه قرار دارد و تراکنش‌های آنلاین بدون دردسر انجام می‌شوند تا فروش صدمه نبیند.

دسترسی بهتر

در دسترس بودن به این معنی است که محتوا در موقعیت‌های حساسی مانند ترافیک بالا، جهش ناگهانی ترافیک و یا از کار افتادن سرور همچنان در دسترس کاربر نهایی باشد و این گزینه هم یکی از مزایای CDN است.

هنگامی‌که ترافیک به میلیون‌ها درخواست در ثانیه می‌رسد، حتی قوی‌ترین سرورهای اصلی هم تحت فشار قرار می‌گیرند. بدون یک سی‌دی‌ان، همه این ترافیک باید توسط سرور اصلی تولیدکننده محتوا مدیریت شود که ممکن است به از کار افتادن سرور منجر شود و تجربه کاربری هم تخریب شده و فروش از دست برود. برای همین سی‌دی‌ان‌ با ساختار عظیم سرورهای غیرمتمرکزش ارزش زیادی دارد. شبکه پیشرفته توزیع محتوا با معماری توزیع شده و پلتفرم‌های بزرگ می‌تواند ده‌ها ترابایت ترافیک در ثانیه را مدیریت کند و تولید کننده محتوا را قادر کند تا در دسترس تعداد بیشتری کاربر قرار بگیرد که در شرایط عادی ممکن نیست.

اگر مثال برند مد و فشن را در نظر بگیریم، این برند طرفداران زیادی دارد و طراحی‌های فصل جدید هیجان زیادی ایجاد می‌کند. در لحظه راه اندازی، دوستداران مد از همه دنیا آنلاین می‌شوند و هم‌زمان به سایت برند می‌روند. اگر این برند از سی‌دی‌ان استفاده نمی‌کند، همه کاربرها به‌صورت هم‌زمان به سرور اصلی متصل می‌شوند که منجر به از کار افتادن سرور می‌شود؛ اما اگر برند از سی‌دی‌ان استفاده می‌کند، ترافیک سنگین بین هزاران سرور شبکه توزیع خواهد شد که در نتیجه سرور اصلی محافظت شده و تجربه کاربری باکیفیتی هم به طرفداران این برند در سراسر دنیا ارائه می‌شود.

امنیت بیشتر

همان‌گونه که حجم داده و تراکنش‌ها در اینترنت افزایش پیدا می‌کند، هکرها هم تلاش بیشتری می‌کنند تا این داده را بدزدند که هزینه زیادی برای شرکت‌های بزرگ دارد. مطابق گزارش Ponemon Institute of Cyber Crime فقط در سال گذشته کسب‌وکارهای متفاوت در سراسر دنیا معادل ۷.۷ میلیون دلار خسارت بابت جرائم سایبری متحمل شدند. در بین این آمار، جرائم سایبری مرتکب شده توسط افراد داخل سازمانی، DDoS و حملات وب-محور بیشترین هزینه را داشتند.


مقاله مرتبط: چهار دلیلی که کسب‌وکار شما را به فضای ابری وابسته می‌کند


مطابق این گزارش‌ تعداد حملات DDoS و وب-محور مانند تزریق SQL، اسکریپت بین سایتی و حملات فایل محلی یا از راه دور بسیار متداول‌تر شده‌اند. این حملات به‌صورت روزافزونی به‌صورت هم‌زمان با DDoS انجام می‌شوند تا توجه‌ها را منحرف کرده و خسارت بیشتری وارد کنند. در هر دو نوع حمله، بسیار سخت است که تفاوت ترافیک بد را از ترافیک خوب تشخیص دهید و استراتژی‌های حمله هم به‌صورت مستمر در حال تغییر و تکامل هستند که نیاز به منابع اختصاصی دارند تا در استراتژی دفاع به‌روز باقی بمانند.

امنیت CDN

با توجه به وضعیت بیش‌ازپیش تهدیدآمیز اینترنت، امنیت وب‌سایت یکی از کارهای اصلی سی‌دی‌ان است که در مرکز کارها قرار دارد. راه‌حل‌های خاص ابری بابت حفظ امنیت ارائه شده است که طوری طراحی شده‌اند که یک حمله سایبری را قبل از رسیدن به مرکز داده متوقف و خنثی کنند. سی‌دی‌ان باید کسب‌وکارها و کاربرها را در مقابل انواع زیادی از حملات سایبری محافظت کند بدون اینکه هکرها بتوانند انتقال داده و یا در دسترس بودنش را تهدید کنند.

هوشمندی بالاتر

به‌عنوان انتقال‌دهنده نیمی از ترافیک اینترنت دنیا، سی‌دی‌ان داده وسیعی در مورد نوع اتصال اینترنتی کاربر، نوع دستگاه و تجربه مرور کاربران در سراسر جهان تولید می‌کند که این داده را به مشتری‌ها می‌دهد تا درک بهتر و دقیق‌تری از بازدیدکنندگان خود داشته باشند و این هم از مهمترین مزایای CDN است. این داده معمولاً شامل مانیتورینگ داده و آنالتیکس محتوا، اندازه‌گیری تعامل کاربر با محتوای وب و نتایج سیستم امنیت ابری است تا آمار تهدیدهای آنلاین را داشته باشند.

آنالتیکس ارائه‌شده، ترندها و نقاط قوت و ضعف کسب‌وکار آنلاین را نشان می‌دهد. این جزییات بسیار مهم هستند برای اینکه اطلاعات کاربر پس از اتصال سرور اصلی به سی‌دی‌ان غیرفعال می‌شود. آنالیز این داده همه اطلاعات موردنیاز یک توسعه‌دهنده را تأمین می‌کند تا وب‌سایت را بهینه‌سازی کند. گزارش‌های عمیق سی‌دی‌ان منجر به افزایش عملکرد می‌شود که درنهایت تجربه کاربری بهتری را تأمین می‌کند که در افزایش ضریب تبدیل و فروش خود را نشان می‌دهد. برخی از آن‌ها مانند Akamai بخشی از داده را تحت عنوان وضعیت اینترنت در اختیار عموم قرار می‌دهند تا روی ترندهای جاری امنیت اینترنت و اطلاعات تمرکز کنند.

بازار جهانی‌تر

بیش از یک‌سوم جمعیت جهان آنلاین هستند و استفاده جهانی از اینترنت در ۱۵ سال گذشته تصاعدی بالا رفته است. به همین دلیل سی‌دی‌ان از طریق شتاب‌دهنده ابری و سرورهای POP محلی راه‌حل مفیدی ارائه می‌دهد تا نیازهای این بازار جهانی تأمین شود، مشکلات تأخیر که اغلب منجر به اختلال در تراکنش‌های فواصل دور و بالا رفتن زمان لود می‌شوند هم حذف شوند.

جاگذاری استراتژیک سرورها در شبکه توزیع محتوا منجر به افزایش ظرفیت شبکه می‌شود که مساوی افزایش چشمگیر کاربران است که در هر لحظه به شبکه متصل می‌شوند؛ مثلاً اگر در شرایط عادی یک سرور ۱۰۰ گیگابایت ظرفیت دارد، یک سی‌دی‌ان که ۱۰ سرور در مکان‌های متفاوت دارد می‌تواند ظرفیت ۱۰ * ۱۰۰ گیگابایت را تأمین کند که امکان ارائه خدمات به حداقل ۱۰ برابر کاربر را ممکن می‌کند.

سگمنت ‌بندی راحت‌تر

سی‌دی‌ان با توجه به نوع دستگاه کاربر محتوای متفاوتی نمایش می‌دهد برای اینکه قادر است حتی نوع موبایل را تشخیص دهد و نسخه مخصوص موبایل محتوا را به کاربر نمایش دهد.

ذخیره‌سازی بیشتر

سی‌دی‌ان‌ فضای ذخیره‌سازی امن برای محتواهایی مانند ویدئو ارائه می‌دهد علاوه بر اینکه خدمات بک آپ و آرشیو هم دارد و این قابلیت هم از مزایای CDN محسوب می‌شود. محتوا را از طریق «مدیریت حق محتوای دیجیتال» محافظت کرده و دسترسی داده را با اعتبارسنجی کاربر محدود می‌کند.

پشتیبانی قوی‌تر

سی‌دی‌ان‌ باکیفیت معمولاً خدمات پشتیبانی عالی دارد که یعنی یک تیم خدمات مشتریان همیشه در دسترس است. اگر هم اتفاقی بیفتد بک آپ داده شما آماده می‌تواند تا مشکلات عملکرد وب‌سایت را حل کند. انتخاب یک سرویس با تیم پشتیبانی دائمی تصمیم هوشمندانه‌ای است برای اینکه فقط برای خدمات ابری پرداخت نمی‌کنید بلکه دامنه‌ای از خدمات را دریافت خواهید کرد که کمک می‌کنند کسب‌وکارتان در سطح جهانی توسعه پیدا کند.

هزینه کمتر

خرید سی‌دی‌ان منجر به صرفه‌جویی در هزینه کسب‌وکار می‌شود و این هم از مهمترین مزایای CDN محسوب می‌شود. به‌جای اینکه خدمات جداگانه از شرکت‌های مختلف خریداری کنید، انتخاب یک سی‌دی‌ان بین‌المللی می‌تواند نیاز به پرداخت میزبان خارجی گران‌ قیمت را حذف کرده و پول زیادی برای کسب‌وکارتان صرفه‌جویی کند. شبکه توزیع محتوای بین‌المللی یک پلتفرم واحد برای مدیریت همه امور اجرایی جداگانه ارائه می‌دهد که در مکان‌های مختلف در سراسر دنیا کار می‌کند اما قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد. به همین دلیل سی‌دی‌ان برای شرکت‌هایی که بودجه محدود دارند، پیشنهاد می‌شود.

استفاده از CDN

CDN با ارائه راه‌حل‌های هوشمند و مفید به شرکت‌های بزرگ و کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند تا از ۱۰ مزیت نام ‌برده در این مقاله مانند سرعت بالاتر و عملکرد بهتر برخوردار شوند، با موفقیت به کاربران آنلاین خدمات ارائه دهند و درآمد بیشتری کسب کنند. امیدواریم که این مقاله بینش ارزشمندی از مزایای CDN را به شما ارائه کرده باشد.

سرویس CDN هاست ایران

سرویس CDN هاست ایران یک راه حل جامع است که دارای شبکه‌ای انعطاف‌پذیر از نقاط ترافیکی (PoP Sites) است که به صورت استراتژیک در داخل ایران و در سراسر جهان قرار گرفته‌اند. این سرویس با تمرکز بر نزدیکی، تحویل سریع و ایمن محتوا را با ارائه خدمات به کاربران از نزدیکترین مرکز داده تضمین می‌کند. در نتیجه می‌توان به محتوای وب سایت شما سریعتر و با روشی ایمن‌تر دسترسی داشت. هم اکنون با مراجعه به صفحه خدمات اختصاصی CDN ابری از برنامه‌های خدمات CDN مقرون به صرفه ما بهره‌مند شوید.

سوالات متداول :

مزایای استفاده از CDN چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  46  =  52