VPS شما چقدر رم احتیاج دارد
VPS شما چقدر رم احتیاج دارد

RAM یکی از اصلی ترین قطعات کامپیوتر جهت ذخیره‌سازی داده‌‌هاست. این گونه حافظه‌ها داده‌های مربوط به نرم افزارها و سیستم عامل را به طور موقت نگهداری می‌کنند تا CPU بتواند به سرعت به این اطلاعات دسترسی پیدا کند در این مقاله می‌خواهیم به تعریف رم کاربرد آن بپردازیم. و در مهمترین بخش مقاله رم ( RAM ) مورد نیاز برای سرور مجازی را توضیح خواهیم داد.

RAM چیست؟

حافظه دسترسی تصادفی Random Access Memory نوعی حافظه کامپیوتر است که به صورت موقتی و کوتاه مدت به ذخیره سازی داده‌ها می‌پردازد. نحوه ذخیره سازی داده‌ها در این سخت افزار به صورت تصادفی می‌باشد این تکنولوژی برعکس حافظه‌های ثانویه مانند‌هارد دیسک،  CDو  DVDکه ذخیره سازی در آن‌ها متوالی است طراحی شده است.

برای مثال در هنگام استفاده از نرم افزار Word، هنگامی که مشغول ویرایش متن هستید، اطلاعات ‌روی RAM ذخیره می‌شود تا در هنگام ویرایش بتوانید در لحظه همه تغییرات اعمال شده را ببینید. در حقیقت RAM به کامپیوتر اجازه می‌دهد ‌با سرعت بالا به داده‌های مورد نیاز دسترسی داشته باشد و در نتیجه نقش کلیدی در سرعت عملکرد سیستم شما دارد.

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی یک سرور با منابع RAM،  CPU و‌ هارد کاملا مستقل می‌باشد که توسط یک نرم افزار مجازی ساز بر روی سرور اختصاصی ایجاد میگردد ، در واقع می‌توان گفت با استفاده از نرم افزار مجازی ساز یک سرور اختصاصی تبدیل به چندین سرور مجازی کاملا مستقل خواهد شد که هر کدام از این سرورهای دارای منابع و سیستم عامل مستقل می‌باشند.

سرورهای مجازی امکانات و انعطاف پذیری بیشتر نسبت به‌هاست اشتراکی دارند. شما با استفاده از سرورهای مجازی این قابلیت را دارید که  تنظیمات سرور را تغییر دهید و منابع بیشتری از جمله RAM به سایت خود اختصاص دهید. لذا وب سایت شما در سرور مجازی با سرعت بیشتری پردازش و بارگذاری می‌گردد. شما در هنگام خرید هزینه بیشتری نسبت به‌هاست اشتراکی پرداخت می‌نمایید ولی از امکانات و صد البته سرعت بالاتری در سایت خود بهره مند می‌شوید. برای کامل کردن اطلاعات خود به مقاله سرور مجازی VPS چیست مراجعه کنید.

رم یا RAM مناسب با توجه به نیاز شما

تصویر زیر موارد کلی که میزان RAM مورد نیاز شما را تعیین می‌کند نشان داده است. اگر:

  • حجم ترافیک زیاد دارید.
  • وبسایت پویا دارید.
  • از CMS استفاده میکنین

شما به رم بیشتری برای سرور مجازی خود نیاز دارید.

در ادامه به ۱۰ مورد از کاربردهای VPS و میزان رم ( RAM ) مورد نیاز برای هریک پرداخته‌ایم.

رابطه مقدار رم مورد نیاز با توجه به هدف شما

RAM مورد نیاز برای میزبانی از یک سایت و مدیریت سرور

برای راه اندازی یک وب سایت ساده با بازدید متوسط و یا حتی بالا شما تنها نیاز به ۱ تا ۲ گیگابایت رم دارید.

مقاله مرتبط: مزایا و معایب VPS چیست؟

RAM مورد نیاز برای میزبانی از یک وبلاگ روی وردپرس

اگر از CMS وردپرس برای راه اندازی وب سایت خود استفاده می‌کنید با توجه به ترافیک سایت و وجود افزونه‌ها و صفحه سازها که از امکانات نرم افزار وردپرس می‌باشد بهتر است از ۲ گیگابایت رم استفاده کنید.

RAM مورد نیاز برای میزبانی از یک فروشگاه اینترنتی

حداقل میزان RAM لازم برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی، ۲ گیگابایت است؛ اما اگر تعداد بازدیدکنندگان‌ از سایت تان به میلیون می‌رسد و تراکنش‌های مالی زیادی را دارید، بهتر است ۴ گیگابایت رم را برای این کار در نظر بگیرید.

مقاله مرتبط: بهینه کردن سرور مجازی VPS به بهترین نحو ممکن

RAM مورد نیاز برای استفاده از سرور مجاری به‌عنوان  Photo Storage

اگر شما جزو دسته افرادی هستید که از سرور مجازی برای نگهداری عکس‌های تان استفاده می‌کنید با توجه به تعداد و حجم عکس‌ها معمولا از ۵۱۲ مگابایت تا ۲ گیبایت رم برای شما کافی خواهد بود.

مقاله مرتبط: ۹ راه موثر برای بالا بردن امنیت سرور مجازی VPS لینوکس 

RAM مورد نیاز برای استفاده از سرور مجازی برای بازی

RAM لازم برای میزبانی از بازی‌های مختلف در یک سرور مجازی با توجه به نوع بازی و رم مورد نیاز آن تعیین می‌شود اما حداقل رم لازم ۳ گیگابایت است گر چه برای تجربه یک بازی روان بهتر است ۴ گیگابایت رم تهیه کنید البته که بازی‌های هستند که به ۸ گیگابایت رم هم نیاز دارند زیرا بازی‌ها نیاز به پردازش‌های سنگینی دارند بنابراین داشتن یک رم قوی بسیار کارآمد خواهد بود.

RAM مورد نیاز در سرور مجازی برای میزبانی از چندین سایت

اگر میخواهید بر روی یک سرور چندین سایت را مدیریت کنید قطعا نیاز به رم بالایی دارید برای این که خیالتان راحت باشد که بتوانید همزمان به چندین سایت سرویس بدهید بهتر است به سراغ ۸ گیگابایت رم بروید.

 

RAM مورد نیاز جهت میزبانی از VPN خصوصی

VPN مخفف Virtual Private Network می‌باشد و با استفاده از آن می‌توان امنیت را تا چندین برابر تقویت کرد. اگر می‌خواهید از سرور مجازی به عنوان میزبانی از VPN خصوصی برای کارهای  شخصی‌تان استفاده کنید، شما نیاز به ۱ GB رم خواهید داشت اما اگر قرار است دستگاه‌های دیگر هم به این شبکه اضافه شوند، به نسبت تعداد اتصالات مقدار رم بیشتری نیاز خواهید داشت. برای کامل کردن اطلاعات خود در مورد تفاوت VPN و VPS روی آن کلیک کید.

RAM مورد نیاز جهت سرور مجازی بورس

در انجام معاملات بورس هیچ چیز به اندازه سرعت حرف اول را نمی زند سرخطی زدن و در راس صف قرار گرفتن جهت انجام معاملات سهام و خرید و فروش به موقع آنها در کمترین زمان ممکن مهمترین عامل موفقیت در کسب سود در بازار بورس می‌باشد. به این منظور نیاز به یک سرور قدرتمند اختصاصی و سریع می‌باشد. این سرورها با توجه به پلن مورد نیاز شما از ۴GB تا ۸GB رم می‌باشد

RAM مورد نیاز برای بلاک چین‌ها

برای انتخاب میزان RAM مناسب بهتر است در ابتدا نگاهی به مفهوم بلاک چین و کاربرد آن بپردازیم تا بتوانیم درک بهتری از میزان و مفهوم رم در بلاک چین‌ها داشته باشیم.

برای آشنایی کامل با کاربردهای سرور مجازی VPS روی آن کلیک کنید.

بلاک چین چیست؟

کلمه بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) تشکیل شده است. با توجه به این معنی بلاک چین حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. در هر بلاک، اطلاعات گوناگونی ثبت می‌شود مانند تراکنش‌های یک شبکه پولی مثل بیت کوین. به این صورت که اطلاعات در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و آن‌ها با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوندو بدین ترتیب این زنجیره، بلاک چین را تشکیل می‌دهد. می‌توان بلاک چین را به عنوان یک بایگانی از داده‌ها در نظر گرفت

دقت کنید داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا یک سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتری که به شبکه وصل شود، یک نسخه از اطلاعات را دریافت خواهد کرد. به این کامپیوتر که به شبکه وصل می‌شود node نود می‌گویند. بنابراین پس از اتصال یک نود یک نسخه از کل داده‌ها منتقل می‌شود، از این رو هیچ تغییری در اطلاعت امکان پذیر نیست. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، کل بلاک چین را غیرمعتبر می‌سازد. در حقیقت در  بلاک چین، مالک اطلاعات موجود در بلاک‌ها، همان کاربران شبکه هستند و اطلاعات ثبت‌شده روی آن قابلیت پاک شدن را ندارد.

کاربرد بلاک چین

مهمترین کاربرد بلاک چین‌ها بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند. به عنوان مثال، در استفاده از رمز ارزها این فناوری امکان تقلب، دوبار خرج کردن پول و برگشت تراکنش‌ها را به طور کامل از بین می‌رود. همچنین می‌توان از این فناوری در هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و اطمینان از عدم تغییر آن در میان باشد استفاده نمود.

میزان RAM مورد استفاده

در مفهوم بلاک چین برای خلاف سایر موارد RAM یک ذخیره کننده دائمی اطلاعات می‌باشد. بنابراین میزان رم مورد نیاز به میزان ذخیره سازی شما بر روی هر بلاک بستگی دارد. تنها تفاوت RAM با‌هارد درایو در میزان سرعت ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات می‌باشد. همچنین در نظر داشته باشید نود‌ها نیازمند مقداری رم هستند که توسط زنجیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

RAM مورد نیاز جهت استخراج بیت کوین

جهت استخراج بیت کوین معمولا کارت گرافیک و حافظه داخلی است که حرف اول را می‌زند اما برای بالابردن سرعت پردازش‌های بسیار پیچیده رمز ارز‌ها بهتر است از یک رم ۱۶  گیگابایت استفاده شود. گر چه این کار با رم‌های پایین تر حتی تا ۴ GB نیز امکان پذیر است.

جمع‌بندی

میزان RAM برای هر کاربردی متفاوت است. مثلاً اگر قرار باشد از سرور مجازی به‌عنوان سرور گیم استفاده کنید، مسلماً مقدار رم بیشتری لازم است تا زمانی که بخواهیم از آن برای نگهداری عکس استفاده کنیم. در این مقاله، سعی کردیم با در نظر گرفتن تمام کاربردهای یک سیستم از خانگی تا سرور و استخراج رمز ارز را از لحاظ میزان RAM بررسی کنیم. امیدوارم این بررسی به شما در انتخاب سخت افزار مناسب کمک کند.

«این مطلب توسط تیم نویسندگان هاست ایران تهیه شده است. هاست ایران یکی از معتبرترین و برترین ارائه‌دهندگان سرویس وب‌هاستینگ در ایران است. شما می‌توانید برای خرید هاست به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

هر کسب‌وکاری در کنار فراهم کردن میزبانی وبسایت خود به دامنه نیز نیاز دارد. برای خرید دامنه می‌توانید از صفحه آن دیدن کنید.

همچنین اگر کسب‌وکاری دارید که به سرعت در حال رشد است ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که با مراجعه به صفحه خرید سرور مجازی VPS از این سرویس کاربردی و به‌روز دیدن کنید.»

رم ( RAM ) مورد نیاز برای سرور مجازی VPS

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  51  =  58