چگونه به یک رهبر تفکر طراحی تبدیل شویم؟
چگونه به یک رهبر تفکر طراحی تبدیل شویم؟

تبدیل شدن به یک رهبر تفکر طراحی چه معنایی دارد؟ منظور از رهبر تفکر طراحی، کسی است که می‌تواند بیانیه‌ای درباره طراحی یا طراحان ارائه کند و سایر افراد به این بیانیه گوش دهند، درباره‌اش بنویسند، ریتوییت کنند یا توسط طراحان حرفه‌ای دیگر در این صنعت درباره آن به بحث و گفتگو بپردازند.

ما به برخی از صفات مشترکی که این افراد دارند اشاره و روش‌های رسیدن به این جایگاه را ارائه می‌دهیم.

طراحی عالی رتبه باشید

ارائه کار با کیفیت، اولین کلید در تبدیل شدن به یک رهبر در هر صنعتی، بخصوص صنعت طراحی است. کار شما با دیگران صحبت می‌کند. هیچ‌کس به صحبت‌های طراحی که کار حرفه‌ای ندارد یا کیفیت کارش پایین است، گوش نمی‌دهد. شاید مردم همیشه موافق نباشند که راه‌حل طراحی که ارائه کرده‌اید، ایده‌آل‌ترین روش است، اما تقریباً همه می‌توانند، طراحی با کیفیت را تشخیص دهند.

به هیچ وجه نمی‌توان از اهمیت این ویژگی گذشت. طراحان اغلب به خاطر شغلی که دارند، بسیار انتخابی عمل می‌کنند. جلب نظر همه آن‌ها برای موافقت با این مسئله که طراحی به‌خوبی انجام شده است، تقریباً هیچ‌گاه رخ نمی‌دهد؛ اما در عوض آن‌ها حداقل می‌توانند بر روی این مسئله که شما حرفه‌ای هستید و می‌دانید چگونه با نرم‌افزارهای طراحی همانند فتوشاپ یا ایلاستریتور کار کنید، هم‌نظر باشند.


مقاله مرتبط: ١٠ جمله‌ای که هر طراحی از شنیدن آن متنفر است


بسیار مهم است که ریزه کاری‌های حرفه طراحی که پیش گرفتید را به‌خوبی بیاموزید و سعی کنید در این زمینه، پیشرفت داشته باشید تا بتوانید خیلی زود در این صنعت رهبر و لیدر سایرین شوید.

قابل مشاهده باشید

صبور باشید

اگر می‌خواهید دیگران به شما گوش دهند، لازم است تا در دنیای طراحی، برای دیگران قابل مشاهده باشید. این یعنی فقط کافی نیست در زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید دیده شوید، بلکه باید در همه جا اثری از خودتان بگذارید و ایده‌هایی ارائه دهید.

اگر طراح وب هستید، باید برای طراحان چاپ نیز قابل مشاهده باشید. به آن‌ها ایده بدهید و بگذارید آن‌ها نیز به ایده‌های شما پاسخ دهند. همین کار را در زمینه طراحی نرم‌افزار، طراحی محصول و هر زمینه دیگری انجام دهید.


مقاله مرتبط: برای برندسازی شخصی از علم کمک بگیرید


هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا خودتان را مطرح کنید و موجب شوید، سایر افراد این صنعت درباره شما صحبت کنند. چه این موضوع بخواهد از طریق اخبار یک وبلاگ باشد، چه شبکه‌های اجتماعی یا حتی تهیه ویدیو و دیده شدن در یوتیوب.

بازاریابی برای خودتان شاید یک چالش بزرگ باشد، اما تقریباً همه طراحان با آن مواجه هستند. این نوع بازاریابی بسیار پر اهمیت است، بخصوص اگر بخواهید به یک رهبر فکری تبدیل شوید. اگر کسی نداند شما چه کسی هستید، پس اهمیتی برای کسی پیدا نخواهید کرد.

پاسخگو باشید

شما اعتبارتان را با توجه به اینکه چقدر به دیگران پاسخگو هستید، کسب می‌کنید. اگر نظریه‌ای ارائه می‌دهید اما به چالش‌ها و سوا لاتی که پیرامون آن ایجاد شده پاسخ ندهید، به‌مرور زمان توسط سایرین رد می‌شوید و به‌جای اینکه در دنیای طراحی به بهترین فرد تبدیل شوید، از شما به‌عنوان بدترین یاد می‌شود.

البته این بدین معنا نیست که شما باید کاملاً با دیگران درباره هر موضوعی موافقت کنید. در حقیقت، اگر بخواهید از این طریق اعتبار کسب کنید، اشتباه است. شما باید از ایده‌هایتان دفاع کنید و این را برای دیگران نیز مشخص کنید که نظریاتشان در راستای بهبود ایده شما خوب است یا بد اما در نهایت شما از ایده‌ای که ارائه کرده‌اید دفاع خواهید کرد.

این کار را با سایر طراحان نیز انجام دهید. به آن‌ها نیز ایده دهید و سعی کنید مکالمه‌های جذاب و آموزنده‌ای با آن‌ها داشته باشید. با این کار موجب می‌شوید افرادی که شما را به‌عنوان فردی با ایده‌های جذاب و مکالمات آموزنده می‌شناسند، سعی کنند صحبت‌ها و مکالمات شما را حتی در فضای مجازی دنبال کرده و بخواهند در آن بحث شرکت کرده و در نهایت از ایده‌هایتان حمایت کنند.

نظر بدهید و همیشه پر از ایده‌های جدید باشید

نیازی به گفتن نیست، اگر هیچ ایده یا نظریه‌ای در زمینه طراحی یا درباره کار طراحان دیگر نداشته باشید، یا اگر ایده‌ای که در ذهن دارید را بیان نکنید، هیچ‌وقت شناخته نمی‌شوید.

مهم نیست نظری که دارید، مخالف نظر افراد یا طراحان دیگر است، اما سایر طراحان نیز باید آمادگی این را داشته باشند که به چالش کشیده شوند و از ایده‌های جدید استقبال کنند؛ بنابراین هر فکری که در ذهن دارید بیان کنید، چه این نظریه بخواهد فرد را ناراحت کند چه‌کاری کند که او به فکر فرو رفته و از آن استقبال کند.

طراحان می‌توانند بسیار قضاوت کننده و حتی گاهی اوقات سرسخت و خشن باشند؛ بنابراین، شما نیز باید تقریباً در همین مسیر گام بردارید. باید بتوانید کار دیگران را از دیدگاه قضاوت ببینید. خوبی‌های کار را بگویید بدی‌هایش را نیز بگویید، اما هیچ‌گاه بی‌نظر و بی‌تفاوت نباشید.

این مسئله در قبال کارهای شما نیز رخ می‌دهد. ممکن است از کار شما تعریف شود یا ممکن است به کل کاری که ارائه دهید تخریب گردد. در هر حال شما نیز باید انتقادهای سازنده را بپذیرید، چرا که این انتقادها هستند که می‌توانند شما را در زمینه طراحی قوی‌تر کرده و به یک طراح خلاق تبدیل کنند. به‌عنوان یک رهبر فکری، وقتی یک نظریه بحث بر انگیز ارائه می‌دهید، سایر طراحان نیز تلاش می‌کنند یا به شما ثابت کنند اشتباه می‌کنید یا هم نظر باشند و بگویند نظرتان درست است؛ بنابراین نشستن و کار نکردن شما را به یک رهبر فکری تبدیل نخواهد کرد.

صبور باشید

در نهایت، این را فراموش نکنید، تبدیل شدن به یک رهبر در زمینه طراحی اتفاقی نیست که یک شبه رخ دهد. برای اینکه در این زمینه اعتبار کسب کنید و توسط افراد زیادی شناخته شوید و در نهایت کاری کنید که صحبت‌هایتان ارزشمند شود و دیگران به شما گوش دهند، شاید نیاز باشد سال‌ها تلاش کنید. در این مسیر باید ابتدا به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شوید و کارهای با کیفیت ارائه دهید تا در این صنعت به‌خوبی دیده شده و توسط سایر طراحان شناخته شوید، سپس اعتبار کسب کنید و شهرت پیدا کنید. رسیدن به این هدف نیازمند این است که شما صبر و حوصله داشته باشید و از شکست در این مسیر دلسرد نشوید.

چگونه به یک رهبر تفکر طراحی تبدیل شویم؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  4  =