پس از نصب وردپرس باید چه کار کنیم؟
پس از نصب وردپرس باید چه کار کنیم؟

وردپرس یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای ساخت وب‌سایت است که هر روز هم بر تعداد کاربرانش اضافه می‌شود. نصب وردپرس هم بسیار ساده است و فقط با یک کلیک انجام می‌شود؛ اما سؤال این است که آیا پس از نصب اولیه، سایت وردپرسی شما واقعاً آماده است تا با دنیا روبرو شود؟

در این مقاله، برای اینکه کمک کنیم تا سایت وردپرسی تازه نصب شده خود را به‌سرعت رشد داده و غنی‌ترش کنید، تعدادی پیشنهاد مفید ارائه می‌دهیم.

اگر فقط به این دلیل که شنیدید وردپرس ازنظر قابلیت مقیاس‌پذیری و سفارشی‌سازی خیلی خوب است و ناگهان تصمیم گرفتید تا آن را امتحان کنید، حتماً متوجه شدید که نصب نسخه ساده وردپرس زمان زیادی نمی‌گیرد اما ویژگی‌های زیادی هم به همراه نمی‌آورد. اگر به ثبات بیشتر، ترافیک بالاتر یا بهینه‌سازی کامل‌تر احتیاج دارید باید پس از نصب وردپرس کارهای مهم زیر را انجام دهید:

Akismet را فعال کنید

Akismet یک پلاگین است که با وردپرس یکپارچه می‌شود تا به‌صورت هوشمندانه همه کامنت‌های غیرضروری را حذف کنید و اسپم‌ها را ردیابی کنید. این پلاگین وقتی‌که از سیستم اصلی کامنت‌های وردپرس استفاده می‌کنید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

برای اینکه این پلاگین کار کند به Akismet API Key نیاز دارید. این کلید رایگان است اما باید درخواست بدهید و در پلاگین استفاده کنید تا فعال شود. به‌محض اینکه کلید را گرفتید، به Settings > Akistmet Anti-spam  بروید و کلید را وارد کنید تا کار تمام شود.

پرمالینک‌ها را تغییر دهید

Permalink فرمت URL صفحات و پست‌های سایت شماست. به‌صورت پیش‌فرض، وردپرس پرمالینک را با query string تنظیم کرده است مثلاً آدرس https://www.hostiran.com/blog/?p=1  به یک صفحه یا پست اشاره می‌کند که ID شماره ۱ را دارد. نه‌تنها این فرمت خوب به نظر نمی‌آید بلکه برای تایپ کردن کاربرد-محور هم نیست و برای سئو هم خوب نیست. مهم‌تر اینکه، URL هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه صفحه به چه موضوعی مربوط است، ارائه نمی‌دهد.

برای تغییر پرمالینک به قسمت Settings > Permalink بروید. معمولاً تنظیم پرمالینک روی گزینه/%postname%/  بهترین حالت است. با این انتخاب، URL مثال بالا به https://www.example.com/blog/example-post/ تغییر می‌کند که ظاهر زیباتری دارد.

پرمالینک‌ها را تغییر دهید

بلوک‌های Gutenberg را نصب کنید

گوتنبرگ یا ویرایشگر بلوک، آینده وردپرس است که در آن هر کامپوننت با یک بلوک ترکیب می‌شود. وردپرس در نصب اولیه با تعدادی بلوک ضروری مانند بلوک پاراگراف، بلوک هِدر و بلوک تصاویر نصب می‌شود تا بتوانید پست‌ها و صفحات را بنویسید؛ اما شما می‌توانید یک پلاگین مانند CoBlock نصب کنید تا محتوای خود را با بلوک‌های بیشتر غنی کنید.

این پلاگین تعدادی بلوک پیشرفته مانند بلوک جدول قیمت‌گذاری، بلوک پروفایل نویسنده، بلوک نماد و بلوک نقشه برای اضافه کردن به نقشه‌ گوگل و گزینه‌های بیشتر دارد.

نصب بلوک‌های Gutenberg

اگر تمایل دارید که بلوک خودتان را بسازید بدون اینکه نیاز به کد نویسی داشته باشید، Block Lab پلاگین بی‌نظیری است.

پلاگین سئو نصب کنید

وردپرس در نصب اولیه تعدادی بهینه‌سازی سئوی ساده و ابتدایی دارد مانند تنظیمات پرمالینک، تگ بهینه‌سازی شده عنوان صفحه و افزودن noindex برای زمانی که سایت به حالت خصوصی تنظیم شده است؛ اما اگر دوست دارید که بهینه‌سازی سئو را کامل‌تر کنید، باید یک پلاگین نصب کنید.

پلاگین‌های سئوی زیادی در مخزن وردپرس وجود دارند. محبوب‌ترین آن‌ها پلاگین Yoast SEO است که با ویرایشگر متا دیسکریپشن و عنوان، نقشه سایت XML، راهنمای ناوبری، آنالیز محتوا و گزینه‌های بیشتری ارائه می‌شود.

نصب پلاگین سئو yoast

دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی را قرار دهید

علاوه بر افزودن پلاگین سئو، داشتن دکمه شبکه‌های اجتماعی در سایت ممکن است برای کاربران مفیدتر باشد تا محتوای شمارا در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر به اشتراک بگذارند. با وجود شمارنده، می‌توانید نشان دهید که مقاله چند بار در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

برای انتخاب این نوع پلاگین، گزینه‌های متنوع و زیادی در دسترس دارید. اگر یک پلاگین ساده می‌خواهید که بدون دردسر و آسان باشد، می‌توانید Social Pug را نصب کنید.

دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی را قرار دهید

امنیت سایت را تقویت کنید

امن کردن یک سایت کار سختی است. شاید بهتر باشد که یک متخصص امنیت سایبری را استخدام کنید تا سایت را بازرسی کند. این بازرسی معمولاً شامل بازبینی پلاگین‌ها، طرح زمینه‌ها و تنظیمات سرور است تا مطمئن شوید که هر گوشه‌ای از سایت کاملاً امن است.

علاوه بر آن می‌توانید یک پلاگین مانند iThemes Security را نصب کنید تا تعدادی از استانداردهای امنیتی را اجرا کنید و وردپرس را تنها با چند کلیک امن‌تر کنید؛ مثلاً اطلاعات لاگین و URL داشبورد را تغییر دهید، کاربر ادمین را حذف کنید، مسیر wp-content را تعویض کنید و کارهای خیلی بیشتری انجام دهید.

امنیت سایت را تقویت کنید

فرم تماس اضافه کنید

افزودن فرم تماس در سایت به خواننده‌ها اجازه می‌دهد تا راحت‌تر با شما تماس بگیرند، علاوه بر اینکه به ایجاد اعتماد بیشتر برای سایت کمک می‌کند فقط به این دلیل که شما به‌راحتی در دسترس هستید! بر خلاف روزهای اول وردپرس، تعدادی پلاگین خیلی خوب وجود دارند که اجازه می‌دهند تا فرم‌های تماس پیشرفته را با درگ و دراپ به سایت اضافه کنید. دو نمونه از این پلاگین ها Ninja Form و  WPForms هستند.

فرم تماس اضافه کنید

کشینگ را فعال کنید

کش کردن سایت، این امکان را فراهم می‌کند تا از طریق تولید صفحات ثابت HTML، سایت سریع‌تر بارگذاری شود به‌جای اینکه هر بار صفحه را با PHP بالا بیاورد. باوجودی که تعدادی پلاگین وردپرس وجود دارند که کش کردن را ممکن می‌کنند اما پیشنهاد می‌کنیم که یک پلاگین سمت سرور مانند Varnish cache را انتخاب کنید. برای اینکه قابل‌اعتمادتر است و سریع‌تر از هر پلاگین دیگری عمل می‌کند.

خلاصه

سایت وردپرسی یکی از بهترین سایت‌های موجود است اگر پس از نصب اولیه، تعدادی پلاگین برای بهینه‌سازی آن نصب کنید. اقدامات ضروری پس از نصب وردپرس شامل موارد زیر هستند:

  • Akismet را فعال کنید.
  • پرمالینک‌ها را تغییر دهید.
  • بلوک‌های گوتنبرگ را اضافه کنید.
  • سئوی سایت را کامل کنید.
  • دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی را اضافه کنید.
  • امنیت سایت را تقویت کنید.
  • فرم تماس اضافه کنید.
  • سایت را کَش کنید.
پس از نصب وردپرس باید چه کار کنیم؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

56  +    =  59