WHOIS چیست؟ چه اطلاعاتی را می‌توان در هوایز پیدا کرد؟
WHOIS چیست؟ چه اطلاعاتی را می‌توان در هوایز پیدا کرد؟

شاید شما هم در هنگام ثبت دامنه و بعد از وارد کردن اطلاعات شخصی‌تان پیغامی دریافت کنید که این اطلاعات در سایت WHOIS هم ثبت می‌شود و برای عموم مردم قابل‌مشاهده است.

اما WHOIS چیست؟

WHOIS یا هوایز در لغت به معنای چه کسی است ولی در فضای وب، به فضایی گفته می‌شود که هر فردی با وارد شدن به آن، به‌راحتی می‌تواند دامنه‌ی موردنظرش را جست‌وجو کند و اطلاعات صاحب دامنه، شامل نام و نام خانوادگی، ایمیل، آدرس و شماره تلفن آن را به دست آورد. این سایت نیاز به کاربری خاصی ندارد و اطلاعات صاحب دامنه برای تمام مردم قابل‌دستیابی است.

اگرچه هم‌اکنون، بعد از اجرایی شدن قانون GDPR (قانون حافظت از داده‌های عمومی) و برای حفظ هرچه بیشتر حریم خصوصی شهروندان اروپایی، مقداری از این اطلاعات مخفی‌شده است.


مقاله مرتبط: راهنمای فروش دامنه اینترنتی


این قانون به‌طور موقتی و فقط برای شهروندان اروپایی سایت WHOIS اجراشده تا ICANN (موسسه‌ی اینترنتی نام‌ها و شماره‌های واگذارشده در اینترنت) برای نحوه‌ی نمایش اطلاعات ثبت‌شده در سایت WHOIS با GDPR به توافق برسند و بعدازاین توافق، امکان نمایش دوباره‌ی بخشی از این اطلاعات در سایت WHOIS برای عموم مردم وجود دارد.

سامانه بررسی مالکیت دامنه

با استفاده از سامانه بررسی مالکیت دامنه هاست ایران می‌توانید به آسانی وضعیت دامنه تاریخ ثبت دامنه،انقضای دامنه و اطلاعات مالک آن را با زبان فارسی بررسی و  مشاهده نمایید.

TLD چیست؟

به‌طورکلی پسوند دامنه‌ها (Top level domain) به دودسته‌ی gTLD و ccTLD تقسیم می‌شود.

دامنه‌های (gTLD (generic top level domain دامنه‌هایی هستند که با پسوندهایی مانند .com،.org،.edu تمام می‌شوند و نشان‌دهنده‌ی نام کشور به خصوصی نیستند.


مقاله مرتبط: راهنمای استفاده از سامانه انتخاب نام دامنه


درحالی‌که دامنه‌های (ccTLD (Country-code top-level domains دامنه‌هایی هستند که با پسوندهایی مانند.ir،.de،ae تمام می‌شوند و پسوند استفاده‌شده، نشان‌دهنده نام کشور صاحب دامنه است.

ICANN فقط می‌تواند روی سیاست‌های WHOIS برای دامنه‌هایی با پسوند gTLD نظارت کند و هنوز اطلاعات تعدادی از دامنه‌هایی با پسوند ccTLD که برای یک موسسه یا یک سازمان هستند، برای عموم مردم قبل مشاهده است. registry هم وظیفه‌ی کنترل اطلاعات نمایش داده‌شده برای پسوندهای ccTLD را بر عهده دارد.

WHOIS چیست؟ چه اطلاعاتی را می‌توان در هوایز پیدا کرد؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

75  +    =  82