CIO مخفف چیست؟ وظایف مدیر ارشد فناوری اطلاعات چیست؟
CIO مخفف چیست؟ وظایف مدیر ارشد فناوری اطلاعات چیست؟

در این مقاله به پاسخ سوالات CIO کیست، نقش و اهمیت آن چیست و چگونه مدیر فناوری اطلاعات موفقی شوید پرداخته‌ایم.

با پیشرفت تکنولوژی در طول سال‌ها، نقش و مسئولیت‌های مدیر ارشد فناوری اطلاعات یا  (CIO (chief information officers نیز پررنگ‌تر شده است. امروزه، CIO کارمندان IT یک سازمان را هدایت می‌کند و همچنین استراتژی‌ها و سیستم‌های کامپیوتری را توسعه می‌دهد.

به گفته مایکل آبرام، سرپرست گروه مهندسی Zety، «نقش CIO برای یک کسب‌وکار بسیار اهمیت دارد، چرا که ما نمی‌توانیم محصولی را بدون استفاده از تکنولوژی بسازیم. مدیر ارشد فناوری اطلاعات باید قادر باشد دنیای تکنولوژی را با رشد محصول متصل کند، تصمیمات مهم تجاری را بر اساس دانش و تجربه‌ای که دارد اتخاذ نماید.»

«این مطلب توسط تیم نویسندگان هاست ایران تهیه شده است. هاست ایران یکی از معتبرترین و برترین ارائه‌دهندگان سرویس وب‌هاستینگ در ایران است. شما می‌توانید برای خرید هاست به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید قبل از خرید هاست در صورتی که دامنه فعالی نداشته باشید ابتدا باید اقدام به خرید دامنه کنید.

همچنین اگر کسب‌وکاری دارید که به سرعت در حال رشد است ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که با مراجعه به صفحه خرید سرور مجازی VPS از این سرویس کاربردی و به‌روز دیدن کنید.»

CIO کیست؟

CIO به مدیر ارشد فناوری اطلاعات گفته می‌شود. وظایف شخص CIO با CTO یا مدیر ارشد فنی متفاوت است. Rod De Vos می‌گوید، مدیران ارشد اطلاعات، افراد، فرآیندها، ترتیب کارها، امور مالی، ریسک‌ها و استراتژی کلی را مدیریت می‌کنند. «مدیر ارشد فناوری اطلاعات موفق فردی است که بتواند هم در زمینه کسب‌وکار هم فناوری باهوش باشد. کسی که می‌تواند به یک تیم ساختاری منظم داده و به آن‌ها انگیزه بدهد. آن‌ها باید بتوانند اولویت‌ها را مشخص کنند.»

مقاله مرتبط: CTO کیست و چه‌کاری انجام می­‌دهد؟

cio کیست
cio کیست

اهمیت نقش CIO چیست؟

همچنان که فناوری و کسب‌وکار با هم آمیخته می‌شوند، نقش مدیر ارشد فناوری اطلاعات نیز هرروز بیش‌ازپیش اهمیت پیدا می‌کند. سانجای دئو (Sanjay Deo)، مؤسس و مدیرعامل شرکت ۲۴by7Security معتقد است، CIO در واقع اطلاعات تجاری که برای تصمیم‌گیری درباره نیازمندی‌های یک فناوری در کسب‌وکار مورد نیاز است را ترجمه می‌کند. نقل قول جالب زیر را از او بخوانید:

« فناوری یک ابتکار استراتژیک است، بنابراین مهم است که توسط یک متخصص رهبری شود».

Rod De Vos، مدیرعامل شرکت Resolute Technology Solutions در ادامه می‌گوید، «این نقش هم برای عملکرد یک شرکت هم برای پیشبرد آن به مراحل بالاتر بسیار مهم است». مدیر ارشد فناوری اطلاعات در تعیین استراتژی کسب‌وکار یک شرکت بسیار مهم هستند.

مقایسه CTO و CIO

گاهی ممکن است CTO و CIO با هم اشتباه گرفته شوند؛ اما این دو نقش مسئولیت‌های یکسانی ندارند و جایگاه هر یک از آن‌ها مستلزم توانایی‌ها و مهارت‌های متفاوتی است. CIO معمولاً مسئول عملکرد IT داخلی شرکت و مدیری ارشد زیرساخت تکنولوژی است.

به گفته Jeff Bittner، مؤسس و مدیرعامل شرکت Exit Technologies، « مدیر فناوری اطلاعات رهبر و پیش برنده فناوری یک کسب‌وکار است.»

« CIO شاید اطلاعات کاملی درباره اینکه یک تکنولوژی چگونه کار می‌کند نداشته باشد، اما می‌داند تکنولوژی می‌تواند چه‌کاری برای بهبود عملکرد یک شرکت انجام دهد.»

یک CTO (مدیر ارشد فناوری)، اطمینان حاصل می‌کند که استراتژی فناوری یک شرکت با اهداف و نیازمندی‌های شرکت هماهنگ پیش می‌رود. این مدیر اجرایی مسئول ارشد فناوری شرکت محسوب می‌شود که گروه مهندسی را هدایت می‌کند.

Bittner در این باره می‌گوید، « CTO در حقیقت در تکنولوژی غوطه‌ور است و اطلاعات سطح بالایی از اینکه یک فناوری چگونه کار می‌کند و به کجا خواهد رسید، دارد.»

روال کار به این صورت است که CTO گزارش‌های خود را به CIO می‌دهد، CIO نیز گزارش‌های خود را به CEO یا مدیر اجرایی مرتبط دیگر ارائه می‌دهد.

تفاوت cio و cto
تفاوت cio و cto

چگونه یک CIO موفق و مؤثر باشیم؟

Bittner معتقد است CIO ها باید افرادی دارای ارتباطات قوی و روانشناسان خوبی باشند. آن‌ها باید ذهنیتی استراتژیک و توانایی‌های بالایی در ارتباط برقرار کردن داشته باشند. نقل قول زیر را از او آورده‌ایم.

« از آنجایی که مدیر ارشد فناوری اطلاعات با مدیران سطح بالای شرکت و سایر پرسنل مدیریت در ارتباط است، باید بتواند راه‌حل‌های فنی ارائه شده را به شکلی خلاصه و قابل فهم برای سایر اعضای یک سازمان بیان کند.»

حرف آخر

پس متوجه شدید که CIO به یک شخص اطلاق می‌شود. شخصی که که حضور آن در یک سازمان واقعاً ارزشمند است. در این مقاله با پاسخ این سوال که نقش CIO چیست آشنا شدید. در واقع مدیر فناوری اطلاعات؛ رهبری است که می‌تواند فرصت‌های کسب‌وکار یا چالش‌ها را به راه‌حل‌هایی که توسط تکنولوژی قابل انجام هستند، تبدیل کند. اینجاست که ارزش واقعی یک CIO خودش را نشان می‌دهد. 

مدیران ارشد اطلاعات اغلب دارای مدرک کارشناسی علوم کامپیوتر یا فیلدهای مرتبط با آن و MBA هستند و سابقه مدیریت پروژه، مدیریت IT و مدیریت بحران را نیز دارند.

اگر در رابطه با این مقاله هرگونه نظر یا پیشنهادی دارید می‌توانید با در میان گذاشتن آن با به مجله اینترنتی هاست ایران در بهتر کردن هرچه بیشتر محتواهای خود کمک کتید.

CIO کیست؟ نقش CIO چیست و چگونه مدیر فناوری اطلاعات موفقی شوید

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  2  =